Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cofający Się Dym


mdropiewski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam poważny problem z moim piecykiem (Heiztechnika). Wciąż ulatnia się z niego dym (jak zaobserwowałem przez dmuchawę), w ciągu dwóch godzin potrafi zadymić kotłownie i garaż dwustanowiskowy. Przy otwartym oknie problemu nie ma ale chyba dlatego, że wszystko tamtędy wylatuje. Mam 10 cm dziurę za piecem doprowadzającą powietrze no i brak drzwi do garażu więc tlenu chyba mu nie brakuje. Komin wykonany zgodnie z projektem ale jest na krawędzi budynku także nie jest wyższy od niego (projekt vincent). Dom jest nowiutki, komin drożny, kominiarz był oglądał i stwierdził, że faktycznie ciąg jest ale przy nim dym sam się cofnął. Co może być przyczyna? Za mało powietrza, za krótki komin, źle zakończony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powodem dymienia jest komin zakończony na poziomie kalenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy otwartym oknie problemu nie ma bo dostaje tyle powietrza ile potrzebuje. Czy okno jest na tej samej stronie co otwór dopuszczający powietrze czy na przeciwnej stronie? Wiatry nie z tej strony i robi podciśnienie? Może zawirowania powietrza na dachu a komin troszkę za niski?

Szukałbym w kotłowni i tym otworze co masz, piszą o nim zetka i czy to jest zetka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz nie pomógł, a to jego powinieneś najpierw prosić o pomoc. Przyczyn wstecznego ciągu może być więcej, może to chwilowe bo akurat wiatr wiał z tej a nie innej strony. Wielka dziura do garażu też może mieć na to wpływ. Zatkaj ją jakimś materiałem, płytą mdf, czymkolwiek i wtedy sprawdź, co się dzieje. Nawiew do kotłowni powinien być ale nawiew a nie huragan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest jak w projekcie + jeden pustak na krawędzi dachu ale zdecydowanie poniżej kalenicy (gdyby miał być powyżej wyglądałby koszmarnie), okno jest na ścianie sąsiedniej do otworu doprowadzającego powietrze. Otwór nie jest zetką tylko zwykłą dziurą. Sytuacja taka jest od dobrego ttygodnia czyli raczej to nie wina wiatru może ewentualnie tego, że się ociepliło i kocioł prawie cały czas jest w trybie podtrzymania (gdyby nie półroczne dziecko to bym go wyłączył a tak musze mieć 22-23 stopnie w domu). W załączniku tył domu, mowa o tym niższym kominie z satelitą, ten wyższy to spać nie daje tak huczy jak wieje ;)

post-55426-0-36979700-1382958672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli wyglad ważniejszy od prawidłowego działania to czekaj do duzych mrozów. moze wraz ze wzrostem różnicy temperatur ciąg się trochę poprawi

pomijam bład w fazie projektowej- komin powinno się przesunąć tak aby był bliżej kalenicy i nie byłoby problemu z jego wysokością ponad dachówką

teraz nie pozostaje Ci nic innego jak ładny klinkierek i komin póltora metra do góry

komin ma działać nie wyglądac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podwojenie wysokośći komina to najgorsze co mogłoby być, dzwoniłem do murarzyka, wpadnie na dniach z 2 metrową zwykłą rurą i zobaczy czy to pomoże jak tak to na ten rok wstawi mi ocieplaną a w przyszłym domuruje :/ hydraulik też ma przybyć i powiększyć dopływ powietrza i chcę go naciągnąć na zetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w sieci generatora ciągu kominowego

koszt około 1000PLN a może pomóc

zapomniałem o najważniejszym przy domurowywaniu

 

trzeba sprawdzić w projekcie wytrzymałość tego przewodu- może nie znieść dodatkowego obciążenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to przeszło w odbiorze? :blink:

