Skocz do zawartości

Z naszego sklepu

Zdjęcie

Smoła W Kominie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 598 postów

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:39

Jaki karton?? Długi płomień zapali ci komin jedynie. Chcesz wysuszyć komin?? Dociepl go! I pal 24h węglem/koksem! A raczej koksem z dodatkiem węgla. Ok.10% węgla dobrze robi.

Zapłon w kominie: temat tajemny, nie ma jasnej odpowiedzi co robic w takich przypadkach bo każdy się boi podać receptę gdyby komuś się chałupa zjarała. Moja przemyślenia:
1. Co miesiąc czyścić komin, czopuch , kocioł.
2. Stosować Sadpal 1-łyżeczkę /doba
3. Uszczelnić czopuch ile się da, lewe powietrze wzmaga pożar w kominie, brak tlenu w spalinach nie dopuści do zapłonu.
4. Gdy się zapali mimo wszystko nie przerywać palenia w kotle, bo dostarczymy tlen do komina! Przymknąć drzwiczki wskazane pod warunkiem szczelnego czopucha i komina, drzwiczek..
5. Osady kominowe często wypalaja sie same bez wiedzy palacza. Białawy/jasny pył w dolnej wyczystce jest tego dowodem. Często dochodzi do żarzenia sie w kominie przez kilka godzin co jest procesem niegroźnym. Objawem jedt wysoka atosunkowo temp. ściany na ciągu komina.
6.Zatykanie komina od góry prowadzi do sprężenia gazów spalinowych i zmusza je do ucieczki szczelinami gdzie się da i może dojść do pożaru np. na strychu, w stropie.Założenie siatki na komin to inna sprawa.
7. Niekontrolowany cug w kotle ułatwia zapłon w kominie.
8. Palenie na bezdechu węglem zwiększa powstawanie sadzy.Szczególnie po wrzyceniu nowej porcji opału. Opał należy dokładać gdy kocioł stygnie, niewielkini porcjami , by zdążył się rozpalić do osiągnięcia temp. zadanej.

Takie sa moj e przemyślenia, co o tym sądzicie.?

Palenie drewnem to inna bajka i tylko miłośnik strugania ołówków Kazik coś wie!

Hej!
  • 0
tłoczek Stalmark 17 miałowiec + Viadrus U 22

#22 OFFLINE   gonzo2

gonzo2

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 378 postów

Napisano 13 styczeń 2011 - 21:27

Jest taki preparat o nazwie Diavolina. W opisie znajduje sie informacja ,że w razie zapalenia się sadzy w kominie skutecznie hamuje ten proces.Zaleca się trzymanie jednego opakowania zawsze w pogotowiu.Nie wiem ,czy działanie jest skuteczne,ale zakupiłem ten środek i jest pod ręką.
Ponadto usuwa z czasem złogi smoliste wysuszając je,a potem odpadają przy czyszczeniu.
Po wielu latach palenia w starym,domowej roboty kotle i odbudowie starego komina,czyszczę podobnie jak Baca raz w miesiącu komin,bez względu czy są sadze ,czy nie.Ale zawsze są :huh:
Wysoka temp.na kotle i zawór 3D nie zasmala mi teraz komina.Niestety,trzeba dostać po du..e,żeby czegoś się nauczyć.Coś o tym może powiedzieć ktoś kto rozbierał wewnątrz stary,zniszczony komin i stawiał od nowa,a u mnie 12m tego.
  • 0
KMG1-tłokowiec 35kW,sterownik ST37

#23 OFFLINE   CoTo

CoTo

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 110 postów

Napisano 14 styczeń 2011 - 20:49

Niestety,trzeba dostać po du..e,żeby czegoś się nauczyć.Coś o tym może powiedzieć ktoś kto rozbierał wewnątrz stary,zniszczony komin i stawiał od nowa,a u mnie 12m tego.

........było by gadania na nie jedną butelkę :huh:
U mnie było ok. 10 m.
  • 0

#24 OFFLINE   HeniekL

HeniekL

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 55 postów

Napisano 17 styczeń 2011 - 10:15

Witam.

