staran Opublikowano 26 Listopada 2013 #26 Opublikowano 26 Listopada 2013 Czyli o d...e potłuc to nowe budownictwo i normy.Mam wielu znajomych w starszych blokach i bez problemu po odkręceniu grzejnika mogą zrobić "saune",poza jednostkowymi przypadkami gdzie ewidentnie jest coś skopane.Jak człowieka stać to powinien mieć możliwośc grzać się do woli. CIEPŁO DLA WSZYSTKICH :o
september Opublikowano 26 Listopada 2013 Autor #27 Opublikowano 26 Listopada 2013 Temperaturę obliczeniową wody zasilającej w warunkach masz 70 stopni. Jaka jest w tej chwili ta temperatura? 1. Możliwe, że temperatura wody zasilającej jest niższa niż 70 stopni. Jak temperatura zewnętrzna będzie maleć to temperatura wody zasilającej będzie rosła (regulacja pogodowa), czyli przy -20 stopniach w pokoju będzie dalej 21 stopni. Na ciepłomierzu umieszczonym na klatce schodowej odczytałem ,iż temperatura zasilania to 62 st a na powrocie 54
september Opublikowano 26 Listopada 2013 Autor #28 Opublikowano 26 Listopada 2013 Co do temperatury, jest powyżej 20 st. c a to oznacza,że jest o.k. Zgodnie z zaleceniami w pokojach powinna być temperatura 20 st. C. No dobrze ale rozumiem ,że te zalecenia traktują tę temperaturę jako optymalna a tym samym minimalną , a w moim przypadku to temperatura maksymalna jaką mogę osiagnąć. a to chyba nie powinno tak być.
Franek19 Opublikowano 26 Listopada 2013 #29 Opublikowano 26 Listopada 2013 Witam! Moim zdaniem grzejnik w pokoju jest za małej mocy.Proszę zwrócić uwagę ,że jest duża powierzchnia przeszklona (okno + duże drzwi balkonowe) ,mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze.Dochodzi przegroda zewnętrzna - strop (stropodach). Instalacja jest zaprojektowana i wykonana w układzie Tichelmana (o jakieś rymy ?).Każdy własciciel mieszkania na klatce schodowej posiada licznik ciepła.Więc płaci tyle ilie pobierze tego ciepła. Moim zdaniem nie powinno być żadnych trudności nie tylko z powiększeniem (chodzi o wymianę na większy) grzejnika , ale nawet z zamontowaniem drugiego grzejnika.Układ Tichelmana jest najkorzystniejszy pod względem rozkładu strat ciśnienia.Mnie wydaje się to normalne,że ktoś chce mieć wyższą temp. w pokoju w czasie odpoczynku. Więc Staraj się o zgodę w administracji o wymianę na większy.W Twoich warunkach (rodzaj i budowa instalacji) nikogo nie powinno interesować co chcesz zrobić z grzejnikami. Ciepło z miasta-klient płaci i wymaga. Jeszcze sprawdziłbym jakiej wielkości grzejnik w tym pokoju mają sąsiedzi mieszkający pietro niżej (powinien być mniejszy).Jeśli taki sam to ozanzczło by pomyłkę w projekcie. Powodzenia
september Opublikowano 26 Listopada 2013 Autor #30 Opublikowano 26 Listopada 2013 Byłem dzisiaj u wszystkich sąsiadów i wszyscy , poczawszy od parteru aż do 2 piętra mają identyczne pod względem wielkości grzejniki. Sąsiedzi z 1 i 2 pietra nie uskarżają sie specjalnie na temperatury w dużych pokojach , choć zgodnie twierdzą iz moga osiągnąć jedynie 22-23 stopnie i koniec. Podobną przypadłośc jak moja ma sąsiad z parteru ,ktory pod mieszkaniem ma garaże. Rozumiem ,że z powodu przepisów mówiącyh o tych wymaganych 20 st ,nie moge liczyć na wymianę grzejnika przez deweleopera tylko muszę uczynić to sam ?
Franek19 Opublikowano 26 Listopada 2013 #31 Opublikowano 26 Listopada 2013 No i tutaj widzimy ,że projektujący instalację popełnił błąd. U sąsiada na parterze i u Ciebie na ostatnim piętrze piętrze powinny być grzejniki większe od tych na 1 i 2 piętrze.Widzimy to nawet po temperaturach jakie macie. Decyzja należy do Ciebie.Dochodzenie do prawdy drogą uczciwą wydaje mi się ,że będzie długie i skomplikowane.Moim skromnym zdaniem nikomu nie zrobisz ,żadnej krzywdy i nie spowodujesz żadnego rozregulowania instalacji sąsiadom jeśli zrobisz to sam nie pytając nikogo o zgodę.Motywuję to tym ,że każdy z lokatorów ma swój licznik ciepła ,a tym samym indywidualną swoją instalację. To jest podobne do instalacji elektrycznej -z jednego gniazdka mogę sobie zrobić np. 5 gniazdek.Nikt inny za to nie płaci -tylko ja. Tylko wtedy koszty są Twoje.Zawołaj instalatorów którzy przy tym pracowali (jednego),Kup grzejnik odpowiedniej długości ,z takim samym podłączeniem.Po pół godzinie będzie po sprawie.Powodzenia.
