Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawność Instalacji Co I Cwu Z Wykorzystaniem Hydrokominka, Kotła Kondensacyjnego Ora Zestawu Solarnego.


tomaszz1975

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie!

Chciałbym bardzo ładnie Państwa poprosić o fachową pomoc w ocenie i skomentowaniu poprawności instalacji. Jestem inwestorem, z bardzo małym pojęciem z zakresu tematyki grzewczej.

Instalacjia praktycznie jest już prawie ukończona, jednak na wskutek powstania sporu dotyczącego poprawności jej wykonania pomiędzy automatykiem a hydraulikiem jestem zmuszony zasięgnąć Państwa opinni.

 

Posiadam domek jednorodzinny wolnostojący o pow. użytkowej 200m2 (170m + 30m garaż). W chwili obecnej są wykonywane prace budowlane wykończeniowe poddasza (wełna 5cm + płyty GK). Cały budynek jest ocieplony z zewnątrz 15cm wełną, na posadzkach parteru10cm styropian, posadzki piętra 5cm wełny + 5cm styropianu, poddasze użytkowe ma 15cm wełny pomiędzy krokwiami oraz 5cm pomiędzy stelażami. Stolarka okienna jest z PCV 3 szybowa zarówno na parterze jak i piętrze.

Instalacjia co jest mieszana:

1) parter:

- ogrzewanie podłogowe : salon, hall, kuchnia, dolna łazienka posiadają w sumie na całość jest wykonanych 6 obwodów.

- grzejniki : garaż, pomieszczenie gospodarcze przed kotłownią, gabinet oraz dolna łazienka.

2) piętro :

- ogrzewanie podłogowe w łazience wykonane z powrotu grzejnika,

- grzejniki we wszystkich sypialniach.

 

Z dostępnich mi informacji wynika, że urządzenia pracują w układzie zamkniętym.

Zestaw solarny będzie służył tylko do CWU.

 

Moje założenia były proste:

- latem jako główne źródło ciepła CWU mają posłużyć solary i wspierać je automatycznie kocioł kondensacyjny,

- zimą hydrokominek do CO i CWU i jako uzupełnienie kocioł gazowy (chyba, że mi się znudzi :) - to tak po wyciągnięciu wniosków po przeczytaniu kilkunastu Państwa tematów na temat podobnych instalacji)

Całość oczywiście pracuje automatycznie.

 

 

Osprzęt:

Hydrokominek Byrski 22kw http://www.kominki.b...-narozny-22-kw/

Kocioł kondensacyjny jednifunkcyjny Beretta Exclusive Green HE 25 R.S.I. http://www.beretta.p...id_prodotto=239

Sprzęgło hydrauliczne Beretta Connect Base http://www.beretta.p...=4&id_level2=36

Zestaw wymiennikowo pompowy Ferro Webermana http://ths.pl/produc...25-40-180-.html

Zestaw solarny http://ths.pl/produc...OWANIE-45-.html z wyjątkiem zasobnika, który ma również 2 wężownice jednak jego poj. wynosi 400l.

Grzejniki to Regulus Sollarius http://www.regulus.c...ienne-sollarius

Rozdzielacze są wyposażone w siłowniki i sterowane są za pomocą automatyki Satel-a, na której mam również wykonany alarm, sterowanie pompami, zraszaczami w ogrodzie (w niedługiej przyszłości) oraz oświetleniem.

 

Ogrzewanie jest już uruchomione jednak wynikłe problemy zmusiły mnie do poproszenia Was o poradę.

 

Wklejam dla Państwa link gdzie możecie zobaczyć moją instalacje CO i CWU http://www.youtube.com/watch?v=taVrQRKdGIw

1) Hydraulik zrezygnował z mojego zestawu wymiennikowo pompowego tłumacząc mi, że jest on zbędny i zrobi to inaczej. Automatyk oraz inspektor budowlany twierdzą, że jest on niezbędny i zabezpiecza mi instalację przed zbyt wysoką temp. z hydrokominka. Hydraulik po korespondencji mailowej napisał, że owszem może zamontować mi mój wymiennik jednak będzie potrzebował dodatkową pompę do ciepłej wody. Automatyk się uśmiecha i pisze a do czego służą zawory trój drogowe? Po czym wysyła mi schemat podobnej instalacji.

2) Hydraulik zrezygnował z zamontowania naczynia przeponowego jako zabezpieczenia hydrokominka, automatyk i producent twierdzą, że jest to niezbędne zabezpieczenie instalacji. Dodatkowo mam zwrócić uwagę na zastosowanie zaworu bezp. 2.5bar (jest) oraz sprawdzić czy hydrokominek jak i kocioł kondensacyjny są zabezpieczone zaworami zwrotnymi. Hydraulik twierdzi, że ma on wężownicę schładzającą a naczynie przeponowe będzie wykorzystane z instalacji kotła.Ja się na tym nie znam i tylko dostaję rozstroju nerwowego.

3) Pompy w zespole Connect Base pracują 24/h co nie pozwala na uruchomienie sterowania siłownikami w rozdzielaczach od grzejników oraz podłogówki. Na chwilę obecną automatyk nie usunął zabezpieczeń w rozdzielaczach tłumacząc o 100% ryzyku uszkodzenia pomp.

