Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gotuje Sie Woda. Porady I Instrukcje Dla Nowego Palacza


Faryn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem mieszkanie 55m2 w którym jest zamontowany piecyk 7.5 kw w którym lubi się gotować woda,co się dzieje ? Rozpalam od góry (trochę już studiuję forum i użyłem kilku porad) rozpala się ok 40 min do temp 50s pale głównie drzewem(czasem groszkiem lub miałem) jak temperaturę się osiągnie to powiedzmy że trzyma przy milionoweej próbie ustawień..problem jest wtedy że gdy temperatura spadnie do mniejszej i dmuchawa zaczyna dogrzewac (jest ustawiona na minimum... ) robi się bardzo duży ogien czy to węglem czy drzewem w komin wchodzi bardzo duży ogien aż strach że się komin podpali.. i powiedzmy że na piecu jest 48s i zaczyna grzać nastawa zadana 55s po chwili już słyszę Bloom Bloom jak nie pójdę i nie zmniejszenie nastawy żeby wyłączyła się dmuchawa to chwila i się gotuje woda leci w zbiornik wyrównawczy aż się trzęsie.... proszę o porady co można zrobić z tym piecem aby było ok może jest źle zrobiona instalacja?

post-70465-0-21794600-1479645850_thumb.jpg

post-70465-0-01038000-1479645951_thumb.jpg

post-70465-0-08121400-1479645987_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalić dmuchawę a wstawić miarkownik bo ogólnie to kociołek za duży jak na 55m2 a nie piszesz też nic o instalacji ociepleniu itp. Może sterownik też jest czy nie jaki więcej szczegółów i może jakieś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik alfa z dmuchawa mieszkanie nie ocieplone wysokie na 3m.robiłem też tak że odkręcalem śrubę jedna z dwóch od klapy dmuchawy i ustawiłem żeby była lekka szpara i No tak średnio się trzymało..fotki na górze jak coś potrzeba jeszcze dołączę odrazu

post-70465-0-98094300-1479646581_thumb.jpg

post-70465-0-90946700-1479646910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega pisze kocioł za duży a widzę że wody w układzie też pewnie niewiele bo rury małej średnicy. Sterownik chyba bez PID-u,więc same złe wiadomości. Faktycznie załóż albo sterownik z funkcją PID albo mechaniczny miarkownik. Do komory spalania włóż  jedną wastwę szamotu i powinno się polepszyć.Albo szukaj mniejszego kotła tak 5 kW bo mniejszego to chyba nie znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym szamotem to 1 kostka czy jak ? Może gdzieś poszukam tego. Ogólnie w mieszkaniu jest chłodno.. nowy kocioł odpada bo w niedalekiej przyszłości planuje kominek z płaszczem..ale puki co muszę dać jakoś radę co by było lepsze miarkownik czy sterownik ? W tym przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miarkownik będzie taniej,tylko czy masz w kotle podejście do montażu miarkownika? Nie wiem jak dużą masz komorę spalania (wymiary) więc nie wiem co tam możesz zmieścić. Zasada jest taka że cegły układasz z tyłu komory ,jedna na drugiej do wysokości drzwi załadunkowych. Na próbę włóż zwykłe cegły jeśli masz albo pustak pianowy czy ytong przycięte na wymiar. Jak zadziała i będzie poprawa, wtedy kupuj szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz chłodno to może lepiej pomyśl nad dołożeniem żeberek do kaloryferów to na pewno poprawi odbiór ciepła. Na zdjęciu widać że kocioł ma chyba wyjście na górze 3/4 na miarkownik tam gdzie masz włożoną sondę od termometru. A tak na marginesie to dokładałeś do niego dmuchawę czy była fabrycznie bo wygląda że nie był fabrycznie dostosowany do dmuchawy bo ma rozetę w drzwiach załadowczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary komory długość 30cm szerokość 25cm i wysokość 20.już teraz mało który kolek drzewa się mieści. Np teraz wyłączyłem dmuchawe i ustawiłem śrubę klapy dmuchawy tak żeby była uchylona i na piecu 60 i jest dobrze tylko brak nad tym kontroli problem jest gdy właśnie dmuchawa

rozgrzewa bo po nawet 2 min jej pracy na najniższych obrotach potrafi zagotować wodę w kotle a z tych sterowników jaki byście polecili ?