AdamGuitar Opublikowano 27 Listopada 2013 #32 Opublikowano 27 Listopada 2013 Jeśli układ nie posiada własnej pompy obiegowej to oznacza,że jest wspólny obieg c.o. niestety nie znamy układu zasilania ale prawdopodobnie każdy odbiorca ma zamontowane w okolicach ciepłomierza zawór regulacyjny czy to w postaci prostej regulacji przepływu lub też zawór równoważący, ograniczający przepływ przez poszczególnych odbiorców. Co do wielkości grzejników trzeba się zwrócić do administratora oraz zajrzeć do projektu czy zamontowany grzejnik jest zgodny z dokumentacją. Należy pamiętać,że zwiększenie przepływu w jednym grzejniku ma wpływ na pozostałe czy to w konkretnym mieszkaniu czy też w całym budynku.
Franek19 Opublikowano 27 Listopada 2013 #33 Opublikowano 27 Listopada 2013 Witam! Z rzutu przedstawionego nam przez "Septembera" wynika,że grzejnik zamontowany jest niby zgodny z dokumentacją, Tylko .że....jest to rzut parteru-mieszkanie na parterze.Być może, że parter i ostatnia kondygnacja mają takie same straty ciepła. To dlaczego piętra 1 i 2 mają grzejniki tej samej wielkości??. Zgadzam się z AdamGuitar co do zakłoceń jeśli chodzi o zwiększanie przepływów, ale tylko w większych ilościach.Moim zdaniem grzejnik dłuższy o 20cm i zwiększonej mocy o np.300W nie powinien spowodować zakłoceń.Gdyby tak było to nie wolno byłoby nam "kręcić"- regulować temp. przy pomocy zaworów termostatycznych. Jeśli w okolicy ciepłomierza jest zawór regulujący przepływ ,to nie przepuści więcej czynnika niż się należy, ale za to większy grzejnik pozwoli na znaczniejsze obniżenie temp. na powrocie, wtedy więcej ciepła zostanie w pomieszczeniu. September -życzę powodzenia w dążeniu do celu (zadowalającej temperatury).Pozdrawiam.
september Opublikowano 27 Listopada 2013 Autor #34 Opublikowano 27 Listopada 2013 Jeśli układ nie posiada własnej pompy obiegowej to oznacza,że jest wspólny obieg c.o. niestety nie znamy układu zasilania ale prawdopodobnie każdy odbiorca ma zamontowane w okolicach ciepłomierza zawór regulacyjny czy to w postaci prostej regulacji przepływu lub też zawór równoważący, ograniczający przepływ przez poszczególnych odbiorców. Co do wielkości grzejników trzeba się zwrócić do administratora oraz zajrzeć do projektu czy zamontowany grzejnik jest zgodny z dokumentacją. Należy pamiętać,że zwiększenie przepływu w jednym grzejniku ma wpływ na pozostałe czy to w konkretnym mieszkaniu czy też w całym budynku. czyli mam rozumiec ,że mogę spokojnie załozyć grzejnik o szerokosci 1200 lub 1400 mm ?
Franek19 Opublikowano 27 Listopada 2013 #35 Opublikowano 27 Listopada 2013 Poczekajmy niech się inni wypowiedzą.Decyzja należy do Ciebie.Moje zdanie znasz.Pozdro.
september Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #36 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Ponieważ dalej występuje u mnie problem z ogrzaniem dużego pokoju sprawdziłem dokładnie rodzaj grzejnika w dużym pokoju. jest to stalowy, dwupłytowy grzejnik higieniczny , najprawdopodobniej firmy Kermi( taki jak na załączonym zdjęciu) Ze specyfikacji znalezionej na stronie producenta wyszło mi iz taki grzejnik , o wymiarach 80x60x10 ma moc 822 W. Czyli chyba nijak ma sie to do planów ,ktore otrzymałem od dewelopera(post 12)
AdamGuitar Opublikowano 3 Grudnia 2013 #37 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Przy tym metrażu zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 1600 W i taki grzejnik dopasowany do parametrów instalacji powinien być zainstalowany.
AdamGuitar Opublikowano 3 Grudnia 2013 #38 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Dziwnym jest montowanie grzejników higienicznych. Takie stosuje się tylko tam gdzie są wymagania higieniczne, np. szpitale. brak radiatorów powoduje zwiększenie grzejnika aby uzyskać tę samą moc.
september Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #39 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Też byłem tym faktem zdziwiony , być może deweloper kupił po kosztach takie grzejniki. Rozumiem teraz moje problemy z uzyskaniem właściwej temperatury. Rozumiem ,ze mogę to spokojnie zgosic do dewelopera i żadać zmiany grzejnika?
