Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam kociołek KMB-rp plus 19 kW ,,Witkowski'' , którego urzutkuje pierwszy sezon. Kotłownia jest w budynku gosodarczym oddalonym

około 15m od domu. Rury puszczone ziemią ( 2*32 pex + 2*25pex do bojlera) , na rurach jest otulina 9mm a to wszystko włożone w pcv 160 i zapiankowane. Dom o pow 120m2 ściany trójwarstwowe około 50cm na zewnątrz styropian 10cm.Strop na razie nie ocieplony jak i szczyt budynku( w tym roku zamierzam dokończyć ocieplanie),okna Pcv. Instalacja c.o około 140 żeberek grzejników wtym 80 stalowy i 60 aluminiowych. Od września spaliłem 4 t ekogroszku czeskiego plus tone wysoko kalorycznego. Przy obecnych temp ( -2 w nocy i 0 w dzień) na zewnątrz spalanie około 38 kg na dobe. Wydaję mi się że dużo , przy mrozach -10 dochodziło do 45 kg na dobe. Za wyjsciem z pieca mam zawór 4d i woda na grzejniki ma około 38c , w mieszkaniu temp około 22 c. Podejrzewam że zużycie jest spore przez dużą pojemnośc wodną instalacji, piec musi długo pracować by całą wode rozgrzać. Czy założenie w domu wymiennika płytkowego by coś poprawiło? Wtedy tak myślę dużą część wody krąży w tylko w domu i nie wystudza kotła. Proszę o poradę doświadczonych forumowiczów. Pozdrawiam.

Opublikowano

 

Czy założenie w domu wymiennika płytkowego by coś poprawiło? Wtedy tak myślę dużą część wody krąży w tylko w domu i nie wystudza kotła. Proszę o poradę doświadczonych forumowiczów. Pozdrawiam.

 

Wymiennik musiałby być przy kotle a nie w domu, ale jak masz inst bez wymiennika to tak jest lepiej - dodatkowe koszty na sam wymiennik, dodatkowa pompa, dodatkowe straty energii cieplnej na wymienniku, i koszty energii elektrycznej - same minusy.

 

Poczytaj o paleniu w kotłach takich jak twój lub podobnych do twojego, jak poprawisz palenie i będzie lepszy opał to powinno być OK.

 

Pozdr.

Opublikowano

Witam

Kocioł jest mocno przewymiarowany, więc nie dziw się, że ciągnie dużo opału, jak mantre powtarzam to od dłuższego czasu na tym forum, że przewymiarowany kocioł to zło, zło i jeszcze raz zło, przerażające jest to jaka jest nieświadomość ludzi, albo instalatorów którzy doradzają tak przewymiarowane kotły, odnośnie obliczania zapotrzebowania na moc, skutki są takie, że tracisz pieniądze,opał, i niepotrzebnie obciążasz środowisko.

Za przykład podam Ci takie wyliczenia

Dla domów budowanych według nowych standardów liczy się szacunkowo zapotrzebowanie na moc na poziomie 60-70 Watt na każdy metr kwadratowy powierzchni, jeśli docieplisz poddasze twój dom będzie miał właśnie takie zapotrzebowanie na moc.

I teraz gdyby przyjąć, że twój dom pobiera teraz 100 Watt na każdy metr, z racji nieocieplonego poddasza, to i tak ten kocioł starczyłby na 190 m2, a ty masz 120m2 (1m2=100 watt, 10m2=1KW*19=190m2 i 19Kw), strach pomyśleć co to będzie jak to wszystko podocieplasz.

Szkoda, że jak kupowałeś kocioł nie zajrzałeś na to forum to byśmy doradzili, kombinowanie z nastawami, może coś pomoże, ale to musisz się już pytać magików od kotłów z podajnikiem z tego forum.

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Witaj Rafał.

Kocioł, który kupiłem KMB-rp plus 19kw Witkowski zgodnie z jego danymi technicznymi ogrzewa powierzcnie 100-120m2. Tymi danymi się kierowałem przy zakupie , czy jest możliwe żeby Witkowski celowo zanirzał możliwośći swych kotłów aby ludzie wybierali te większe?

