Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Dom O Powierzchni160M2 Z Piwnicą


tyska166

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Dom nowo stawiony o powierzchni użytkowej 160m2. Proszę o pomoc w doborze kotła oraz jaki najlepszy byłby bolier (ilo litrowy) na 6osób. W piwnicy są cztery pomieszczenia gdzie tylko w jednym będzie grzejnik, na parterze wiatrołap,korytarz,łazienka,kuchnia oraz salon będzie ogrzewanie podłogowe tylko w pokoju będzie grzejnik, na górce w trzech pokojach będą grzejniki a w łazience podłogowe oraz mały grzejnik na ścianie. Ocieplony będzie styropianem 12cm, okna plastik 5-cio komorowe dwu szybowe. Nie wiem czy to ważne ale komin jest z elementów gotowych. oto link jak ten dom wygląda tylko jest bez garażu i ma tylko jedno okno dachowe http://gotowe-projekty-domow.pl/at_ada_plus.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto link jak ten dom wygląda tylko jest bez garażu i ma tylko jedno okno dachowe http://gotowe-projek...at_ada_plus.htm

Jeżeli ma to być sensowna pomoc to może jeszcze kilka pytań uzupełniających bo projekt projektem a życie dyktuje często swój scenariusz .

 

1 Z jakiego materiału są ściany budynku?

 

 

2 Czym bedziesz ogrzewać?

 

3 Jak długo piec (budynek ) bedzie bez dozoru i ile osób bedzie mogło obsługiwać kocioł ?

 

4 Ile czasu możesz poświecić na obsługe kotła ?

 

Te informacje pozwolą ustalić jak daleko piec musi być zautomatyzowany , czy wystarczy kocioł zasypowy górnego czy dolnego spalania czy moze jednak podajnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewać będziemy przede wszystkim węglem i drewnem. W domu będzie tylko jedno dziecko więc reszta może obsłużyć piec ale może się zdarzyć że nie będzie nikogo góra 8-9 godzin. Lepiej by było bez podajnika chodzi mi teraz o koszty żeby ta cena nie była gigantyczna:-) Piwnica jest z betoniaka ocieplona styropianem 8cm a dalej to bloczek komórkowy 24/500 niegocin. A komin to rura ceramiczna 18/18 jest taki kwadratowy ocieplony wełną izolacyjną 25mm no i pustak kominowy 38/38 a wysokość gdzieś 8,70m a nad kalenicą 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie w czym rzecz . Co do budynku to bedzie ciepły ale z akumulacją ciepła przy tych materiałach kiepsko wiec raczej dozowanie ciepła a nie przepalanie czyli piec z dolnym spalaniem ze wzgledu na ilośc domowników i zapotrzebowanie na CWU moc pieca to ok 12.5 KW dla wegla ale jezeli przewagę w opale bedzie miało drewno to max 15KW..Rozumie że istotną rzeczą przy wyborze pieca bedzie miała cena wiec żeby nie przeginac

 

 

http://kotly.com/product_info.php?cPath=16&products_id=452- ten troche wiekszy ale jest i mniejsza jego wersja

 

http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-tradycyjna/kwkd - jedna z lepszych konstrukcji do wegla i stara dobra firma.

 

http://www.kostrzewa.com.pl/opis-kotla-warmet-sds-ceramik.html - a to żeby mieć porównanie

 

Pozostaje jeszcze kwestia ciepłej wody i w tym przypadku ze względu na szybkość nagrzewania wody przydał by sie wymiennik płaszczowy ale 140 litrów na 2 łazienki to troche mało , więc albo 2 wymienniki płaszczowe połączone w kaskade w sumie na ok 250 litrów albo wymiennik stojący z wężownicą na podobną pojemność ( tu należało by zwrócić uwage na moc weżownicy im wieksza tym lepiej .

 

Jezeli pomogłem to miło .Jesli coś niejasne to pytaj

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeszcze spytam tak dla większej wiedzy :-) Dlaczego dolnego spalania i czy mają one sterownik i dmuchawę (jestem zielona w tym temacie a wole wiedzieć wszystko:)) I zauważyłam że to są jedno półkowe (nie wiem jak ten pierwszy) nie lepiej jak mają więcej. Tylko 15KW? W projekcie mieliśmy wpisany 17KW i to mieliśmy zmniejszony ze względu na to że odpadł garaż. I jeszcze jedno:) czy będzie można grzać np. samą wodę -latem. Słyszałam ale to prze gazowym że można sobie ustawić oddzielnie temperaturę wody a oddzielnie temp. grzejników. Czy jest to możliwe też przy takich piecach?