 

Dmuchawa była jak kupiłem mieszkanie już ja nic nie grzebalem

To pewnie dla tego ta rozeta zapchana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sterownik nie ma funkcji PID,czyli płynnej regulacji obrotów wentylatora od 0 %, to ją wywal i pal nawet regulując spalanie samą śrubką przy PP. To jednak uciążliwa regulacja i też możesz przez nieuwagę przegrzać kocioł. Ze sterowników elektronicznych jeśli nie ma CWU, buforu, czy zaworów n-drogowych automatycznych to ST 28 lub ST81 oba z PID. Oczywiście wentylator też musisz mieć odpowiedni do takiego sterownika,powiedzmy WPA 117 bo jest przystosowany do takiej pracy. Nie patrz że będzie mała komora po zmniejszeniu bo do węgla taka jest dla Ciebie akurat. Na Twoją pojemność instalacji to nawet 20 cm długości czy raczej głębokości to i tak za dużo. Na początek do prób , możesz włożyć cegły na płasko, ubędzie Ci 12 cm rusztu.Powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dmuchawe jaką posiadam to wap 120 MM plus.a pale głównie drzewem.. (spróbuje z tymi cegłami) bo gdy kupił bym sterownik powiedzmy nawet z dmuchawa to czy to rozwiąże problem ? bo jak będzie rozpalać to będzie ostro dmuchać i będzie to samo tylko będzie płynniejsza praca po rozpaleniu ?czy taki sterownik robi to troche inaczej ? bo zagrzać woda się potrafi też przy rozpalaniu jak się za szybko będzie grzać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli palisz głównie drewnem i rozpala Ci się dobrze bez dmuchawy, to po prostu odłącz ją od sterownika i przymknij przysłonę na niej. Powinno być takie złącze jak do zasilania komputera, wystarczy wyjąć wtyczkę. Jeśli jest kabel bez łączenia, to zdemontuj dmuchawę i spróbuj wypiąć kabel ze sterownika, ostatecznie go utnij (i zaizoluj), a miejsce po dmuchawie zaślep blachą. Podawanie powietrza masz przez klapkę w drzwiczkach załadunkowych, więc nią reguluj dopływ. Minusem jest to, że będziesz musiał zrezygnować z miału, a jak zaczniesz palić więcej węglem, to trzeba będzie zainwestować w miarkownik ciągu. Zobacz jeszcze na jaki bieg masz ustawioną pompkę obiegową, może za wolno chodzi i na kotle masz wrzątek a grzejniki chłodne. W dalszej kolejności możesz faktycznie pomyśleć o wymianie grzejników na większe (albo chociaż jednego), a jak i to nie pomoże opanować kotła to dopiero wsady ceglane do komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja dmuchawa ma dużą wydajność i nadaje się do mialu. Jeśli kupisz zestaw z funkcją PID to nie przegrzejesz bo ustawisz sobie obroty na powiedzmy 25 % a temperaturę spalin na powiedzmy 200 stopni to program ją utrzymuje i obroty mogą spaść nawet do 1% a jak trochę spadnie temperatura, to obroty płynnie wzrastają. Dobra sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy przyda mu się to później do kominka? Bo z tego co pisze to kocioł jest tymczasowo, nie warto tam chyba nic dokupować poza ew. kilkoma szamotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy kominek to za ok roku ewentualnie 2 max. Więc mogę śmiało zainwestować te 200-300 zł żeby się nie martwić tym piecem. Co do miarkownika to takie coś

http://allegro.pl/x-regulator-miarkownik-ciagu-honeywell-fr124-3-4-i6566432343.html

