Skocz do zawartości
IGNOROWANY

50Kg Na Dobe


nicpon851

Rekomendowane odpowiedzi

Witam może ktoś mi pomoże. spalanie mojego kotła wynosi 50kg na dobę eko groszku. Piec 25kw(w instrukcji napisano że metraż ogrzewany od 140m do 200.) moje ustawienia :

podawanie 10s

przerwa 50s

wentylator 40% (zakres od 0% do 99%)

przysłona wentylatora odsłonięta na ok 2cm\

ogrzewam tylko dół ok 70m( podłogówka ok 9m i 3 grzrejniki aluminiowe i czwarty w łazience na ręczniki)

Na chwile obecną włączyłem 2 grzejniki na górze( jeden1,5m a drugi 0,5m)

Nie posiadam termostatu pokojowego ani żadnych z tego typu rzeczy tylko zawór 3d ustawiony w pozycji 5 ( skala od 1 do 10)temp na grzejniki 60 stopni) na kotle 67 stopni, a i mam zawory normalne na grzejnikach

Proszę o radę jak by ustawić dobrze ten piecyk bo 1tona na miesiąc mi starcza(koszt 800zł) dodam że kupuje z kopalni JULIUSZ z Sosnowca

Temperatura na zewnątrz w dzień 10 stopni a w nocy do 20 stopni spada , mieszkam w Katowicach, a w domku to temp. waha się w dzień 23 stopnie a w nocy 22 czyli jak dla mnie odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ustalenia czy w związku z pracą kotła możesz jeszcze coś zaoszczędzić, popatrz na wygląd popiołu.

Jak są niedopałki i dużo spieków, to coś dasz radę z kotła jeszcze wycisnąć, jak natomiast popiół wygląda na całkowicie spalony, to przyczynu dużego spalania szukaj w instalacji i w samym domu.

Nie masz zaworów termostatycznych na grzejnikach... czy tak? To jest bardzo ważne dla optymalnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i ograniczania zużycia opału gdy temp żądana zostanie osiągnięta.

Czy dom masz ocieplony i jak?, bo samo hasło 'ocieplony' jest baaardzo elastyczne i w zasadzie nic się pod nim nie kryje :-) Ktoś ma położoną 5-tkę styropianu na dwóch ścianach i już mówi, że dom 'częściowo ocieplony', podczas gdy to jego ocieplenie, to czysta fikcja. Ocieplenie musi być ciągłe na całej powierzchni i na stykach powierzchni ścian, skosów, posadzek...

Musi też mieć odpowiednią grubość. Wielu myśli, że jak ma 8, czy 10 cm styropianu na ścianach i 15 wełny na poddaszu, to już wystarczy, a tak naprawdę taka warstwa nie spełnia nawet norm wymaganych przepisami... a później płacz, że dużo opału idzie.

 

To jak masz ten dom ocieplony?

I jeszcze jedno. polityka grzewcza w domu... Masz 22-23 stopnie w części, którą ogrzewasz czy tak? Jaka temp jest w części nieogrzewanej i ile tej 'nieogrzewanej' powierzchni jest?

Pamiętaj, że 'nieogrzewana' powierzchnia u Ciebie też jest częściowo ogrzewana.

 

Tu bym szukał oszczędności o ile popiół wygląda na dobrze wypalony. Powinien być szarym proszkiem z drobnymi grudkami rozpadającymi się w palcach.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam ocieplony 10cm styropianem i wełną na poddaszu jak wspomniałeś ale okna mam też dobrej jakości. no popiół nie jest taki jak opisywałeś ma spieki żużlowe a nawet zauważyłem koksowe. Może to wina wentylatora że za bardzo na obrotach śmiga (30% z 99% )Na grzejnikach mam zwyczajne zawory do zakręcania grzejników. Cały dom ma 140m parter 70 i poddasze użytkowe kolejne 70m. a jeśli chodzi o temp w pomnieszczeniach nie ogrzewanych w moim wypadku góra to jest dość chłodno na pewno nie więcej niż 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

skoro piszesz, że w 'nieogrzewanych' pomieszczeniach masz do 20 stC, to trzeba przyjąć, że są one ogrzewane.

No nic... nawet jakby liczyć, że cało dom ogrzewasz, to i tak 50 kg, to trochę dużo, w końcu nie jest to wielki dom.

U mnie przy bardziej siarczystych mrozach i przy większym domu schodzi teraz między 25, a 30 kg na dobę.

 

Pytanie zasadnicze:

Czy to nowy dom, czy stary, ale modernizowany?

Moim zdaniem powinieneś przyjrzeć się jednak przede wszystkim instalacji - czy nie ma podejrzanych miejsc w typie: nieizolowane rurki zasilające w zimnych miejscach, naczynie wyrównawcze na nieizolowanym strychu, kaloryfer umieszczony gdzieś w przeciągu... No i te zawory na grzejnikach - nie jest to najszczęśliwsze, bo instalacja tak naprawdę 'nie wie' kiedy już przestać grzać i grzeje cały czas - często bez sensu. W pomieszczeniu robi się za ciepło, a opał się zużywa... :-)

 

Temperaturę w pomieszczeniach ja utrzymuję na poziomie 21 stC, gdzie się siedzi, a w sypialniach do 20. Wiem, że można lubieć mieć cieplej, ale wiąże się to - niestety ze zwiększeniem zużycia opału. Mnie te 21 odpowiada - w łazienkach mam cieplej :-).

 

Co do ustawień i samego kotła...

Jeżeli nie przesypuje Ci niespalonego węgla i płomień jest w miarę stabilny, to nie ma się co wczuwać - ma on nie dymić i nie być huraganowy. Ma się palić spokojnie.

Ważną rzeczą jest czystość kotła. Jak masz zarośnięty sadzą, to zużycie może się zwiększyć znacząco - może nawet o kilkadziesiąt procent.

 

Jak widzisz spieki, to spróbuj jeszcze zmniejszyć nadmuch i obserwuj co się dzieje. Podawanie/przerwa wydają się być ok, dlatego pomanewruj na razie tylko nadmuchem.

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam ustawienia 15 podawanie i 50 przerwa nadmuch 25% przysłona 1cm otwarta. Jak narazie to najlepiej spisujące się ustawienia tylko spieki jeszcze się pojawiają. Powiedz mi kolego jak jest lepiej wyższe obroty wentylatora i mały prześwit na wentylatorze czy odwrotnie duży prześwit i małe obroty dmuchawy?

A domek jest nowy.Teraz w pokoju na dole mam 23stopnie a zawór mieszający odkręcony do połowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym wątku właśnie jest o tym dyskusja.

Ja mam klapkę dmuchawy podniesioną o jakieś 30 proc i nadmuch na 2 z 10.

Jak jest lepiej? Zdaje się, że klapka dmuchawy służy bardziej do precyzyjniejszego ustawiania nadmuchu, bo dmuchawa na max i klapka zamknięta to marnotrawstwo prądu.

 

pozdrawiam

Robert G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.