4) Uciążliwy hałas wydobywający się z sposobu montażu Connect Base.

5) brak zabezpieczenia podłogówki na piętrze: automatyk twierdzi, że muszę jako min zastosować zawór RTL, hydraulik twierdzi, że tak montuje klietnom od lat i nikt mu jeszcze nie kazał kuć posadzki

 

Po opisaniu problemu hydraulikowi oczywiście nie ma problemu z przerobieniem tej instalacji ale zanim podejmę ostatecznie decyzję proszę o Waszą konsulatację:

- montujemy wymiennik +naczynie przelewowe (pytanie czy ma być samouzupełniające),

 

- wygłuszamy zestaw Beretty ,

- montujemy zawór 3-drożny do grzania wody z kominka,

- naczynie przeponowe znajduje się w kotle.

 

Serdecznie Państwa pozdrawiam i bardzo ładnie proszę o poradę.

Oczywiście na życzenie mogę później dołączyć zdjęcia pomocne w oględzianch.

Opublikowano

wszystko wspaniale ale ta welne na ocieplenie to zaje.. wybrales

Opublikowano

Witam

Ale namotałeś ;)

Po pierwsze - kominek powinien mieć własne naczynie wzbiorcze, jeżeli ma wężownicę schładzającą oraz jest do pracy do 2,5 bar to może pracować bez wymiennika płytowego.

Czyli nie potrzeba naczynia wzbiorczego otwartego.

Nie podałeś schematu połączeń kominka kotła i reszty instalacji - więc trudno dalej oceniać.

Po za tematem te 15cm + 5 wełny na dach to trochę mało, powinno być min 25cm i lepiej ułożonych, wełna nie powinna wypadać z pomiędzy krokwi.

 

pozdr.

Opublikowano

Dziekuje za konstruktywna uwage oraz odpowiedz.

Odnosnie ocieplenia dachu to nieumyslnie wpisalem przy grubosci welny taka sama wartosc jak z ocieplenia elewacji czyli zamiast 15cm powinno byc 18cm. Dach jest w calosci deskowany co przy zastosowaniu 18cm + 5cm w zupelnosci wystarcza i nawt jezeli to nie jest wystarczajace to nie mam mozliwosci juz tego zmienic (zmienic oczywiscie mozna wszystko jednak wiaze sie to z duzymi kosztami i niszczeniem wykonanej nie dawno pracy).

Filmik na youtube jest z pazdziernika 2012 tak wiec nie pokazuje faktycznego stanu pomieszczen, ktore sa obecnie wykanczane. Prosilbym o uwagi dotyczace CO i CWU :)

 

 

Czy moglbys bardzo prosze napisac co konkretnie mialbym "odmotac"? Wyjasnic abym w miare mozliwosci napisal cos jasniej?

Nie dysponuje schematem CO i CWU, hydraulik mi takiego nie przygotowal.

Odnosnie naczynia wzbiorczego to go nie posiadam, moj hydraulik twierdzi, ze kominek jest wystarczajaco zabezpieczony a dodatkowo naczynie wzbiorcze jest w kotle kondensacyjnym.

Jezeli chodzi o naczynie wzbiorcze otwarte to hydraulik je chce zamontowac wraz z wymiennikiem o ile sie ten okazlby konieczny.

Jak wspomnialem wczesniej, ja jestem inwestorem i przekazuje Panstwu suche fakty - fragmenty naszej korespondencji.

Licze na na fachowa pomoc dotyczaca tematu - z pominiecie welny ;)

Opublikowano

Naczynie otwarte jak najbardziej się należy dla kominka. No i trzeba odseparować obieg kominka od kotła gazowego wymiennikiem. Zamknięte tylko wtedy gdy wkład kominkowy miałby wężownicę schładzającą i dopuszczenie do pracy w układach zamkniętych.

Opublikowano

Jak Ci sroki kraczą z każdej strony, to nic dobrego z tego nie będzie. Jeśli nie ufasz wykonawcy - hydraulikowi to go zmień, albo może kierownik budowy lub "automatyk" Ci zrobi tą instalację ??

Opublikowano

bez rysunku instalacji trudno będzie coś powiedzieć konstruktywnego-

weź hydraulika i wg jego wskazówek narysuj odręcznie rys ktory pokażesz na forum

 

pozdr.

Opublikowano

ad1 poszukaj DTR od kominka i tam wszystko pisze wyraznie,jezeli jest wezownica schladzajaca i kominek jest dopuszczony do pracy w instalacji zamknietej to nie musi byc naczynia otwartego i wymmiennika plytowego.zawor 3 drogowy wtedy bedzie pracowac albo c.o albo bedzie ladowany zasobnik do cwu(opcja automatyka)dodatkowa pompa wtedy moga pracowac rownolegle czyli l dadowac zasobnik i ogrzewac c.o

 

ad2 zapytaj hydraulika co wtedy gdy kociol zostanie odciety zaworami od instalacji?gdy kominek bedzie pracowal w ukaldzie zamknietym potrzebne bylo by naczenie przeponowe do kominka i zawor bezpieczenstwa

 

ad3 niech hydraulik do rozdzielaczy zamontuje zawor nadmiarowo upustowy(chyba ze jest bajpas w tej grupie pompowej to nie potrzeba) wtedy zawory moga odciac przeplyw a pompa bedzie mielila przez bajpas

 

ad4 moze zapowietrzone?