Czy może takie

http://allegro.pl/klapka-miarkownika-regulator-ciagu-powietrza-i6603039170.html

A sterownik ? Co byście mogli polecić aby było ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapkę już masz, a miarkownik można nabyć używany za dużo mniejsze pieniądze, poszukaj w ogłoszeniach lokalnych. Tylko musisz zdecydować, co będzie głównym paliwem - drewno, węgiel czy miał, i dopiero do tego przystosować kocioł. Sprawdzałeś tę pompkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompka cały czas 3bieg czyli max próbowałem mniejsze ale za szybko się grzal piec. Ta klapka w drzwiach to ja nią regulować ? Bo od kiedy tu mieszkam jest ona zaslepiona nie ma śruby ewentualnie otwierać można na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do tej klapki mocujesz łańcuszek od miarkownika ciągu i on sam ją uchyla ile potrzeba. Póki co możesz nią sterować za pomocą ukośnie dociętego kawałka drewna lub lepiej czegoś niepalnego. Warto też nawiercić dziurkę i wkręcić śrubę do regulacji, przyda się też do ustawienia minimalnej szczeliny, żeby później miarkownik nie zamykał zupełnie klapki. To kiepsko z tą pompką, zakup mocniejszej to kolejne koszty, może ew. sprawdź czy ten ukośny filtr przy pompie nie jest zapchany osadem. Tylko najpierw obejrzyj na yt jak się go czyści. A jak z paliwem? Przemyślałeś, przeliczyłeś czym będziesz palić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klapką, to moment: jak wygląda przekrój pieca: czy to jest piec górnego spalania (wtedy wygląda, że klapka w drzwiczkach byłaby klapką powietrza wtórnego i możesz do niej dorobić jakąś regulację, ale miarkownik powinien być moim zdaniem podpięty pod klapkę umieszczoną tam, gdzie teraz przykręcona jest dmuchawa) czy dolnego spalania (wtedy nie wiem, nie wypowiadam się).

 

Co do wątpliwości, że mały ruszt - nie bój się zmniejszyć kawałkami cegieł czy suporeksu. Ja grzeję około 240 m2 a rusz zmniejszyłem do wymiarów około 20 x 20 cm (palę na ruszcie dodatkowym w kotle retortowym). Na takim ruszcie mieszczę około 6 kg węgla lub 5 kg brykietu drzewnego - taka ilość grzeje mi dom i CWU około 2godzin (węgiel) lub 1,5 godziny (brykiet) przy starcie na zimnej instalacji, palone na stałym uchyleniu drzwiczek...Do drewna usuwam część cegieł i palę na ruszcie około 33 x 20 cm - też maks 1,5 godziny. 

 

Wiem, że palisz drewnem - ono niestety lubi palić się ostro, czyli np. w moim przypadku to dobrze, bo mam wielki kocioł, duży dom i spalam na raz niewiele opału, ale Ty po prostu dostarczasz za dużo energii w krótkim czasie! Spróbuj kupić paczkę brykietu, on pali się dość wolno, to może być recepta na Twoje kłopoty (albo węgiel kostka, też pali się dość wolno, ale to nie na taką temperaturę zewnętrzną jak teraz, tylko na mrozy) - tak czy tak, naprawdę spróbuj zmniejszyć ruszt!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że jest to górniak, to widać na pierwszy rzut oka, w razie wątpliwości można dopytać wujka google. Przy drewnie wystarczy powietrze przez klapkę w drzwiach od komory załadunkowej, nie chciałem koledze komplikować przeróbek, chociaż faktycznie, nieźle by było dziurę po dmuchawie zaślepić klapką uchylną i do niej dołączyć łańcuch miarkownika - w przypadku drewna to raczej jako pomoc do dopalania żaru, a nie do dławienia gazującego załadunku. Zmniejszona komora to przy drewnie mała stałopalność. Grube kawałki drewna albo brykiet to jakieś rozwiązanie, na razie dobrze jakby kolega określił się co do wybranego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z paliwem ciężki wybór jest bo to pierwsza zima w sumie jesień i ciężko mi stwierdzić co będzie bardziej mi na rękę . Jutro zmniejszenie ruszt i zobaczę jak to będzie groszkiem ogólnie myślę że raczej bym chciał miał lub węgiel z powodu ograniczonego miejsca trzymania opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Zmniejszona komora to przy drewnie mała stałopalność(...)