No własnie przy odbiorze wszystko było pięknie. Ciąg idealny, komin jak w projekcie, kominiarz mówił, że jak jest na krawędzi to nie musi być powyżej a po miesiącu takie cyrki. No i tak na prawdę to nie ma kogo za to ścigać bo każdy trzymał się dokumentacji stworzonej przez projektanta domu no ale tego gościa to ja na oczy nie widziałem. Ciekawe czy wszyscy użytkownicy tego projektu będą mieli taki sam problem. Dobrze, że murarzowi się chce tam wdrapywać bo nijak nie mogę go winić za to zwłaszcza, że i tak sam od siebie dołożył jeden klocek :/ Fakt, że przy odbiorze piecyk był świeżo odpalony przez hydraulika i dobijał do 55 stopni, więc dmuchawa szalała i pewnie po części wymuszała ten ciąg. Myślę, że tak jak TIMON napisał spadek temperatury też pomoże bo praktycznie przez 3 tygodnie było ok no ale nie mam zamiaru do końca życia zaglądać do tego czerwonego smoka ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw strażak kominowy. Przy okazji sprawdzałes może jaki masz ciąg kominowy podczas pierwszego uruchomienia? Jaka masz średnicę kanału spalinowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i najtaniej będzie rura w komin

pytanie ile wytrzyma w tym środowisku- czy nie zje jej rdza w 2-3 sezony

generator - drożej ale pewna inwestycja i pewny ciąg na równym poziomie

murowanie bym na koniec zostawił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takich metalowych nasadach obrotowych są tańsze niż to co kolega pisał (1000zł) i niby wspomagają ciąg (na allegro koło 200 zł) czy bezsensu?

Kwasy, rdza, sadza i szybko ułożyskowanie jest do du.y. Tanio kupujesz to dwa razu kupujesz. Nie stać cię na tanie zakupy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy się pewnie skumulowały i wszystko po trochu jest winne twoim problemom. Czyli i zbyt mały nawiew (min powinno być 200 cm 2 jest 78,5) i prawdopodobnie komin ( właściwie jaką ma średnice) bo wygląda on na dobry do gazu, i fatalne umiejscowienie komina na połaci dachu i zbyt mała wysokość komina ( więcej jak 4,5 m to pewnie nie ma) i warunki atmosferyczne jakie mamy i paliwo jakie spalasz i te anteny są tak na tym kominie potrzebne jak dziura w moście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skorpiony z komina powinien zbierać skraplania na dnie komina a nie kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymowy powinien być ten na środku dachu, to małe coś zakryte antenami to potencjalne źródło tlenku węgla. Weź chłopie przedłuż ten komin, kij z estetyką, jak chcesz mieć rodzinę całą i zdrową to musisz to przebudować. Zwykle producenci kotłów podają wysokość komina, mniej niż 7 m to mało kiedy widać w instrukcji. Dodatkowo anteny - zakłócają cyrkulacje powietrza wokół i tworzą zawirowania wpychające dym z powrotem do kotłowni. Nie wiem, jak takie coś przeszło odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co powyżej przeczytałem to się podpisuję pod tym co Ci radzi Timon bo u mnie także sie to zdarzało i mam zamiar podwyższyć komin (ocieploną rurą bo już wszystkie kominy wymurowane w klinkierze na betonowym czterospadowym dachu) aby m.in to wyeliminować ale głównie aby spaliny przesunąć wyżej żeby nie powodowały korozji obróbek blacharskich i rynien bo to przy parszywym opale (np. dużo siarki) tragicznie wygląda. Doradzam także podwyższenie ale mam wątpliwości co do zgodności wykonania tego komina z projektem. Podaj jak możesz ten projekt. Sprawdzimy czy aby faktycznie, a może są tam jakieś inne/dodatkowe warunki np. zainstalowanie tego co pisze Timon lub kanał przeznaczony jest do wentylacji? A jak jest po rozpaleniu -gdy komin jest nagrzany czy zdarza się że dym cofa? U mnie tak się zdarza ale przy dużym wietrze i to tylko w odpowiednim kierunku (ale to sporadycznie) gdy komin nagrzany (w czasie ciągłego palenia) toteż wówczas uchylam okienko mniej lub więcej w zależności od siły wiatru, temp. powietrza, ciśnienia i sprawa rozwiązana. Wypraktykowane od wielu lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.