 

 

ad5 o jakie zabezpieczenie chodzi?przed nadmiernym wzrostem temperatury?

Opublikowano

Naczynie otwarte jak najbardziej się należy dla kominka. No i trzeba odseparować obieg kominka od kotła gazowego wymiennikiem. Zamknięte tylko wtedy gdy wkład kominkowy miałby wężownicę schładzającą i dopuszczenie do pracy w układach zamkniętych.

Kominek ma wężownicę schładzającą i producent potwierdza możliwość pracy w układzie zamkniętym.

Jak Ci sroki kraczą z każdej strony, to nic dobrego z tego nie będzie. Jeśli nie ufasz wykonawcy - hydraulikowi to go zmień, albo może kierownik budowy lub "automatyk" Ci zrobi tą instalację ??

Napisze Panu tak: zainwestowałem w instalacje CO i CWU z materiałem i robocizną około 75tys zł, nie jestem do końca zadowolony ponieważ wystąpiło kilka drobnych problemów opisanych powyżej. Mam prawo się martwić i starać na wszelkie możliwe sposoby uzyskać informację jak naprawić w/w mankamenty. Staram się być obiektywny i nie wyciągać jeszcze pochopnych wniosków - dlatego opisałem zdanie na ten temat hydraulika, automatyka oraz inspektora, nie dlatego aby Ci ostatni mieli sie przekwalifikowac ale aby dzięki wpisom na temat rozwiązał się mój problem.

bez rysunku instalacji trudno będzie coś powiedzieć konstruktywnego-

weź hydraulika i wg jego wskazówek narysuj odręcznie rys ktory pokażesz na forum

 

pozdr.

Poprosiłem już o taki schemat hydraulika, jak go otrzymam niezwłocznie załącze, chyba już wiem co miał Pan na myśli pisząc o zamotaniu:

Zapomniałem dopisać, że hydraulik dał mi taką odpowiedź, którą wytłuściłem poniżej - na wylistowane powyżej problemy, dlatego wyszło masło maslane :rolleyes:

- montujemy wymiennik +naczynie przelewowe (pytanie czy ma być samouzupełniające),

 

- wygłuszamy zestaw Beretty ,

- montujemy zawór 3-drożny do grzania wody z kominka,

- naczynie przeponowe znajduje się w kotle.

 

 

ad1 poszukaj DTR od kominka i tam wszystko pisze wyraznie,jezeli jest wezownica schladzajaca i kominek jest dopuszczony do pracy w instalacji zamknietej to nie musi byc naczynia otwartego i wymmiennika plytowego.zawor 3 drogowy wtedy bedzie pracowac albo c.o albo bedzie ladowany zasobnik do cwu(opcja automatyka)dodatkowa pompa wtedy moga pracowac rownolegle czyli l dadowac zasobnik i ogrzewac c.o

 

ad2 zapytaj hydraulika co wtedy gdy kociol zostanie odciety zaworami od instalacji?gdy kominek bedzie pracowal w ukaldzie zamknietym potrzebne bylo by naczenie przeponowe do kominka i zawor bezpieczenstwa

 

ad3 niech hydraulik do rozdzielaczy zamontuje zawor nadmiarowo upustowy(chyba ze jest bajpas w tej grupie pompowej to nie potrzeba) wtedy zawory moga odciac przeplyw a pompa bedzie mielila przez bajpas

 

ad4 moze zapowietrzone?

 

 

ad5 o jakie zabezpieczenie chodzi?przed nadmiernym wzrostem temperatury?

ad1. Odpisałem częściowo powyżej - oczywiście jest wężownica schładzająca i aprobata techniczna do zastosowań w układach zamkniętych. Odnośnie wymiennika to inspektor budowlany oraz automatyk mówią, że wymiennik posiada w sumie prawie wszystkie elementy posiadanego już układu: 2 zawory zwrotne, gotowy zestaw pompowy, oraz wymiennik płytowy, który zabezpiecza mi instalację CO ( w szczególności dość drogie grzejniki przed nadmiernym nagrzewaniem i odparzaniem się farby... lub coś w tym stylu :mellow: ). Na chwilę obecną posiadam w kotłowni 2 dodatkowe pompy nie wiem czy obie są do obsługi hydrokominka, podobno jeden zawór odcinający (na filmiku widać te pompy oraz instalację od hydrokominka je po prawej stronie kotłowni), brak zabezpieczenia w postaci naczynia wzbiorczego przeponowego - tu tak jak napisałem powyżej hydraulik twierdzi, że jest ono zbędne bo w układzie jest naczynie wzbiorcze po stronie kotła kondensacyjnego. Inpektor oraz automatyk twierdzą, że w takim układzie mam brak zaworu zwrotnego i będę grzać kominkiem przez kocioł gazowy co jest ich zdaniem marnowaniem energii. Tu producent hydrokominka podkreślił mi w mailu, że każde urządzenie w moim układzie ma być zabezpieczone zaworem zwrotnym i być wyposażone w swoje naczynie przeponowe. Po pzresłaniu hydraulikowi kopii tego maila stwierdził, że może mi on zamontować wymiennik +naczynie przelewowe (pytanie czy ma być samouzupełniające), montujemy zawór 3-drożny do grzania wody z kominka, naczynie przeponowe znajduje się w kotle.

