Skocz do zawartości

markowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za pomoc Sambor.

Majschi, jeśli chodzi o zimną wodę, to będę miał puszczoną 25, ale jeśli chodzi o ciepłą, to jak pisałem wyjście z kotła mam 3/4 cala, a to jest mniej niż "20". Chodzi mi o to, czy zastosowanie rur "25" spowoduje wzrost ciśnienia, pomimo tego przewężenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurą 25 podłączoną do zasobnika pod gwint 3/4 przepłynie więcej wody niż rurą 20 (w tym samym czasie) ponieważ będzie miała mniejszy opór przepływu 

 

OK, ale podejścia i tak mam mieć zrobione 16, więc ew. mniejszy spadek ciśnienia przy 25 niewiele da, skoro i tak będzie przewężenie na 16

 

Ważną sprawą przy doborze średnicy głównej rury jest ilość punktów poboru używanych jednocześnie a nie średnica rury do jednego punktu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa praktycznie jest dość istotna. Chodzi o to, aby spuszczenie wody w toalecie w czasie gdy ktoś bierze prysznic nie powodowało puszczenia tej drugiej osobie wrzątku na głowę. Lub w drugą stronę - nalanie nad umywalką wody do kubka celem umycia zębów krioterapii osoby która się myje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Niestety dzisiaj po południu już zaczęły u mnie być kładzione rurki: 25 do zimnej i 20 do ciepłej. Zdaję sobie sprawę, że to za mało, ale początkowo miało być 16 do ciepłej...

Mam jeszcze pytanie odnośnie regulacji cyrkulacji CWU. Generalnie CWU będę miał podłączone tylko do dwóch punktów, bo nie dało się odnaleźć najdalszego ogniwa instalacji (w dolnej łazience instalacja rozdziela się na dwie gałęzie i idzie osobno do kuchni i do górnej łazienki). Dlatego cyrkulacja będzie się zaczynać w najdalszym punkcie w łazience na górze i przechodzić przez kuchnię. W kuchni jako ogniwie bliższym pompki chcę umieścić zaworek do ew. przytłumienia tego krótszego obiegu. Czy macie jakiś patent na to? Chodzi o to, że rurki CWU będą szły pod tynkiem, a do zaworka przecież musi być dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiejszego wieczoru wiem  o tym Sambor, niestety pytanie zadałem w momencie rozpoczęcia prac przez hydraulika, a dzisiaj po południu już położył pierwsze rurki 25 do zimnej i 20 do ciepłej. Swoją drogą projekt przewidywał rury polipropylenowe, 20 do zimnej i ciepłej, 15 do cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.