Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Cyrkulacyjna Zamiast Zaworu 3 , 4 Drogowego


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś próbował zastosować pompę cyrkulacyjną zamiast zaworu 3 lub 4 drogowego?

Widziałem ostatnio taki układ - pompa cyrkulacyjna do CWU wpięta pomiędzy wyjście i powrót kotła - jakiś Zębiec- dodatkowo lekko dławiona zaworem.

Sama pompa sterowana czujnikiem temp. z powrotu.

Czy to ma sens?

Pozdrawiam.Sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej - pozbywasz się głównej poza ceną, wady zaworów 3,4D, a mianowicie silnego dławienia w położeniach krańcowych :) Pamiętaj tylko wstawić do powrotu duży ZZ bez sprężynki (ja mam 1,5") ale PRZED wpięciem obiegu kotłowego z regulowaną dławikiem pompą! Wówczas zabezpieczasz się przed cofką przy wyłączonej pompie głównej - było już o tym sporo, ale oczywiście jest to całkowicie wbrew klasykom-zaworowcom :)

A na obiegu kotłowym także ZZ, ale tylko gdy pompa na zasilaniu jest powyżej odboczki na ten obieg - żeby nie było w nim cofki :)

Jako dławik na wyjściu z pompy może być zawór grzejnikowy (Danfoss 3/4" taki mi został z instalki) z regulacją 'kryzowania' wysuwanym pierścieniem karbowanym...Wyłącznik sterujący - od pralki automat (ten na 60stC).

Spróbuj, a polubisz...

PozdrA.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ochrona kotła przed niskimi temperaturami załatwiona, a co gdy bedziesz potrzebował niższą temperature na instalacje, zostają tylko zawory termostatyczne? No bo chyba nie ustawisz na kotle 45 st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko ja jestem za 4d, fajnie to u mnie funkcjonuje, i mimo że mam grzejniki z wkładką termostatyczną a termostatów jeszcze nie kupiłem, jestem w stanie ustawić temp w całym domu na ok 21 stopni +/- 2 stopnie za pomocą 4d. Zawór puszcza głównie ok 25% gorącej wody na c.o a reszta grawitacyjnie wraca do kotła. Pompa cyrkulacyjna też spełni swoją rolę, jednak dużo większym kosztem (zakup pompy, akcesorii do niej, sterownika, no i cały czas będzie pobierać energie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisanym przypadku pompa pracuje tylko wtedy gdy na powrocie jest poniżej 65C -później wyłącza ją termostat, są dwa ZZ na zasilaniu i powrocie.

Wydaje się że jest to układ podobny do LADOMAT21.

Zawór 4- drogowy ze sterowaniem też kosztuje, chyba, że Kolega ma je za darmo. :)

Układ opisany pracuje od 8 lat i użytkownik nie ma powodów do narzekań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko, zamierzam po kupnie nowego kotła i modernizacji kotłowni dołożyć zawór 3D i bojler do ciepłej wody. 3D dlatego że instalacja świetnie pracuje na grawitacji, a ja nie mam powodu żeby tego zmieniać (i przy okazji montować wszędzie zaworki kryzujące itp. bzdety), chyba że wynaleźli jakieś zawory 4D pracujące na grawitacji o których nie wiem. Pompę zamierzam dać tylko na obieg CWU dla szybkiego grzania ciepłej wody (priorytet CWU), oczywiście z obejściem dla grawitacji. Tak więc przez bojler cały czas będzie płynąć ciepła woda niezależnie od pracy pompy i nawet po przymknięciu 3D (na zasilaniu ofkors) temperatura powrotu która się obniży powinna być podnoszona przez powrót bojlera. Czy mając grawitację na C.O powinienem się w ogóle przejmować korozją niskotemperaturową etc.? Bo gdzieś tutaj czytałem że grawitacja sama chroni kocioł, ale czy mając 3D na zasilaniu również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grawitacja chroni kocioł nie wiem, to chyba zależy od tego w jakim stopniu grzejniki oddają ciepło i co za tym idzie jaka będzie temp. wody wpływającej do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko, zamierzam po kupnie nowego kotła i modernizacji kotłowni dołożyć zawór 3D i bojler do ciepłej wody. 3D dlatego że instalacja świetnie pracuje na grawitacji, a ja nie mam powodu żeby tego zmieniać (i przy okazji montować wszędzie zaworki kryzujące itp. bzdety), chyba że wynaleźli jakieś zawory 4D pracujące na grawitacji o których nie wiem. Pompę zamierzam dać tylko na obieg CWU dla szybkiego grzania ciepłej wody (priorytet CWU), oczywiście z obejściem dla grawitacji. Tak więc przez bojler cały czas będzie płynąć ciepła woda niezależnie od pracy pompy i nawet po przymknięciu 3D (na zasilaniu ofkors) temperatura powrotu która się obniży powinna być podnoszona przez powrót bojlera. Czy mając grawitację na C.O powinienem się w ogóle przejmować korozją niskotemperaturową etc.? Bo gdzieś tutaj czytałem że grawitacja sama chroni kocioł, ale czy mając 3D na zasilaniu również?

Trochę ciemno widzę ten układ.

Jak dołożysz pompę, to po jej uruchomieniu grzejniki przestaną grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dołożysz pompę, to po jej uruchomieniu grzejniki przestaną grzać.

No i o to chodzi. To najszybszy sposób osiągnięcia żądanej temperatury CWU. Owszem jeśli kilka osób pod rząd zacznie się kąpać to grzejniki trochę ostygną, ale jeśli zużycie będzie niewielkie to sama grawitacja podgrzeje wodę w bojlerze do temperatury kotła i pompa nawet się nie załączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Odgrzewam własny temat.

Właśnie znalazłem w materiałach niemieckich (m.in WOLF), że pompa na obiegu kotłowym jest zalecana przy ilości wody w CO powyżej 20l/kW mocy kotła a przy kotłach zgazowujących wręcz obowiązkowa -np wymagania gwarancyjne ATMOSA - ladomat, który jest ulepszoną wersją pompy kotłowej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.