Skocz do zawartości

Przemyslaw85

Stały forumowicz
  • Postów

    1 515
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    5

Ostatnia wygrana Przemyslaw85 w dniu 3 Października 2023

Użytkownicy przyznają Przemyslaw85 punkty reputacji!

O Przemyslaw85

  • Urodziny 26.06.1985

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    Projekt Bella. Z garażem ok 140m2.
    https://cieplowlasciwie.pl/wynik/e0t9
  • Instalacja
    SAS Bio Compact 12kW Plus + Bufor 1000L + zawór 3D + siłownik + pogodówka + regulator pokojowy Timel. Grzejniki sztuk 7, podłogówka sionek/kuchnia/łazienka.
  • Kocioł
    SAS Bio Compact 12kW Plus

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Żyrardów

Ostatnie wizyty

3 396 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Przemyslaw85

  1. Użytkownik.... Sam to wymyśliłeś? Od kotła odchodzi jeszcze druga rura zasilająca do bufora i nie jest blokowany żadnym zaworem. W czym masz tu problem?
  2. U siebie bufor mam ustawiony na 60 góra i 64 dół. Mam ustawioną histerezę na górę 5 stopni. I kocioł włącza się jak temp spadnie do 55. Poniżej nie sprawdzałem gdyż w okresie największych mrozów zanim kocioł wystartował i gorąca woda popłynęła do bufora to temp na górze bufora potrafiła spaść do ok 30.
  3. Na powrocie do kotła winien być zawór zwrotny. Ten co pokazałeś ma za mały przekrój. Przez jeden sezon miałem podłączony kocioł bez zaworu zwrotnego na powrocie. Niestety woda krążyła grawitacyjne pomimo zaworu temperaturowego atv.
  4. Trochę późno... Paliłem bez i z buforem. Bez bufora to właściwie non stop groszkiem z przerwami na podtrzymanie trwające od kilku minut do kilkunastu. Później był bufor do groszka. Tu kocioł pracował non stop do czasu aż na powrocie uzyskał 65*. I przechodził w podtrzymanie do czasu jak temp powrotu spadła do ok 40. Następnie wymieniłem kocioł na pelletowca Sas tu wkoncu widzę jaka była efektywność cieplna groszkowa a pelletowca. Tutaj by zagrzać bufor 1000l do 65-70* potrzeba do 5h. Na groszku to trwało ok 8h. Spalanie na korzyść pelletu ale to może ze względu na to że Sas się wygasza na te 15-23h w zależności od rozbioru ciepła z bufora. Do sterownika Sas mam dodany moduł bufora który to daje informacje do sterownika głównego kiedy się wygasić (jak uzyska na dole bufora 60*) i kiedy się rozpalić (kiedy na górze bufora temp spadnie do 50*). Sterownik pokojowy jedyne co robi to zmniejsza mi temp na grzejniki o 5+8* gdy zostanie uzyskana zadana. Pompy ganiają zawsze nonstop. Jedyne czego brakuje mi w sterowniku tech to opcji by wyłączył pompę co i podlogowki gdy temp zewnętrzna jest wyższa niż np 18*.
  5. Osobiście ocieplalrm bufor wełna z warstwą aluminium. Z racji że mam ograniczone miejsce zastosowałem tylko 5cm. Po jednym sezonie mogę śmiało stwierdzić że to o 5-10cm za mało. Ale jakiś efekt już dało. Bojler także ociepliłem i tu mam porównanie. Bez bufora zagrzana woda do 65* latem do godziny 15 to o 21.00 na górze bufora było o 6* mniej. Po ociepleniu tylko 5cm do okoła + 10 na górze to spadek tym samym czasie jest na poziomie 0.5-0.8*. Poniżej wykres spadku temp na bojlerze przez 6 dni w czasie wakacji (chciałem sprawdzić jak bardzo temp spadnie). Sądzę że bez ocieplanie temp na całości by spadła do okolic 25-30.*. Jak masz miejsce to ocieplaj min10cm do okoła i ze 20cm na szczyt. Te maty co pokazałeś sobie odpuść.
  6. Jak podłączysz przelewy bezpośrednio do powrotu przy kotle (między zaworem 4D a powrotem kotła) to rozbroisz.
  7. Naczynie wzbiorcze winno być podłączone na dole instalacji (na powrocie).
  8. Możesz jedna rurkę skrócić o 1cm następnie na obu użyć przejściówki + kolanka 45* + ewentualnie kawałek pex i przesunąć grzejnik o kilka centymetrów w lewo/prawo.
  9. U mnie hydraulik robił próbę ciśnienia powietrzem. Nabijał ok 2 barów i zostawiał na ok 24-48h z podłączonym manometrem. Jak nic nie spadło to uznawał za szczelne. Osobno dla zasilania/powrotu zrób dopiero jak wykaże gdzieś nieszczelność przy całościowej próbie.
  10. Obawiam się że ona się nie zmieści pomiędzy śrubunkiem a dolnym cokołem skrzynki.
  11. Przetwornica jest po to by wykorzystać pełnie energii z paneli. Na YT jest kilka filmów gdzie autor robił testy z i bez przetwornicy. Skuteczność grzania z przetwornicą była większa.
  12. Bez sensu to jest molo na rzece. Dobra izolacja zawsze ma sens. W okolicach Warszawy jest zbudowany duży magazyn ciepła który jest zużywany zimą. Nie wiem czy to nie jest jakiś szpital. Z tego co pamiętam to dodatkowej energii nie wiele zużywają. Od maja po wrzesień ładowany jest z pomocą farmy solarów. Magazyn ciepła jest rozbierany przy pomocy PC jak dobrze pamiętam.
  13. Cyferkami nie strzela. Staty postojowe są adekwatne do izolacji cieplnej. Weź kartkę , kalkulator i policz sobie różne warianty w zależności od lambdy i materiału izolacyjnego.
  14. Jak obejrzysz ten i ostatni firm to się dowiesz jaki kroki autor wykonał i w jakim celu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.