Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki zainstalować zawór 4D


wie87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,którzy zaglądają na to forum.A szczególnie tych , którzy bezinteresownie dzielą się z innymi wiadomościami,spostrzeżeniami,praktyką i radami w zakresie instalacji CO.Jakże one są cenne dla tych , którzy nie mają z tym na co dzień styczności.W okresie letnim chcę poczynić zmiany w mojej kotłowni w związku z problemem kominowym.Chcę wstawić w instalację CO zawór 4D wraz z siłownikiem wykorzystując już zainstalowaną pompę ze sterownikiem na powrocie oraz rurę wyjściową o przekroju 2i1/2" z kotła/pierwotnie była to instalacja o obiegu cyrkulacyjnym,budynek o ok.200m2/.Już wcześniej gdzieś czytałem,że dobranie odpowiedniego zaworu 4D zależy od mocy kotła CO, że nie może on być za duży.Czy to tak jest?Mam kocioł miałowy z górnym spalaniem o mocy 35KW.Mam pytanie : o jakim przekroju powinienem zainstalować ten zawór?Na wyjściu z kotła chcę mieć temperaturę od 50 do 60 stopni.Zamiast zaworu kulowego/taki kiedyś wstawił mi instalator/chcę wstawić zawór różnicowy.Patrz rysunek.

Czy przedstawiony schemat jest poprawny i kocioł będzie skuteczniejszy?Bojler jest tuż przy piecu.Czy należy coś zmienić w tej instalacji CO?

post-1965-1215416818_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Do mocy Twojego kotła spokojnie wystarczy zawór mosiężny czterodrożny typu ESBE 1".

 

Nie montuj pompy ani przed ani na powrocie z zaworu czterodroznego patrząc od strony kotła. Montuj na zasilaniu grzejników za zaworem lub na powrocie z grzejników przed zaworem mieszającym, choc lepsza jest opcja pierwsza. Z tego powodu może okazać się potrzebne zamontowanie dodatkowej malej pompy zasilającej zasobnik c.w.u.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa - na pokazanym przez Ciebie schemacie podłączeń zaworu czterodrożnego błędnie połączyłeś zasilanie i powrót z grzejników. Podłączenia te powinny prawidłowo być zamienione, tzn. zasilanie grzejników w miejsce powrotu a powrót w miejsce pokazanego na schemacie zasilania. Jeśli połączysz zawór czterodrożny w sposób pokazany na schemacie przez Ciebie zasilanie grzejników będzie zamiast od góry to od dołu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa ...

Dzięki.Rzeczywiście nie takie podłączenie.Wcześniej nie znałem zasady działania zaworu 4D.Wracając do charakterystyki zaworu 4D 1" myślę ,że wystarczy.Ale

w okresie grzewczym/właśnie wtedy są często przerwy w dopływie prądu nawet kilkunastogodzinne/.I czy wtedy nie będzie problemu z zasilaniem elementów grzewczych poprzez obieg grawitacyjny?Na wyjściu z kotła mam rurę o dużej średnicy 21/2". Grawitacyjny obieg wody będzie wtedy poddany znacznemu oporowi hydraulicznemu przechodząc przez 4D 1",a tym samym nastąpią zaburzenia cieplne w grzejnikach.Biorąc powyższe pod uwagę, czy można zamontować zawór 4D 2"?Czy to rozumowanie jest poprawne?Mam następny problem: rura zasilająca wychodzi poziomo z kotła /inaczej nie może być położona/.Zawór 4D będzie zamontowany w pozycji poziomej, a za nim pompa zasilająca CO /według Twojej sugestii/z zaworem różnicowym/w pozycji poziomej/.I tu pytanie : czy zawór różnicowy będzie spełniał właściwe swoje zadania w obiegu wymuszonym jak i grawitacyjnym.Instrukcje montażu ZR mówią tylko o pozycji pion-góra.Niektórzy instalatorzy montują pion-dół lub poziomo.Czy są takie na rynku? Wracając do zasilania zasobnika C.W.U , chcę go zostawić na zasilaniu grawitacyjnym z kotła z uwagi na duży przekrój rury zasilającej i bliskiego położenia kotła.Czyli w całej instalacji byłaby jedna pompa.Czy w takiej sytuacji potrzebne są zawory zwrotne?/ewentualnie gdzie/Jeśli miałbym problem z uzyskiwaniem właściwej temperatury wody w zasobniku C.W.U , to planuję drugą pompę.Gdzie wtedy zamontować zawory zwrotne?Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Są na rynku takie zawory zwrotne kulowe , które mogą pracować w pozycji pionowej i poziomej na wejściu do kotła ,a także w pozycji pionowej i poziomej