Zgodzę się z obserwacjami moich poprzedników. Dodam jeszcze, że na wzmożenie ilości wydzielanej smoły w kominie ma bardzo duży wpływ wilgotność paliwa. Przy bardzo przemoczonym węglu, co zdarza się podczas dokupowania go zimową porą wydzielają się znaczne ilości pary wodnej. Osadzają się ona na kominie, a w połączeniu z produktami spalania tworzą smolistą maź. Należy też pamiętać, by nie spalać w piecu odpadów- plastików oraz innych pozostałości z gospodarstwa domowego. Piec to nie śmietnik i trzeba o tym pamiętać. Na wydzielanie smoły znaczny wpływ ma wychłodzenie komina. Tutaj właśnie często mści się "palenie oszczędnościowe", które polega na szybkim przymykaniu kotła zaraz po załadunku świeżej porcji paliwa. Za każdym razem należy pamiętać, by świeże paliwo odpowiednio rozżażyło się, co łatwo zaobserwować patrząc na palenisko. Szybkie zamykanie pieca powoduje, że substancje częściowego spalania osadzają się w kotle i kominie.
Jeśli palimy w piecu drewnem, musi być ono także suche, nie zalecam spalania drewna sosnowego, które zawiera znaczne ilości substancji żywicznych, które wydzielają się na ściankach pieca i komina.
Trzeba także pamiętać, że jeśli częśc komina przechodzi przez nieogrzewaną część domu- na przykład strych, lub mocno wystaje ponad obrys budynku, należy bezwzlędnie ocieplać taki komin zakładając niepalną izolację. Spowoduje to lepsze wygrzanie komina i brak efektu wydzielania smoły.
W przypadku zapłonu komina sugerowałbym odcięcie dopływu świeżego powietrza, co spowoduje wyaszenie po czasie zaistniałego pożaru. Pozostawienie palącego komina może skutkować jego poważnym uszkodzeniem, czasem nawet pęknięciem co dyskwalifikuje go do dalszej eksploatacji.
  • 0

#25 OFFLINE   Rowmar

Rowmar

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 21:56

Palenie drewnem to inna bajka i tylko miłośnik strugania ołówków Kazik coś wie!

Witam Was,
Dzięki wielkie Panowie za waszą pomoc i staranne wyłozenie tematu o smole w kominie.Sytuacja wyjaśniła się gdyż faktycznie zapierniczylem komin palac drewnem a raczej zadymiając go.Palilem dolnym spalaniem i starałem się to robić oszczędnie no bo przecież Warmet ceramik 200 to ponoć oszczędna bestia.Tak, ale chyba za bardzo i załatwiłem sie tak że komin zarósł po 2.5 miesięcznym paleniu suchym drewnem bukowym.Fakt że załadunek przy tych -10st.C starczał na 6 do 8godz. i było 21 st.C w domku a ja byłem szczęśliwy , ale to sie zemsciło i przestrzegam przyszłych właścicieli Warmetuaby nie zrobić takiego błędu jak ja popełniłem .Palić ogniem Panowie jak Kazik przykazał a nie zadymiać.
Tak, wyłączyłem calkowicie dmuchawę i teraz po tygodniu palenia nie ma co czyścić a i nie mam już smoły w kominie to pełen sukces!
Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam "palaczy"
  • 0

#26 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 598 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 11:42

To coś szybko ci sie wyczyściło! H.
  • 0

#27 OFFLINE   tomaszP

tomaszP

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 styczeń 2012 - 21:28

Witam Palaczy))
A ja powiem tak. Zachciało sie razu pewnego wymienić piec na nowy nowoczesny firmy sad .....UKS 20KW 2,5 metra pojemności, 180m2 do ogrzania z wentylatorem i sterowaniem i co? spalał 35kg węgla na 6godzin.Stary spalał 15kg na 10godz. Wyrzuciłem sterownik, dmuchawe uzywam do rozpalania i smoła leje mi sie jak diabli. Dodam że przy starym nie było sladu smoły a tu i piec i komin zawalony. palenie oczywiście 45stopni bo jak napalę na 60 stopni to w domu sie robi 25 stopni. i momentalnie spala węgiel. Do czego zmierzam, mam wujka który ma 180 metrów domu nieocieplonego i piec węglowy który ma 35lat, wygląd dwa razy mniejszy, lżejszy pali węglem, podkładami nasączonymi olejem i kropli smoły nie ma w nim, komin czysty a kominiarz nie witał tam od paru lat. przekrój komina taki sam , wysokośc ta sama. Osobiście uważam, że kotły sa po pierwsze nieprzemyślane, po drugie robienie potężnej komory spalania chodzi o wysokość ma znaczenie gdyż do płomieniówek tak naprawde nie dociera płomień i nie przepala ich. I tu pojawia się pytanie: po jakiego żadają od klientów komina o przekroju 20/20cm skoro wylot spalin ma 12 cm średnicy np. w moim piecu. Szukam konkretnego spawacza który obejrzy stary piec węglowy i zrobi mi taki sam z woj. dolnośląskiego.
  • 0

#28 OFFLINE   kownat

kownat

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 27 styczeń 2012 - 13:46

Palenie podkładów kolejowych jest bezwzględnie zakazane!!!Mój odnośnik,uzmysłów to wujkowi!!!

