garet007 Opublikowano 25 Czerwca 2013 #1 Opublikowano 25 Czerwca 2013 Witam, w domu 1-rodzinnym posiadamy instalację na paliwo stałe-grawitacyjna-otwarta, grzejniki żeliwne, pion z rur 1cal (4 piony- 1 pion z zbiornikiem wyrównawczym) gałęzie 3/4 cala. Chcieliśmy w całym domu wymienić grzejniki na aluminiowe. Dodatkowo na parterze widoczne stalowe rury chcieliśmy schować w taki sposób aby szły od podłogi. W instalacji znajduje się pompka. Związku z tym mam kilka pytań 1. Grzejniki aluminiowe standardowo mają przyłącze 1/2 cala( korek) ale są też takie na 3/4 czy takie powinno być użyte aby nie zmniejszać średnic przepływu? 2. Na piętrze, od posadzki ma iść rura miedziana wkręcona do rury z pionu 1cal (jeszcze na suficie parteru) następnie gałęziami po podłodze i w górę do grzejników jak pokazana na schemacie (przepraszam za jakość) pytanie czy w taki sposób w tej instalacji będzie to pracować? (pytam bo 1 instalator powiedział kategorycznie nie - a 2 że nie robi się syfon więc będzie) http://s4.ifotos.pl/img/instalacj_nxarepe.bmp ps. jeśli pisze jakieś głupoty to przepraszam nie znam się na tym a Ci co powinni mają rozbieżne zdania:)
sambor Opublikowano 25 Czerwca 2013 #2 Opublikowano 25 Czerwca 2013 Kocioł musi pracować w układzie otwartym - czyli brak naczynia wzbiorczego powyżej najwyższych grzejników, do naczynia musi być prowadzona wzbiorczego rura 1" lub więcej bez armatury ( zawory, pompy,filtry ) na całym swoim biegu.
garet007 Opublikowano 25 Czerwca 2013 Autor #3 Opublikowano 25 Czerwca 2013 momencik pisałem ze na jednym pionie jest naczynie wzbiorcze (na tym rysunku akurat nie ma)
sambor Opublikowano 25 Czerwca 2013 #4 Opublikowano 25 Czerwca 2013 ale napisałeś że jest też pompa., za mało szczegółów
garet007 Opublikowano 25 Czerwca 2013 Autor #5 Opublikowano 25 Czerwca 2013 instalacja na kocioł z paliwem stałym (obecnie pracuje normalnie bez problemów) 4 piony dodatkowo zbiornik wyrównawczy -bezpośrednio idzie rura z pieca. Piony z rur 1cal, gałęzie 3/4- istniejące grzejniki są żeliwne, wszędzie podłączone tak jak na foto na parterze. A tylko u góry chcemy podłączyć aby szło od podłogi. W instalacji działa pompa do wody, (ale czasami może nie być zasilana) co jeszcze mam dopisać?
kiminero Opublikowano 27 Czerwca 2013 #7 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Rozumiem, że do calowych pionów na piętro chcesz podłączyć po dwa grzejniki po bokach. Możesz spokojnie przerabiać, działało będzie. Dla grzejnika to nie ma znaczenia, który z narysowanych sposobów zastosujesz. Istotne może być tylko ewentualne zaniżenie średnicy w stosunku do dotychczasowej stali. Nie piszesz nic o zaworach. Jeśli ich nie ma to zmiana średnic może wpłynąć na pracę układu w grawitacji. Pompa sobie poradzi. Korki zostaw 1/2", chyba że masz zawory z półśrubunkiem 3/4". Na piętrze pomyśl o założeniu na każdy grzejnik odpowietrznika automatycznego (może być higroskopijny 1/2" np. Caleffi). Dlaczego jeden majster powiedział kategorycznie nie?
Jaro966 Opublikowano 27 Czerwca 2013 #8 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Na zakończeniu pionów dobrze założyć odpowietrzniki.
kiminero Opublikowano 27 Czerwca 2013 #9 Opublikowano 27 Czerwca 2013 O ile rozumiem, chodzi głównie o poprawienie estetyki, więc pozostawianie pionów traci sens. Tak czy inaczej każdy grzejnik podpięty od dołu jest pułapką dle powietrza i należy zapewnić mu swobodne odejście. Automat na pionie część powietrza wychwyci, ale część i tak powędruje "z prądem" w grzejniki, skąd już nie zawórci. Moim zdaniem przy tym rozwiązaniu funkcję odpowietrzania należy powierzyć grzejnikom. Automat na pionie ma sens gdy grzejniki do niego podpięte są w taki sposób, że gałązki zasilania są prowadzone ze wzniosem w kierunku pionu (jak w blokach z wielkiej płyty).
