Skocz do zawartości

Pjottter

Stały forumowicz
  • Postów

    189
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez Pjottter

  1. Jak przewymiarowujesz pompę to dobrze było by dorzucić duży bufor ale u ciebie jak sam mówisz nie ma miejsca. Te grzejniki to stare żeliwnych czy nowsze?
  2. Czyli można dać węża i do niego zrobić odejścia do 4mm. Szkoda, że wcześniej nie znalazłem tego posta to bym się zapytał :) Zamówiłem mniej więcej takie spinki do łączenia z wężem tylko, że wkrecane i trzeba będzie łapać na trytki, tych z zdjęcia nie mogłem w liroju znaleźć powinny chyba wystarczyć? Zamówiłem je wczoraj więc już i tak jest po fakcie
  3. Zamawiałem najtańszy 😅 , za 20m dałem chyba 20zł. Inne większe nawadniania już ok 40zł, a fajniejsze nawet koło 140 :( Tam nawet jak skrecilem na maxa początkowe to i tak w od pewnego miejsca zaczęło jedynie cieknąć i zastanawiam się czy przypadkiem gdzieś nie jest zatkany czy to wina malego przekroju rurki. @carinus Jedną opcją właśnie jest rzucenie wzdłuż chyba 1/2 albo 3/4 (nie pamiętam jaki tam stary lezy w szopie) i do tego podpinac trójniki do tej lini nawadniającej. Druga to właśnie wykorzystanie kolejnej 4mm ale wydaje mi się, że to będzie za mały przekrój by zasilic wszystko.
  4. Jak się bawicie w ogródki to się też zapytam bo taki raczej początkujący jestem 😄 Rozłożyłem sobie w tym roku na szybko system nawadniania mniej więcej wygląda to tak. Mniej więcej gdzieś w okolicach 3-4 rzędu przestaje już lać. Czy zrobienie takiego bypassu wystarczy by ciśnienie było odpowiednie? Taki system nawadniania z ali
  5. @Drifte wylicz ile powinieneś mieć mocy, nie oszukuj to ci wyjdzie dość dobrze przybliżona wartość zapotrzebowania 🙂 https://cieplo.app/ Raczej 9kW nie wystarczy
  6. Może i ma obecnie koło 17 bo nie potrafią wyciągnąć z niego więcej (o ile się w ogóle da) I takim się też ociepli dom. Kwestia tylko ile się spali przy takim 17mj, a takim realnym 27mj. Jak ktoś ma mały i dobrze ocieplony dom gdzie rocznie idzie mu 1.5t pelletu to problemu nie ma. U mnie przy ponad 200 średnio ocieplonego poszło w tym roku (i jeszcze się troszkę grzeje bo przymrozki były) ok 3.3t teoretycznie 29mj (realnie pewnie coś koło 28). To przy 17mj pewnie bym z 5t spalił. Marketing marketingiem ale oszukiwanie klientów powinno być ścigane przez państwo, a jest jak jest. Każdy w łapę dostanie i nie widzi problemu.
  7. Trochę słaby ale z drugiej strony czy można tak wierzyć tym informacją, że dany węgiel ma 29. Kiedyś jak zamawiałem 29 to przyszedł, wysypał, patrzę ładny węgiel prawie bez miału dostałem kartki i gościu pojechał. W domu patrzę, a na papierze deklarowana moc nie mniej niż 26...
  8. W poprzedniej wersji zasobnik szedł do tyłu (o ile się nie myle) w tej idzie tylko do góry? Jeżeli tak to coś dla mnie :) Pytanie tylko ile zaśpiewają?
  9. Jaki masz piec,palnik,dmuchawę? Na sv200 (15kW) z wpa07 (15-75% ustawienia) przy ustawionym powietrzu minimum 21, max 37 mam podobnie jak @mkwapisz, może troszkę mniej kamienia (ja pale 29). Dużo też zależy od tego czy palisz cały czas na małej mocy czy co jakiś czas na maksymalnej czy na modulacji. Teraz taką pogodą, że może być trochę słabo spalonego bo zanim porządnie się wszystko rozkręci to już się gasi bo nagrzane. Myślę, że bufor byłby rozwiązaniem w takim wypadku.
  10. Poczekajcie jeszcze, aż zaczną wymagać filtrów przy kominie, to dopiero się zacznie szczekanie. A gdzie takie filtry się ostatnio zakładali? Dokładnie, a trzeba nowe rynki podbijać :P
  11. U mnie wygląda podobnie na ekogroszku 😅. Może to wina samego pelletu, jakiś lewy z dodatkami i się tak spala? Palisz w pid?
  12. Ja bym podbił trochę powietrze i powinno pomóc ale jak nie pomaga to może zmniejsz podawanie. Palisz na ruszcie do ekogroszku czy pelletu? Masz zdjęcie popiołu?
  13. Tak się zapytam odnośnie odpowiedzi. Czy ją przycinaliście kiedyś. Czy tak jak zasadzona tak rośnie od lat bez niczego?
  14. No nie do końca. Jednak komin trzeba czyścić, a niektórzy myślą że jak założą gaz to już o niczym myśleć nie muszą.