Opublikowano

Witam

Faktycznie tak jak mówisz, sprawdzałem i na stronie witkowskiego, rzeczywiście jest napisane, że 19 kw do 100-120 m2, dla mnie to jakaś pomyłka, nie wiem jaki interes ma w tym firma Witkowski, w każdym bądź razie przedstawiłem Ci wiarygodne dane odnośnie zapotrzebowania nowego budynku na energie, przyjmuje się, że jest to 60-70 watt na m2 i to powie Ci każdy z tego forum , po przemnożeniu wychodzi, że kocioł jest przewymiarowany, nie chce być inaczej matematyka nie kłamie :)

120 m2*70Watt=8400 Watt

8400Watt+20% (na bojler)=10080Watt czyli w przybliżeniu 10Kw teraz +- 2 Kw na to, że twój kocioł nie jest w domu tylko w oddalonym o 15 metrów pomieszczeniu, więc wychodzi na to, że spokojnie by starczyło Ogniwo Eko Plus 10-14Kw.

Tak to wygląda moim zdaniem

Acha, ten kocioł ma możliwość spalania miału węglowego, bo to jest palnik drugiej generacji, więc, żeby obniżyć jego moc i koszty możesz spróbować palić miałem jakimś mniej kalorycznym 19-22 Mj, miał jest dużo tańszy, więc w tym miejscu oszczędzasz, a po za tym zmniejszasz moc kotła, podając mniej kaloryczne paliwo, powodując tym samym to, że kocioł będzie dłużej w fazie pracy.

Natomiast nie dam Ci gwarancji czy taka 19-tka będzie się palić w takim kotle, pewnie jakby pokombinować z nastawami to może by jakoś tym palił, aczkolwiek trzeba powiedzieć szczerze, że taki miał to największy badziew z paliw węglowych, musisz się liczyć z dużą ilością spieków i popiołu, noi z większym zabrudzeniem kotła, natomiast nie zaprzeczalna zaleta to cena takiego grzania.

Dlaczego radze Ci taki sposób, a no dlatego, że my palimy 19-tką w kotłach przemysłowych i mamy znajomych, którzy co sezon biorą od nas 5 ton 19-tki i spalają ją w tłokowcu, więc może u Ciebie też by dało rade coś takiego zrobić

Pozdrawiam

Rafał

Opublikowano

Witaj Rafał.

Zachowanie mojego kotła wskazywało by wprost przeciwnie że jest za mały, temperatura nastawiona 55c , temp wyjścia na dom regulowana zaworem 4d około 38-42c . Przy tych nastawach temp spada na piecu o 5 do 10 stopni i kocioł przechodzi w prace na około 10-15m poczym po uzyskaniu zadanej pozostaje w podtzymaniu około 15-20 minut. Gdybym puścił na dom temp wody równą tej na kotle to ardzo długo dochodzi do zadanej około 45minut do godziny. Podejrzewam że powodem jest duża pojemność wodna instalacji c.o. , instalacja jest robiona w latach 80 na rurach stalowych 3/4 cala . Dlatego duża ilość wody ,która dodatkowo musi być tłoczona 15m do kotła powoduje

duże wachania temp na kotle rzędu 10 stopni . Na wyjściu z zaworu 4d temp idzie 38 c a na powrocie z domu 28-30c. Dodatkowo umnie nie działa zabardzo grawitacyjny obieg kotłowy gdy zawór 4d jest zamknięty lub częściowo otwarty.Woda na powrocie do kotła ma wtedy około 30c.Pozdrawiam.

Opublikowano

nic nie piszesz o ustawieniach przy jakich osiąga takie wyniki pracy

kocioł masz za duży jedynie moc ustawioną wlaściwie do potrzeb a nawet jeszcze zbyt dużą ponieważ kocioł się odstawia

oznacza to że ma za dużo mocy względem strat ciepła jakie ma uzupełnić

gdybyś miał za mały to na mocy maksymalnej nie byłby w stanie zagrzać układu do temperatury zadanej i ciągle pojawiałby się alarm temperatura nie rośnie

Opublikowano

Witaj Timon .

Miałem do Ciebie napisać bo widzę że znasz się na rzeczy a pozatym mam podobny zestaw do Twojego tzn. palnik mała ekoenergia + sterownik cobra.

Obecne nastawy to 15s podawanie i 50s przerwa. Dmuchawa 10% min i 90% max, min moc kotła 3%.

Opublikowano

ja mam starego brucera o mocy 40KW

Ty masz bardziej dopasowany do mocy kotła palnik

jeśli nie ma spieków nic nie zmieniaj chyba że wykresy mocno sinusoidalne

wtedy warto obniżyć moc maksymalną.

wrzuć fotki wykresów

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.