Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Futura Econo 25Kw Cichewicz, Dymienie Z Zasobnika.


Techno200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dzisiaj zostal podlaczony moj nowy nabytek, Futura Econo 25kw na ekogroszek. I mam maly problem, podczas dzialania wentylatora z zasobnika wydobywa sie dym. Jak klapa jest zamknieta to nic nie przechodzi, ale w srodu pelno dymu. Jak wentylator nie pracuje dymu nie ma. Jak jest duo wegla to bardzo malo dymu sie wydostaje, jak bylo mniej to bardziej dymilo. I teraz pytanie, ten typ tak ma czy cos jest nie tak.

 

Z gory dzieki za opdpowidz.

 

Pozdrawiam

 

PS Dodam ze ten komin jest siewiezy, gdzies czytalem ze na zimnym kominie tak bedzie. Czy to moze przez to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie jest to powód do niepokoju (chyba, że wydostanie się przez klapę) - po prostu część powietrza zamiast do komina idzie do zasobnika - zależy to oczywiście m.in. od ciągu oraz od konstrukcji palnika. Ja na poprzednim w ogóle nie miałem dymu w zasobniku - teraz po zmianie palnika na Brucer dym jest, ale przez szczelną klapę się oczywiście nie wydostaje.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie jeszcze spytam o wysokosc plomienia w trybie pracy dmuchawy. Jak sie zalancza to jezyki ognia dochodza do samej gory, liza plyte wymiennika. Tak ma byc czy moze dmuchawa za mocno daje. przyslona jest otwarta na maxa,a moc dmuchawy fabryczna. I jeszcze jedno, w piecu jest juz duzo sadzy, to normalne? z gory dzieki za odp. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam co prawda inny piec, ale producent powiedział mi, że płomień powinien lekko "obmywać" deflektor spalin (nie wiem czy masz, ale to takie coś co wisi 20cm nad paleniskiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Futurach nie ma deflektora. Tam ze tak sie wyraze wysokosc paleniska to okolo 30 cm, z plaskiem sufitem, i jak mi sie dmuchawa wlancza to te jezyki ognia ida centralnie, tak ze sie zawijaja na suficie , czyli lekko to nie jest. Moze ktos kto uzywa Cichewicza sie wypowie,

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest dokładnie to samo z plomieniem w 25 KW Futura. Mam inny problem, po rozpaleniu przez dwa dni było OK paliło się róno aż miło jak w palenisku u kowala. a teraz pali mi się lepiej od strony podajnika a z drugiej strony piętrzy sie niespalony groszek który po pewnym czasie spada do popielnika. aha czy jest możliwość wydłużenia samych przerw pomiędzy podawaniem paliwa bez skrócenia camego cyklu podawania. bo wydłużając przerwy w pracy podajnika skracamy jednoczesnie pracę ślimaka. może ktos poda ważne parametry do ustawienia w futurze by spalać groszek ekonomicznie. Czy w dolnych drzwiczkach trzeba troche uchylić okienko, prędkośc wentylatora itd. znajoma ma Heffa i przez niecałe trzy miesiące spaliła 5 ton groszku w ocieplonym budynku 130-150 m.kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zamontowałem kilkanaście kotłów Cichewicz Futura z palnikiem brucera więc wypowiem się z punktu widzenia instalatora.

 

Dymienie z zasobnika - na każdym rodzaju opału; nieważne, czy to groszek, miał czy pellety. Częściowo można to usunąć zmniejszając obroty wentylatora, tylko nie można przesadzić z tym zmniejszaniem. Według moich doświadczeń najlepiej pracuje przy dmuchawie ustawionej na 50-60 przy możliwej nastawie 50-100 z krokiem co 10. Faktem jest jednak to, że przy zamkniętej klapie zasobnika na opał dym nie przedostaje się do pomieszczenia kotłowni. Delikatne dymienie mimo zamkniętej klapy jest spowodowane tym, że - przynajmniej w tych kotłach które montowałem - w prawej górnej części zasobnika są wywiercone 2 otwory o średnicy około 4 mm, prawdopodobnie na jakiś nie zastosowany wspornik. Są one zasłonięte naklejką "firmową", która jeśli powiedzmy z powodu wilgoci zacznie się odklejać to delikatnie dymi do pomieszczenia. Zamiast tej naklejki zakładam 2 krótkie śrubki z nakrętką, skręcam i po problemie.

