Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Czytam forum od jakiegoś czasu i nie jestem w stanie znaleźć informacji dotyczącej nurtującego mnie problemu.

 

Mianowicie od pewnego czasu zauważyłem niepokojące zjawisko - podczas wzrostu temperatury w instalacji co wzrasta ciśnienie na manometrze zamontowanym za pompą obiegową. Przy temperaturze t=75C manometro-termometr za pompą pokazuje 0,65MPa. Posiadam jeszcze jeden manometr zamontowany na wyjściu z kotła, pokazuje on przy tym samym t=75C ciśnienie na poziomie 2,1 bar. Czyli różnica to ponad 4 bary. W instalacji jest zamontowane naczynie wzbiorcze na powrocie.

 

Pompa obiegowa Grundfos o mocy 70W, z tabliczki znamionowej wynika że maksymalne ciśnienie pracy to 10bar jednak przy wskazaniu manometro-termometru=0,7MPa rury zaczynają trzeszczeć co jest niepokojące. Na poziom ciśnienia nie wpływa w widoczny sposób zmiana biegu pompy oraz otwarcie zaworu na przejściu zasilanie-powrót (zawór znajduje się już za pompą).

 

Moje pytanie to czy takie zjawisko jest normalne, czy może jednak wskazywać na uszkodzenie naczynia wzbiorczego?

 

Instalacja w bloku, 10 mieszkań, 3 piętra. Kocioł gazowy Junkers Supraline 36KW zamontowany poniżej poziomu gruntu, co za tym idzie sumaryczna wysokość instalacji to 4 piętra.

 

Z góry dziękuje, jeżeli odpowiedź na moje pytanie była gdzieś umieszczona to prosiłbym o pomoc w jej znalezieniu.

Opublikowano (edytowane)

Przy zatrzymanej pompie i napełnionego do przelewu naczynia ciśnienie pokazywane powinno być około: 4 (kondygnacje) x 3 m (wysokość kondygnacji)=1,2 bara=0,12MPa.

Przy pracującej na najwyższym biegu pompie manometry powinny pokazywać maksymalnie trochę powyżej około 0,12 MPa czyli na przykład 0,14 MPa=1,4 bara.

 

Musisz sprawdzić czy:

1. Naczynie wzbiorcze nie jest zamrożone.

2. Naczynie wzbiorcze jest otwarte do atmosfery.

3. Rurki podłączone do naczynia nie są zapchane lub zamknięte jakimś niepotrzebnym zaworem.

4. Manometry na pewno są sprawne. 2,1 bara/4 kondygnacje = ponad 5 m wysokość kondygnacji???

 

Co się dzieje jak próbujesz dopuścić wody do instalacji? Czy nadmiar wody w naczyniu wzbiorczym przelewa się przelewem do kanalizacji?

 

Mam dom piętrowy, kocioł w piwnicy, naczynie na strychu i manometr pokazuje takie wartości przy temperaturze 65 stopni

 

post-12152-0-16028200-1356025446_thumb.jpg pompa wyłączona

 

post-12152-0-94559500-1356025425_thumb.jpg pompa III bieg

 

post-12152-0-48586600-1356025410_thumb.jpg pompa II bieg

 

post-12152-0-33583400-1356025394_thumb.jpg pompa I bieg

 

 

Pompa Grundfos Alpha2 25-40

Edytowane przez emus
Opublikowano

Dziękuje za odpowiedź.

Może wyraziłem się nieprecyzyjnie, naczynie wzbiorcze o którym wspomniałem jest zamknięte - konstrukcja membranowa bodaj firmy reflex, nie jest podłączone do kanalizacji. Przy dopuszczaniu wody rośnie ciśnienie na manometrze przed pompą adekwatnie do ilości dopuszczanej wody. Ciśnienie w instalacji poniżej 1,5 bara powoduje iż pompa obiegowa na zasileniu CO zaczyna wydawać dziwne dźwięki, tak jakby było za mało wody i pracowała na sucho. Naczynie na pewno nie zamarzło, w kotłowni jest 20C.

 

Początkowo myślałem iż jest spowodowane to faktem iż na każdym grzejniku są zawory termostatyczne i normalnym byłoby iż jeśli część z nich ulegnie zamknięciu to ciśnienie wzrośnie - temu zapobiegał by przelot pomiędzy zasilaniem a powrotem, jednak jest brak efektu po jego otwarciu.

Opublikowano

O.k. Moja odpowiedź dotyczyła układu otwartego.

Opublikowano

Może masz zbyt wysokie ciśnienie w tym naczyniu przeponowym lub uszkodzoną membranę i woda wypełniła naczynie. Oba te czynniki mogą być przyczyną wzrostu ciśnienia po rozgrzaniu wody w instalacji.

Opublikowano

0,65MPa to 6,5 bar to nie mozliwe w tejh instalacji bo kocilo ma zawor bezpieczenstwa ktory by zadzaialal powyzej 2 bar lub 2,5(nie pamietam jaki zawor bezp.jest w tym junkersie)ten manometr jest uszkodzony,a ten drugi moze wskazywac wlasciwe cisnienie ale i tak za duze.kup nowy manometr i sprawdz.miedzy kruccem zas a powrotu nie moze byc az takiej duzej roznicy cisnienia.dla tej instalacji cisienie 1,5bar jest optymalne.pozdro

Opublikowano

Witam , sprawdź po prostu jakie masz ciśnienie na zbiorniku ciśnieniowym , żeby to sprawdzić musisz spuścić ciśnienie z układu Co ,na naczyniu jest taki wentyl jak w samochodzie i tam się to sprawdza ewentualnie możesz dopompować , możliwe że membrama jest uszkodzona to zbiornik do wymiany .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.