Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planujemy obecnie kupić kocioł. Wybór padł na górniaka, takiego do 3000 zł. Myślałem nad Defro optima komfort lub Setlans Kon-bud. Chcę by byl to kocioł bez dmuchawy i zbędnych dodatków. Czy to dobry wybór?

 

Teraz w kwestii mocy. Dom był zbudowany w latach 70, XXw. Ma wymiary 11mx10m, więc powierzchnia do ogrzania to około 90-100m. Dom jest podpiwniczony, poddasze nieużytkowe i nieogrzewane więc do ogrzania jest tylko parter. Warstwa nośna jest w rodzaju pustaków żużlowych i "hasia", około 40-43 cm. W przyszłym roku ściany będą docieplone 10 cm styropianem. Obecnie są tylko dwie ściany ocieplone. Strop jest ocieplony także 10 cm styropianem. Dach nieocieplony. Instalacja c.o. jest grawitacyjna (grube rury i żeliwne grzejniki). Myślałem nad mocą 12kw, choć wydaje mi się, że 10kw powinno starczyć, (w sklepie radzili 14 kw). Dom jest zbudowany w okolicach Krakowa (III strefa).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Czym masz zamiar palić?

Jeśli w grę wchodzi węgiel oraz nie przeszkadzają Ci niedogodności związane z paleniem "od góry" to przykłady podane przez Ciebie są dobre.

I w jednym i w drugim kotle trzeba będzie dorobić rozetkę powietrza wtórnego w drzwiczkach zasypowych, ale jest to generalnie drobna przeróbka :)

10 Kw starczy na pewno jeszcze będzie z zapasem. Jeśli masz w planach docieplenie domu to zastanów się nad najmniejszym Defro 8kW.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, głównym paliwem ma być węgiel kamienny oraz drewno. Nie będzie problemu z paleniem od góry, byle tylko stałopalność była na poziomie 15 godzin. Właśnie będę miał zamiar dorobić kierownicę powietrza wtórnego projektu użytkownika jednego z forum, tylko wolałbym kupić zapasowe drzwiczki, a nie przerabiać oryginalnych ( mam nadzieję, że ich zakup nie stanowi problemu). Mam jeszcze pytanie. Czy duża ilość wody w grzejnikach (duże rury i żeliwne grzejniki) mają wpływ na moc kotła? Wydaje mi się, że nie. Ale nie mogę przekonać parę osób, a to do nich będzie należało ostatnie zdanie w zakupie kotła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest istotna ilość wody w układzie jeśli palimy w układzie stałopalnym ,ilość wody ma znaczenie jeśli rury mamy w ziemi i w dodatku ogrzewamy dom w tak zwanym przepalaniem ,palenie od góry jest tez możliwe ponieważ przegroda kotła jest wyjmowana i można nasypać grubego miału i palic od góry a najlepiej pali się jako dolny i wtedy palenie od dołu i do 3 dni można palić bez wygaszania kotła ale to zależy od tego jaki opał mamy i ile popiołu jest w opale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej instalacji (duża pojemność wodna) za swego rodzaju bufor robi właśnie duży zład wody :)

 

Kocioł 10 kW wystarczy nawet na teraz, a po prawidłowej termomodernizacji może być już za duży, dlatego wspomniałem o tym, żeby się zastanowić nad najmniejszą wersją Defro 8 kW

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.