Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Można Jakoś Ocenić Opłacalność Wymiany Pieca Przy Poniższych Parametrach?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Próbowałem coś znaleźć na własną rękę ale bez skutecznie.

Mam piec Semia z otwartą komorą zamontowany w łazience piec ma 3 lata. Większych zastrzeżeń nie mam. Nie mniej jednak w pozostałych pomieszczeniach temperatura zgadza się z zaprogramowaną na sterowaniu pokojowym ~20,5 C o tyle w łazience jest o około 2 C niższa. Doznania są jeszcze gorsze ale do tego już doszedłem, że piec powoduje "przeciąg" w trakcie pracy co jest szczególnie odczuwalne po kompieli.

Przechodząc do sedna najtańszą i najprostszą opcją podobno jest wymiana na ten sam model pieca z zamkniętą komorą. W parametrach obu piecy jest podane, że ten z otwartą ma przepływ powietrza 58 m3/h a ten z zamkniętą 36 m3/h, nie wiem czy jest to tożsame z ilością pobieranego powietrza z pomieszczenia i czy w przypadku tego z zamkniętą komorą pobiera z pomieszczenia czy z zewnątrz?

Reasumując czy wymiana na komorę zamkniętą spowoduje poprawienie komfortu użytkowania (odczuwalne czy to tylko kosmetyka) i ewentualnie czy ma to przełożenie w kosztach eksploatacji?

Piece pozostałe parametry mają raczej takie same stąd też moje pytania bo co innego wymiana 20 letniego pieca na nowy, pewnie bardziej odczuwa się tą wymianę w eksploatacji i użytkowaniu, niż piece z tej samej serii?

Opublikowano

Zobacz w parametrach na sprawności obydwu kotłów i będziesz wiedział. Zmiana na kocioł z zamkniętą komorą wiąże się również ze zmianą wydmuchu spalin czyli kominem.

Opublikowano

Witaj różnica w sprawności to niecały 1% na korzyść tego z zamkniętą komorą nic mi to nie mówi o komforcie i odczuwaniu ciepła co najwyżej interpretuję to jako "w mniejszej jednostce czasu zrobi to samo" .

Wyprowadzenie spalin mam ogarnięte tzn. instalator już mi powiedział jak to zrobić tanio i sprawnie. Do wymiany i tak wezmę fachowca bo nie mam o tym zielonego pojęcia. Nie mniej instalator nie wiele mi doradził w powyższych kwestiach stąd szukam więcej informacji. Gdzieś doczytałem, że te z zamkniętą komorą wogóle nie korzystają z powietrza w pomiesczeniu więc na chłopski rozum wnioskuję, że odczuwanie zimna powinno być mniejsze? Ale czy temperatura fizycznie też wzrośnie?

Opublikowano

Kocioł z zamkniętą komorą spalania wymaga innego przewodu odprowadzania spalin ( komin szczelny w systemach uszczelkowych) druga sprawa to miejsce poboru powietrza do spalania. Można pobierać zarówno z pomieszczenia gdzie jest kocioł zamontowany jak i z innego pomieszczenia lub przez ściane zew. z zewnątrz lub przez system powietrzno-spalinowy (rura w rurze). Patrz w dokumentacji kotła jaki sytem można zastosować do kotła który wybierzesz.

Opublikowano (edytowane)

Przy zmianie na komorę zamkniętą Semia F21 doprowadzę i wyprowadzę wszystko na ścianę to mam już dogadane z potencjalnym instalatorem jeśli się zdecyduję. Interesują mnie te inne kwestie nie związane z instalacją "kominowo-spalinową".

Pytam tutaj bo wiem, że są tu instalatorzy więc pewnie mieli styczność z klientami i podobnymi problemami użytkowymi.

Edytowane przez kesser
Opublikowano

W łazience powinno być cieplej, chociaż sprawdź dobór grzejnika do parametrów zasilania i wymaganej temperatury w łazience. W pozostałych pomieszczeniach nie powinno być żadnej różnicy. Poza tym to jeden z najtańszych kotłów na rynku.

Opublikowano

A jak sprawdzić grzejniki i ich moce? Nie mam do nich żadnych dokumentów, można to jakoś odczytać z nich? Rok temu wymieniliśmy w łazience grzejnik oryginalnie zamontowany typu suszarka na dwa takie typowe/popularne białe (wiem opis dość fachowy :) ). Ale gość który to montował nie wyglądał na speca od doboru grzejników, mnie wtedy nie było więc nie miałem na to wpływu. Podejrzewam, że grzejniki nie były dobierane pod piec.