 

Sprawa deflektora: kilka pierwszych kotłów, które zamontowałem wyposażałem w okrągły deflektor żeliwny z kotłów produkowanych przez Metalteres. Jednak w związku z tym, że serwis Cichewicza odbierając instalację co nieco krzywił się na takie rozwiązanie ( przyspawane do dolnego wymiennika "ucho" do powieszenia deflektora ) odszedłem od tego i mocowałem deflektor na zakładanej na dolny wymiennik szynie w formie litery U z uchwytem we właściwym miejscu na deflektor. Powodowało to pewne utrudnienia w czyszczeniu, więc zrezygnowałem z montażu deflektora zwracając się z oficjalnym zapytaniem do Cichewicza dlaczego deflektor spalin nie jest montowany w standardzie. Odpowiedz, która otrzymałem, nie zdziwiła mnie specjalnie. Otóż stanowisko Cichewicza jest takie, że deflektor jako część eksploatacyjna nie podlegałaby gwarancji, co kłóci się z jak na razie najdłuższą gwarancją proponowaną przez producentów kotłów 12 lat, a trzeba byłoby go wymieniać w zależności od obciążenia kotła co 1 - 3 sezony. Drugim powodem tego, że nie montują deflektorów zostało podane to, że skoro kocioł otrzymał z Instytutu Przetwórstwa Węgla w Zabrzu najwyższy certyfikat czystości spalania według Polskiej Normy bez deflektora więc nie widzą potrzeby montowania tego elementu. Pies jest jednak pogrzebany w tym, że badając spaliny analizatorem spalin ( maksilyzer i multilyzer przystosowany do pomiaru CO wysokiego, łącznie 6 prób na trzech kotłach: 2 25 kW i 1 38 kW na miale i groszku ) stosując deflektor spaliny były jeszcze "czystsze" o tak orientacyjnie około 10 %, więc wartość istotna. Uważam, że Cichewicz poszedł tu na łatwiznę co jednak nie zmienia faktu, że kocioł jest świetny i polecam go wszędzie tam, gdzie ktoś życzy sobie kocioł z podajnikiem.

 

Kolego Wideo5, jeśli chcesz wydłużyć same przerwy pomiędzy podawaniem opału bez skrócenia samego cyklu podawania to wejdz w funkcję F po krótkim naciśnięciu przycisku z dwoma strzałkami i wydłuż ten cykl doświadczalnie do wartości, jaką uznajesz za najlepszą ( wydłużasz wtedy długość trwania całego cyklu podawanie i przerwa podawania ) a następnie wyjdz z tej funkcji i zmniejsz małym pokrętłem Fn do wartości odpowiadającej 'właściwej' według Ciebie jednostki czasu podawania. W ten pośredni sposób wydłużysz czas przerwy pomiędzy cyklami podawania opału.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wideo5, zapomniałem dodać, że nierównomierne spalanie i zrzucanie niespalonego opału do popielnika może być spowodowane zanieczyszczeniem lub zablokowaniem kanałów doprowadzających powietrze; może także przyczyną być zła nastawa na sterowniku - za długi czas podawania i/lub za krótki czas przerwy. Spróbuj zmniejszyć powiedzmy o 2-3 Fn. A w dolnych drzwiczkach pozostaw uchylone okienko na około połowę.

 

Twoja znajoma ma duży 'przepał'.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz, która otrzymałem, nie zdziwiła mnie specjalnie. Otóż stanowisko Cichewicza jest takie, że deflektor jako część eksploatacyjna nie podlegałaby gwarancji, co kłóci się z jak na razie najdłuższą gwarancją proponowaną przez producentów kotłów 12 lat

 

Rozumując w ten sposób należałoby sprzedawać kocioł w ogóle bez rusztu i wymiennika.

 

A tak na poważnie, to w/w argumentacja powala swą szczerością, bo to oznacza, że producenci (prawdopodobnie wszyscy) konstruują swe kotły głownie pod hasła marketingowe, a nie pod realne potrzeby użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio właśnie wymieniałem deflektor - wytrzymał 2 sezony grzewcze - z tej półokrągłej strony zrobił się praktycznie płaski, a na koniec urwał się haczyk ;) Nie jest to droga rzecz, ale faktycznie trzeba wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też od kilku dni uzytkuje Future 25kW i mialem ten sam objaw - dymienie z zasobnika. Dym bardzo intensywny, gesty, mleczno-bialy powoli snujacy sie do gory. Walczylem kilka dni z ustawieniami, az wreszcie okazalo sie ze przyczyna byla zle zaizolowana wyczystka komina! Wymontowalem obudowe wyczystki, na probe zaizolowalem otwor wyczystki welna mineralna i problem dymu zniknal...

