Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niska Sprawność (Pw, Bufor, Solar, Gaz)


lukas78

Rekomendowane odpowiedzi

więc tutaj z Tobą się nie zgadzam ponieważ :

 

http://instalreporte...e_warstwowe.pdf

 

Zapytaj o cenę koniecznie przytoczonego przykładu wersja nr.2 ( Vaillant)

Masz problem z instalacją , staramy się pomóc ale widzę że wolisz udowadniać chyba tylko sobie że nie popełniłeś błędu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem się wymądrzać, bo napisałem aby prosić o pomoc...

 

W instalacji chciałem zastosować najnowsze rozwiązania bufora ( cwu z wężownicy) i korzystać z warstwowego rozkładu temperatur.

 

Koszty bufora ?

 

zamówiłem go w Czechach. Kosztował 2700 zł + 60 zł transport. Część kosztów zamortyzowała dotacja z solarów. Gdybym chciał kupić taką konstrukcje w Polsce to nie zmieściłbym się nawet 7400 zł. Więc myślę, że inwestycja była trafiona tylko jak go wykorzystać właściwie.

 

http://zbiornik-buforowy.eu/cena-lsx.php

 

 

Jeden z polskich producentów proponuje taki układ:

 

http://www.wymienniki-ciepla.pl/schematy/schematyNowsze/16j.jpg

http://www.wymienniki-ciepla.pl/animacja_test_19..html (z trzema weżownicami)

 

tylko cena jest kooosmiczna :

 

http://www.wymienniki-ciepla.pl/uploads/tiny_mce_assets/files/b6386b16bcbc45d0aebcd1f3ae05d818.pdf

 

Pozdrawiam

bez urazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wymądrzanie czy udowadnianie racji nic nie da - wężownica CWU w buforze wymaga temp bufora min o 20c większej niż temp CWU otrzymywanej przez użytkownika, czyli dla temp CWU 50c powinno być w buforze 65-70C

a tyle nie ma.

Takie rozwiązanie jest dobre do kotła na HG gdzie temp bufora są wysokie.

Najoszczędniejszym grzaniem CWU kotłem gazowym jest zasobnik CWU z wężownicą zasilaną z kotła gazowego.

 

Błędem autora tematu jet to że nie trafił z tym schematem na forum wcześniej lub nie zlecił wykonania projektu.

 

Ten układ należy max uprościć ale to będzie kosztowało, lecz taka przeróbka może być bardziej opłacalna niż grzanie kotłem gazowym bufora 700l do temp min 60-70C aby otrzymać CWU do mycia rąk.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości. kto wykonał instalację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

część komponentów miałem kupionych wcześniej, tzn solar i piec kondensacyjny i bufor. Hydraulik spinał całość z kominkiem. Instalator Junkersa. Dane zachowam dla siebie.

 

Zastanawiam się jeszcze czy sprawności ładowania bufora kominkiem nie poprawi podniesienie powrotu z kominka wyżej tzn w połowie wysokości bufora. Wtedy uzyskanie wyższej temperatury w górnych warstwach bufora powinno być szybsze i parametry też wyższe.

 

W lecie kiedy instalacja była wstępnie podłączona, na buforze w górnych warstwach była temperatura ok 55-65 st. Więc nawet choćby dni były pochmurne to dogrzanie górnej warstwy bufora gazem nie powinno być takie straszne.

 

Dlaczego twierdzisz, że będę musiał grzać 700l dla cwu ?

 

Nie można nagrzać tylko górnej warstwy do 60/65 st. Szerokość wężownicy ( pomiędzy wlotem, a wylotem) cwu obejmuje blisko 200 l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co Ci taki zasobnik mogłeś kupić 300 L goń hydraulika niech poprawia , bo nawet CWU będzie brakowało do napełnienia wanny albo będziesz ją napełniał bardzo długo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego twierdzisz, że będę musiał grzać 700l dla cwu ?

 

Nie można nagrzać tylko górnej warstwy do 60/65 st. Szerokość wężownicy ( pomiędzy wlotem, a wylotem) cwu obejmuje blisko 200 l wody.

