Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapaliła Się Sadza Wkominie


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam pytanie odnośnie sadzy w kominie. W piecu na eko sadzy nie ma tylko popiół na ścianach ale za to w kominie się zbiera. Nie ma jej dużo ale na tyle że się zapaliło. Komin jest taki jak do gazu (metalowy) z watą żaroodporną do okoła.Musiała byś spora temperatura bo na rurkach oddalonych od komina około 20cm stopiła się lekko otulina szara. Czy ktoś może mi podpowiedzieć dlaczego jest w kominie a niee w piecu, czy spaliny się w tym kominie metalowym za szybko schładzają.Co zrobić żeby zapobiec takiej sytuacji na przyszłość.

Opublikowano

Witam,

Sadza nie bierze się ze złego komina lecz ze złego spalania.

W spalinach ma jej nie być, nawet jak się schłodzą to i tak nie osiądzie, bo jej nie ma.

Trzeba się przyjrzeć parametrom spalania.

Opublikowano

Pieklorz worki 25kg. Na ustawieniach parametrów skupiałem się na popiele, i tak ustawiałem że pali prawie na pył.Dmuchawę mam na 3 cm otwartą przysłonę a biegi went... na 2 z 6. Podawanie na 10-12 s przerwa 34-38s.Pewnie blacha w kominie straciła swoją wartość bo ją aż kolor złapał. Podejrzewam że za rok może dwa komin strzeli H...

Opublikowano

Popiól jest ok, to już połowa sukcesu.

Jednak to nie wszystko, jak widać.

Trzeba pooglądać trochę płomień - nie może być za długi i ciemnawy, trzeba trochę rozjaśnić.

No i dym - ma nie być wcale.

Popracowałbym nad jednorazową dawką paliwa - ma być mniejsza.

Opublikowano

Płomień nie jest za długi dochodzi i lekko otula deflektor.Kolor ma wydawało mi się pomarańczowy ale dam więcej tlenu i go rozjaśnię.Wcześniej zwiększyłem bieg na 3 ale tak dmuchało że temperatura najpierw spadała dopiero potem rosła,a na 2 od razu idzie powoli do góry,dlatego zwiększę otwarcie przysłony z 3cm na 4cm.A dawkę proponujesz jaką.

Opublikowano

moim zdaniem, te sadze nie pochodzą z trybu pracy, tylko z podtrzymania. 16 kW na 100-110m2 częściowo ocieplonego domu to jest za dużo, a sadza jest tego przewymiarowania skutkiem.

Jak masz klapkę na dmuchawie (terminator ciągu), to ustaw to jako cały czas otwarte, zwiększ histerezę kotła do 5C lub więcej, podawaj w podtrzymaniu jak najrzadziej i tylko tyle by nie zgasło. Staraj się by żar w podtrzymaniu lekko schodził w głąb retorty i był grubo przykryty już przepalonym popiołem. Sadzę produkujesz przez pierwsze kilka minut podtrzymaniu, staraj się robić tak, by było ich jak najmniej.

Opublikowano

Podtrzymanie mam na 40 min,dlatego żar schodzi lekko.Faktycznie zauważyłem jak piec wchodzi w podtrzymanie to lekko dymi z komina.Dawkę mam 10s. A piec 17kw i dom ocieplony w całości,histerezę kotła mam 2sc.NIE MAM KLAPKI ZA DMUCHAWĄ Jak miałem tą przesłonę na dmuchawie na 50% to było takie ssanie że żar znikał w kolanie i wygasało,i dałem 3cm a nie chcę przytłumiać czopucha bo robiła się smoła w piecu. Co może zmienić zwiększenie histerezy na np.5s

Opublikowano

Pewnie wiesz, że zasada jest taka, że jak podasz dużo paliwa naraz, to trochę przydymi.

Nie wiem czy u Ciebie taka sytuacja zachodzi, ale podajnik ślimakowy jest taki fajny, ze (w odróżnieniu od tłoka) pozwala dawkę ustawiać dowolnie a przez to uzyskać lepszą płynność spalania.