 

Co do ustawien pieca, wciaz probuje ustawic optymalne ustawienia czasu podawania/postoju w trybie pracy i podtrzymania. Pytanie do piotrka-automatyka: W serwisie Cichewicza mily Pan probowal mi wytlumaczyc jak nalezy krok po kroku ustawic parametry w trybie PRACA i PODTRZYMANIE. Oto jak to zrouzmialem:

 

TRYB PRACA:

Czas powtarzania cyklu podajnika w trybie PRACA: F15

% czasu podawania Fn% ustawiamy tak aby w trybie pracy zar mial wysokosc ok 4cm ponad palenisko

 

TRYB PODTRZYMANIE:

rozpoczynamy od ustawienia czasu postoju podajnika w PODTRZYMANIU i ustawiamy ok. 20min (=20)

czekamy z zegarkiem 20 minut, Fn% tymczasowo wylaczamy i po 20min recznie podajemy paliwo az do uzyskania poziiomu zaru 4cm. Czas tego podawania mierzymy stoperem i to bedze nasza wartosc w sekundach czasu pracy podajnika w podtrzymaniu (-=)

 

Zastanawia mnie jednak jedna kwestia i prosze tutaj o pomoc - jak mozemy sobie zapewnic podtrzymanie pieca na poziomie 20min celem obliczenia parametrow, bo tak sobie mysle - skoro temperatura spadnie, to piec automatycznie przejdzie w tryb PRACY, tak? Tzn przykladowo przy histerezie temp kotla ustawionej na 4C przy spadku zalaczy sie wentylator - czy to juz nie bedzie tryb PRACA?

 

Z gory dzieki za wszelka pomoc - moze troche dlugi wywod - jezli mozecie to mnie poprawcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja również od paru dni posiadam future econo 25.I walczę z ustawieniami sterownika, szukając jak najbardziej optymalnych ustawień. Dymienie z zasobnika u mnie również występuje, ale uszczelka klapy nie przepuszcza. Jedynie jak dosypuje groszku to mnie to wkurza. Może "piotrek automatyk" coś podpowie jakie najlepsze są ustawienia i temperatura pracy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo różnych ustawień sterownika to jednak od strony podajnika opał się lepiej pali, zaś z drugiej strony palnika na ok 1/3 powierzchni brak jest płomienia i tam odkłada się szlaka i popiół. Zauważyłem że przy pracy podajnika poziom groszku podnosi się tylko od strony zasobnika zaś z drugiej strony palnika opał nie jest podawany. Pomyślalem że może utworzył się jakiś zator lub kanały jak to piotrek zasugerował się zatkały. wygasiłem kocioł, oczyściłem dokładnie wszystko, tak by żeliwny "pierścień" siedział na swoim miejscu. rozpaliłem i jest super, pali się równo na całej powierzchni palnika lecz rano znów to samo, płomień na 2/3 na na 1/3 popiół i szlaka. Może jakieś sugestie? Aha piotrek widzę że jesteś z lubelskiego ja mieszkam 30 km od Puław w stronę Radomia może będziesz przejeżdżał tą trasą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Sprawdz, czy palnik jest prawidłowo położony na podajniku - strzałka powinna wskazywać kierunek OD zasobnika na opał i podajnika.

 

