Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik St-40 I Czujnik Temp Podlogowki


focus18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam dziwny problem, tzn zastanawiam sie gdzie umiescic czujnik temp ze sterownika ST-40 do ogrzewania podlogowego? W tej chwili jest umieszczony na belce powrotnej z podlogowki ale powoduje to ze pompa podlogowki musi ciagle chodzic. Dlaczego? o tym za chwile..

 

Co do instalacji - kociol tlokowiec, zawor 4d, za zaworem (patrzac od pieca) odejscie na rozdzielacz podlogowy - rozdzielacz oparty na zaworze termostatycznym mieszajacym ESBE VTA321 20-43 + pompa.

 

i teraz tak - czujnik umieszczony na powrocie - ustawiam temp minimalna i maksymalna - dla pracy pompy - przy mimalnej nie ma problemu wlaczy sie i efekt jest ok ale z maksymalna jest problem - zalozmy ze zadana temp ktora idzie na belke zasilajaca podlogowke wynosi 35st C to pompa po osiagnieciu tej temperatury sie wylaczy - i nie bylo by tutaj problemu gdyby nie fakt ze wtedy ciepla woda a przynajmniej duza jej czesc kumuluje sie przy belce powrotu i podbija temperature na czujniku o kilka stopni. Powoduje to ze temperatura podlogi spada i pompa dlugo sie nie wlacza - caly obieg wystyga - dopiero gdy temp spadnie ponizej zadanej (min) pompa sie wlaczy - niby dobrze ale podloga wystyga poprzez kumulacje ciepla przy powrocie.

 

Druga sytuacja - gdybym zamontowal czujnik podlogowki na belce zasilajacej wg mnie mijalo by sie to z celem - poniewaz jest przed ta belka zawor termostatyczny odpowiadajacy za temperature i teoretycznie on powinien dostarczac prawie caly czas taka sama temperature - wiec tutaj sterownik wlacz/wylacz pompe ST 40 nie mialby zastosowania.

 

Czy jest jakas inna mozliwosc, sposob na udoskonalenie tego rozwiazania? - czy tez pompa z podlogowki powinna ciagle chodzic 24h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy? w okreslonym zakresie temperatur - a to jak sie ja ustawi to juz kwesta wtorna.

Generalnie mysle ze sprawe chyba mozna podsumowac tak - jesli ktos ma podlogowke oparta na zaworze termostatycznym mieszajacym - sterowanie pompa przy pomocy ST-40 mija sie z celem. Jedyne rozsadne rozwiazanie to praca 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "w określonym zakresie temperatur"? Temperatur czego?

Podaj konkretny przykład.

Można podłogówką sterować jak się tylko zachce, co się przyśni, wszystko da się zrobić.

 

Natomiast sterowanie jakimkolwiek sterownikiem ST czegokolwiek to przeżycie takie sobie. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare tygodni temu tez mialem dylemat gdzie umiescic czujnik temperatury podlogowej. No i tak sobie buszowalem po forach z nadzieja, ze znajde odpowiedz. Propozycje uzytkownikow ''podlogi'' wlasciwie byly dwie. Zamontowac czujnik na powrocie, tudziez w wylewce podlogi. Kiedy wreszcie zaczalem montowac czujnik na powrocie podlogowki, podrapalem sie po swojej lysej glowie i zastanowilem sie co wlasciwie jest moim celem. A ten jest prosty. Chcialem uzyskac okreslona temperature w pomieszczeniu... no i zamontowalem czujnik w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "w określonym zakresie temperatur"? Temperatur czego?

Podaj konkretny przykład.

Można podłogówką sterować jak się tylko zachce, co się przyśni, wszystko da się zrobić.

 

Natomiast sterowanie jakimkolwiek sterownikiem ST czegokolwiek to przeżycie takie sobie. :huh:

 

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy - w okreslonym zakresie - powiedzmy chce aby pompa podlogowki pracowala w zakresie temp dajmy na to od 25-34 stopni - jesli temperatura jest poza tym zakresem pompa przestaje pracowac.

 

Tyle ze sterownik ST nie zjaduje zastosowania przy tego typu sterowaniu i mojej instalacji (patrz wyzej). Gdy czujnik jest na powrocie - pisalem wyzej co sie dzieje po przekroczeniu np 34 stopni (pompa sie wylacza i powrot robi sie o ok 8 stopni cieplejszy niz wczesniej).

 

A zastanawiam sie czy sie rozumiemy bo napisales ze podlogowka mozna sterowac jak sie tylko zechce, owszem zgadza sie nie ma problemu - w przyszlosci kazda petle mam zamiar zaopatrzyc w silowniki i termostaty dla dokladniejszego kontrolowania jej. Niemniej jednak mi bardziej chodzilo o prace pompy - aby nie pracowala w trybie 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy - w okreslonym zakresie - powiedzmy chce aby pompa podlogowki pracowala w zakresie temp dajmy na to od 25-34 stopni - jesli temperatura jest poza tym zakresem pompa przestaje pracowac.

Musisz się dobrze zastanowić co chcesz zrobić.

Nie pogodzisz wody z ogniem, jak to się mówi.

Ale przynajmniej się czegoś nauczysz.

Zauważ, że jesli masz mieszacz termostatyczny, to temperatura za nim będzie zawsze stała (w normalnych warunkach pracy), tak więc nie będzie tu żadnego zakresu do wykorzystania przez sterownik.

 

Jeśli masz coś innego na myśli to opisz dokładnie to, co w głowie siedzi, konkretny przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest możliwość.

Można to zrobić na termostacie pokojowym, takim z adaptacją PI (jak Tybox lub Diana D10).

 

Jesli st40 ma funkcję pogodową a Ty masz tylko podłogówkę, to mozna tez uzyc jej do podłogówki. Mieszacz termostatyczny najlepiej wtedy przepić (oczywiście flaszeczka przelewem do mnie :lol: ) .

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

w sobotę również zastanawiałem się gdzie przypiąć czujnik temperatury podłogi, jednak zamiast pompy i mieszacza zastosowałem zawór elektryczny bez napięcia zamknięty i po paru próbach ustawiłem temperaturę stałą na 22C ponieważ wylewka ma grubość 15cm i pobiera dużo ciepła przy zmianie temperatury na wyższą, czujnik umieściłem we wnęce podłogowej w której są wejście i wyjście pętli, nie na pętli tylko z boku i w miarę to się sprawdza przynajmniej przy tych temperaturach zewnętrznych

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.