Możesz to wykorzystać i zmniejszyć trochę tę dawkę oraz czas przerwy nie zmieniając mocy kotła.

Można np. spróbować 8/30 albo 7/26, potem do tego lekko skorygować powietrze i teoretycznie sadzy w procesie palenia będzie mniej.

Opublikowano

Wydawało mi się że jak zmniejszę podawanie i wydłużę przerwę np.10/36 to pozwolę się rozpalić opałowi zanim poda kolejną dawkę i w ten sposób uniknę dymienia większej ilosci węgla na retorcie.A z kolei zmniejszenie przerwy spowoduje częstsze podawanie i w sumie na to samo wyjdzie. Oczywiście zrobię tak jak piszesz i zobaczę jakie będą efekty.Przy tym węglu moge zmniejszać dawki i nie zgaśnie,bo zasypałem kiedyś tańszy opał i przy 10/36 zdechł piec nawet nie osiągnął 50st a na pieklorzu tym co mam dociągam do 80st przy tych samych ustawieniach 10/36. A co powiesz na zwiększenie histerezy bo mam na 2s

Opublikowano

Nie wyjdzie na to samo, bo jak jednorazowo podajesz mniejszą dawkę, to dodajesz mniej zimnego paliwa niż przy większej dawce.

Dzieki temu temp. paleniska mniej spada i sadze mają większą szansę sie dopalić (one potrzebują wysokiej temp.). To, że podajesz częściej nie ma tak dużego znaczenia.

Z tą histerezą to można popróbować, skoro Vlad tak pisze, sam też tak kiedyś paliłem i jak zaistnieje potrzeba to zmieniam histerezę.

Najlepiej przyuważ kiedy ten dym się pojawia dokładnie, bo znalezienie przyczyny to podstawa.

Opublikowano

Jak na razie to zauważyłem że lekko dymi jak piec przechodzi w stan czuwania ,tak jak zatrzyma się dmuchawa i z braku tlenu dymi z komina ale zmniejszę ustawienia i zobaczę dokładnie.Zrobię to dopiero za tydzień bo jestem w robocie (delegacja) A co do histerezy to nie wiem czy 5s było by dobre,za duże wahania temp... ale też zobaczę.Dziękuję koledzy za podpowiedzi.

Opublikowano

Witam,

 

To jak zauważasz dym to znaczy, że tu najwięcej sadzy się wytwarza - czytaj co napisał Vlad o tym mechanizmie.

Powinna być funkcja w sterowniku, która może to trochę złagodzić. Poczytaj w instrukcji może znajdziesz albo napisz jaki to sterownik.

Niektóre sterowniki mają to obligatoryjnie wbudowane - jak przechodzi w stan podtrzymania to kręci jeszcze jakiś czas dmuchawą na zmniejszonych obrotach.

 

Wahania temp. na kotle i w grzejnikach nie mają wielkiego znaczenia, bo pomieszczenie reaguje na to bardzo wolno więc spokojnie możesz zwiększyć histerezę.

Oraz najlepiej zmniejszyć trochę moc kotła.

Wtedy pracuje on dłużej jednorazowo i rzadziej się załącza.

Efektem tego jest mniejsza ilość wejść w stan podtrzymania...

Opublikowano (edytowane)

Sterownik to ST 37 i jest tam taka opcja opóżnianie wyłączenia nadmuchu po osiągnięciu temperatury w serwisówce .Z tego co pamiętam to opóżnienie nadmuchu jest na 3 s lub 2 s ,ile mam ustawić. Dzwoniłem do domu i jest 5s

Edytowane przez 1973
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie. Zastosowałem się do rad i poczyniłem zmiany,dałem więcej tlenu z 2 na 3 bieg,opużniłem wyłączanie nadmuchu z 5s na 20s i zmniejszyłem podawanie i pauzę z 10/37 na 8/28.Efekt jest taki że popiół jest jaśniejszy i jak piec wchodzi w stan czuwania to z komina tak nie dymi jak przedtem.Teraz leci dymek prawie nie zauważalny,będę jeszcze obserwował co się dzieje.Dziękuję za dobre rady i pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.