 

ad2. zapytam

 

ad3. Ponieważ pompy od Beretty Connect Base pracują 24/h (nie wiem czy to tak ma być, jeżeli tak to jestem mocno rozczarowany bo co z tego, że zainwestowałem tyle środków w tak drogą instalację jak jej eksploatacja będzie nieekonomiczna?) a ja mam sterowanie na każdy obwód CO za pomocą siłowników i czujników temperatur i tak jak napisałem wcześniej nie możemy uruchomić zdalnej kontroli temperatury ponieważ grozi to uszkodzeniem pomp. Nie posiadam bypasu jak i zaworu nadmiarowo upustowego (sprawdziłem kosztorys i nic takiego nie jest ujęte). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za pomocą automatyki mogę sobie dowonie zwiększać i zmiejszać progi temperaturowe w dowolnym pomieszczeniu oraz będąc dosłownie gdzie kolwiek na świecie za pomocą internetu a drobna (jak się okazuje może wcale nie drobna) przeszkoda powoduje, że na tą chwilę system się nie sprawdza.

 

ad4. Tu akurat hydraulik przyznaje, że z jego winy tak się dzieje i jest to nie zamierzone: nie jest zachowana min. odległość od posadzki 35cm i ponieważ wylewka dotyka szafki (nawet płytki się tam nie zmieściły :( ) hałas wzmacnia się przez podłogę. Musiał się dopasować z kondensatem do otworu kominowego dlatego tak nisko obsadził ten element. Na zapytanie dlaczego nie przeniósł mi tej szafki na drugą ścianę stwierdził, że chciał mieć urządzenia blisko siebie , o co osobiście nie dbam bo w tym miejscu będzie tylko kotłownia a producent przewiduje odległość do 15m pomiędzy kotłem a Connect Base. Mam nadzieje, że hałas zlikwiduje.

 

ad5. Tak - dokładnie o zbyt wysoką temperaturę na podłogówce. Wg hydraulika wszystkim kładzie tak podłogówkę od lat i jeszcze nikt mu nie kazał skuwać posadzki, inspektor natomiast uparcie twierdzi, że ostrożności nigdy za wiele a lepiej teraz wydać grosze na minimum RTL niż później płakać i skuwać płytki i posadzkę.

 

 

 

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi! Mam nadzieję, że choć troszkę podpowiedziałem w tym poście.

Pozdrawiam

Opublikowano

ad1. Odpisałem częściowo powyżej - oczywiście jest wężownica schładzająca i aprobata techniczna do zastosowań w układach zamkniętych. Odnośnie wymiennika to inspektor budowlany oraz automatyk mówią, że wymiennik posiada w sumie prawie wszystkie elementy posiadanego już układu: 2 zawory zwrotne, gotowy zestaw pompowy, oraz wymiennik płytowy, który zabezpiecza mi instalację CO ( w szczególności dość drogie grzejniki przed nadmiernym nagrzewaniem i odparzaniem się farby... lub coś w tym stylu :mellow: ). Na chwilę obecną posiadam w kotłowni 2 dodatkowe pompy nie wiem czy obie są do obsługi hydrokominka, podobno jeden zawór odcinający (na filmiku widać te pompy oraz instalację od hydrokominka je po prawej stronie kotłowni), brak zabezpieczenia w postaci naczynia wzbiorczego przeponowego - tu tak jak napisałem powyżej hydraulik twierdzi, że jest ono zbędne bo w układzie jest naczynie wzbiorcze po stronie kotła kondensacyjnego. Inpektor oraz automatyk twierdzą, że w takim układzie mam brak zaworu zwrotnego i będę grzać kominkiem przez kocioł gazowy co jest ich zdaniem marnowaniem energii. Tu producent hydrokominka podkreślił mi w mailu, że każde urządzenie w moim układzie ma być zabezpieczone zaworem zwrotnym i być wyposażone w swoje naczynie przeponowe. Po pzresłaniu hydraulikowi kopii tego maila stwierdził, że może mi on zamontować wymiennik +naczynie przelewowe (pytanie czy ma być samouzupełniające), montujemy zawór 3-drożny do grzania wody z kominka, naczynie przeponowe znajduje się w kotle.