AdamGuitar Opublikowano 3 Grudnia 2013 #40 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Przyjrzałem się rysunkowi jeszcze raz (ten z mieszkaniem) zewnętrzne są tylko diwie ściany to można przyjąć moc na poziomie 1300 - 1400 W. Tak powinien być zamontowany przynajmniej taki grzejnik jak jest w projekcie to jest 1200 W.
AdamGuitar Opublikowano 3 Grudnia 2013 #41 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Ciekawe czy pozostałe są o takich mocach jak projektowane.
september Opublikowano 3 Grudnia 2013 Autor #42 Opublikowano 3 Grudnia 2013 Jeżeli dobrze odczytałem z tej samej (ostatnio) dołączonej tablicy to pozostałe grzejniki są dobrane raczej dobrze. Zreszta w tych pokojach jest ciepło. "Obsuwa" jest tylko z grzejnikiem najważniejszym.
september Opublikowano 9 Grudnia 2013 Autor #43 Opublikowano 9 Grudnia 2013 Dostałem po walkach kolejne dokumenty dot instalacji . Skany w załączeniu.Mam prośbe o sprawdzenie tego schematu instalacji w stosunku do zamontowanych grzejników. Zgodnie z planami maja być to Brungmany ( i tak faktycznie jest, moja wcześniejsza pomyłka , że to Kermi). Czy ja do brze rozumiem ,zę grzejnik z planów oznaczony w pomieszczeniu nr 4 20s/600/800 to grzejnik płytowy, bez radiatora ? ( zgodnie z taka strona http://www.brugman.pl/html/pliki/katalog_techniczny_2013/01_plytowe.pdf_ Dostałem po walkach kolejne dokumenty dot instalacji . Skany w załączeniu.Mam prośbe o sprawdzenie tego schematu instalacji w stosunku do zamontowanych grzejników. Zgodnie z planami maja być to Brungmany ( i tak faktycznie jest, moja wcześniejsza pomyłka , że to Kermi). Czy ja do brze rozumiem ,zę grzejnik z planów oznaczony w pomieszczeniu nr 4 20s/600/800 to grzejnik płytowy, bez radiatora ? ( zgodnie z taka strona http://www.brugman.pl/html/pliki/katalog_techniczny_2013/01_plytowe.pdf_
staran Opublikowano 9 Grudnia 2013 #44 Opublikowano 9 Grudnia 2013 Masz typ VK i powinny być z radiatorem.Na str 23 linku ,który podałeś jest sposób mocowania grzejników i tam widać przekrój.
september Opublikowano 9 Grudnia 2013 Autor #45 Opublikowano 9 Grudnia 2013 oprócz jednego pomieszczenia , wszystkie grzejniki mam takie jak poniżej. na zdjeciu jest grzejnik z dużego pokoju. co to za typ grzejników ?
staran Opublikowano 9 Grudnia 2013 #46 Opublikowano 9 Grudnia 2013 Wyglądają na HIGIENIC,ale zadzwoń do jakiegoś sprzedawcy,albo podjedż i sprawdż na 100%. W papierach masz podane vk może przyoszczędzili.
staran Opublikowano 9 Grudnia 2013 #47 Opublikowano 9 Grudnia 2013 Na innym prospekcie wygląda jakby typ 20s rzeczywiscie nie miał konwektorów.Higienic nie mają osłon moja pomyłka.
september Opublikowano 9 Grudnia 2013 Autor #48 Opublikowano 9 Grudnia 2013 OK ja też znalazłem ale to chyba dalej nie zmienia faktu że grzejnik jest za słaby o ok 400 watt i stad to niedogrzanie ?
AdamGuitar Opublikowano 10 Grudnia 2013 #49 Opublikowano 10 Grudnia 2013 Z symbolu wynika ,że powinien być higieniczny, z mocy zaś, że uniwersal. Z zapotrzebowania (kubatury) też stawiam na ten drugi.
september Opublikowano 14 Grudnia 2013 Autor #50 Opublikowano 14 Grudnia 2013 Panowie , czy mógłby mi ktoś wyliczyć jaki grzejnik , tzn o jakiej mocy powinienem mieć w dużym pokoju przy założeniu ; - powierzchnia 20,76 m kw -dwie ściany zewnętrzne - mocno przeszklone ; okno i dwuskrzydlowe drzwi balkonowe -ostatnie piętro wiec kolejna strop stanowi niejako trzecia zewnetrzna ścianę -strefa klimartyczna II czyli 18 st. -temperatura pracy układu wg planów 80/60 st -blok wybudowany z silki , ocieplony 10 cm styropianem
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.