garet007 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Autor #10 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Rozumiem, że do calowych pionów na piętro chcesz podłączyć po dwa grzejniki po bokach. Możesz spokojnie przerabiać, działało będzie. Dla grzejnika to nie ma znaczenia, który z narysowanych sposobów zastosujesz. Istotne może być tylko ewentualne zaniżenie średnicy w stosunku do dotychczasowej stali. Nie piszesz nic o zaworach. Jeśli ich nie ma to zmiana średnic może wpłynąć na pracę układu w grawitacji. Pompa sobie poradzi. Korki zostaw 1/2", chyba że masz zawory z półśrubunkiem 3/4". Na piętrze pomyśl o założeniu na każdy grzejnik odpowietrznika automatycznego (może być higroskopijny 1/2" np. Caleffi). Dlaczego jeden majster powiedział kategorycznie nie? mówił, że nie będzie grzało. I jak tak chcemy to on się nie podejmie. (bez żadnych argumentów) Czyli mam zostawić korki 1/2 cala? odpowietrzniki na piętrze w grzejnikach, a gałęzie doprowadzające u góry z miedzi do grzejników mają tez być na 3/4 cala? ? (na dole musza takie zostać) ?
kiminero Opublikowano 27 Czerwca 2013 #11 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Przerabiasz tylko piętro, tak? Chcesz to zrobić wg rysunku wyżej., tak? Układ napędza pompa, tak? 3xTAK = wystarczy fi 18 do wykonania gałązek grzejników, o ile nie jest masakrycznie daleko od pionów. Dalej nie wiem, czy masz zawory czy nie.
Jaro966 Opublikowano 27 Czerwca 2013 #12 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Na zakończeniu pionów obowiązkowo odpowietrzniki, ponieważ na pewno bedzie się tam gromadzić powietrze. Co do gałązek, to przy takim prowadzeniu gałązki muszą się wznosić idąc od pionu w kierunku grzejnika. No i oczywiście obowiązkowo odpowietrzniki w grzejnikach. Na gałązkach zawory odcinające, zarówno na powrocie jak i zasileniu.
garet007 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Autor #13 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Przerabiasz tylko piętro, tak? Chcesz to zrobić wg rysunku wyżej., tak? Układ napędza pompa, tak? 3xTAK = wystarczy fi 18 do wykonania gałązek grzejników, o ile nie jest masakrycznie daleko od pionów. Dalej nie wiem, czy masz zawory czy nie. u góry wyminiemy grzejniki i chcemy zrobić coś z rurami aby nie szpeciły pokoi. na parterze wymieniane będą tylko grzejniki rury zostają po staremu, Czyli muszę robić pion powyżej grzejników? nie wystarczy, ze będą w grzejnikach? (dodam, że w instalacji jest zbiornik wyrównawczy na strychu)
kiminero Opublikowano 27 Czerwca 2013 #14 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Na zakończeniu pionów obowiązkowo odpowietrzniki, ponieważ na pewno bedzie się tam gromadzić powietrze. Co do gałązek, to przy takim prowadzeniu gałązki muszą się wznosić idąc od pionu w kierunku grzejnika. No i oczywiście obowiązkowo odpowietrzniki w grzejnikach. Na gałązkach zawory odcinające, zarówno na powrocie jak i zasileniu. Jak się piony wyciągnie do góry, to odpowietrzniki faktycznie obowiązkowe. Tylko po co to robić? Jeśli grzejniki są w miarę blisko pionów (2-3m), to rury można poprowadzić z minimalnym wzniosem w kierunku grzejnika, ale równie dobrze wystarczy zachować poziom. Jest to fragment układu będący zakończeniem wysokich pionów i głównym motorem grawitacji będą właśnie one (zaraz po kotle i grzejnikach). Pochylanie "poziomych" odcinków rurarzu ma na celu bardziej ukierunkowanie powietrza, a mniej ruchu wody. Gdyby od tego pochylenia zależało prawidłowe działanie grawitacji, to nie powinny pracować układy tzw. "górnego" zasilania, gdzie rurarz zasilania prowadzony jest wysoko powyżej grzejników, a woda zanim dotrze do grzejnika jest sprowadzana pionowymi gałązkami w dół. Masz słuszną koncepcję garet007 i jej się trzymaj. Jednocześnie warto zastanowić się nad wmontowaniem zaworów, jeśli do tej pory ich nie było.
garet007 Opublikowano 27 Czerwca 2013 Autor #15 Opublikowano 27 Czerwca 2013 a jesli chodzi o te termostaty to jak z tą średnicą? robić tak żeby wszędzie do grzejników była taka sama?
kiminero Opublikowano 28 Czerwca 2013 #16 Opublikowano 28 Czerwca 2013 A jakie termostaty masz na myśli? Grzejnikowe? Podstawowa rzecz, to musisz mieć kocioł jakkolwiek sterowany, conajmniej regulatorem ciągu. Chodzi o to, że w miarę nagrzewania pomieszczeń, termostaty zaczną się zamykać i zapotrzebowanie na ciepło będzie niskie. Tu zwykły śmieciuch się szybko zagotuje. Druga sprawa to wyeliminowanie skutecznej grawitacji przy standardowych zaworach termostatycznych i aby ją zachować, musiałbyś założyć zawory o zwiąkszonym przepływie (stosunkowo drogie). Do podłączenia grzejników możesz użyć miedzi 18, przy założeniu że jak pisałeś, pion pod sufitem parteru zejdzie ze średnicy 1" stali do 22 miedzi. Cały czas mówimy o podłączeniu do pionu dwóch grzejników.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.