 

 

Jak wymmiennik zabezpiecza instalacje przed przegrzaniem to nie rozumiem takie funkcji nie znam:)zawor zwrotny potrzebny natomias mimo tego czy naczynie w kotle jest to w instrukcji pisze jak duzy zlad wody moze obsluzyc jezeli doodasz nowe nie zaszkodzi

 

ad2. zapytam

 

ad3. Ponieważ pompy od Beretty Connect Base pracują 24/h (nie wiem czy to tak ma być, jeżeli tak to jestem mocno rozczarowany bo co z tego, że zainwestowałem tyle środków w tak drogą instalację jak jej eksploatacja będzie nieekonomiczna?) a ja mam sterowanie na każdy obwód CO za pomocą siłowników i czujników temperatur i tak jak napisałem wcześniej nie możemy uruchomić zdalnej kontroli temperatury ponieważ grozi to uszkodzeniem pomp. Nie posiadam bypasu jak i zaworu nadmiarowo upustowego (sprawdziłem kosztorys i nic takiego nie jest ujęte). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za pomocą automatyki mogę sobie dowonie zwiększać i zmiejszać progi temperaturowe w dowolnym pomieszczeniu oraz będąc dosłownie gdzie kolwiek na świecie za pomocą internetu a drobna (jak się okazuje może wcale nie drobna) przeszkoda powoduje, że na tą chwilę system się nie sprawdza.

 

a czy w listwie elektrycznej nei ma takaiej opcji ze jezeli wszytskie silowniki zostana zamkniete to pompa sie wyłacza?moze istalator nie podlaczyl tego,automatyk powinien sobie z tym poradzic,zaproponuj mu takie rozwiazanie

 

ad4. Tu akurat hydraulik przyznaje, że z jego winy tak się dzieje i jest to nie zamierzone: nie jest zachowana min. odległość od posadzki 35cm i ponieważ wylewka dotyka szafki (nawet płytki się tam nie zmieściły :( ) hałas wzmacnia się przez podłogę. Musiał się dopasować z kondensatem do otworu kominowego dlatego tak nisko obsadził ten element. Na zapytanie dlaczego nie przeniósł mi tej szafki na drugą ścianę stwierdził, że chciał mieć urządzenia blisko siebie , o co osobiście nie dbam bo w tym miejscu będzie tylko kotłownia a producent przewiduje odległość do 15m pomiędzy kotłem a Connect Base. Mam nadzieje, że hałas zlikwiduje.

 

ad5. Tak - dokładnie o zbyt wysoką temperaturę na podłogówce. Wg hydraulika wszystkim kładzie tak podłogówkę od lat i jeszcze nikt mu nie kazał skuwać posadzki, inspektor natomiast uparcie twierdzi, że ostrożności nigdy za wiele a lepiej teraz wydać grosze na minimum RTL niż później płakać i skuwać płytki i posadzkę.

 

nie RTL sie takie cos zabezpiecza a termostatem ktory w przypadku przekroczenia temp wylaczy pompe od ogrzewania podlogowego

 

 

pozdro

Opublikowano

Kominek ma wężownicę schładzającą i producent potwierdza możliwość pracy w układzie zamkniętym.

 

Napisze Panu tak: zainwestowałem w instalacje CO i CWU z materiałem i robocizną około 75tys zł, nie jestem do końca zadowolony ponieważ wystąpiło kilka drobnych problemów opisanych powyżej. Mam prawo się martwić i starać na wszelkie możliwe sposoby uzyskać informację jak naprawić w/w mankamenty. Staram się być obiektywny i nie wyciągać jeszcze pochopnych wniosków - dlatego opisałem zdanie na ten temat hydraulika, automatyka oraz inspektora, nie dlatego aby Ci ostatni mieli sie przekwalifikowac ale aby dzięki wpisom na temat rozwiązał się mój problem.

 

Wydaje mi się, a nawet jestem pewien że wydając kwotę jw. kwota rzędu 500-700 zł na wykonanie projektu instalacji była do przyjęcia, a byłby dokładnie wiadomo kto ponosi winę za nie do końca prawidłowe działanie instalacji. Pozdrawiam

Opublikowano

ad1. Odpisałem częściowo powyżej - oczywiście jest wężownica schładzająca i aprobata techniczna do zastosowań w układach zamkniętych. Odnośnie wymiennika to inspektor budowlany oraz automatyk mówią, że wymiennik posiada w sumie prawie wszystkie elementy posiadanego już układu: 2 zawory zwrotne, gotowy zestaw pompowy, oraz wymiennik płytowy, który zabezpiecza mi instalację CO ( w szczególności dość drogie grzejniki przed nadmiernym nagrzewaniem i odparzaniem się farby... lub coś w tym stylu :mellow: ). Na chwilę obecną posiadam w kotłowni 2 dodatkowe pompy nie wiem czy obie są do obsługi hydrokominka, podobno jeden zawór odcinający (na filmiku widać te pompy oraz instalację od hydrokominka je po prawej stronie kotłowni), brak zabezpieczenia w postaci naczynia wzbiorczego przeponowego - tu tak jak napisałem powyżej hydraulik twierdzi, że jest ono zbędne bo w układzie jest naczynie wzbiorcze po stronie kotła kondensacyjnego. Inpektor oraz automatyk twierdzą, że w takim układzie mam brak zaworu zwrotnego i będę grzać kominkiem przez kocioł gazowy co jest ich zdaniem marnowaniem energii. Tu producent hydrokominka podkreślił mi w mailu, że każde urządzenie w moim układzie ma być zabezpieczone zaworem zwrotnym i być wyposażone w swoje naczynie przeponowe. Po pzresłaniu hydraulikowi kopii tego maila stwierdził, że może mi on zamontować wymiennik +naczynie przelewowe (pytanie czy ma być samouzupełniające), montujemy zawór 3-drożny do grzania wody z kominka, naczynie przeponowe znajduje się w kotle.

