Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe Przepływy Na Rotametrach


czarnyn

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Tomku. Nie nadążam za tym forum i się gubię. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem link do dokładnie takiego rozdzielacza. Są one do kupienia w BIMS PLUS i nic przy nich nie ruszałem. Są zmontowane całkowicie i fabrycznie. Zmieniłem tylko zawory odcinające, żeby weszły do szafki. Oryginalne były z termometrami. Oto link do tego rozdzielacza:

 

http://tweetop.com/b...-prawdy-i-mity/

 

Do pozostałych użytkowników. Pisałem wcześniej o instalacji z ilością pętli 14+8+4. Otóż nie biorę pod uwagę rur i kształtek, bo zawsze stosuję te same. Mało tego, w tamtej instalacji od samego kotła, poprzez grupę pompową z mieszaczem i w tej samej konfiguracji prowadziłem wszystko rurą 26, którą najpierw podzieliłem na 2x26, a później jeszcze jedną z tych gałązek na 26 i 20 na poddasze. Śmiga wszystko od włączenia, tylko że rozdzielacz był innej firmy. Tu właśnie nasuwa się myśl, że to on jest winowajcą. Sprawdzę to za kilka dni, gdzie mam dwa następne tej nowej firmy. Jak tam też nie będzie śmigać, to reklamuję rozdzielacze.

a delta cię nie zastanawia???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne, że przepływ jest za mały.

Takie rozumiem było założenie gdy do takiej instalacji zastosowano pompę 25/40...

Swoją drogą, to zastanawiam się jak sprawdzić taki rotametr i po czym poznać, że to imitacja...

 

Pozdrawiam.

 

Wykręcić i pomierzyć grubość belki , długość nypla , na jaką długość wychyla się patyczek , siła sprężynki , wielość otworu nypla , i parę jeszcze innych rzeczy w zależności od konstrukcji rotametru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor i Kiminero - to dobre dwie rady i muszę nad tym pomyśleć, ale prawdę mówiąc już mam dość tej kotłowni przez te rozdzielacze. Teraz wybrałbym najmniej inwazyjną i najtańszą wersję, byleby już zapomnieć o tej kotłowni.

 

Do Automatyka - delta na razie jest dość duża, ale jak mówiłem, dom nie docieplony, instalacja dopiero ruszyła, beton odbiera kilka stopni, a w ogóle to budowa taka, że facet będzie grzał wioskę, a nie własny dom. Jaka więc temperatura ma wracać z pętli skoro wewnątrz zimniej niż na dworze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Tomku zastanawia mnie tylko sztywność sprężynki. O tym już myślałem wcześniej. Wg mnie sprężyna nie pozwala się wychylać rotametrowi. Jako fachowiec może widzisz jakąś różnicę w tych z linka i moich, ale dla mnie wyglądają jednakowo. Moje są wykręcone i wyjęta blokada. Skala jest chyba też inna. W każdym razie rozdzielacz identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co robi sie w tym systemie bo juz od 5 lat nie robie ,ja jesli juz to wciskam pierscien a nie zaciskam wiec powiedzmy że etap zaciskania mam juz dawno dawno za sobą

faktycznie jest 32 no ok złudzenie optyczne ,i teraz lecimy 32/3 czyli w zrodku 32mm do tego kształtka wciskana bez kielichowania czyli kolejne 4mm myt mamy 21 czyli lipa ale na zasilaniu przejdzie bo do dobierania wody jest ok ale jesli takie srednice masz na zasilaniu do rodzielaczy i do tego pae ksztatek to nie ma prawa ruszyc prawidłowo ,i teraz trzeba obrac kierunek albo wieksza pompa i prawdziwy mieszacz a nie ta "lepsza"imistacja mieszacza lub tez pompę zostawić wstawić prawdziwy zawór mieszacjacy esbe i wymienić rury na min 25 PP hakan do kazdego rozdzielacza

 

To tak, jakbym ja stwierdził, że już od 5 lat nie robię na pierścionkach. Obecnie najlepiej robi mi się na miedzi zaciskanej - gaz i wodę oraz wodę i CO na zaciskanej stali szlachetnej nierdzewnej. To dopiero się robi miło i jak ładnie wygląda, ale są to sporadyczne przypadki, bo pacjent zazwyczaj wymięka słysząc cenę. Kotłownia cała błyszczy od rur. Tak że pierścionki i PEXy wymiękają. W takich rurkach już o żadnych tłumieniach nie ma mowy, bo przekrój zmniejsza się jedynie o tyle co typowa g-lutowana miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być taka sytuacja że nypel ma za duży otwór względem talerzyka który jest na patyczku w rotametrze woda nie ciągnie talerzyka co za tym idzie na skali się nic nie zmienia ,woda opływa talerzyk i dlatego podłoga grzeje , jak zakręcasz jeden rozdzielacz to ten przepływ jest już na tyle duży że pociągnie ten talerzyk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O... i to jest przekonujące. Jednym ze sposobów sprawdzenia jest uruchomienie w tym tygodniu dwóch kolejnych rozdzielaczy. Jeśli na nich też nie będzie wyników, to zamienię belkę zasilania na inną z innymi rotametrami. Jak się okaże, że działa, to niech się strzeże producent tych wadliwych. Dzięki wszystkim za pomoc. Jak coś osiągnę, to dam znać. Dzięki Tomku za chęć wysłania mi rotametru, ale może na razie jeszcze sprawdzę, co mogę zrobić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

