Użytkownicy przyznają Przemyslaw85 punkty reputacji!
O Przemyslaw85
Urodziny26.06.1985
Informacje o ogrzewaniu
Co ogrzewam?
Projekt Bella. Z garażem ok 140m2.
https://cieplowlasciwie.pl/wynik/e0t9
Instalacja
SAS Bio Compact 12kW Plus + Bufor 1000L + zawór 3D + siłownik + pogodówka + regulator pokojowy Timel. Grzejniki sztuk 7, podłogówka sionek/kuchnia/łazienka.
Czujnik temp CWU winien być wsadzony odpowiednie miejsce w bojlerze. Powinna tam być metalowa tulejka która sięga 5-10cm w głąb bojlera. Jak nie ma takiego miejsca to chociaż w 1/2 lub 3/4 wysokości bojlera pod ocieplenie tak by czujnik dotykał bezpośrednio metalowego płaszcza. Obejrzyj bojler dookoła. Może od spodu jest tuleja do której można wsunąć czujnik. Jak znajdziesz to czujnik winien sięgać do samego końca tej tulejki.
Tylko że jak założyć zawór zwrotny obawiam się że pompa która jest może go nie otworzyć. Woda należy do leniwego medium, który płynie tam gdzie ma łatwiej. Co do wychładzania się bojlera. Rozbiór ciepła raczej jest grawitacyjny a całe ciepło ucieka na grzejniki. Prosty test. Zagrzej bojler i zakręć zawór na powrocie. Jak ciepło będzie tracił przez kilka godzin to ucieka przez wężownicę na grzejniki.
Zrób potencjał podajnika. Wyczyść retortę i usuń popiół z popielnika. Wyrównaj opal na retorcie włączając podajnik. Żeby dokładnie zmieżyć taką ilość wystarczy włączyć podajnika na 10 min i zważyć ilość wypchniętego paliwa (Znów wyrównaj koronkę i zrzucić nadmiar) Wynik należy pomnożyć przez 6 i otrzymamy wydajność godzinową. Wyliczona wartość wpisujesz do sterownika.
Rury w części nie ogrzewanej obowiązkowo ocieplić. Jak podpiwniczenie wysokie to możesz dać 10-15cm styropianu do sufitu by nie było takich strat ciepła z części mieszkalnej. Wskazany montaż termostatów na grzejniki, ktore winny się zwrócić w przeciągu 1 max 2 lat (tak było i moich rodziców). Obieg kotłowy wskazany by woda w obiegu kotłowym krążyła sobie stale. Co do zaworu 4D. Miałem 4d o zacnym przekroju 6/4" i po 5 latach przerobiłem instalacje na osobny właściwy obieg kotłowy i zawór 3d osobno który podbiera sobie wodę z kotła tylko na cele grzewcze. Zamontuj czujnik temp spalin i podłącz do sterownika.
Czyli masz bufor też kombinowany czyli zbiornik w zbiorniku. Analogicznie jest przy buforze z wężownicą cwu. W obu przypadkach jak w górze bufora jest min 45* to ciepła woda zawsze będzie.
Sam mam bufor 1000l. Palenie raz na dobę czas ładowania całe 4H. Do pełnego naładowania do 65* potrzeba ok 10kg pelletu. W tym czasie idzie także ogrzewanie domu głównie grzejniki. W moim przypadku to się sprawdza.
Znalazłem powód problemu. Czujnik źle łapał pole magnetyczne z magnesu. Był ustawiony centralnie na środek magnesu (w śrubę ) Jak go przestawiłem by czujnik trafiał w krawędź to ruszt zatrzymuje w odległości ok 2cm od czujnika i nie załącza się co kawałek bez potrzeby. Temat można uznać za rozwiązany.
Też mam ten pellet Granulita. Po spaleniu ok 250kg mogę stwierdzić że: Zalety: - pali się Wady: - dłuższe rozpalanie (czasem trwa zbyt długo i kocioł ponawia próbę zrzucając to co zaczęło się palić) - więcej popiołu - czyszczenie kotła 2x częściej (wcześniej raz na 2-3 tyg i nie wiele było trzeba robić) - większa objętość pelletu (wcześniej do zasobnika wchodziło 9-10 worków teraz 7-8). Aż takich spieków nie widzę w swoim kotle ale to raczej zasługa rusztu czyszczącego. To co jak już się wytworzy to jest bardzo kruche. Zdjęcia przedstawiają kocioł który był czyszczony 8 grudnia 2024 i do teraz spalił ok 60 kg pelletu.
Na moje oko to coś masz zrypane. Jak na górze bufora masz 80 a na dole 35 to nie możliwe żeby ci nie szło na instalację np 60. Chyba że ten szpec zbudował ci instalacje gdzie zaciąga wodę na instalację z dna bufora a powinien z góry. Albo pompę zamontował odwrotnie i pompa pcha ciepłą wodę ale od dołu grzejnika, wraca góra o wraca na górę bufora. Zrób zdjęcia z opisem albo namaluje schemat instalacji. Wg założeń. Górny czujnik bufora to informacja dla kotła przy jakiej temp włączyć pompę i kiedy zacząć rozpalanie kotła. Ale że rozpalać musisz samodzielnie to Górny czujnik jedynie włącza pompy i winno być ustawione niżej np 40-45* Dolny czujnik to informacja dla kotła że bufor jest odgrzany i pora wygasić kocioł.
Od jakiegoś czasu sterownik kotła Sas bio compakt plus 12kw ze sterownikiem ST-555p + palnik + moduł bufora z nie wiadomego mi powodu komputer często załącza mechanizm czyszczenia rusztu mimo że jest w trybie czuwania. Jedyne co zauważyłem to jak ruszt kończy pracę jest oddalony od czujnika rusztu o ok 2-3cm. Jak go ręcznie ustawie blisko czujnika to już się nie włącza ruszt. Samo włączenie w czasie czuwania to jedno, ale to ustrojstwo potrafi się włączyć także w czasie rozpalania co już za fajne nie jest. Ktoś może spotkał się z takim efektem u siebie