Zastanawiam się i szukam w internecie czy nie zrobić jakiejś regulacji na głowicach na grzejnikach w 3 pomieszczeniach mam takie z podziałką, a w reszcie pomieszczeń w tym w łazience i salonie są takie małe pokrętła bez podziałki instalator mówił, że to jest zawór typu otwórz/zamknij bez regulacji. Nie mniej zastanawiam się czy nie zamknąć w salonie jednego z dwóch grzejników (tam też jest czujnik/sterownik temperatury) co w moim rozumowaniu powinno spowodować dłuższą pracę pieca do osiągnięcia temperatury czyli dłużej ciepłe grzejniki np. w łazience i w dalszych pomieszczeniach patrząc od pieca (tam też poczucie chłodu jest większe). Tylko pewnie koszty mi wzrosną.

Opublikowano

Poszukaj w katalogach producentów. Znajdziesz wszystkie dane (wymiary, moce i dla jakich parametrów zasilania, współczynniki i kotrekty) dla łazienkowych drabinek też i porównaj z tym co masz. Grzejników nie dobiera się pod kocioł tylko pod zapotrzebowanie pomieszczenia, zainstalowane grzejniki mają pokryć zapotrzebowanie pomieszczenia a moc kotła ma być min równa mocy grzejników ( dwufunkcyjne kotły gazowych mają podane moc na CO i cwu i na cwu jest przeważnie wyższa niż na CO). Na stronach producentów grzejników są programiki do doboru i mozesz skorzystać i porównać z tym co masz w mieszkaniu. Nastawy wstępne na zaworach to całkiem oddzielny temat, przy małych układach jest mniej istotny. Jak wszyskie grzejniki grzeją jednakowo to wogóle ich nie zmieniaj.

Opublikowano

Na grzejnikach łazienkowych na bocznej ściance mam wytłoczony obrazek jeźdźca na koniu nie wiem co to za producent??

Na pozostałych nic nie ma chyba, że coś jest od ściany.

Opublikowano

Już sobie ustaliłem te grzejniki w łazience. Mam 2 sztuki moc około 400W x2 = 800W. Wg. jakiegoś kalkulatora ze strony potrzebuję od 750 do 1300 W. Różnica wynika z tego, że budynek wg. mnie jest ocieplony 10 cm styropianem i ściany łazienki są zrobione z cegły dziurawki. Pewności nie mam natomiast jaka to cegła tzn. czy kratówka czy zwykła dziurawka. Wg. specyfikacji technicznej budynku robionej długo po wybudowaniu (budynek z lat 60'tych) tj w 2007 roku podana jest cegła kratówka + wełna mineralna. Jak wierciłem dziury to jest cegła - niepełna ale jaka nie mam pojęcia. Z zewnątrz elewacja ma chyba steropian ale dziur nie robiłem. Łączna grubość muru na oko około 40 cm. W każdym razie zmiana rodzaju cegły powoduje znaczne zmiany zapotrzebowania.

Pomysł jest taki, żeby dołożyć po prostu 3 grzejnik w łazience tym bardziej, że taki grzejnik drabinkę wymieniłem na dwa typu panel+orzebrowanie oznaczenie 11 (dokształciłem się trochę :-)). Więc jak dołożę zdemontowaną drabinkę 1200x750 (nie wiem jaki producent) to powinienem łącznie mieć około 1200 - 1600 W.

Pytanie czy można sobie tak bezkarnie dokładać grzejniki??

Gość który mi wtedy wymieniał grzejniki mówił żonie, że w razie W tak można zrobić ale tak jak pisałem gość raczej wie jak rurki łączyć ale już pokręteł w zaworach nie dotknie i ogólnie takiej stricte regulacji nie ogarnie - sprawdzi tylko czy wszystkie na max rozkręcone i już.

Pozostałe grzejniki mam 2 panelowe z orzebrowaniem - 22 różnych wymiarów.

Opublikowano

Na odległość trudno jest odpowiedzieć na twoje pytanie. Ty widzisz łazienkę i wiesz czy jest miejsce na dodatkowy grzejnik, i jak to wizualnie będzie wyglądać bo estetyka też ma znaczenie.

Opublikowano

Miejsce, jest estetyka nie ma teraz znaczenia łazienka jest do dużego remontu i tylko fundusze nas powstrzymują. Ze względu na małe dzieci walczymy o temperaturę w tym pomieszczeniu, póki co przy użyciu grzejniczka elektrycznego przed kąpielą. Pytanie czy mogę sobie dołożyć ten grzejnik i nie zaburzy to grzania w innych pomieszczeniach, albo inne plagi egipskie nastąpią :-)?

Opublikowano

Jesli nie przekroczysz maksymalnej wydajności pompy to nie powinno to wpłynąć na pozostałe grzejniki. Trzeba tylko odpowiednio nastawić nastawę wstępną inaczej woda popłynie w dużej mierze przez ten grzejnik właśnie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.