 

Znowu się podeprę danymi Wolfa - mają w ofercie taki zasobnik ale .o poj 770l i tam podają wydatek wody podgrzanej z 10 na 45C , przy temp zasobnika 70C - jako 940l/h wody przy dostarczonej mocy 48kW

oczywiście na początku będzie wylatywać woda o temp praktycznie równej z temp bufora - .wynika to z pojemności rury CWU, ale następnie trzeba podgrzewać.

Czy wiesz jaką ma pojemność ta rura w twoim buforze.?

A co ciekawe to zasobnik tego typu jest zalecany do pompy cieplnej, dogrzewanej solarem a nie kotłem gazowym lub kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś się podpuścić na koncepcję dogrzewania instalacji CO solarami, co przy sprzyjających warunkach jest możliwe, raczej w okresach przejściowych. Niestety całość jest wadliwie wykonana i błędnie dobrane urządzenia. Hydraulik też nie specjalnie się popisał (szczególnie podłączenie sprzęgła to naprawdę niewypał), i powinien poprawić to co jest zrobione źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy - u kolegi 8 płyt Hewalexa z buforem 800l potrafi całkiem ładnie pracować w lutym.

Jak słoneczko przygrzeje to bufor nagrzewa sie do 40-45C.

 

To 2x 30 rur też powinno- a tak z innej beczki - jaki jest producent tych rur?

 

A ten czeski bufor powinien mieć poziomą przegrodę perferowaną pozwalającą rozdzielić grzanie z górnej wężownicy od całości bufora a pewnie nie ma.

 

Ja to bym inaczej połączył i jeszcze by zostało kilka "drobiazgów" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solary to tak jak 90 procent rynku firmy Hitec . Sprzedaje je firma caldoris. Mają wkładkę miedzianą i mają być wydajne. Nie testowalem ich od kilku dni z tym układem bo są zapowietrzone. Bufor przegrody nie ma ale ja myślałem że ciepła woda jako najlzejsza samoczynnie utrzyma sie u góry i powstanie warstwą zdolna zasilić cwu. Nie spotkałem sie z taka przegroda nawet w bardzo drogich polskich konstrukcjach. Ale wiem że przy samorobach buforach występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy - u kolegi 8 płyt Hewalexa z buforem 800l potrafi całkiem ładnie pracować w lutym.

Jak słoneczko przygrzeje to bufor nagrzewa sie do 40-45C.

 

To 2x 30 rur też powinno- a tak z innej beczki - jaki jest producent tych rur?

 

A ten czeski bufor powinien mieć poziomą przegrodę perferowaną pozwalającą rozdzielić grzanie z górnej wężownicy od całości bufora a pewnie nie ma.

 

Ja to bym inaczej połączył i jeszcze by zostało kilka "drobiazgów" ;)

Wszystko się zgadza pod warunkiem ze słonko przygrzeje, ale przepływowo cwu tym nie podgrzeje czyli błędnie dobrane urządzenie. A podłączenie do tego bufora podgrzewania cwu z kotła gazowego to też majstersztyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby poprawić to zapomnij o buforze , podepnij zasobnik zgodnie z przeznaczeniem dół solary, środek cyrkulacja , góra piec gazowy i oczywiście wejście i wyjście CWU , kominek wepnij przed sprzęgłem razem z piecem gazowym do tego zawory zwrotne , czujnik temperatury sprzęgła do pieca gazowego i jak będziesz palił w kominku to będzie szło bezpośrednio na instalację a nie do bufora którego nie masz . Szczegóły to musi dopracować jakiś ogarnięty hydraulik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza pod warunkiem ze słonko przygrzeje, ale przepływowo cwu tym nie podgrzeje czyli błędnie dobrane urządzenie. A podłączenie do tego bufora podgrzewania cwu z kotła gazowego to też majstersztyk.

 

W dobrych konstrukcjach np Wolfa rura CWU ma pojemnośc rzędu 60l dla zasobnika 800l czyli jest jakiś zapas ciepłej na rozruch np do umywalki lub początek prysznica. i dlatego pytałem jaka jest pojemność tej rury.

