Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

na wstępie witam wszystkich użytkowników. W związku iż jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość.

Przechodząc do tematu:

Dom parter + poddasze całość ogrzewanie podłogowe 190m2 1700 metrów rury dwa rozdzielacze.

Rurki do rozdzielaczy schodzą się do kotłowni.

Teraz będzie wykonywana kotłownia i chciałbym prosić o opinie dotyczące jej rozwiązania, które proponuje mi mój instalator.

Piec kondensat z zasobnikiem Vaillant do tego sprzęgło hydrauliczne Vaillant całość sterowane będzie sterownikiem pogodowym calormatic 430.

Podłogówka ma być podłączona bezpośrednio pod piec plus dodatkowa pompa Wilo Yonos Pico dlatego chyba te sprzęgło.

Znajomy hydraulik dziś powiedział mi że do podłogówki powinien być jeszcze zastosowany mieszacz ???(mieszanie)

Pytanie moje czy schemat zaproponowany jest poprawny czy może ktoś ma jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Czy trzeba zastosować mieszanie?

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Opublikowano

Witam

Woda do podłogówki musi mieć ok 35-40C.

Możesz ją otrzymać przez zastosowanie mieszacza zamontowanego w rozdzielaczu podłogówki - z tzw pompą mieszającą lub z zaworem 3-drogowym stabilizującym temp wody, wtedy montujesz ten zawór w kotłowni,

W obu przypadkach musi być pompa , a w przypadku rozdzielacza z mieszaczem co najmniej dwie - jedna w kotłowni a druga w każdym rozdzielaczu mieszającym.

W Twoim przypadku - tylko podłogówka warto zrobić zawór 3-drogowy z 1 pompą , Ja mam podobnie na 1 pompie i 3 drogowym zaworze w kotłowni mam 2 rozdzielacze - ok 170m2 podłogi.

Gość Digitrax
Opublikowano

Jeżeli kocioł gazowy grzeje tylko podłogówkę to nie trzeba mieszacza. Jeżeli jednak są także grzejniki to bez podmieszania w postaci zaworu 3D i dodatkowej pompy się nie obejdzie.

Opublikowano

Też się zastanawiałem dlatego zapytałem. Pierwotny projekt bez mieszacza tylko sprzęgło i dodatkowa pompa.

Będę miał dwie drabinki w łazienkach i garaż ale zasilane będą też z tego samego źródła ciepła. (przewymiarowane)

Grzejniki nie są podstawowymi źródłami ciepła w tych pomieszczeniach więc po co kąplikować instalację.

Dzieki bardzo

Opublikowano

Trochę lektury (wytycznych projektowych i instrukcji) i by było jasne że układ mieszający jest wymagany. Praktycznie wszyscy producenci kondensacyjnych kotłów gazowym w układach z podłogówką zalecają stosowanie zaworów mieszających i nie ma znaczenia czy są w układzie grzejniki czy ich nie ma. Kolega "zygo" jest amator może nie wiedzieć i powtarza co usłyszy, chociaż jak by przestudiował diagram z krzywymi grzewczymi dla pogodówki sam by sobie odpowiedział po co mu w instalacji zawór 3D. Poza tym to u kolegi "zygo" instalator coś słyszał albo przeczytał niestety nie do końca i jedyny plus może dostać za sprzęgło, za brak zaworu 3D wielki minus, marnie też widzę pracę tej podłogówki na jednym obiegu grzewczym, według mnie potrzeba minimum 2. A jak dwa obiegi z mieszaczem to colormatic 430 nie będzie dobrym rozwiązaniem bo obsługuje jeden obieg z mieszaczem

Opublikowano

Też się zastanawiałem dlatego zapytałem. Pierwotny projekt bez mieszacza tylko sprzęgło i dodatkowa pompa.

Będę miał dwie drabinki w łazienkach i garaż ale zasilane będą też z tego samego źródła ciepła. (przewymiarowane)

Grzejniki nie są podstawowymi źródłami ciepła w tych pomieszczeniach więc po co kąplikować instalację.

Dzieki bardzo

 

Zastanów się jak grzejnik będzie grzał na temp 40C?, to jakaś fikcja!

Opublikowano

Kolega "zygo" jest amator może nie wiedzieć i powtarza co usłyszy, chociaż jak by przestudiował diagram z krzywymi grzewczymi dla pogodówki sam by sobie odpowiedział po co mu w instalacji zawór 3D.