  15. Tak, powrót do kotła wg producentów nie powinien być mniejszy niż ~10*C. Jeżeli masz niższą to może wytrącać się woda na ściankach co później prowadzi do korozji i wymiany pieca. Jeżeli na grzejnikach masz termostaty to fajnie, one się same ustawią ale jeżeli masz stare zawory to już tak nie zadziała. Wtedy najlepiej mieć czujnik pokojowy i na nim ustawić daną temp, a grzejniki dać na maxa. Komputer tak będzie dawał ciepło na dom, aż dobije daną temp i zniży temp na grzejnikach by utrzymać zdaną. Tak to mniej więcej u mnie wygląda i ogólnie podobnie wyglądają te schematy do 4d zaworu. Tylko u mnie niestety jest tak, że 4d jest znacznie wyżej niż odpowietrznik (mój błąd, ale już miałem dość tej roboty i tak zostawiłem :D) i jest problem z odpowietrzeniem pompy na zasilaniu bo ta co mam nie ma zaworu do odpowietrzenia. Więc warto w miejscu góry 4d dać trójnik i odpowietrznik, sam to musze zrobić. [spoiler] [/spoiler] Z tego co ja rozumiem, a NIE JESTEM żadnych HYDRAULIKIEM to masz teoretycznie bombę w piwnicy przy takim układzie. Jeżeli kocioł będzie grzał, a zawór zamknie obwód bo temp będzie za duża albo coś mu odwali. To piec będzie się dogrzewał i będzie rosło w nim ciśnienie do momentu krytycznego i bum. Oczywiście powinien sterownik zareagować wcześniej i przy danej temp wyłączyć piec ale nigdy nie można ufać w takich sprawach jednemu urządzeniu, a może akurat prąd odetną, gdzieś będzie ciąg i palić się będzie dalej... Pewnie poprawi mnie jakiś hydraulik ale ja to tak widzę, więc dobrze by było dodać zawór awaryjny przy samym piecu w takim układzie --- MOIM ZDANIEM. Tak patrząc na to co masz to wydaje mi się, że lepszą opcją niż 4d (choć droższą) będzie zastosowanie sprzęgła bo na grzejniki daje się inną temp, a na podłogówkę inną i tego przy 4d nie ustawisz z prostego względu - masz tylko jedno sterowanie, a kilka odnóg odejścia. A tak to podpinasz zasilanie pod sprzęgło, a z niego dwie grupy pompowe, jedna na grzejniki, a druga na podłogówkę i sterujesz osobno jednym i drugim. I w tym wypadku dajesz na powrocie a zasilaniu dodatkową rurę i dajesz tam zawór atv i on puści na instalacje dopiero jak osiągnie odpowiednią temp. Chociaż najlepszym rozwiązaniem imo będzie bufor, szczególnie przy pellecie. Grzejesz raz i później z niego zbierasz temperaturę. W lato jeżeli masz cwu z pieca to też raz grzejesz na ~tydzień. Ewentualnie tak jeszcze myślę, żeby podpiąć 4d i za nim dać rozdzielenie na dwie grupy pompowe ale czy takie połączenie ma sens to nie wiem.
  16. Hej, Czy jest tutaj może jakiś serwisant tych piecyków i doradzi. Czy da się w tym modelu ustawić moc względem przepływu inaczej niżeli poprzez te dwa pokrętła na obudowie? Czasami widać, że zmniejsza ogień i temperatura wody spada. Głównie przy przełączeniu na słuchawkę, a po powrocie na kran już normalnie grzeje. Da się to jakoś wyregulować? Lata temu wymieniali jednostkę sterująca na inną bo coś tamta nie działała, nie wiem czy coś tam ustawiali bo nie było mnie przy tym.
  17. @jacekmury1 najlepiej 0-100. Czyli jak będzie potrzeba to otworzy na maxa (jak masz skzp) jeżeli ochrona powrotu jest włączona to i tak będzie skręcał maksymalne otwarcie by powrót nie był mniejszy niż zadaną. Ja przy starych żeliwnych grzejnikach mam 10-100 by wolniej się wychładzały. Sam musisz trochę popróbować.
  18. To z softów to ja moge polecic soft od Timela pod sv200(sv300, pellet i coś tam jeszcze) SKZP 05. Bardzo przejrzysty i dość prosty do ustawienia i masz dostęp do wszystkich ustawień, nie musisz dzwonić po instalatora. Ja w sumie mogę polecić sv200 bo taki używam przy ekogroszku ale on również działa na pellecie. Jednak gdybym miał wybierać to bym bardziej poszedł w sv300 który jest stricte pod pellet. Ewentualnie jak masz więcej kasy to np. Polski SAS robi dobre piece z fajnym softem. Wszystko zależy jaki budżet jest. Jak sobie wpiszesz w yt "Sas piec" to powinna pojawić ci się jedna firma, co instaluje i robi filmy z tego. Jak masz czas i chęci to sam sobie taką instalacje zrobisz z pomocą forumowiczów :)
  19. Od czegoś trzeba zacząć, znając moc można poszukać. Dużo zależy od portfela ile jesteś w stanie dać. Można kupić piec za 15k, a można za 30k kwestia tylko mocy i ile chcesz dać : )
  20. Wrzuć dane domku na cieplo.app i będziesz miał wyliczenia ile potrzebujesz 🙂
  21. Pjottter

