Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Optima Komfort Plus 12Kv Nl Defro-Ru Pid


esp74

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Śledzę to forum jakiś czas , pisze pierwszy raz wiec debiut.

Kocioł Defro Optima Komfort Plus 12Kv Nowa Linia

 

Panowie mam prośbę o znających się na rzeczy przy tym kotle i sterownika jak sobie poradzić i najlepiej to ustawić, a chodzi głównie oczywiście o poprawienie stałopalności i co najważniejsze zmniejszenie ilości opału . Pale of góry dobrej klasy orzechem (w przyszłym sezonie miałem) a przy temperaturze na zewnątrz 0-5°C wychodziło na dobę ok. 36kg. węgla (na godzinę ok. 1.5kg.) i jestem trochę przerażony takimi wynikami.

Dom dobrze ocieplony, 10 styropian , strych na płycie rozłożona wełna 15 , metraż 105 m2 i bojler 100litrów, instalacja stare rury stalowe, pompa na powrocie, zawór trójdrożny , grzejniki Purmo Compact. Komin 8-9metrów , na czopuchu przymknięte na 45°.

Temperatura w domu 20-21°C

Na piecu ustawione różnie 52-55°C bez dłużej różnicy w ilości opału , rodzaj paliwa :węgiel , załączenie pompy C.O. 45°C (było40°C)

 

Próbowałem zmieniać parametry w sterowniku ale nie wiem czy ten sterownik z PIdem ma już wgrane jakieś algorytmy bo ja nie zauważyłem żeby reagował na zmiany w nastawach.

Przykładowo Bieg rozruchu zmniejszyłem na 70% i tak jak rozpalam to od razu cały czas mam na 100%. Próbowałem zwiększyć próg wentylatora na 45°C żeby nie hulał tyle przy braku opału to zauważyłem że na piecu było 43°C i wentylator był dalej na 100%. Chyba tylko jak zmieniłam temperaturę spalin to reagował.

 

Takie ma na razie ustawienia

Sterownik Defro – Ru PID.

 

Parametry Instalacyjne:

Max temp. spalin 270°C

Max temp. spalin rozpalanie 310°C

Min. Wentylator 0%

Max Wentylator 90%

Praca w podtrzymaniu 10 sek.(było 8sek.)

Przerwa w podtrzymania 15min. (było 10min.)

Moc przedmuchu 61%

 

Menu serwisowe:

Typ nadmuchu: WPA 117 (zaznaczone)

Czas wygaszania: 5minut (było 10 minut)

Czas alarmu wygaszania: 30minut

Test czujnika spalin: 1°C

Minimalna zadana CO 45°C

ZPiD (zaznaczone)

Próg wentylatora: 45°C (było 40°C)

Temperatura priorytetu: 61°C

Alarm załączania C.O.: 78°C

Temperatura Alarmu:90°C

Bieg Rozruchu : 70% (było 100%)

Czułość impulsu: 1

 

Wracałem to ustawień fabrycznych ale oprócz temperatury zadanej raczej innych nastaw nie zmienił.

Wentylator mam przysłonięty , klapka obciążona podnosi się przy ok. 15-20 % mocy nadmuchu.

Piec użytkuje parę tygodni wiec się sam uczę z tego co zauważyłem to często przegrzewa , tak do 5°C od zadanej no ale przy takiej jak była wcześniej temperatura zewnętrzna to mogło się chyba zdarzyć.

Jako że piec nowy nie chciał bym za nadto ingerować i coś zmieniać .Miarkownik ciągu odpada na razie.

Prośba o jakieś konkretne porady.

Opublikowano

Te przeciąganie 5*C wiadomo z powietrza się nie bierze, większe zużycie opału. Na próbe dokup worek miału i pomieszaj tak 70/30. Jak masz mocny węgiel to miał może być średniej klasy byle nie piach, o nastawach nie będę pisał bo mam inny kocioł i sterownik.

