Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Piec - Gotujaca Sie Woda,nie Chodzi Grawitacja Na Cwu


santosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, własnie "skonczyłem budowe nowej instalacji CO w domu (wcześniej piece kaflowe). Mój wybór padl na piec CO SAS UWG 14KW. Obecna powierzchnia do ogrzania to około 85m2 ale za rok dojdzie poddasze i zrobi sie 130m2. Układ otwarty oczywiscie, zawór 4D, cała instalacja w PP, wyjscia od zaworu PP25 potem przechodzą w PP20. Nowy komin wys. 6m. I teraz problem - dwa dni temu rozpalilem po raz pierwszy w piecu, doslownie trzy kawałki buka na sprawdzenie - producent komina polecil wolne rozgrzewanie przy pierwszym uruchomieniu, wiec zawór otworzy łem na maksa zeby oczywiscie sprawdzic tez grzejniki, po 15min, były gorace ale za to woda w CWU grzała sie prawie 2godz. Pomyślałem - no tak trzeba sie nauczyc palić. Wczoraj ponownie rozpaliłem, wrzuciłem kilka płyt pilsniowych i dwa kawałki buka, zamknałem zawór 4D poniewaz cel był taki aby sprawdzić jak szybko nagrzeje się woda w CWU, i tu niespodzianka - CWU jest podłączony grawitacyjnie niestety dopóki woda prawie sie nie gotuje - grawitacja nie działa, w pewnym momencie cisnienie na manometrze skacze - nastepuje tak jakby wymiana wody - tzn goraca z pieca pod wplywem rosnacego cisnienia wypycha chlodniejsza z bojlera - zaczyna grzac wode - nie jest to jednak zjawisko płynne, po wymianie znow jest cicho dopoki woda która wpłynęła powrotem do pieca nie nagrzeje sie na tyle aby wypchnac ponownie ta która sie tam znajduje, niestety piec aby sie to stalo musi chodzic na 95-100C. Najgorsze jest to ze ciag który ustawiam jest minimalny - milimetrowa szczelina na drzwiczkach a woda zagotowala mi sie raz, na dnie ledwo zar a temp. 100C. Co jest nie tak, pale tylko drewnem. Ponizej kilka zdjec jak wyglada instalacja.

v2011100208462596233540.jpg

 

v2011100208582249238048.jpg

Prosze o pomoc!

Edytowane przez santosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz chce grzac wode tylko w bojlerze zatem zamykam zawór 4D, wtedy zostaje tylko obieg grawitacyjny, rzeczywiscie zapomniałem o odpowietrzniku - za chwile bede go montował, czy zapowietrzenie ukladu CWU moze byc przyczyna gotowania sie wody w piecu? Rozumiem ze ona stoi wtedy w piecu i nie ma gdzie oddac ciepla....

 

Pompa załącza sie kiedy zawór daje wode na obieg CO, czyli jest troche otwarty, ustawilem temperature zalaczenia na 45st - czy to nie za malo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj czy zapowietrzenie ukladu CWU moze byc przyczyna gotowania sie wody w piecu? Rozumiem ze ona stoi wtedy w piecu i nie ma gdzie oddac ciepla.....to działa w dwie strony, najpierw był zapowietrzony układ (bo niby jak się miał odpowietrzyć ) i nie było obiegu co doprowadziło do gotowania wody ,gotowanie nowe powietrze część do bojlera bo (zasilanie na rurze wzbiorczej (wznośnej)i tak w koło.Druga sprawa skoro jesteś na poddaszu to ogacił byś te gołe kolanka ,może złapać prz mrozach i masz układ zamknięty , poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj czy zapowietrzenie ukladu CWU moze byc przyczyna gotowania sie wody w piecu? Rozumiem ze ona stoi wtedy w piecu i nie ma gdzie oddac ciepla.....to działa w dwie strony, najpierw był zapowietrzony układ (bo niby jak się miał odpowietrzyć ) i nie było obiegu co doprowadziło do gotowania wody ,gotowanie nowe powietrze część do bojlera bo (zasilanie na rurze wzbiorczej (wznośnej)i tak w koło.Druga sprawa skoro jesteś na poddaszu to ogacił byś te gołe kolanka ,może złapać prz mrozach i masz układ zamknięty , poz Hermogenes

 

 

Spokojnie beda zrobione, na razie sa odkryte bo musze sie upewnic ze wszystko gra, potem ta szczelina w podlodze bedzie wypelniona do polowy trocinami na to wata szklana 15cm, deski w ażur i płyta OSb jak pod bojlerem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pompa włączy, to bojler przestanie grzać.

 

 

Czyli pompa zabierze cala ciepla wode i do bojlera nic nie trafi? Czyli jesli wszystko juz bedzie sprawne to powiedzmy ze 30min tylko na uklad bojlera, jesli woda sie ogrzeje to nawet przy pracujacej pompie powinno do bojlera docierac tyle wody zeby chcociaZ podtrzymac temperaturę...czy dobrze kombinuję?

 

Czy też niezbedny jest montaz drugiej pompy na CWU?

Edytowane przez santosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię powiedzieć jak u Ciebie będzie to działać, bo zależy to od zapotrzebowania zarówno na c.o. jak i cwu.

W najgorszym przypadku nic nie trafi do bojlera i wtedy o utrzymaniu temp. można zapomnieć - będzie po prostu zimna.

Zainstalowanie pompy cwu to najpewniejsze wyjście.

Po prostu to sprawdź (zawór np. na połowę) i napisz jak wyszło.

 

Przy obecnym układzie można też zastosować termostat pokojowy sterujący pompą c.o. w ten sposób, że ją włącza na 5 min. a potem wyłącza na tyle ile mu wyszło z zapotrzebowania na ciepło. W tym czasie bojler będzie się dogrzewał.

Przy duzym zapotrzebowaniu na ciepło może się zdarzyć, że sterownik ten wyliczy iż trzeba cały czas pompę c.o. mieć włączoną i wtedy nici z cwu. Tak, że to rozwiązanie jest niepewne (ale fajne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie nie jest duże, zainstalowalem juz dzis odpowietrznik, uklad zostal odpowietrzony, piec odpalony, na 3kawalkach drewna ogrzal CWU120l w pół godziny do goracej wody na zamknietym zaworze. mam obecnie grzejnik drabinkowy w lazience, blaszak w pokoju, aluminium w drugim i aluminium na pietrze, pow 80m2, dojdzie jeszcze grzejnik w kuchni - po usunieciu pieca kaflowego wiec bedzie 5 grzejników bez podłogówki, mam nadzieje ze mi dogrzeje bojler - dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.