Ps. Każda uwaga jest bardzo pomocna za które bardzo dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia ciepłej wody i w tym przypadku ze względu na szybkość nagrzewania wody przydał by sie wymiennik płaszczowy ale 140 litrów na 2 łazienki to troche mało , więc albo 2 wymienniki płaszczowe połączone w kaskade w sumie na ok 250 litrów albo wymiennik stojący z wężownicą na podobną pojemność ( tu należało by zwrócić uwage na moc weżownicy im wieksza tym lepiej .

 

Tylko teraz mam pytanie jeżeli stojący to z jedną czy z dwoma wężownicami (ogółem widziałam że maja 28,5KW) . Co było by lepsze płaszczowy czy stojący? I czy płaszczowych nie ma 250litrowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dolnego spalania ? otóż dlatego że Twój dom z racji materiału z jakiego został wykonany jest bardzo ciepły ale ma znikomą akumulacyjnosc cieplna co powoduje ze ciepło trzeba dawkowac bo nie da sie nagrzać scian żeby póżniej po wygaśnieciu kotła oddawały ciepło , dlatego trzeba palić cały czas ale ze znikomą mocą i do takiego palenia są właśnie piece z dolnym spalaniem ponieważ można w nich palic bez przerwy w przeciwieństwie do kotłów z górnym spalaniem gdzie piec zasypuje sie paliwem , rozpala od góry i czeka aż sie wypali . Z racji takiego palenia kocioł górnego spalania powinien byc mocowo nieznacznie wiekszy poniewaz nie pracuje z pełna moca od poczatku w przeciwieństwie do dolniaka . Co do grzania wody nie jest to żaden problem w okresie zimowym sprawa jest niezauważalna ponieważ i tak sie pali w CO a woda jest grzana niejako przy okazji W okresie letnim trzeba przepalać w piecu dla nagrzania CWU poniewaz moc pieca jest zbyt duza do grzania tylko zasobnika wiec trzeba poprostu spalić określona ilosć paliwa np drewna dla nagrzania zasobnika wody ( im wiekszy zasobnik tym żadziej ) co do sterowania tym wszystkim to sa proste i wmiare tanie rozwiązania ale są równiez rozbudowane instalacje z mozliwościa regulacji temperatury na grzejnikach , ochrona pieca przed korozja niskotemperaturowa ,regulowana temperatura CWU itd . Co do dmuchawy na kotle to przy paliwie jakie chcesz stosować nie jest ona konieczna są prostsze i tańsze rozwiazania . Najwazniejsza w tym wszystkim jest wiedza instalatora który bedzie to wszystko wykonywał aby bez potrzeby nie narazać Cie na niepotrzebne koszty . Cała instalacja powinna być tak wykonana aby jej działanie było zrozumiałe dla użytkownika a obsługa intuicyjna .

 

Co do wielkosci wymiennika albo jak wolisz ilosci pólek zapewniam Cie że są to konstrukcje bardzo poprawne pod tym wzgledem a wymienniki w kotłach wcale nie musza być półkowe . akurat w tych przykładach które podałem sa 2 różne rozwiązania wymienników .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro nie jest do końca autorytetem w sprzedazy kotlów , no oczywiscie mozna tam poszukać okazji ale sąportale które specjalizuja sie w technice grzewczej jak fuego lub kotły . com a ceny zawsze dobrze skonfrontować z lokalnym dostawcą . ale do rzeczy .

 

http://allegro.pl/kociol-piec-zebiec-kwkd-15-wyprzedaz-i1836303579.html - poprawna konstrukcja a firma z dużym doświadczeniem

 

http://kotly.com/product_info.php?cPath=16&products_id=452 - dobra konstrukcja i stosunek cena / jakosc

 

http://allegro.pl/kociol-hef-14-64-kw-doradztwo-montaz-serwis-i1811682788.html - niezły dolniak wygodny w użytkowaniu .

 

Są to konstrukcji bez automatyki i sterowania ale nie znaczy to że nie mozna takowych rozwiazań zastosować . Celowo podaje piece bez dmuchawy poniewaz przy opale jaki chcesz stosowac nie jest ona konieczna . Do sterowania temperaturą tych kotłów można wykorzystac miarowniki mechaniczne lub elektroniczne -w tym przypadku mamy również sterowanie pompa obiegową CO i jest to prawdopodobnie niezbedne minimum w przypadku instalacji jaka posiadasz .

 

Piece z dmuchawą i sterownikiem beda zdecydowanie droższe ale jak napisałem wcześniej dmuchawa przy wspomnianym opale jest zbyteczna .

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.