Opublikowano

mam identyczny kocioł i dom jeśli chodzi o metraż, ocieplenie i grzejniki tyle, że DeLonghi. Instalacja nowa, kotłownia w miedzi aż do rozdzielaczy, pózniej pex. Co do stałopalności, trzyma mi około 14 godz. na całym zasypie. I jestem tego pewien, że po odłaczeniu dmuchawy, zamontowaniu miarkownika i po doprowadzeniu PW, wydłuży się stałopalność. Piec mam suchy, mało nalotu, taki szarawy.

 

ja z ustawień fabrycznych w Menu Instalatora zmieniłem:

 

temp. spalin rozpalania na 230st.

temp. spalin na 180st

min. went. 1%

max went. 35%

przedmuchy, przerwy itd nie ruszałem,

Opublikowano

Piec sprawdziłem na miale, zmieniłem ustawienia na miał ,zmniejszyłem max. wentylatora na 50% czyli tak mi się wydaje że przy pracy wentylatora na 100% jego największa moc jest zmniejszona o połowę. Temperatura zadana 55°C temp. w pomieszczeniach 20-21°C zasyp 24kg wystarczył na 23 godziny. Temperatura na zewnątrz -5 do 0°. Na jedna godzinę wychodzi ok. 1,04 kg. miału.

Mam cała piwnice zawaloną tym orzechem wiec będę niestety musiał trochę spalić żeby zrobić miejsce na ten miał ale widzę że jest kolosalna różnica w paleniu na korzyść miału .

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie tego wygaszania, ustawiłem sobie próg wentylatora na 47°C ,czas wygaszania 1 minutę i z tego co zaobserwowałem mój sterownik na to nie reaguje. Wentylator dalej pracuje na 100% jak spadnie poniżej np.45°C. W tryb wygaszania wchodzi chyba dopiero przy 40°C, więc się zdarza że przez parę godzin cały czas pracuje na pełnej mocy nie mając opału do podniesienia temperatury. Chyba te parametry przy zaznaczonym PId są ustawione na twardo i nic nam te zmiany nie dają.

Podobny problem jest pompą C.O. da się ustawić temperature kiedy ma się załączyć ale nie da się kiedy ma przestać pracować.

Opublikowano

Jak ustawisz wygaszanie przy 47stC to będziesz miał dużo niewypalonego opału, co przy węglu jeszcze można wybrać z popiołu ale z miałem to będzie trudne, a pompa przestanie pracować jak temperatura spadnie poniżej temperatury załączania. Mieszaj ten węgiel tak jak napisałem 70% węgla 30% miału a stałopalność sie wydłuży i wentylator nie za mocno, musisz sam poeksperymentować.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Panowie esp74 i gawo :

 

jaka macie wersje sterownika ? czy przy wlaczaniu pojawia sie jakis numer ?

ja mam taki sam piec ale sterownik w wersji 25.6 i nie mam kilku opcji o ktorych piszecie

np. co to jest bieg rozruchu ? albo próg wentylatora ?

Opublikowano

Ja mam 037a/1.2.11 , to sie pojawia po włączeniu sterownika.

 

a moglbys podac jakie opcje masz w menu ?

zeby zrobic upgrade oprogramowania musze jechac w jedna strone 200km, i nie wiem czy warto.

Opublikowano

Opcje w menu: EkranCO , EkranCWU, EkranSpalin,Parametry Instalacyjne.

Właczając gałką impulsatora :Rozpalanie/wentylator , Praca ręczna, Rodzaj paliwa, Załączenie pompy CO, Zała.pompy CWU, Histereza CWU, Tryb pracy.

W pierwszym poście masz zmienne jakie są w parametrach i w menu serwisowym.