na wyjściu .Taki dzisiaj znalazłem w sklepie .W związku z powyższym nie będzie problemu jeśli trzeba będzie zamontować drugą pompę na krótkim obiegu.Pozostaje problem z zaworem 4D.I jeszcze jedno, czy w moim przypadku/przerwy w dopływie prądu/ ewentualnie rozbudowana automatyka może przysporzyć mi trochę problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

W trakcie zaniku prądu automatyka przestaje działać, a pracę podejmuje spowrotem po przywróceniu zasilania. Proponuję małą przetwornicę ( inwerter ) 12 V DC/230 V AC o mocy 200-300 W dla kotłów bez podajnika i około 400-500 W dla kotłów z podajnikiem. Akumulator o pojemności 60-72 Ah wystarczy spokojnie na kilka godzin pracy.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich,

 

Zamierzam zaintalować w swojej instalacji zawór 4D. Po krótce opiszę jej aktualny wygląd ( dla ułatwienia załączam rysunek - lewa strona aktualny stan). W instalacji pracuje kocioł miałowy z górnym spalaniem 18KW. Aktualnie ogrzewam około 70m2 (jedno piętro nieogrzewane), instalacja starego typu - rury 1 3/4". Z pieca wychodzą króćce 2". Na wyjściu ciepłej wody jest zawór bezpieczeństwa oraz zawór różnicowy 2" z równolegle usytuowaną pompą obiegową. Pompa obiegowa jest zaopatrzona z obu stron w rurę 1" , wspawaną w rurę 2" (która łączy się z zaworem róznicowym). Patrząc dalej w stronę instalacji rura jest redukowana z 2" do 1 3/4".

 

Moje pytanie jest następujące: czy powienienem zastosować zawór 4D również o średnicy 2"? Dowiedziałem sie z inforamcji w internecie na temat zaworów 4D, że wystarczyłby tutaj zawór 1". Ale jak wygląda sprawa ujścia ciepła w przypadku braku prądu? Obecnie pozwala na to zawór różnicowy 2". Na rysunku, który umieściłem (prawa strona), zawór 4D nie jest zamocowany bezpośrednio na wyjściu ciepłej wody z pieca, lecz z boku - w odnodze na pompę. W ten sposób chciałbym rozwiązać problem dławienia przepływu ceipłej wody przez zawór 4D 1",lecz obawaim się jednocześnie czy ciepło po przymknięciu zaworu nie będzie odprowadzane przez zawór różnicowy? W piecu nie mam wyprowadzonej rury na naczynie wzbiorcze więc obawiam się nieco umeiszczenia zaworu 4D bezpośrednio przed zaworem różnicowym.

 

Prosiłbym o poradę w tej sprawie.

 

Pozdrawiam

Łukasz

post-2404-1219602611_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na forum!!!!Mam pytanie dotyczące zaworów mieszających czterodrogowych,czy za powrotem zaworu 4D (mały obieg kotłowy)może dochodzić część powrotu z grzejników i boilera C.W.U.(brak możliwości puszczenia powrotu przez zawór 4D)?I czy robi się obejścia zaworu 4D na zasilaniu i na powrocie w (razie braku prądu z oczywiście klapowym zaworem zwrtnym tzw.bajpas)aby umożliwić obieg grawitacyjny?Czy zapewni go sam zawór 4D 1 1/2 cala?Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze

Jestem zupełnie nowy na tym forum, mimo to mam do Pana małą prośbę.

Czy może Pan przesłać na priv namiary na siłownik i sterownik do zaworu 4d ESBE 1". Właśnie wmontowałem taki zawór w moją instalację i przymierzam się do siłownika i sterownika, a czytając forum widzę że to się sprawdza.

Gdyby byl Pan kolejny raz tak mily bylbym bardzo wdzieczny.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.