Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczne Podłączenie Pompy C.o.


WojtB

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie tego typu.

Otóż producent pompy c.o. podaje określony sposób podłączenia elektrycznego (L, N, Uz). W moim przypadku mam pompkę uruchamianą dorywczo bezpośrednim włączeniem w gniazdko (instalacja może pracować z pompką lub bez).

Rzecz jednak w tym, że gniazdko nie ma uziemienia i można wtyczkę wkładać na różne sposoby. I teraz pytanie - czy włożenie wtyczki do gniazda w złej pozycji (np. L pompy połączy się z N gniazdka) spowoduje ruch wirnika w odwrotnym kierunku czy po prostu uszkodzenie silnika pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, I teraz pytanie - czy włożenie wtyczki do gniazda w złej pozycji (np. L pompy połączy się z N gniazdka) spowoduje ruch wirnika w odwrotnym kierunku czy po prostu uszkodzenie silnika pompy?

 

Nie nastąpi odwrotny ruch wirnika, a także nie nastąpi uszkodzenie silnika pompy.

 

Natomiast urządzenia elektryczne posiadające I klasę ochronności muszą być prawidłowo podłączone do zacisków ochronnych połączonych z przewodami PE, PEN lub uziemieniem.

 

 

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nastąpi odwrotny ruch wirnika, a także nie nastąpi uszkodzenie silnika pompy.

 

Czy aby na pewno? Znalazłem coś takiego:

 

"Kolory przewodów zasilających pompę :

żółto-zielony - przewód ochronny PE (obudowa pompy)

niebieski - N (zasilanie pompy)

brązowy - L (zasilanie pompy)

UWAGA nieprawidłowe podłączenie przewodów może spowodować uszkodzenie sterownika lub pompy c. o."

 

Źródło: http://www.diko-tech.pl/MR01.pdf

 

Natomiast urządzenia elektryczne posiadające I klasę ochronności muszą być prawidłowo podłączone do zacisków ochronnych połączonych z przewodami PE, PEN lub uziemieniem.

 

Gniazdko z uziemieniem zostanie zamontowane. Tak wyszło, że kocioł został przeniesiony w inne miejsce i bliżej teraz pompie do gniazdka bez bolca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno? Znalazłem coś takiego:

 

"Kolory przewodów zasilających pompę :

żółto-zielony - przewód ochronny PE (obudowa pompy)

niebieski - N (zasilanie pompy)

brązowy - L (zasilanie pompy)

UWAGA nieprawidłowe podłączenie przewodów może spowodować uszkodzenie sterownika lub pompy c. o."

 

Źródło: http://www.diko-tech.pl/MR01.pdf

 

 

 

Gniazdko z uziemieniem zostanie zamontowane. Tak wyszło, że kocioł został przeniesiony w inne miejsce i bliżej teraz pompie do gniazdka bez bolca.

 

Witam

Kierunek obrotów pompy 1 faz jest określany konstrukcyjnie przez połączenie uzwojeń i kondensatora rozruchowego wewnątrz pompy.

Normalny użytkownik nie może zmienić kierunku obrotów, chyba , że pozmienia podłączenia wewnątrz pompy.

Normalna zamiana zacisku L i N nic nie szkodzi dla pompy i jej kierunku obrotów.

Kłopotliwa jest pomyłka żyły PE i N - przy zabezpieczeniu różnicowoprądowym - wyłącza różnicówkę.

Niedopuszczalne jest podłączenie L zamiast PE - na masie ( obudowie) pompy pojawia się napięcie fazowe - grozi porażeniem.

 

Wzmianka o nieprawidłowym podłączeniu uszkadzającym sterownik to głównie ten ostatni przypadek podłączenia,

ew niektóre sterowniki nie są izolowane galwanicznie od odbiorników i np podają tyko fazę a zero jest wspólne, odwrotne połączenie może zniszczyć układ przełączający.

 

Przy współpracy pompy lub siłownika należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta urządzenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za rozjaśnienie sprawy.

Z tego wynika, że z pompą jak z lodówką - źle podłączy się zero i uziemienie i można mieć prąd na obudowie.

Dopytam się jeszcze tylko, czy zamiana L z N nie będzie miała w ogóle żadnego wpływu na pracę pompy (tj. w takiej czy innej pozycji będzie działać), czy po prostu się nie uruchomi w konfiguracji odwrotnej?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam koledzy za odpowiedzi. Zawsze z wiedzą do przodu.

Korzystając z chwili wolnego czasu zamontowałem gniazdko z uziemieniem (faza w lewym otworze przy bolcu PE na górze), wykombinowałem też przejściówki i dodałem sterownik. Teraz mogę - w zależności od potrzeb - pompę załączać za pośrednictwem sterownika, jak i bezpośrednio przez gniazdko. Przy okazji przydał się śrubokręt-próbnik i teraz L pompy w pełni zgadza się zarówno z L sterownika, jak i L nowego gniazdka.

Na odwrót (tj. L z N) też działało, przynajmniej w gniazdku. W sterowniku już nie próbowałem. Choć ma bezpiecznik topikowy, wolę nie ryzykować.

Pozdrawiam.

Edytowane przez WojtB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odwrót (tj. L z N) też działało, przynajmniej w gniazdku. W sterowniku już nie próbowałem. Choć ma bezpiecznik topikowy, wolę nie ryzykować.

Tylko uważaj na przedłużacze. Mój sąsiad taki sobie sam zrobił i połączył w nim zero z uziemieniem. Działał cacy. Jednak jak przełączył do innego gniazdka, to urządzenie zaczęło kopać.

Co miał zrobić - założył rękawice i pracował dalej.

 

Ostrzegał mnie, że oprócz próbnika warto mieć przygotowane grube rękawice, żeby do sklepu w ostatniej chwili nie jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj na przedłużacze. Mój sąsiad taki sobie sam zrobił i połączył w nim zero z uziemieniem. Działał cacy. Jednak jak przełączył do innego gniazdka, to urządzenie zaczęło kopać.

 

Ma się rozumieć. Dla pewności sprawdzałem każdą przejściówkę/przedłużkę, w ostateczności jeszcze na przyłączach elektrycznych pompy, żeby mieć pewność, jakim przewodem gniazdko i sterownik podają fazę. W tej konfiguracji, co teraz mam - bez względu na to czy gniazdko czy sterownik - faza zawsze dociera do L pompy.

PS. PE z N na pewno nie mam w żadnym odcinku połączone. Pompy i sterownika nie mam teraz możliwości podłączyć do innego gniazdka, bo są za daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.