Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Bardzo proszę o sprawdzenie tego schematu mile widziane podpowiedzi jeżeli jest coś nie tak.

Jest to przeróbka instalacji która działała niepoprawnie.

W instalacji jest pięć grzejników na wysokości kotła.

Zastanawie mnie czy podłączenie naczynia wyrównawczego jest poprawne, i czy trzeba zakładać jeszcze gdzieś zawory klapowe.

A czy też musi być przy dwóch pompach obejscie bajpas instalacja nie jest grawiacyjna, rurki poprowadzone dołem kocioł oczywiscie dolnopalny na paliwo stałe. I jeszcze czy np jak jedna pompa zacznie pracowac przykładowo CWU to nie będzie pchała wody do CO w powrót i odwrotnie, no i czy jak obydwie załączą się równocześnie to nie zakłuci przepływu w całym układzie.

post-23144-0-04149200-1332929345_thumb.jpg

Opublikowano

Witam!

Może warto zrezygnować z jednej z pomp? Uzyskasz mniejsze zużycie prądu :) .

W zimie będzie szybciej ładowany bojler c.w.u (bliżej kotła), a po osiągnięciu zadanej temp. zawór termostatyczny zamknie się i całe ciepło pójdzie na grzejniki.

Zmieniłem też podłączenie zb. wyrównawczego, na wydaje mi się, bardziej proste. Poniżej moja propozycja do poprawienia przez fachowców. Pozdrawiam.

post-9863-0-64521400-1332937808_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

@Groszek tak może i jedna pompa ale mam już kupione dwie i zamówiony sterownik do kotła z obsługą drugiej pompy ładującej CWU.Szkoda by mi było żeby nie wykorystać sterownika i pompka leżała by odłogiem na pułce.

Opublikowano (edytowane)

Bomby nie zrobisz jak bedzie naczynie otwarte,odowiednai srednica rury i brak armatury odcianajacej na niej.stopniuj rury a jezeli chodzi o srednice to zalezne jest to od mocy jaka ma przekazac instalacja predkosci przeplywu w rurach itd.napisz jaki kocioł i jaka ogolna moc grzejnkow

Edytowane przez lolosko
Opublikowano

A więc tak, kocioł 8 KW, bojler 80litrów podwójna wężownica, grzejniki panelowe dwu płytowe 2 wymiarów 50-60 cm jeden 40-50 cm, jeden 100-40 cm, i jeden 140- 60cm.Dom ogólnie bardzo zimny na parterze jedna ściana szczytowa zagrzybiona oczywiście nieocieplony, a mieszkanie wysokie bo 3metry plus domownicy ciepłolubni:) osobiście sam bardzo lubię ciepło 18 lat palenia na kotłach parowych gdzie jest zawsze gorąco:)

Opublikowano

Witam!. Popieram propozycję kol. Groszka.Na Twoim miejscu zamontowałbym jedną pompę na co i cwu. W lecie zamykałbym jeden zawór na powrocie c.o. przed kotłem.Gdy w lecie będziesz grzał ciepłą wodę może okazać się nadmiar ciepła na kotle-wtedy otwierasz zawór na powrocie i puszczasz ciepło na grzejniki.Lepsze to niż wybieranie żaru z kotła.Zawór termostatyczny też bym sobie odpuścił.Wodę w bojlerze podgrzaną do np.65*C zawsze można podmieszać z wodą zimną i otrzymuje sie więcej wody ciepłej niż mieści się w bojlerze.Oczywiście domownicy muszą być tego świadomi aby się nie poparzyć.Temperatura powrótu wody z bojlera do kotła po krótkim czasie staje się zbliżona do temp. zasilania-sprawdzone w praktyce.Po za tym preferuję rozwiązania najprostsze,a jednocześnie nie zawodne.Jeśli chcesz aby Twoja instal.wyglądała na zbliżoną do ciekawej,imponującej to proponuję Ci montaż np.termometrów ( na zasileniu,na powrotach).Obejście grawitacyjne może być potrzebne przy zasilaniu bojlera-bo jest napewno położony wyżej niż kocioł.Pozdro.

  • Zgadzam się 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.