Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

W związku iż zmieniam piec z węglowego na ekogroszek z podajnikiem i przeniesienie kotła z parteru do piwnicy mam na kilka pytań. Cała instalacja ma obieg grawitacyjny.

1. Czy mogę wstawić w obieg CWU zawór różnicowy który będzie utrzymywał ciepłą wodę w bolierze gdy będzie chodziła pompa CO?

2. Jeśli pompa CO będzie wyłączona przez sterownik pokojowy po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu, to obieg grawitacyjny będzie dalej pchał ciepłą wodę na grzejniki mimo zastosowania zwężenia w postaci zaworu 4D ?

3 Potwierdzenie czy taki schemat jest poprawny?

Dodam że bojler i kocioł będą w piwnicy.

bez tytułu 1.bmp

Edytowane przez slawekz1
Opublikowano

Ad 1 możesz dać różnicowy lub klapowy w zależności jak jest rozwiązana instalacja ( ułożenie rur )

Ad 2 Tak ,ale w tym rozwiązaniu do utrzymania temperatury w pomieszczeniach przy zastosowaniu zaworu 4d lepszym rozwiązaniem jest sterowanie siłownikiem na zaworze 4d sterowanym przez regulator pokojowy natomiast sterowanie pompą obiegową ograqnicza sie tylko do ustawienia jej progu zadziałania w zależności od temperatury na kotle..

Ad 3 schemat poprawny chociaż pozostaje kwestia średnic rur zasilających , odcinki za trójnikami wystarczy jeśli będą miały takie średnice jak przyłącza grzejników , nie ma potrzeby przewymiarowywania tych odcinków chyba że są już wykonane ale i tak przepływy będą takie jak przepływ najwęższego elementu w danej gałązce . Zawór różnicowy za zaworem 4d nie jest konieczny .

Opublikowano (edytowane)

Czyli odnośnie punktu 3 wystarczy zwykły zawór kulowy otwierany ręcznie w przypadku braku prądu i paleniu w piecu na ruszcie awaryjnym? Odnośnie punktu 2 zawór 4D już mam, a sterownik pokojowy auraton 2025 chyba nie obsługuje siłownika zaworu 4D (pozostaje tylko włączanie i wyłączanie pompy przez sterownik pokojowy) a może jakieś pomysły ?

Edytowane przez slawekz1
  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Jeżeli chcesz korzystać awaryjnie z pieca to jednak zostaw ten zawór różnicowy za zaworem 4d ale w takim przypadku będziesz musiał 4d ustawiać na pełny przepływ bez mieszania powrotu . Co do sterowania zaworem 4d i zaswtosowanej automatyki poszukaj w wyszukiwarce postu " dobór kotła " kolegi rpc

Edytowane przez mac65
  • Zgadzam się 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A może w miejsce zaworu różnicowego za zaworem 4D wstawić zwykły zawór kulowy? Chodzi o to że gdy zawór 4D będzie ustawiony w połowie, a sterownik pokojowy wyłączy pompę CO po uzyskaniu zadanej temperatury to i tak grzejniki będą ciepłe bo grawitacja będzie pracować

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Witam! Chciałbym zgłosić swoje wątpliwości co do Twojego schematu i oczekiwań.

W czasie pracy pompy c.o. woda z kotła nie popłynie przez bojler-nie będzie wtedy grzania c.w.-tylko wtedy gdy pompa się wyłączy.Wyłączy się wtedy gdy spadnie temperatura na kotle poniżej zadanej na sterowniku.Wniosek z tego wypływa ,że należy stosować jedną pompę na c.o. i c.w. ,lub dwie pompy (na c.o. i c.w.)

Opublikowano (edytowane)

Pracą pompy będzie sterował sterownik pokojowy Auraton 2005. Więc zakładam iż pompa wyłączać się będzie wcześniej niż zadana na sterowniku przy kotle i woda w kotle zbytnio nie ostygnie. Chyba że jestem w błędzie?

Edytowane przez slawekz1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.