Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Doradźcie Kompletnemu Laikowi.


Zdrapka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w Świąteczny wieczór.

Mam chwile wolnego czasu więc postanowiłam zgłosić się z nowym tematem do doświadczonych fachowców z forum.

Zacznę od tego, że jestem kobietą i o ogrzewaniu wiem tyle, że daje ciepło. I to wszystko.

Za jakiś czas zamierzam pomału, stawiać dom całoroczny. Będzie to mały domek, ok. 90 m2. Mam już wybrany projekt, kwestia zakupu: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-miniaturka/m3fd053812a25d.

Wiem jednak, że podstawą szczęśliwego użytkowania domku będzie ciepło. I tu przetarłam oczy ze zdumienia, gdy zobaczyłam, jakie dostępne są warianty ogrzewania: kominkowe, na drzewo, na ekogroszek, gazowe, termalne, solarne i Bóg wie co jeszcze. Dla mnie to zupełna czarna magia.

Dom będzie stawiany w północno-wschodniej Polsce, więc w mocno chłodnym klimacie i z racji mocno oszczędnego budżetu będzie to domek bez podpiwniczenia.Fajnie gdyby ogrzewanie nie wymagało chodzenia pięć razy dziennie do pieca i ładowania opałem.

Drodzy Panowie, doradźcie jakie ogrzewanie Waszym zdaniem byłoby najodpowiedniejsze, nie wiązało się z ogromnymi kosztami a jednocześnie spokojnie dawało dużo ciepła na cały domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gaz nie jest tykającą bombą tylko wygodą dla użytkownika - pełna automatyka, czysta kotłownia (przy odpowiednik doborze kotła ,może on stać lub wisieć w kuchni lub łazience).wink.gif

 

 

Jeżeli nie, to polecam kocioł na pellet. Sam zaczynam taki używać.

U Ciebie to byłoby ok 8kg-10kg pelletu na dobę - cena ok. 850zł/ tonę

Pełna automatyka, porównywalna do kotła na gaz, a taniej.

Niestety minusem jest koszt zakupu kotła. ok 11 000zł lub więcej.

 

Dodatkowo kominek. jako dogrzewanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli jest możliwość doprowadzenia gazu ziemnego - to nie należy się zastanawiać.

W przypadku gazu płynnego potrzebny jest zbiornik i dostawy gazu przez cysternę. - Jest to rozwiązanie drogie w eksploatacji, gdyż przeważnie spłacamy zbiornik, który po np 3 latach pozostaje naszą własnością, okresie pierwszej umowy nie można jej zerwać, co pozwala dostawcy

windować ceny gazu.- może koledzy którzy mają gaz płynny przybliżą ci temat, jeżeli nie to poszukaj na tym forum.

Sezon grzewczy trwa praktycznie od 15 października do max koniec marca..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to domek bez podpiwniczenia.

Nie będziesz miała miejsca na opał stały: węgiel, drewno, zrębki itp. Kocioł na paliwo stałe najlepiej zainstalować w piwnicy. Bieganie z drewnem do kominka w salonie i z powrotem z popiołem jest uciążliwe. W projekcie napisano kocioł gazowy czyli przekrój komina spalinowego w projekcie nie jest dostosowany do paliwa stałego.

 

Nastała moda na projektowanie domów bez piwnic. Uważam, że domy bez piwnic są dla ludzi którzy mają wysokie i pewne dochody, nie potrzebujących warsztaciku, kosiarki, karchera, rowerów, nart, sanek, łopat, taczek itp. Garaż wszystkiego nie pomieści. Można jeszcze wybudować budynek gospodarczy, ale kocioł lepiej mieć w budynku mieszkalnym.

 

 

z racji mocno oszczędnego budżetu

Będziesz miała budżet na ogrzewanie: (w kolejności od drogiego do super drogiego) gazem przewodowym, lub prądem elektrycznym, lub olejem opałowym, lub gazem z butli?

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz miała miejsca na opał stały: węgiel, drewno, zrębki itp. Kocioł na paliwo stałe najlepiej zainstalować w piwnicy. Bieganie z drewnem do kominka w salonie i z powrotem z popiołem jest uciążliwe. W projekcie napisano kocioł gazowy czyli przekrój komina spalinowego w projekcie nie jest dostosowany do paliwa stałego.

 

 

 

Będziesz miała budżet na ogrzewanie: (w kolejności od drogiego do super drogiego) gazem przewodowym, lub prądem elektrycznym, lub olejem opałowym, lub gazem z butli?

 

Witam

 

 

1.Z tego co przeczytałem budynek jeszcze nie stoi, komin zawsze można zmienić na etapie wykonawstwa.

 

2. Budżet budżetem ale grzać trzeba, nikogo nie namawiam , ale kocioł na pellet byłby odpowiednim rozwiązaniem np Pellux z palnikiem PB10 - moc 10-20kW, z Biawara, na licencji szwedzkiej.

W tej części Polski produkuje się dobry pellet, a kocioł jest inwestycją jednorazową, i tańszą eksploatacją można zrekompensować koszty zakupu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powinnaś sobie zadać przed wyborem projektu, a jeżeli dokonałaś już jego zakupu to odpowiedź na pytanie masz w dokumentacji budynku (projektant przewidział kocioł gazowy i wielkość kotłowni 4,1m2 wlaściwie wyklucza możliwość zastosowania innego paliwa i jedynym plusem projektu jest możliwość podłączenia kominka w salonie co zostało przewidziane w projekcie). Jeżeli zdecydujesz się na inny rodzaj paliwa to prawdopodobnie konieczna będzie adaptacja projektu. Kolega "emus" napisał właściwie wszystko i bardzo trafnie

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W 99% standardowych projektów domu jest projektowana kotłownia gazowa,

Adaptacja pomieszczenia powinna być przewidziana na etapie pozwolenia na budowę ewentualnie należy przewidzieć odpowiedni kocioł gazowy lub na pellet np Pellux Biawara, albo kocioł na gaz z palnikiem na pellet.

 

Opcji jest dużo należy tylko wybrać

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł na pellet byłby odpowiednim rozwiązaniem

To jeszcze napisz gdzie ten pelet magazynować.

Podpiwniczenia inwestor nie przewiduje. Budżet ograniczony to chyba budynku gospodarczego też nie będzie. W garażu miejsce jest tylko na samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paleta pelletu (66 worków)powinna wystarczyć na 2 msc - po 15kg /dobę taka ilość powinna zmieścić się w kotłowni i garażu.

A przecież drewno do kominka lub do kotła ew węgiel do kotła też trzeba gdzieś trzymać.

Ja nie upieram się przy pellecie.

Sam mam w 2 domach różne systemy grzania w jednym gaz ziemny - podczas zimy ( -10C)wychodzi średnio 450m3 a w drugim u syna jest kocioł na pellet - wychodzi ok 10 - 15kg/ dobę czyli max 30 worków po13zł. powierzchnie grzania są podobne ok 280m2.

Jeżeli jest dostęp do gazu ziemnego jestem za gazem, jeżeli nie ma to trzeba rozważyć inne opcje , łącznie z rozbudową pomieszczenia kotłowni - adaptacja na kocioł węglowy lub na zgazowanie drewna.

 

 

Przy tak małym domku, przy wykonaniu dobrej izolacji budynku może być opłacalne grzanie olejem lub energią elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.