Trzeba troszkę precyzyjniej...

To zależy o jakim mieszaczu rozmawiamy.

Krzywe grzewcze to rozumiem, że są dla kotła. Jak teraz damy mieszacz np. termostatyczny, to one żadnego wpływu na pracę układu nie mają. Jedynie może z takim wyjątkiem, że regulują moc kotła.

Mianowicie może się zdarzyć tak, że dla za niskiej temp. ustawionej na kotle może on dawać za małą moc dla dużego układu.

W tym przypadku najważniejszy jest maksymalny przepływ jaki można uzyskać na kotle w porównaniu z przepływem wymaganym dla danej temperatury (czyli porównując z mocą potrzebną do ogrzania domu).

Jeśli rzeczywiście jest tak, że moc kotła jest za mała dla temp. "podłogowych", to mieszacz może być potrzebny.

Jeśli moc jest wystarczająca, to nie widzę potrzeby jego stosowania.

 

Jak chodzi o podpięcie 2 układów do sprzęgła, to nie widzę bezpośredniego powiązania z koniecznością użycia mieszaczy (oprócz kryterium mocowego opisanego powyżej).

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Opis słuszny dla sterowania stałotemperaturowego (na forum były już posty osób wybitnie niezadowolonych). Kolega "zygio" w pierwszym poście opisał założenia czyli kocioł kondensacyjny ze sterowaniem pogodowym i do tego trzeba się odnieść Niestety w przypadku sterowania pogodowego podłogówką bez mieszaczy sterowanie jest właściwie niemożliwe, przez temperaturę minimalną kotła i wymaganą temperaturę zasilania układu. Temperatura minimalna kotła to przeważnie 40 C. Krzywe grzewcze dla podłogówki 0,2 do 0,7. Ustawiamy krzywą 0,7 i ogrzewanie zacznie działać od - 10 C bo powyżej temperatury wymagane zasilania są poza zakresem regulacji. Przy niższych krzywych w ogóle temperatura wymagana jest poniżej minimalnej temperatury zasilania (można trochę kombinować pochyleniem krzywej ale równoznaczne jest to z podniesieniem wymaganej temperatury pomieszczenia). Cały układ jest niesterowalny i jedyne co zadziała to ochrona przeciwzamrożeniowa. Przy sterowniku pogodowym pisanie o ustawieniu stałej temperatury zasilania, co proponuje kol vernal, to jakieś nieporozumienie. Jak chce się pracować na stałym parametrze to szkoda pieniędzy na sterownik pogodowy ( jednak 1000 zł drogą nie chodzi). Kol. zygio zrobi co zechce, ja uważam że sterowanie pogodowe podłogówki bez mieszacza to szukanie kłopotów w późniejszej eksploatacji.

Opublikowano

jesli bedziesz miał kocioł kondensacyjny i tylko podłogowe to zawsze musisz mieć mieszacz i sterownie tego mieszacza oczywiście pogodowe, a nie stałotemperturowe z ograniczeniami strefowymi

ponadto kocioł zazwyczaj pracuje też na CWU, a wtedy podbija temperature w kotle na ok 55-70st po nagrzaniu ta nagrzana woda (ok 10l ) wpływa do instalacji podłogowej a kocioł natychmiast się schładza temperatura powrotu podłogówki i to też jest niezdrowe jeśli ktoś bez mieszacza podłączył podłogówkę

Opublikowano

Witam

 

dziekuje wszyskim za dyskusję i rady.

Tak kolego mak jestem amatorem w zasadzie to jestem inestorem który szuka odpowiedzi oraz chce sprawdzić sowjego instalatora czy dobrze zaprojektował moją kotłownię.

Może nie dodałem jeszcze jednej kwesti a może być ważna. Oprócz pogodówki w każdym pomieszczeniu znajdować się będzie regulator pogodowy który sterować będzie pętlami.

Niestety w sobotę widziałem się znowu z projektantem i przedtsawiłem mu problem z mieszaczem ten stwierdził że nie ma potrzeby.

Widzę że na forum zdania też są podzielone.

Dodaje po raz kolejny grzejniki łazienkowe nie pełną roli podstawowego ogrzewania.

 

Pytanie do wszystkich udzielających się w dyskusji czy te rady poparte są wykonanymi pracami może rozwiązaniem u znajomych u siebie?

