Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Po Zamontowaniu Wymiennika Z Z4D


kpla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Przeglądam od kilku dni schematy instalacji ale nie spotkałem się z zabudową wymiennika CWU z zaworem 4D. Przyszedł moment na zmianę pieca CO dolnego spalania na piec z podajnikiem tłokowym o mocy 20 kW. Instalacja starego typu, grawitacyjna (średnica rur na wejściu i wyjściu z pieca wynosi 2 ") z zaworami termostatycznymi na grzejnikach, wspomagana pompą z zaworem kulowym. Pompa była używana sporadycznie, tylko przy b. dużych mrozach, aby dogrzać parter, a tak instalacja pracowała idealnie. Teraz chcę dołożyć wymiennik pojemnościowy CWU i zasilać go przez zawór 4D. Zastosowanie zaworu 4D zapewne spowoduje wolniejsze nagrzewanie wody w wymienniku, ale po odpowiednim ustawieniu pozwoli na podwyższenie temperatury wody w kotle do wymaganej temperatury rzędu 60*C, przy jednoczesnym obniżeniu CWU do około 50*C, szczególnie w okresie letnim.

Proszę o uwagi, czy nie popełniam jakiegoś błędu w rozumowaniu. W załączeniu dołączam schemat instalacji.SCHEMAT PODŁĄCZENIA WYMIENNIKA Z4D.pdfSCHEMAT PODŁĄCZENIA WYMIENNIKA Z4D.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chcę dołożyć wymiennik pojemnościowy CWU i zasilać go przez zawór 4D. Zastosowanie zaworu 4D zapewne spowoduje wolniejsze nagrzewanie wody w wymienniku, ale po odpowiednim ustawieniu pozwoli na podwyższenie temperatury wody w kotle do wymaganej temperatury rzędu 60*C, przy jednoczesnym obniżeniu CWU do około 50*C, szczególnie w okresie letnim.

Proszę o uwagi, czy nie popełniam jakiegoś błędu w rozumowaniu

Celem jest podniesienie temperatury na kotle? To ile jest teraz?

Ciekawosktą jest, że wszyscy robią dokładnie na odwrót: CO za 4D a CWU w małym obiegu :P

Rozumiem, że nie chcesz rezygnować z dobrze działającej grawitacji i stąd ten pomysł.

Jeżeli jednak chodzi o obniżenie temperatury CWU, to 4D nie jest do tego potrzebny.

 

Mogłem cię źle zrozumieć i jakbyś jeszcze raz opisał co chcesz dokładnie osiągnąć to byłoby good.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zawór 4d stosuje się do regulacji temperatury wody na kaloryfery a nie w zasobniku c.w.u.

Zasobnik c.w.u. wpina się przed zaworem dyskutowane na forum wiele razy i poparte schematami.

Sterownik kotła będzie miał funkcję c.w.u. i na nim będziesz ustawiał temperaturę wody w zasobniku .

Do zasobnika będziesz potrzebował dodatkowej pompy i ona będzie włączana jeśli temperatura wody w zasobniku będzie niższa od ustawionej i wyłączana jak temperatura osiągnie ustawioną wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celem jest podniesienie temperatury na kotle? To ile jest teraz?

Ciekawosktą jest, że wszyscy robią dokładnie na odwrót: CO za 4D a CWU w małym obiegu :P

Rozumiem, że nie chcesz rezygnować z dobrze działającej grawitacji i stąd ten pomysł.

Jeżeli jednak chodzi o obniżenie temperatury CWU, to 4D nie jest do tego potrzebny.

 

Mogłem cię źle zrozumieć i jakbyś jeszcze raz opisał co chcesz dokładnie osiągnąć to byłoby good.

 

Witam.

Słusznie zauważyłeś, że gruntowe przerabianie dotychczasowej instalacji byłoby raczej nieuzasadnione ze względu na koszty. Dokładając wymiennik CWU muszę tylko wykonać wpięcie 1" na wyjściu z kotła, a dokładając zawór po stronie wymiennika chcę uzyskać zbliżony efekt, tj. podwyższenie temperatury kotła do około 65*C kierując część przepływu na wejście do kotła przez zawór 4D, przy jednoczesnym wydłużeniu nagrzewania wody w wymienniku.

Pozdrawiam

kpla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moim zdaniem idziesz troszkę pod prąd wszyscy chcą jak najszybszego dogrzania c.w.u. a Ty odwrotnie chcesz wolniej zapewne masz jakiś powód ?

Zamierzasz wymienić kocioł , który będzie miał zapwene rozbudowany sterownik dlaczego tego nie wykorzystać ?

Jęśli w lecie masz zamiar palić np. na ruszcie awaryjnym a rodzina nie jest zbyt liczna to może wymiennik c.w.u 220 l z wodą nagrzana do 60-65st wystarczy na dwa dni.

Temperaturę kotła i powrotu podniesiesz montując zawór 4d na kaloryfery i mimo tego zaworu w razie braku prądu grawitacja będzie działała .

Na zasobniku nie widziałem naczynia przeponowego tylko sam odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.