 

 

Jak wymmiennik zabezpiecza instalacje przed przegrzaniem to nie rozumiem takie funkcji nie znam:)zawor zwrotny potrzebny natomias mimo tego czy naczynie w kotle jest to w instrukcji pisze jak duzy zlad wody moze obsluzyc jezeli doodasz nowe nie zaszkodzi

 

 

W taki sposób zrozumiałem tłumaczenie inspektora i automatyka :) , tak samo odebrałem też, że w wymienniku mam zawory odcinające, które separują mi układ kominka od kotła - nie wiem dlaczego hydraulik zrezygnował z jego montażu. Odnośnie naczynia przeponowego to tak jak napisał producent hydrokominka jak zawór odcinający odetnie obwód kotła to kominek nie będzie posiadał naczynia przeponowego? Jeżeli mi hydraulik tłumaczy, że mogę urzyć naczynie przeponowe z kotła to domyślam się, że nie posiadam zaworu zwrotnego, czy coś się może stać z moim układem w takiej sytuacji - oraz czy taki zawór jest potrzbny?

Może powinienem zapytać na wstępie o poprawność zabezpieczeń układów hydrokominka, kotłą kondensacyjnego, które pracują razem w układzie zamkniętym i czy mogą one pracować razem w takim układzie - ze swojej strony postarałem się jaknajdokładniej opisać co posiadam...

 

 

ad2. zapytam

 

ad3. Ponieważ pompy od Beretty Connect Base pracują 24/h (nie wiem czy to tak ma być, jeżeli tak to jestem mocno rozczarowany bo co z tego, że zainwestowałem tyle środków w tak drogą instalację jak jej eksploatacja będzie nieekonomiczna?) a ja mam sterowanie na każdy obwód CO za pomocą siłowników i czujników temperatur i tak jak napisałem wcześniej nie możemy uruchomić zdalnej kontroli temperatury ponieważ grozi to uszkodzeniem pomp. Nie posiadam bypasu jak i zaworu nadmiarowo upustowego (sprawdziłem kosztorys i nic takiego nie jest ujęte). Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za pomocą automatyki mogę sobie dowonie zwiększać i zmiejszać progi temperaturowe w dowolnym pomieszczeniu oraz będąc dosłownie gdzie kolwiek na świecie za pomocą internetu a drobna (jak się okazuje może wcale nie drobna) przeszkoda powoduje, że na tą chwilę system się nie sprawdza.

 

a czy w listwie elektrycznej nei ma takaiej opcji ze jezeli wszytskie silowniki zostana zamkniete to pompa sie wyłacza?moze istalator nie podlaczyl tego,automatyk powinien sobie z tym poradzic,zaproponuj mu takie rozwiazanie

 

Podpowiedziałem, oczywiście do zrobienia :D - dziękuje!

ad4. Tu akurat hydraulik przyznaje, że z jego winy tak się dzieje i jest to nie zamierzone: nie jest zachowana min. odległość od posadzki 35cm i ponieważ wylewka dotyka szafki (nawet płytki się tam nie zmieściły :( ) hałas wzmacnia się przez podłogę. Musiał się dopasować z kondensatem do otworu kominowego dlatego tak nisko obsadził ten element. Na zapytanie dlaczego nie przeniósł mi tej szafki na drugą ścianę stwierdził, że chciał mieć urządzenia blisko siebie , o co osobiście nie dbam bo w tym miejscu będzie tylko kotłownia a producent przewiduje odległość do 15m pomiędzy kotłem a Connect Base. Mam nadzieje, że hałas zlikwiduje.

 

ad5. Tak - dokładnie o zbyt wysoką temperaturę na podłogówce. Wg hydraulika wszystkim kładzie tak podłogówkę od lat i jeszcze nikt mu nie kazał skuwać posadzki, inspektor natomiast uparcie twierdzi, że ostrożności nigdy za wiele a lepiej teraz wydać grosze na minimum RTL niż później płakać i skuwać płytki i posadzkę.

 

nie RTL sie takie cos zabezpiecza a termostatem ktory w przypadku przekroczenia temp wylaczy pompe od ogrzewania podlogowego

 

Hmm, miałem tak przekazane - a dokładnie, że zawór RTL mierzy temp wody i nie dopuści do wejścia zbyt gorącej wody do instalacji podłogówki. Mówimy tu tylko o górnej łazience, która ma ogrzewanie podłogowe zrobione z powrotu grzejnika łazienkowego.

 

 

pozdro

post-48709-0-13102700-1361607789_thumb.jpg

Opublikowano

Wydaje mi się, a nawet jestem pewien że wydając kwotę jw. kwota rzędu 500-700 zł na wykonanie projektu instalacji była do przyjęcia, a byłby dokładnie wiadomo kto ponosi winę za nie do końca prawidłowe działanie instalacji. Pozdrawiam

Zgadzam się w 100% - nie pomyślałem na tamtym etapie o tym - myślałem, że projekt budowlany, który posiadam oraz adaptacyjny budynku wraz z instalacjiami to obejmuje. Instalacje w końcu nie wykonuje mi hydraulik z zamiłowania tylko firma, która ma na swojej stronie zdjęcia z realizacji itd. Myślałem, że "zapłacę o nic się nie będe musiał martwić".

