Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Nagrzewnicą Wodną Volcano Vr2 30-60Kw


AdamK73

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam i prosze o pomoc.

Na początku dane:

VOLCANO 30-60KW

Układ otwarty

Rury miedź fi 22mm, 17mb zasilania i tyle powrotu.

13 szt "kolanek" w jedną stronę

Grundfos UPS 25-40 180 na zasilaniu

Kocioł 200KW, temp na kotle około 90 stopni

 

Niestety albo ja czegoś nie rozumiem, albo montażysta dał ciała z nagrzewnicą VOLCANO VR2. Sprawdzając temperaturę ręką na rurach zasilania i powrotu przed nagrzewnicą jest tak, że na wyższych obrotach wentylatora powrót jest zimny jak trup. Na obrotach najniższych odczuwalna jest znaczna różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem. Nagrzewnica niby grzeje, ale tylko na poziomie obrotów 1;2 a na 3;4;5 tylko wieje. Zaznaczam, że zasilanie jest dobrze wyizolowane, a na kotle temp. na wyjściu to 90 st C. Jest jedna rzecz, która mnie zastanawia. W instrukcji montażu jest narysowany schemat podłączenia i wszystko jest zrobione zgodnie oprócz jednego szczegółu. Otóż pompa obiegowa do instalacji nagrzewnicy została założona na zasilaniu a nie na powrocie jak to jest naszkicowane na schemacie. Czy to może mieć wpływ na jakość działania VOLCANO? Mocy na piecu nie brakuje a nawet można powiedzieć, że jest nadmiar, a "farelka" na ścianie pracuje chyba na 1/10 etatu icon_sad.gif

Co jest nie tak?

Opublikowano

Zasilanie 15 cm przed nagrzewnicą jest bardzo gorące czyli zapowietrzenie wykluczone. Reszta może być powodem. Zauważyłem, że przy wyłączonym wentylatorze gdy nagrzewnica nie dmucha powrót i zasilanie jest tak samo gorące.

Opublikowano

Przy prędkości przepływu rzędu 1,5m/s (2m3/h) straty w tym rurociągu wynoszą 3,4-4,0m słupa wody + straty ciśnienia dla samej nagrzewnicy - czyli za mało dla tej pompy

 

Czyli tak jak napisałem w poście # 6.

Ale to powinno być przeliczone dla temp zasilania i wydajności pompy.

Opublikowano

Największy przepływ to 2,5m3/h plus do tego straty. Znalazłem, ze wydajność tej pompy to maksymalnie 14,4m3h

Jeśli to poprawny parametr to tak dużo jest strat, że ta sobie nie daje rady? Gdyby nawet, to co polecasz w zamian (marka model). Najmnie to mi się usmiecha zakładanie nowych rur :unsure: Reasumując to ciala dał hydraulik?

Opublikowano

Największy przepływ to 2,5m3/h plus do tego straty. Znalazłem, ze wydajność tej pompy to maksymalnie 14,4m3h

Jeśli to poprawny parametr to tak dużo jest strat, że ta sobie nie daje rady? Gdyby nawet, to co polecasz w zamian (marka model). Najmnie to mi się usmiecha zakładanie nowych rur :unsure: Reasumując to ciala dał hydraulik?

 

Pompa UPS 25/40 ma wydajność rzędu 2,5 m3/h poniżej charakterystyka.

Nie wiem skąd wziełeś 14m3/h?

 

A sam rurociąg w takim kształcie to też niezłe opory!

post-18578-0-93974200-1382345238_thumb.jpg

Opublikowano

Aby zapewnić przepływ na poziomie 2,5m3/H trzeba zapewnić też odpowiednie ciśnienie, a tu jest ono niewielkie bo ok 1m. Trzeba zastosować większa która zapewni pokonanie oporów instalacji. Obecnie zamontowana pompa ma mniejszą wydajność ze względu na opory wewnętrzne instalacji. Kłania się tu aby wyliczyć przepływy oraz opory unstalacji w celu doboru odpowiedniej pompy.

Opublikowano

dla nagrzewnicy podają opory 4-11 kPa (zależnie od warunków)

34 mb rury miedzianej 22 przy przepływie 1,5m/s to kilkanaście kPa

 

to razem już ok 20kPa czyli dla tej pompy ok 1,5m3/h na 3cim biegu

 

a te 26 kolanek ???????

