Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy grzejniki posiadają swoją moc grzewczą, którą nie da się lub nie powinno przekraczać?

Posiadam 100-metrowy dom, słabo ocieplony z płaskim dachem - typowy kwadraciak z lat 80-tych. Piec - zasypowy od góry ENka 16 lub 18kw (brak danych od poprzednich włascicieli domu), do tego sterowanie dmuchawą pod kątem mocy nadmuchu oraz temperatury.

Przy temperaturach rzędu 0 do minus 5 stopni udało mi się nagrzać dom do 20 stopni w dzień, przy nastawach na komputerze temp wody 58-60 stopni, z maksymalną mocą dmuchawy. Kiedy zrobiło się bardzo zimno, czyli już poniżej minus 10, podniosłem temperaturę pieca do 62 stopni, a w domu - zimno, czyli w nocy 17 stopni (zewn minus 14), a w dzień ledwie 18-19 (zewn minus 6-7).

W piecu palę miałem zmieszanym z groszkiem. Zasyp ok 30kg wystarcza przy obecnych mrozach na ok 12 godzin przy temp pieca 62 stopnie. Grzejniki w domu różne - częśc żeliwna, część płaska. W związku z tym pytanie - czy mogę podkręcić piec np do 70-75 stopni bez uszczerbku dla grzejników (niestety nie wiem, jaką temp wody wejścia - 90 lub 60 st - mają moje grzejniki)? Czy wystarczy to, by ponieść temperaturę w domu? Czy może problem leży zupełnie gdzieś indziej?

Opublikowano

Podnieś spokojnie temperaturę, grzejnikom się nic nie stanie ;)

 

pozdrawiam

Jameess

Opublikowano

Grzejniki spokojnie wytrzymają do 90 st. To że producenci podają niższe parametry obliczeniowe wynika z odchodzeniem od instalacji wysokotemperaturowych (90/70) na rzecz średnio i niskotemperaturowych (75/55; 50/30) w zwiazku ze stosowaniem kotłów gazowych i pomp ciepła dla których takie parametry skutkują większą sprawnością (zwłaszcza kotły kondensacyjne) oraz tego, że o grzejnik tak rozgrzany można się poparzyć a i komfort pobytu koło tak rozgrzanego grzejnika nie jest wielki. nawet kotły na paliwo stałe w związku z postępem technologicznym (pompy, zawory mieszające), pozwalają na pracę z takimi temperaturami. Umożliwia to pracę kotła z temperaturami optymalnymi dla jego trwałości i czystości, przy zapewnieniu niższych temperatur na grzejniki. wymaga to jednak zwiększenia powierzchni grzejnika.

Opublikowano (edytowane)

Witam to żeby by było ciepło w pokoju o pow 25mkw należ dać ok 30 żeberek aluminiowych :unsure: bo u mnie przy 20 żeberkach temperatura na piecu musi być dosyć wysoka (brak termometru) ok 70 C . Co wiąże się z większymi przepałami w kotle , dziwi mnie nieraz wypowiedzi że na kotle ok 50C a w domu sauna . Mój dom jest bardzo stary lata 20 ściany 57cm grube strop polepa :angry:

Edytowane przez rzeznik2555
Opublikowano

Niestety temperatura w domu w znacznej mierze zależy od jago ocieplenia, można o tym się przekonać inwestując stopniowo w ocieplanie takiego zimnego domu. Sam to przechodzilem i wiem że takie rzeczy jak wymiana okien czy nie efektywnych grzejników przynoszą wymierne efekty. To co kiedyś było dla mnie abstrakcją teraz stało się rzeczywistością. Choć nadal widzę jeszcze słabe punkty domu, gdzie moim zdaniem uchodzi ciepło do otoczenia to wypowiedzi forumowiczów którzy paląc przy nastawie 45 stopniach na kotle mają saune w domu wcale mnie nie dziwią.

Opublikowano

Witam to żeby by było ciepło w pokoju o pow 25mkw należ dać ok 30 żeberek aluminiowych :unsure: bo u mnie przy 20 żeberkach temperatura na piecu musi być dosyć wysoka (brak termometru) ok 70 C . Co wiąże się z większymi przepałami w kotle , dziwi mnie nieraz wypowiedzi że na kotle ok 50C a w domu sauna . Mój dom jest bardzo stary lata 20 ściany 57cm grube strop polepa :angry:

 

Jedno żeberko ma moc 80W przy temp zasilania 50*C i 130W przy 75*C . Tak więc u Ciebie brakuje ok 6 żeberek, wszystko zależy od wyboru parametrów pracy instalacji. Każdy producent podaje moc grzejników dla parametrów wody zasilającej 75 i 50*C więc jeżeli ktoś kupował grzejniki z myślą o pracy w temp 50st. to i ma ciepło przy niskiej temp. zasilania. Z reguły temperaturę taką osiąga się za (lub z ) zaworem 4D bo utrzymywanie tak niskich parametrów może zniszczyć kocioł.

 

 

 

Opublikowano (edytowane)

Dziękuje za szybka odpowiedzi tak jak pisałem dom bardzo stary , ale w tym roku mam nadzieje go ocieplić . Te 6 żeberek to na pewno kupie dzisiaj przy -18 0 9 00 h w domu po nocy było 16 C . A czy na tą polepe można dać 10 cm wart tej w rolce , czy to starczy , na ściany mam zamiar dać styropian 7 cm ( czyli 2cm i 5 cm ) na przemian :rolleyes: Pozdrawiam Łukasz

Edytowane przez rzeznik2555

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.