Pełna zgoda, ale za cenę częstej wizyty przy kotle zyskuje się:

1/ pali się jednocześnie niewielka ilość opału, co zapobiegnie gotowaniu wody

2/ opału niewiele, więc można go spalić, a nie skisić

3/ skoro tak niewiele opału a przy kotle trzeba być często, można palić na stałej szczelinie bez nadmuchu czy miarkownika.

 

Tak czy inaczej - Faryn, zapal na małym ruszcie i daj znak, jak poszło (proponuję zapalić pierwszy załadunek węgla od góry a potem dokładać metodą kroczącą w miarę potrzeb - to też da się zrobić nawet na malutkiej przestrzeni rusztu), no i czy przez ten mały zasyp nie zmarzłeś rano - w sumie nieocieplone mieszkanie, to może być problem. Może spróbuj orzechem, wolniej gazuje od groszku.

 

Co do miejsca na składowanie - ostatnio zakochałem się w brykiecie - można go ułożyć w równe, schludne sterty, jest czysto - cenowo wychodzi u mnie trochę drożej od węgla (580 za tonę brykietu, 680 za tonę orzecha ruskiego workowanego), to fakt, ale dużo przyjemniej nim się pracuje. No i mniejsza kaloryczność w Twoim przypadku nawet wskazana, zwłaszcza w taką jesień - może znalazłbyś gdzieś węgiel grubszego sortu, ale słabszy, to mógłby być strzał w dziesiątkę.

 

Edycja: Faryn, piszesz że masz mało miejsca na opał, a jednocześnie planujesz przejście na kominek - gdzie Ty drewno będziesz sezonował, jak nie masz miejsca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykietem raz rozpalilem kostka i kupa popiołu a efekt słaby może miałem kijowy bo się strasznie rozwalal.. kominek będę chciał kupić na węgiel też. Jutro spróbuję z tym rusztem.. a jak by co czy taki sterownik załatwił by sprawę ?

http://allegro.pl/sterownik-pid-kotla-pieca-ie30z-dmuchawa-co-cwu-i6455887593.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie do dmuchawy którą posiadasz. Wyżej pisałem jaki wentylator jest odpowiedni.Najtaniej będzie jeśli kupisz miarkownik i naprawisz tą klapkę powietrza pierwotnego. Jeśli pójdziesz w stronę sterownika to tylko komplet czyli sterownik i wentylator a to koszt około 600 stowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek na węgiel? To może lepiej piecokuchnię albo piec kaflowy? Nie zajmą więcej miejsca niż kominek, a piec kaflowy jest nawet ładniejszy. W swoim regionie na ogłoszeniach lokalnych często widzę, jak ktoś oddaje za darmo cały piec w zamian za rozebranie i wywiezienie. Oczywiście do tego zdun i trochę nowych materiałów, żebyś nie zaczadział (czujnik CO swoją drogą też kup, i to nie czekając na nowy piec). Jeżeli jako główne paliwo wybierasz węgiel (ale wiesz, mam nadzieję, że można będzie nim palić jeszcze tylko 3-4 lata?), to dmuchawa Ci się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo mam tylko piwnice chyba żeby tym brykietem palić bo z 4m drzewa mi wejdą tak żebym jeszcze mógł się tam ruszyć. A czemu 3. 4 lata ? Jakas ustawa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.