Opublikowano

Parametry wody 90/70°C przy temperatury powietrza wlotowego 0°C (4. bieg wentylatora). Liczył ktoś instalację pod kątem oporów hydraulicznych? Patrząc na to co piszesz to wygląda,że przepływ jest gdzieś na poziomie 700l/h (przy delcie t =70 st. c)

Opublikowano

dla nagrzewnicy podają opory 4-11 kPa (zależnie od warunków)

34 mb rury miedzianej 22 przy przepływie 1,5m/s to kilkanaście kPa

 

to razem już ok 20kPa czyli dla tej pompy ok 1,5m3/h na 3cim biegu

 

a te 26 kolanek ???????

dla pełnej mocy nagrzewnicy podają 2,5m3/h i opory rzędu 24kPa - czyli dużo.!

Opublikowano

Czyli jakieś światełko w tunelu. Teraz proszę o adres z dobrą ceną pompy o danej charakterystyce (UPS32-80).

Pompa nie musi być z górnaj półki, ważne żeby wytrzymała minimum 3 lata. Teraz cinko w biznesie, ale liczę że się za rok, może dwa poprawi i wtedy zamienię na coś markowego.

Opublikowano

Weź 25/80 a nie 32/80 wtedy wymieniasz samą pompę bez śrubunków.

Tylko taka praca może być głośna z powodu hałasu powodowanego przepływem wody.

Ale to nie mieszkanie to może być.

Opublikowano

Nie wiem, czy celem ma być osiągnięcie max wydajności nagrzewnicy, czy skuteczne ogrzanie budynku. Zapominamy o doborze elementów ogrzewania nadmuchowego do warunków obiektu, jego przeznaczenia, wymagań temperaturowych, profilu działalności, itp.

 

Nagrzewnica podobno wisi na ścianie, więc zakładanie, że będzie pracowała na biegu wyższym niż 3., to chyba przesada. Biegi 4-5 nie dość, że generują ostry podmuch, to dodatkowo silnie hałasują, zwłaszcza gdy ktoś zaoszczędza na konsolach montażowych i powiesi wiatrak za blisko ściany.

 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch nagrzewnic VR1 i ich sesnsowne rozmieszczenie. Ciszej, lepszy rozdkład temperatur, mniejsze pompy, lepsze możliwości regulacji itd.

 

Zanim kolego cokolwiek postanowisz, to opisz co ty tam ogrzewasz, jaka kubatura, wysokość, termiczność budynku, jaki podgrzew chcesz uzyskać, czy hałas i "przeciąg" nie ma znaczenia, itp.

Opublikowano

Już opisuję. Obiekt do ogrzania to stolarnia o kubaturze około 950m3 Wysokość pomieszczenia od 3,4m do 4,7m. Jeśli chodzi o rodzaj ścian to jest to stara technologi, zimna. Tradycyjny pustak, na zewnątrz cegła silikatowa biała. Jedyna co jest jakoś odizolowane to strop na którym jest 20cm wełny mineralnej.

Hala posiada 3 duże wrota, oraz duże zimne okna z pustakiem szklanym (luksfery). Jakie chce osiągnąć warunki temperaturowe? Chcę uzyskać min. 15 st.C podczas pracy na stolarni. Max to myśle że 17st.C. Tak, nagrzewnica wisi na ścianie na wysokości 3m (dół nagrzewnicy) na oryginalnej konsoli. Zależy mi na dość szybkim przyroście temperatury i dla tego potrzebny jest 4 i 5 bieg który byłby włączany powiedzmy z 1,5h przed rozpoczęciem pracy. Biegi 4 i 5 generują ostry podmuch jak piszesz ale chyba o to chodzi aby w jednostce czasu więcej razy przemieliły powietrze? Pewnie dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosować dwie vr1 ale niestety nie stać mnie na taka inwestycję bo koszty jednej są zblizone do VR2 nie mówiąc o koszcie instalacji. Hałas i przeciąg nie ma znaczenia bo i tak większośc czasu spędzam w Peltorach. Gdyby nawet wiatr i hałas z nagrzewnicy przeszkadzał jest regulator i można wtedy włączyć 2 albo nawet 1 do chwilowego podtrzymania. Zależy mi na pełnej mocy urządzenia kiedy chcę podnieś temp powietrza w szybkim czasie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.