Będę jechał w najbliższym czasie do Poznania, jeśli mogę pomóc to chętnie - w przyszłym tygodniu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasyp mam z prawej strony a strzałka jest w lewo jak być powinna. Demontując podajnik (piec nie chciał się zmieścić do kotlowni) zwróciłem na nią uwagę. Sąsiad kupił kocioł Per-Eko i twierdzi że aby gwarancja była ważna producent zaleca montaż żeliwnego pierścienia na silikon wysokotemperaturowy, może uszczelnienie kołnierza ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak panowie coś jest w tym uszczelnieniu kołnierza silikonem. zdjąłem kołnierz i zuważyłem że w szczelinie która powinna zachodzić na podajnik jest zadra żeliwna - mały bląd w odlewie, było to przyczyną nieprzylegania kolnierza do podajnika przez co część powietrza z dmuchawy leciala do popielnika. przecinakiem wyciąłem zadrę, w szczelinę dałem silikon i już drugi dzień pali się prawie na całej powierzchni. W kazdym razie nie ma już niespalonego groszku w popielniku (mam nadzieję że już tak pozostanie. Pytanie do piotrka - zauważyłem że ślimak od strony podajnika ma dość duży luz osiowy, mozna go podnieść do góry na ok. 5 mm. czyżby ze wzgledu na wysoką temperaturę go nie łozyskowali? ale w nowym podajniku takiego luzu być nie powinno - co po 5 latach ciągłej pracy? Proszę zerknij jak to jest w nowym kotle. mój ma dwa tygodnie to w sumie też jest nowy ale jestem ciekaw czy w innych egzemplarzach jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,mam pytanko co do ustawienia tego żeliwnego paleniska z szczałką ta szczałeczka powinna być ustawiona w prawo grotem jeżeli mam podajnik z lewej strony??Różnica polega na tym że tam gdzie strzałka to na dlole są dodatkowe nacięcia.Palilwm 2 tyg na strzałetce odwróconej w drugą stronę i nie narzekałem na spalanie teraz odwrociłem i zobaczymy jak będzie.Tyle że cały zasobnik spaliłem w 5 dni jakieś 160kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witam

 

Dzisiaj zostal podlaczony moj nowy nabytek, Futura Econo 25kw na ekogroszek. I mam maly problem, podczas dzialania wentylatora z zasobnika wydobywa sie dym. Jak klapa jest zamknieta to nic nie przechodzi, ale w srodu pelno dymu. Jak wentylator nie pracuje dymu nie ma. Jak jest duo wegla to bardzo malo dymu sie wydostaje, jak bylo mniej to bardziej dymilo. I teraz pytanie, ten typ tak ma czy cos jest nie tak.

 

Z gory dzieki za opdpowidz.

 

Pozdrawiam

 

PS Dodam ze ten komin jest siewiezy, gdzies czytalem ze na zimnym kominie tak bedzie. Czy to moze przez to?

 

Pozwolisz, że wrócę do tego dymu.

W piecu który nabyłem jest zamontowany elastyczny przewód od góry zasobnika do tyłu podajnika na wysokości nadmuchu. Producent twierdzi, że bez tego z zasobnika wydobywałby się dym. Przy rozpalaniu pieca na początku istotnie jest dym w zasobniku, ale w czasie już normalnej pracy wszystko ustępuje i nie ma żadnego dymu - może faktycznie to zasługa tego przewodu.

Tak czy inaczej u mnie dymu brak i spokojnie można zaglądać do zasobnika.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To bardziej zależy od opału. Nastawami wiele już nie poprawisz (chyba, że masz kompletnie niedopasowane do opału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Pozwolisz, że wrócę do tego dymu.

W piecu który nabyłem jest zamontowany elastyczny przewód od góry zasobnika do tyłu podajnika na wysokości nadmuchu. Producent twierdzi, że bez tego z zasobnika wydobywałby się dym. Przy rozpalaniu pieca na początku istotnie jest dym w zasobniku, ale w czasie już normalnej pracy wszystko ustępuje i nie ma żadnego dymu - może faktycznie to zasługa tego przewodu.

Tak czy inaczej u mnie dymu brak i spokojnie można zaglądać do zasobnika.

 

Pozdrawiam

 

 

ciekaw z tym dymem.

 

Ja w tamtym sezonie dymu praktycznie niemialem (chyba ze dalem dmuchawe na cala pare) a tak normalnie moglbyc zasobnik otwarty... groszek sie dosuszal .. nie bylo skroplin i bylo ok.

 

Niestety w lecie mialem maly remont kotlowni i piec musialbyc ruszony. No i od tamtego czasu mam dym w zasobniku! Zaczynam weszyc jakas nieszczelnosc.

Zaciekawila mnie informacja o tym wezu podlaczonym do podajnika z zasobnika. Troche nie bardzo to rozumiem i dobrze by bylo jakbys to wyjasnil lub fotke trzasnal jakas. Albo podaj chociaz producenta i typ pieca.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.