Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana C.O. -proszę o fachowe rady


piterr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Chciałbym prosić Was fachowców o opinię odnośnie przerobki (a raczej kompletnej wymiany instalacji CO). Mam dom po rodzicach w którym c.o. wykonane jest w dość dziwny sposób. Ciepła woda płynie jedną rurą do zbiornika na strychu i z tamtąd spływa przez wszystkie grzejniki połączone szeregowo. Wydajność tej instalacji jest bardzo słaba (również ze względu na gigantyczne przekroje rur) a funkcjonalność żadna - nie ma chociażby możliwości zakręcenia lub regulacji temperatury jakiegokolwiek grzejnika. Ponieważ ta instalacja mocno nadwyręża moje nerwy i jeszcze barddziej budrzet, chcę szybko ją wymienić. Na dobrych specjalistów mnie nie za bardzo stać, tak wiec o przerobieniu instalacji rozmawiałem z dwoma prostymi hydraulikami. Moja wiedza o C.O. jest znikoma i pochodzi tylko z tego forum, ale tych Panów była niestety też nie za duża(nie słyszeli np o zaworze 4d) chociaż jak twierdzą zajmują się wykonywaniem c.o.. Wiem więc że jeżeli chcę mieć możliwie

niedrogo i do tego dobrze wykonaną instalację to sam muszę się najpierw w tej kwestii podszkolić i podsunąć komuś gotowy plan działania.

Proszę o rzucenie fachowym okiem na plan mojej instalacji -narysowałem tak jak jest i wstępnie tak jak myślę żeby zrobić na nowo. Nie mam pojęcia czy to ma szansę działać. Nowe rurki mogę prowadzić głównie tylko w narysowanych pionach, w poziomie ewentualnie na parterze pod sufitem - o rozdzielaczach na poszczególne piętra nie ma już chyba mowy. Z pewnych

względów chcę mieć nadal piec gazowy i węglowy. Bardzo proszę o jakieś dobre rady a w szczególnosci:

- ogólnie czy jest poprawne to co narysowałem - jakie rurki poprowadzić; z tworzywa czy stali i w jakim przekroju

(grzejniki dam chyba z aluminium)

- jaka moc pieca (wiem że teoretycznie 16kW to dużo za mało ale mój sąsiad ma podobnych gabarytów dom i piec Zębiec KMW 16kW i twierdzi że jest bardzo z niego zadowolony)

Z góry dziękuję za wszystie pomocne rady...

post-3464-1224360831_thumb.jpg

post-3464-1224360841_thumb.jpg

post-3464-1224360850_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piec gazowy który autor postu posiada jest na pewno przystosowany do układu ciśnieniowego z przeponowym naczyniem wzbiorczym, a piec węglowy nie nadaje się do takiej ciśnieniowej instalacji i jedyna jego możliwość zamontowania to w instalacji otwartej. Więc muszą być dwa niezależne obiegi jeden ciśnieniowy do pieca gazowego oddzielony wymiennikiem płytowym od drugiego otwartego z piecem węglowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może da się zrobić układ tylko otwarty ja na tym rysunku.

Pieca gazowego nie posiadam jeszcze żadnego tylko planuję jak go dołożyć w nową instalację (której też jeszcze nie mam).

A dlaczego CWU jest żle podłączone to kompletnie nie wiem? Wydawało mi się że wzoruje się na dobrej instalacji z innego posta..

post-3464-1224530701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może da się zrobić układ tylko otwarty ja na tym rysunku.

Pieca gazowego nie posiadam jeszcze żadnego tylko planuję jak go dołożyć w nową instalację (której też jeszcze nie mam).

A dlaczego CWU jest żle podłączone to kompletnie nie wiem? Wydawało mi się że wzoruje się na dobrej instalacji z innego posta..

 

Jeśli mogę coś zasugerować, to wyjście z kotła do naczynia wzbiorczego winno być jako pierwsze od strony kotła i nie ograniczone żadnym zaworem odcinającym.

 

Niejasne jest dla mnie wpięcie powrotu z obiegu grzejnikowego do kotła. Mając w instalacji zawór 4D powrót z grzejników winien przejść przez zawór 4D.

 

Pozdrawiam, igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś zasugerować, to wyjście z kotła do naczynia wzbiorczego winno być jako pierwsze od strony kotła i nie ograniczone żadnym zaworem odcinającym.

 

Niejasne jest dla mnie wpięcie powrotu z obiegu grzejnikowego do kotła. Mając w instalacji zawór 4D powrót z grzejników winien przejść przez zawór 4D.

 

Pozdrawiam, igor

 

Jeśli chodzi o naczynie to racja bo faktycznie nie zwróciłem uwagi gdzie go wrysowałem.

A powrót z grzejników w zamyśle zrobiłem na dwa sposoby:

-gdy poziomy zawór na samym dole jest zamknięty, wówczas powrót jest zwyczajnie przez zawór 4d

-gdy jest otwarty i zawór 4d ustawiony na pełen przepływ wówczas instalacja jest jakby była bez zaworu 4d (to na wypadek pracy na grawitacji przy braku prądu, co niestety jeszcze czasem w mojej miejscowości się zdaża)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.