    Ocieplenie ścian

    Łatwiej wymienić okno niż ocieplenie domu 😉 Tym bardziej, że technologia okienna jakby nie patrzeć trochę poszła do przodu a ocieplenie domów niezbyt. Ja czekam, aż będą ogólnie dostępne w przystępnej cenie okna z niewidoczną folią działającą jak panele fotowoltaiczne produkująca dodatkowo prąd dla domu 🙂 Ale to jedynie melodia przyszłości U mnie na szybko klikając wyszło ~3kW jak zmieniłem o 10cm. Teoretycznie o 5cm wyjdzie 1,5~ wg mnie to gra warta świeczki
  22. Pjottter

    Ocieplenie ścian

    W sumie jestem ciekaw ile te 3cm różnicy robią odnośnie zapotrzebowania domu na energię. Czy to jest duża różnica czy jednak nie. Ja bym i tak wolał dołożyć te kilka tysięcy by było lepiej ocieplone bo tego się nie zmienia co kilka lat. A ta różnica kilku procent w cenie w przeciągu lat się na pewno zwróci. Jak możesz to zrób kalkulację na ciepło.app z grubsza i cieńsza izolacja i podaj co ci wyszło.
  23. Piszą, że darmowy bo wliczają w cenę za tone. Jeżeli masz wydać powiedzmy 300zł na transport ale za to zyskasz np 4k to się i tak opłaca
  24. Dokładnie, popatrz sobie na necie po ile mają węgiel różne firmy i czy w cenie dowóz
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.