Pozdrawiam

Opublikowano

Jak wymmiennik zabezpiecza instalacje przed przegrzaniem to nie rozumiem takie funkcji nie znam:)zawor zwrotny potrzebny natomias mimo tego czy naczynie w kotle jest to w instrukcji pisze jak duzy zlad wody moze obsluzyc jezeli doodasz nowe nie zaszkodzi

 

 

W taki sposób zrozumiałem tłumaczenie inspektora i automatyka :) , tak samo odebrałem też, że w wymienniku mam zawory odcinające, które separują mi układ kominka od kotła - nie wiem dlaczego hydraulik zrezygnował z jego montażu. Odnośnie naczynia przeponowego to tak jak napisał producent hydrokominka jak zawór odcinający odetnie obwód kotła to kominek nie będzie posiadał naczynia przeponowego? Jeżeli mi hydraulik tłumaczy, że mogę urzyć naczynie przeponowe z kotła to domyślam się, że nie posiadam zaworu zwrotnego, czy coś się może stać z moim układem w takiej sytuacji - oraz czy taki zawór jest potrzbny?

Może powinienem zapytać na wstępie o poprawność zabezpieczeń układów hydrokominka, kotłą kondensacyjnego, które pracują razem w układzie zamkniętym i czy mogą one pracować razem w takim układzie - ze swojej strony postarałem się jaknajdokładniej opisać co posiadam...

 

 

wymiennik sam w sobie separuje dwa uklady od siebie a nie zawory ktore sa przy nim,załaczam adres abys przeczytal jak dziala http://www.gavia.pl/component/content/article/34-aktualnosci/80-czym-jest-wymiennik-plytowy-i-do-czego-sluzy

hydraulik zrezygnowal z jego montazu poniewaz kominek zamontowal w ukladzie zamknietym wiec wymmienik nie potrzebny,zrozum ze kazdy taki wymmienik posiada okreslana sprawnosc i w 100% nie odda energii pobranej.zawor jest potrzebyny a naczynie jak juz pislaem zalezy od ilosci wody w instalacji i jest potrzebne bo gdy odlaczysz kociol od instalacji to kominek juz nie ma naczynia.moga razem pracowac w ukladzie zamknietym,ale potzrebne jest to drugie naczynie

 

nie RTL sie takie cos zabezpiecza a termostatem ktory w przypadku przekroczenia temp wylaczy pompe od ogrzewania podlogowego

 

Hmm, miałem tak przekazane - a dokładnie, że zawór RTL mierzy temp wody i nie dopuści do wejścia zbyt gorącej wody do instalacji podłogówki. Mówimy tu tylko o górnej łazience, która ma ogrzewanie podłogowe zrobione z powrotu grzejnika łazienkowego.

 

ogranicznik temperatury powrotu(RTL)montuje sie na powrocie a nei na zasilaniu wiec on wode wpusci do instalacji.mozna go dac ale gdy odetnie to i grzejnik lazienkowy nie bedzie grzal.woda i tak sie zchladza w grzejniku.

 

a tak z ciekawosci ile kosztowalo Cie wykonanie tej instalacji,sama robocizna

Opublikowano

Witam,

 

Fajnie się czyta rozmowę ślepego z głuchym (hydraulik z automatykiem).

 

Kolego, powtórzę to co wielu: schemat, schemat, schemat.

Musi być najpierw a potem realizacja - bez niego nawet nie wnikaj, nie ma to sensu.

 

Na tym etapie można stwierdzić 1 poważny błąd hydraulika - brak schematu.

 

A tak ogólnie to bardziej mi się śmieszny wydaje jednak automatyk ;)

Opublikowano

Jak wymmiennik zabezpiecza instalacje przed przegrzaniem to nie rozumiem takie funkcji nie znam:)zawor zwrotny potrzebny natomias mimo tego czy naczynie w kotle jest to w instrukcji pisze jak duzy zlad wody moze obsluzyc jezeli doodasz nowe nie zaszkodzi

 

 

W taki sposób zrozumiałem tłumaczenie inspektora i automatyka :) , tak samo odebrałem też, że w wymienniku mam zawory odcinające, które separują mi układ kominka od kotła - nie wiem dlaczego hydraulik zrezygnował z jego montażu. Odnośnie naczynia przeponowego to tak jak napisał producent hydrokominka jak zawór odcinający odetnie obwód kotła to kominek nie będzie posiadał naczynia przeponowego? Jeżeli mi hydraulik tłumaczy, że mogę urzyć naczynie przeponowe z kotła to domyślam się, że nie posiadam zaworu zwrotnego, czy coś się może stać z moim układem w takiej sytuacji - oraz czy taki zawór jest potrzbny?

Może powinienem zapytać na wstępie o poprawność zabezpieczeń układów hydrokominka, kotłą kondensacyjnego, które pracują razem w układzie zamkniętym i czy mogą one pracować razem w takim układzie - ze swojej strony postarałem się jaknajdokładniej opisać co posiadam...