Patrząc statystycznie zdania są podzielone :)

Opublikowano

tak jesli masz na kazde pomieszczenie zawór odcinający ze sterownikiem w pomieszczeniu to mieszacz jest niepotrzebny w takiej konfiguracji ale rozwiązanie takie jest archaiczne i ma dużą bezwładność odczuwa sie zwłaszcza jak jest na zewnątrz ok 10st a na podłoge zawór otwiera 40st bo kocioł idzie na stałej temp

ale jak tak zostało zaprojektowane i tak jest realizowane to nie bede poprawiał

do pełni szczescia i pełnej regulacji w twojej konfiguracji montuje sie zawór mieszający pracujący w systemie pogodowym i wtedy mamy pełną automatykę sterująca w zakresie temperatur jak i strefowego odcinania na żądanie ale to juz pytanie do Ciebie czy chcesz wydac dodatkowo ok 1000-1500zł żeby mieć pełne sterownie twoim ogrzewaniem

Opublikowano

Witam

 

dzieki za odpowiedz. Z tego co teraz przeanalizowałem to rzeczywiście piec będzie chodził cały czas na 40 bo większej temperatury nie potrzeba na podłogówkę.W opisie pieca jest napisane że największa sprawność kotła wypada w tem 40/30 - z tąd twoje stwierdzenie o stałocieplności? Popraw mnie jak się mylę.

Pytanie tylko dlaczego zaproponowano mi sterownik pogodowy skoro w praktyce nie muszę z niego korzystać. (Podejrzewam że projektant nie dokońca zna parametry oferowanego pieca gazowego).

 

Rozumiem że proponujesz mieszacz z siłownikiem i to on będzie pełnił rolę sterowania pogodowego a piec posiadać będzie nastaw stały 40 stopni.

 

 

Krzysiek

Opublikowano

tak moze być ale dokładnie to wyglada tak że mieszacz idzie wg pogodówki ,a kocioł ma tylko pilnować zeby dostarczyć ciepło w korekcie pogodówki czyli nie ma konieczności żeby pracował na 40st bo moze pracowac wynikowo w zalezności co wynka z pętli sterowania mieszacza i moze pracowac od 25st do 50 ale to juz dla użytkowania jest nieistotne

Opublikowano

Ja to rozumiem tak, że tu już jest sterowanie pogodowe (ale w kotle). Jednocześnie jest zastosowane sterowanie zaworami na pętlach.

Inaczej mówiąc:

To, że sterowanie jest zaworami na pętlach nie oznacza od razu, że jest ono stałotemperaturowe, jak sugeruje kol. automatyk.

Jest zmiannotemperaturowe.

Bez mieszacza na instalację.

I tak może być.

 

Powtórzę, że w takim przypadku trzeba sprawdzić moc kotła dla temp. maksymalnej jaką w nim ustawimy (nie ma mieszacza na instalację więc specjalnie trzeba o to zadbać w sterowniku kotła.

Zakładając, że maksymalna będzie 45C - trzeba sprawdzić jaka jest moc kotła dla tej temperatury.

Musi ona być większa niż wymagana moc układu (którą obliczył projektant).

Jeśli tak nie jest, to znaczy, że kocioł musi dawać wyższą temperaturę gdy jest naprawdę zimno.

I wtedy mieszacz na instalację (nieważne jaki - termostatyczny czy pogodowy) jest konieczny.

 

Odnosząc się do sterowania stałotemperaturowego (mieszacz termostatyczny) to można to zrobić tak, że nie będzie żadnych problemów z dużą bezwładnością.

Problem archaiczności nie wynika ze stałotemperaturowości czynnika lecz z powodu stosowania (niestety w Polsce nagminnego) archaicznych sterowników pokojowych.

Jak się zastosuje normalne, to temperatura wody może być stała.

Opublikowano

dziś zadzwoniłem do Vaillanta z prośba o poradę w sumie rozmowa nic nie wniosła oprócz jednego znaczącego stwierdzenia że minimalna temperatura zasialania instalacji w tym rozwiązaniu będzie 40 stopni.

Czytając i wertując forum znalazłem informację że niektórzy użytkownicy posiadający podłogówkę w całym domu przy tem. -20 ich temperatura zasilania wynosi średnio 28 ?.

Zleciłem instalatorowi przeprojektowanie rozwiązania dołożenie mieszacza oczywiście tak aby wszystkim sterowała kocioł.

Jak otrzymam rozwiązanie to opiszę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.