Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Srednica Rurki Do Rozdzielacza


RobertR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Moze mi ktos napisac czy to jest dobre.

 

Instalacja niby grzeje, ale szalu nie ma.

 

Grzejniki sa podlaczone do rozdzialacza rurka pex16mm, vavin, taka jak do podlogowki.

 

Sa dwie sekcje rozdzielaczy: 4grzejniki i 9 grzejnikow.

 

Z kotlowni wychodzi rurka pp25, poten trojnik i na dwa rozdzialacze.

Rozdzialacze, i wszystkie zlaczki to 3/4". Pompa obiegowa 25/40 - 1 bieg, ale bieg za bardzo nie wplywa na temperature grzejnikow.

 

No i moj problem, to taki ze grzejniki niby sa cieple, ale nie gorace, z kotla wychodzi 65* a grzejniki nie parza, powiedzmy da sie je dotknac.

 

No i nie wiem, czy moze jest zamaly przeplyw do rozdzielaczy.

 

Magik ktory to robil, to jakos sobie z tym nie radzi, a zima juz na horyzoncie ;)

 

No i gdyby ktos mogl sie wypowiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeżeli instalacja nagrzewa się słabo ale równomiernie to poszukał bym przyczyny w kotłowni . Nie piszesz jaki piec jak wykonana instalacja w kotłowni i jak grzana CWU ale jeżeli CWU ogrzewasz z tego samego żródła / kotła i instalacja pracuje na jednej pompie to prawdopodobnie przyczyna leży po stronie przepływu na zasobniku CWU bo tam będą najsłabsze opory przepływu i większość czynnika grzewczego będzie wędrować tą drogą .

Jeżeli instalacja jest wykonana w sposób jaki piszę to wystarczy zdławić/ograniczyć przepływ CO na wymienniku i wszystko powinno wrócić do normy .

Ale na razie na podstawie Twoich informacji to wróżenie z fusów . Trudno coś więcej powiedzieć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kotlownia to piec klasyczny, sterownik TEch28, dwa obiegi, czy co i cwu niezaleznie, czyli albo co albo cwu.

 

Piec podlaczony do wymiennika plytowego, 3 pompki, wszystkie grundfos 25/40, strata na wymienniku okolo 3 s, wymiennik zaizolowany welna mineralna.

 

Temperatura wyjsciowa z wymiennika to okolo 62-63s, sprawdzilem termometrem cyfrowym, na rozdzielaczy jest 2 stopnie mniej, czyli 60*, na grzejnik tez przychodzi okolo tyle, bo to zelezy od odleglosci, ale ok 58- 59 min.

Grzejniki to regulus, niby sa cieple, ale nie za bardzo. W porownaniu z stalowymi to nie ma co porownywac. Kolega ma te grzejniki w instalacji z kotlem gazowym i tam nie ma takiego problemu, bo ma inna kotlownie.

 

No i musze miec na chwile obecna wymiennik plytowy, bo w przyszlym roku bede mial robiona instlacje gazowa, wiec na razie nie ma wyjscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż powiem szczerze że z opisu wynika że wszystko masz zrobione dobrze ale czy instalacja była projektowana a jeśli tak to jaką przyjęto temperaturę zasilania całego układu bo jedynie tutaj mogę się dopatrywać jakiś błędów . Sam zauważyłeś że im więcej ogniw pośrednich tym większe straty na temperaturze . Czy podniesienie temperatury zasilania na kotle coś zmienia i skoro zmierzyłeś temperaturę zasilania grzejników to zmierz również temperaturę powrotu z grzejników, różnica zasilanie -powrót max 20 C jeżeli jest większa trzeba zwiększyć wydatek pompy po stronie rozdzielaczy i okresowo kontrolować temperatury na wymienniku płytowym . Jeżeli to spowoduje zwiększenie różnicy temperatur na wymienniku a efekt będzie nadal niezadowalający to podnieść wydatek pompy w obiegu kotłowym wymiennika . W ostateczności pozostaje już tylko podniesienie temperatury żródła / kotła do takiej aby na grzejniki trafiała temperatura do jakiej została obliczona instalacja . Zakładam że wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką i nie ma w instalacji błędów .Regulusy to jedne z lepszych systemów i nie powinno być z nimi problemów , jest na ich stronie kalkulator doboru mocy do pomieszczeń jeżeli nie masz pewności to możesz sobie sam przeliczyć jedno lub dwa pomieszczenia i osądzić czy instalacja została dobrze wyliczona . Tu masz link żeby nie tracić czasu na poszukiwania http://regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa dwie sekcje rozdzielaczy: 4grzejniki i 9 grzejnikow.

 

Z kotlowni wychodzi rurka pp25, poten trojnik i na dwa rozdzialacze.

Rozdzialacze, i wszystkie zlaczki to 3/4". Pompa obiegowa 25/40 - 1 bieg, ale bieg za bardzo nie wplywa na temperature grzejnikow.

To jeszcze zmierz temp. na powrotach.

Czy grzejniki są odpowietrzone dobrze?

A cwu jest w obwodzie pierwotnym czy wtórnym?

Ta pompka to mi się za słaba wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.