Opublikowano

dzieki wielkie. zatem mamy identyczne menu.

zauwazyles moze w ktorym momencie u Ciebie konczy sie rozpalanie ? w poprzednim sterowniku byla opcja "próg rozpalania/wygaszania" i przy osiągnięciu tej wartości konczyło sie rozpalanie (gasła diodka najbardziej po prawej) i zaczynala sie zwykla praca sterownika.

teraz jedyną opcją której nie rozumiem do konca w menu jest "próg wentylatora" ale niestety po osiagnieciu zadanej tam temp. sterownik nie konczy rozpalania.

myśle ze ta opcja sluzy jedynie do wygaszania bo po jej przekroczeniu w dół faktycznie za 10 minut sie wylącza dmuchawa (czas wygaszania 10 minut)

 

czy ktos doszedl do tego w ktorym momencie ten sterownik konczy prace w trybie rozpalania ? ma to duze znaczenie bo na rozpalaniu sa ustawione wyzsze temp. spalin, wiec jest wyzsza strata kominowa ale z drugiej strony jestem w stanie tę stratę ponieść na rzecz szybszego osiągnięcia temp. zadanej.

 

i jeszcze jedno: co to jest "test czujnika spalin" i "bieg rozruchu" ?

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

wejść przez kod 0....12

A dalej jest kod serwisowy, ale też nie znam.

 

PS. Od niedawna jestem posiadaczem (mam nadzieję ze szczęśliwym) Kocioł Defro Optima Komfort Plus 20kW Linia Lux

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

ogrod - hasła poszło na pw

 

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnoście sterownika Defro-RU lub starszego ST83 chętnie odpowiem. Miałem najpierw ten ST83, który postanowił sie raz zawiesić na przedmuchu, dobrze że w domu byłem. Dostałem w zamian DEFRO-RU, na którym prawie zęby zjadłem próbując naprawić sterownikiem błędy DEFRO w budowie pieca

Opublikowano

ogrod - hasła poszło na pw

 

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnoście sterownika Defro-RU lub starszego ST83 chętnie odpowiem. Miałem najpierw ten ST83, który postanowił sie raz zawiesić na przedmuchu, dobrze że w domu byłem. Dostałem w zamian DEFRO-RU, na którym prawie zęby zjadłem próbując naprawić sterownikiem błędy DEFRO w budowie pieca

 

Kolego, ciekawy jestem co najlepiej zmienic z ustawień fabrycznych w sterowniku defro ru-pid ? by dopracowac jego prace, wydłużyc stałopalnośc.

Opublikowano

Witam

 

Posiadam Optime komfort plus 20- i nie mogę zmiejszyć max dmuchawy cały czas jest na 100%. kajoj możeż podać hasło do menu serwisowego ? Mam Dom 120m2 styropian 15cm ściana z cegły robena . Mam tez problem że cały czas przeciąga mi ponad 5-7 stopni jak ustawiam 55 to ciągnie do 60-61stopni, Ustawienia bez PID to temperatura 55 histereza 2stopnie, przedmuchy co 15minut i moc 30% , praca kotła przy spadtku temperatury 13% , czy mam coś żle ustawione?? macie jakieś rady [email protected] mój meil jak by ktoś miał czas mi pomóc

Opublikowano

Tak masz kocioł co najmniej 2x za duży na Twoje potrzeby i żadne czary ze sterownikiem tu nie pomogą .Cegła szamotowa i glina albo szamot i zmniejsz palenisko przynajmniej o 1/3 to moze coś pomoże .

Opublikowano

No to prawda kupiłem go z myślą o poddaszu, ale jeszcze nie będzie go z 3-4 lata.Boiler mam 220l to też trochę zmniejsza moc kotła tak?? mam 80m2 tez podłogówki i 7 grzejników ale nie było takiej jeszcze zimy w polsce zeby wszystko właczać :) Może ktoś by chciał kupić mój piec 20kw a bym kupił 12 albo 15kw

Opublikowano

Masz problem ale można go naprawić w prosty sposób . Proponuję wizytę w składzie budowlanym i zakup takiej ilości cegieł szamotowych aby albo zabudować palenisko do okoła z trzech stron albo zmniejszyć jego powierzchnię o ok 1/3 do wysokości normalnego zasypu . To zmniejszy moc paleniska i pozwoli zminimalizować dolegliwości jakie są w tej chwili . Jako zaprawy możesz użyć w miarę czystej gliny . Jak zwiększysz odbiór ciepła to będziesz mógł to rozebrać bez wymiany kotła na nowy .

  • 5 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.