jestem użytkownikiem instalacji podłogowej z rozdzielaczem Kan Therm serii 77a.Mam problem z uzyskaniem zbliżonej temperatury podłogi na poszczególnych pętlach(róznice mierzone na powierzchni tego samego typu posadzki dochodzą do 5 stopni) pomimo w miarę jednolitego przepływu wody na rotametrach( ok.1.5 l/min ).Czy regulację uzyskiwanych temperatur mozna osiągnąć zmieniając wartości przepływów i w którą stronę , czy też lepiej kręcąc plastikowymi zielonymi grzybkami na szynie powrotnej?.Czy zakręcanie tego grzybka obniża temperaturę , czy na odwrót? Inna sprawa że gwinty grzybków nie są kompatybilne z gwintami na zaworach ( może pochodzą z innego typu rozdzielacza ) i czy ktoś może doradzić gdzie można je zdobyć, bo w sklepach internetowych ich nie widziałem, jedynie całe segmenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dlaczego są takie same przepływy ustawione na rotametrach?

Czy tak jest w projekcie?

Nie rozumiem trochę problemu - po co ma być taka sama temperatura podłogi we wszystkich pomieszczeniach?

Ogrzewanie jest po to, żeby człowiek miał odpowiedni komfort w pomieszczeniach a nie po to, żeby podłoga miała tę samą temperaturę wszędzie (te 2 rzeczy nie zawsze idą w parze).

Można oczywiście kombinować z przepływami, tam gdzie zimniej można dać większy przepływ niż tam gdzie za gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekii za szybką odpowiedź, ale nie do końca rozumię jej sens.Akurat chcę mieć równe temperatury w trzech strefach , ponieważ to jest jedno duże pomieszczenie(czego istotnie wczesniej nie napisałem).A z tym projektem , to w praktyce nikt go nie widział , hydraulicy układali bardziej na wyczucie co jest niestety chyba częstą praktyką.Ale czy regulację temperatury dokonuje się tylko wielkością przepływu, czy też zaworami na powrotnej szynie na których przecież można zakładać siłowniki elektryczne do zdalnego sterowania temperatury?Może coś na ten temat się jeszcze wypowiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siłowniki na rozdzielaczu zamykają na maxa i otwierają na maxa podłączone do termostatów w pomieszczeniach mogą regulować temperaturę w pomieszczeniu . Ręcznie tego nie zrobisz chyba że będziesz chodził do rozdzielacza co 30 min . Co innego jest temperatura zadana na podłogówkę która powinna być obliczona z zapotrzebowania na ciepło nie przekraczająca 45 st. ,a co innego jest temperatura jaką chcemy osiągnąć w pomieszczeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, z rotametrami poradziliśmy sobie, okazało się, że fachowcy źle oznaczyli pętle, doszliśmy do tego włączając po kolei jedną pętlę. Teraz podłogówka śmiga prawidłowo, w dwóch pokojach zamontowane są już siłowniki i można regulować w nich temperaturę. Ale mamy jeszcze jeden problem. Piętro jest ogrzewane kaloryferami, jest tam tylko podłogówka w łazience z zaworem rtl. Problem jest z kaloryferami, bo mimo, że mają danfosy, nie osiąga się w pokojach zadanej temperatury, max temperatura to 16,17 stopni C. Piec jest ustawiony na max 55 sC, póki temperatura na parterze (tylko podłogówka) nie osiągnie na programatorze Super Car zadanej temperatury, kaloryfery grzeją, potem na piecu robi się 25 sC i kaloryfery robią się chłodne nie dają żądanej temperatury. Mamy piec Immergas z programatorem i sondą zewnętrzną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest zbudowana instalacja czy jest to jeden obieg czy są rozdzielacze strefowe, czy jest sprzęgło hydrauliczne? Odpowiedź jest częściowo w twoich postach. Niestety rozdzielacz który masz zamontowany może tylko w pewnych sytuacjach współpracować z kotłem gazowym ale raczej nie wiszącym czyli wybór nietrafny. Do twojego kotła powinny być zamontowane rozdzielacze strefowe ( patrz strona producenta). Poza tym stosujesz jakiś dziwny sposób sterowania, sterownik pogodowy a ustawiasz max temp. na kotle??? czyli stałotemperaturowo. To nie wiem po co sterownik pogodowy? Nie jesteś pierwsza osobą która zamiast zastosować elementy dedykowane przez producenta kotła stosuje zintegrowany rozdzielacz do podłogówki i kolejna która ma kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar ściągnąć fachowców, żeby mi wytłumaczyli dokładnie jak to u mnie działa, bo nie mam pojęcia, mam chyba tylko jeden rozdzielacz, sprzęgła hydraulicznego nie ma, ale dziwne, że zrobiliby jeden obieg, skoro wiadomo było, że piętro ogrzewane jest kaloryferami. Projekt i montaż zleciłam firmie. A sterownik Super Car ma opcję ustawienia max temperatury na zasilaniu c.o., wyczytałam na forum, żeby zmniejszyć ją do 55 sC, wtedy piec pracuje oszczędniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.