 

 

wymiennik sam w sobie separuje dwa uklady od siebie a nie zawory ktore sa przy nim,załaczam adres abys przeczytal jak dziala http://www.gavia.pl/...-do-czego-sluzy

hydraulik zrezygnowal z jego montazu poniewaz kominek zamontowal w ukladzie zamknietym wiec wymmienik nie potrzebny,zrozum ze kazdy taki wymmienik posiada okreslana sprawnosc i w 100% nie odda energii pobranej.zawor jest potrzebyny a naczynie jak juz pislaem zalezy od ilosci wody w instalacji i jest potrzebne bo gdy odlaczysz kociol od instalacji to kominek juz nie ma naczynia.moga razem pracowac w ukladzie zamknietym,ale potzrebne jest to drugie naczynie

 

nie RTL sie takie cos zabezpiecza a termostatem ktory w przypadku przekroczenia temp wylaczy pompe od ogrzewania podlogowego

 

Hmm, miałem tak przekazane - a dokładnie, że zawór RTL mierzy temp wody i nie dopuści do wejścia zbyt gorącej wody do instalacji podłogówki. Mówimy tu tylko o górnej łazience, która ma ogrzewanie podłogowe zrobione z powrotu grzejnika łazienkowego.

 

ogranicznik temperatury powrotu(RTL)montuje sie na powrocie a nei na zasilaniu wiec on wode wpusci do instalacji.mozna go dac ale gdy odetnie to i grzejnik lazienkowy nie bedzie grzal.woda i tak sie zchladza w grzejniku.

 

Prawdopodobnie to ja źle zrozumiałem i tak to przekazałem - aczkolwiek upewnie się.

 

 

 

a tak z ciekawosci ile kosztowalo Cie wykonanie tej instalacji,sama robocizna

 

Rozumiem, czyli z Twojego tłumaczenia wynika, że wymiennik jest zbędny jednak muszę się upewnić czy kocioł gazowy ma swój zawór odcinający i analogicznie hydrokominek również posiada taki element. Mam również się upewnić, że każde urządzenie posiada SWOJE NACZYNIE PRZEPONOWE.

 

Odnośnie RTL to prawdopodobnie to ja źle zrozumiałem i tak to przekazałem - aczkolwiek upewnie się.

 

Robocizna to około 25 + vat (częściowo jest tu wkalkulowana cena automatyka za sterowanie, hydraulik do tej pory wyniósł mnie 15tyś + Vat)

Opublikowano

Nie zawór odcinający, tylko zwrotny , dodatkowo zobacz czy kominek ma wężownicę schładzającą i czy będzie możliwość jej prawidłowego podłączenia- bądź co bądź to kominek jest w salonie.

Opublikowano

Przepraszam zwrotny (ach to Wasze nazewnictwo - myślałem, że to to samo). Tak kominek ma węzownicę schładzającą i jest ona podłączona do zimnej wody.

Pozdrawiam

 

Swoją drogą to wciąż nie rozumiem dlaczego najpierw miałem kupić ten wymiennik, potem się okazało (czyli nie dawno) jak mi hydraulik już montował kotłownię, że będzie on niepotrzebny. Dla mnie to strata środków.

Opublikowano

Otrzymałem schemat instalacji, uzupełniłem go o opisy urzadzeń. Schemat wkleiłem do "obrobionego" zdjęcia swojej kotłowni tak aby w jak najprostrzy sposób można go było porównać z rzeczywistym stanem instalacji.

 

Pozdrawiam

 

kotłownia

hydrokominek

post-48709-0-21191000-1362215320_thumb.jpg

Opublikowano

Szanowni Panowie, miałem przekazać Wam schemat i za jego pomocą uzyskać Waszą pomoc. Schemat otrzymany od Pana hydraulika uzupełniony o opisy Wam udostepniłem i cisza :( . Ponieważ ten temat mnie mocno irytuje, staram się również samemu na miarę swoich możliwości zrobić w/w schemat w bardziej czytelny dla mnie sposób (przerobiłem trochę schemat gotowca z bazy danych Beretty uzupełniając go o swoje elementy).

Utknąłem na zaworze 3drogowym - nie wiem jak go nanieść. Czy taki schemat byłby poprawny oczywiście po uzupełnieniu o zawór 3drogowy z siłownikiem?

 

Ten sam schemat w ciut lepszej jakości: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/862bebb73c3b78d4.html

post-48709-0-10298800-1362436898_thumb.jpg

Opublikowano

Troszeczkę uzupełniony i poprawiony schemat, poproszę raz jeszcze czy ktoś to może ocenić podpowiedzieć czy ten schemat byłby poprawny czy należałoby wprowadzić zmiany?

 

 

Uzupełniłem swój rysunek o zawór 3 drogowy z siłownikiem po stronie hydrokominka, wydaje mi się, że teraz powinno być już dobrze (ustawiony domyślnie priorytet na CWU).

Kotłownia ze sterowaniem Satel.bmp

Opublikowano

Ciekawe , ciekawe - ale pomieszałeś- kominek w układzie zamkniętym + wymiennik - po co?, reszta też nie bardzo.

Zmieniłem twój rys na jpg bo takiej kobyły nikt nie będzie oglądał.

 

Pozdr.

post-18578-0-05288600-1362523018_thumb.jpg

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.