Niestety kolega twierdzi że kupił tanio - czyli pewnie kiepskiej jakości , do wyższa cena jest za jakość i częściowo za markę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amber36 w tej chwili tak własnie jest zrobione... Na zdjęciach widać pionową przewiązkę która biegnie z nitki zasilania kominka prosto na sprzęgło. I tam zaczynają się robić jaja bo w cały do mu jest podłogówka , która przyjmuje wodę max 45 st, a z kominka leci czasami 65-70 st. I co zrobić z tą nadwyżką ? Hamować kominkiem ? Głownem problemem staje się przy tym zbiorniku cwu, nie mogę w dokumentacji znaleźć wydajności tej wężownicy. Instalator z innej firmy kominkowej ( zajmującej się montażem bufor + kominek) że w przypadku taki jak mój można ograniczyć wielkość bufora podnosząc powrót z kominka na wysokość np połowy zbiornika, wtedy fizycznie nagrzanie tej części powinno być łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co u Ciebie steruje temperaturą zasilania podłogówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu układy są bardzo skomplikowane w budowie i eksploatacji. Generalnie należy zrobić projekt takiego układu (hydrauliczny) oraz projekt automatyki (nastawy sterowników). Wtedy jest szansa że będzie to działać, choć zwykle i tak nie działa to w taki sposób jak opisują to foldery reklamowe producentów. Absolutna podstawa jednak to projekt. W związku z tym, że układ jest już wykonany to trudno będzie go usprawnić. Z doświadczenia wiem, że inżynierowie sanitarni nie chcą się brać za usprawnianie takich układów ponieważ zawsze wiąże się to z problemami m.in. dodatkowymi dużymi kosztami oraz finalnym efektem, który może być inny od oczekiwań inwestora. Inwestorzy zaś zwykle wiedzą dokładnie jak powinno to pracować, nie mając wiedzy na temat sterowania, hydrauliki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówką steruje kocioł gazowy , ( pompa , zawór mieszający, moduł IPM 1) Junkers FW 200

 

Żeby uprościć własnie sterowanie tą podłogówką zastosowano sprzęgło hydrauliczne które miało łączyć bezpośrednie napędzanie podłogi z kotła gazowego ( bez udziału bufora)oraz to co na sprzęgło wrzuci mu bufor ( energia albo z kominka, albo z solarów).

 

Jeżeli na tym sprzęgle okazałoby się , że temperatura z bufora jest wyższa niż zaprogramowana z kotła gazowego, to kocioł przepuszcza jeszcze trochę wody przez piec i sprzęgło lecz palnika nie uruchamia. I w taki oto sposób sterowanie tym wszytkim co jest w buforze miało być wykorzystane do grzania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Samborem że nadwyżka powinna iść do bufora tym bardziej że kominek zamontowany jest w układzie zamkniętym , zastanawiam się jeszcze nad takim rozwiązaniem aby poprzez wymiennik płytowy kierować nadmiar ciepła z kominka do zasobnika CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta nadwyżka o której piszecie, niestety w chwili obecnej nie trafia wcale do bufora , lata gdzieś po całym obiegu pomiędzy sprzęgłem a kotłem gazowym.

 

Pierwotnie zasilanie z kominka było podłączone bezpośrednio na bufor przez taki zawór :

 

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-herz-teplomix-1-61-stopni-i3526165573.html

 

i wtedy po bardzo długim paleniu uzyskałem w górnej części bufora uzyskałem 70 st. Uszkodzony był wtedy na dodatek sterownik kominka który startował pompę przy temperaturze 35 stopni. Więc miałem walkę aby nagrzać bufor, bo woda latała po krótkim obiegu do w/w zaworu,a dopiero po uzyskaniu temperatury wyższej niż 61 stopni pusciolo wodę na bufor. Dlatego jak doprowadza sterownik do porządku i wymienię zawór na vtc 300 45 st mam nadzieje ze nabije bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lata to postaw znaki dokąd ma lecieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff....czyli ten bufor tyle jest wart co kosztował.... choć teraz go z piwnicy nie wywalę i nie sprzedam...

Powiedzcie mi czy dołożenie jeszcze jednego zbiornika cwu np takiego 140 l aby zagrzać go gazem załatwi temat ciepłej wody użytkowej ?

Czy jest szansa w porze letniej przerzucać z górnej części bufora ciepłej wody ( zagrzanej solarem lub kominkiem ) np. przez kolejną wężownicę do mniejszego zbiornika cwu. No i jak to rozwiązać w kwestii automatyki. Czyli jednym słowem olać tą wężownice cwu w buforze i przerzucić do mniejszego zbiornika 140 l ale z wykorzystaniem darmowej energii z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.