Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

1)Jaka jest optymalna temperatura cwu?

2)jaki maxymalny szok termiczny jest w stanie wytrzymać wymiennik płytowy?

(kocił na paliwo stałe temp. np 50 st rusza pompa a w zamkniętym układzie temp wody np 15 st )

3)czy gazowy kocioł dwu funkcyjny może ogrzewać zbiornik cwu,i z czym się to wiąże (tak z grubsza)

Edytowane przez abaco
Opublikowano

1.Co rozumiesz przez optymalną temperaturę cwu? Wymagania prawne dotyczą temperatury wody w punkcie poboru (Rozporządzenie o warunkach technicznych....) i powinna wynosić od 55 do 60 C (okresowe przegrzewanie do 70 C ze względu na legionelle). Niektórzy uważają że jest to zbyt wysoka temperatura oczywiście zawsze można ją obniżyć. Niektórzy podgrzewają wodę w zasobniku do wyzszej temperatury ale tu też potrzebny jest umiar ze względu na odkładanie kamienia.

2. Szok termiczny na wymienniku płytowym, raczej mało prawdopodobne zjawisko chyba że go zamrozisz.

3. Gazowe kotły dwufunkcyjne są w dwóch odmianach: ogrzewające cwu przepływowo, oraz z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo. W 99,9% przypadków nie ma możliwości współpracy ani podgrzewania wody w zewnętrznym zasobniku cwu ( pisze 99,9% bo kilka miesięcy temu jeden z forumowiczów podawał typ kotła dwufunkcyjnego i zasobnika który można podłączyć, niestety nie pamiętam nazwy)

Opublikowano

Przy utrzymywaniu temperatury c.w.u. powyżej 55 stopni bojler lub zasobnik nie może być ocynkowany, ze względu na właściwości cynku. Nastąpi bardzo szybkie uszkodzenie . To rozporządzenie odnosi się bardziej do większych instalacji niż domków. Woda w rozległych instalacjach jest na tyle długo, że może dochodzić do namnażania się flory bakteryjnej. Przy tak wysokiej temperaturze c.w.u. należy zamontować baterie termostatyczne aby nie doszło do poparzenia.

Opublikowano

Z doświadczenia wiem, że są 2 metody doboru zasobnika:

 

- o małej pojemności w stosunku do liczby mieszkańców lecz o wysokiej temperaturze magazynowanej wody - w graniach nawet 70 stopni. Do tego montujemy baterie termostatyczne albo termostatyczne zawory mieszające i z 300 l gorącej wody otrzymujemy np 800 l wody zdatnej do mycia - 30 stopni.

Niestety ma to wadę - wytrącanie wapnia. Wapno wytrąca się w wodzie o temperaturze ok 55/60 stopni.

 

- o dużej pojemności lecz o "przyzwoitej" temperaturze ok 40/45 stopni. Wymagane małe podmieszanie wody z zasobnika na baterii. Nie wytrąca albo słabo się wytrąca kamień.

 

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Rozporządzenie ktore cytowałem tyczy się wszystkich budynków, nie ma rozróżnienia na rozlęgłą instalację czy małą instalację. W domu jednorodzinnym można sobie ustawiać jaką się temperaturę chce i pewnie nikt reklamacji na niedotrzymanie parametrów cwu nie będzie składał (małżonka co najwyżej pomarudzi i mniej wody zużyje pod prysznicem). To co napisał "guitar" o zasobniku to oczywiście prawda, zresztą w dużych instalacjach ( zasilanych z węzła) odchodzi się od zasobnikowego podgrzewu na rzecz. przepływowego właśnie ze względu na bakterie. Z drugiej strony systemy zasobnikowe dalej są montowane np wraz z solarami i pewnie długo jeszcze będą montowane. Temperatura cwu to wybór użytkownika, czasem ograniczenie wprowadzone przez producenta (np w gazowych kotłach dwufunkcyjnych), i ile osób tyle przyzwyczajeń i nie ma na to jakiejś reguły .

"snoop84" vailant posiada w ofercie kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo!

Opublikowano

VCW ecotec plus posiada zintegrowany zasobnik.

 

Natomiast można kupić VC ecotec plus wersja bez zintegrowanego zasobnika.

 

Młody jestem to nie pamiętam, były kiedyś instalacje do podgrzewu zasobnika na cwu zasilane z węzła ??? Trochę mija się z celem.

 

Bakterie bakteriami ja od 3 lat na kotle przepływowym ustawioną mam temperaturę 35 stopni i jakoś jestem zdrowy :D:D

 

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

Duże zasobniki montuje się wtedy gdy rozbiór wody nie jest równomierny, np. pewne godziny gdy wielu użytkowników korzysta naraz z c.w.u. wtedy zasobnik przy dużej pojemności jej dostarcza . nie potrzeba wtedy montować dużego , normalnie przewymiarowanego wymiennika. stabilizatory maja jeszcze jedną funkcję stabilizują temperaturę za wymiennikiem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.