Użytkownik kownat edytował ten post 27 styczeń 2012 - 13:47

• 0

#29 OFFLINE   llll

llll

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 17:25

panowie najczęściej jest zbyt niska temperatura spalin w kominie kiszenie w kotle żeby rzadko schodzić do kotła:)
proponuje 1 ważna rzecz instalator niech zakłada wam zawór trójdrogowy i macie tem w kotle 75 stopni a na mieszkanie idzie 45:)
  • 0

#30 OFFLINE   heso

heso

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 1232 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 17:37

(...)
proponuje 1 ważna rzecz instalator niech zakłada wam zawór trójdrogowy i macie tem w kotle 75 stopni a na mieszkanie idzie 45:)

Dlaczego tylko 75* C na kotle ? Nie lepiej od razu 95? Jeszcze lepsza gwarancja, że się nie skropli
I wtedy można kisić na całego, najlepiej zamknąć kocioł całkowicie i tak palić.
Na mieszkanie niech idzie 30*C:)
  • 0

#31 OFFLINE   albodek

albodek

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 10:08

kolega wyżej napisał ,Jaki karton?? Długi płomień zapali ci komin jedynie. oj zdziwił byś się bardzo mocno jak byś zobaczył jak pali się sadza w kominie od kawałka zapalonej gazety i włożonej do wyczystki komina.Dobry opał, umiejętne palenie i czyszczenie pieca , oraz komina.To powinno uchronić przed nieszczęściem.
  • 0

#32 OFFLINE   llll

llll

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 11:46

Dlaczego tylko 75* C na kotle ? Nie lepiej od razu 95? Jeszcze lepsza gwarancja, że się nie skropli

temat jest o smoleniu a nie nabijaniu sie i sam przyznasz racje ze 75 to optymalna temperatura a nie 95 jak ty piszesz??
  • 0

#33 OFFLINE   kazik

kazik

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 12:17

Kiszenie jest dobre, ale kapusty. Ja obecnie jaram 70-80 stopni na kotle i jest ok. Pragnę zauważyć coraz większą ilość wpisów
na forum dotyczących smołowania kotłów i kominów. Jest to jak mi się zdaje wina producentów kotłów co reklamują zbyt dużo
elektroniki, a za mało piszą o elementarnych zasadach dobrego spalania.
Pozdrawiam Cię Heso
Kazik wieśniak
  • 0

#34 OFFLINE   Vlad24

Vlad24

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 2865 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 12:31

temat jest o smoleniu a nie nabijaniu sie i sam przyznasz racje ze 75 to optymalna temperatura a nie 95 jak ty piszesz??

powiedz kolego, co komu da podniesienie temperatury wody w kotle o 30C, skoro do właściwego spalania brakuje dodatkowych 600 - 700C?
  • 0
R-290 pod strzechy!

#35 OFFLINE   llll

llll

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 20:02

kurde ludziska z kotła węglowego chcecie zrobić kocioł kondensacyjny:)
tu chodzi o to zeby powród nie był za niski w stosunku do zasilania dlatego warto dac zawór trojdrogowy
  • 0

#36 OFFLINE   heso

heso

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 1232 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 20:34

Kolega Vlad24 nie napisał, żeby trzymać na kotle 30*C, tylko że podniesienie temperatury na kotle o 30 stopni nie załatwi problemu smolenia kotła... Teraz kapujesz? Mieszasz różne sprawy, zresztą to typowe w forumowych dyskusjach. Warto się zdecydować, czy rozmawiamy o smole, czy kondensacji kotłowych kwasów, powstających zresztą tak jak smoła tylko przy nieprawidłowym spalaniu.

Co do zaworu trójdrożnego, to może i momentami pożyteczny, ale musisz także zdawać sobie sprawę, że generuje straty- kominowe. Nadwyżka wyprodukowanego ciepła usuwana jest wtedy kominem.
Sprytne, prawidłowe spalanie spowoduje, że taki zawór jest zbędny. HS

Zlituj się, co to znaczy "powród" ? Daje po oczach....
  • 0

#37 OFFLINE   baca350

baca350

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 598 postów

Napisano 01 luty 2012 - 09:39

Kazik jak zwykle masz racje więc stawiasz, a ponadto w kominie ci sie zapaliło! Widac ogień z komina! ŁAdna fotka!

Drewnem trzeba jarac na ostro, nie wspomnę że suchym ile sie da!
Wilgoc pobiera dużo ciepła spalania, które ucieka w komin, obniża temp. spalin i wzmaga osadzanie niedopalonych żywić .
Fizyka!!
A żywice powstaja jak sie w kotle dusi!! Hej!
  • 0

#38 OFFLINE   Remi

Remi

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 191 postów

Napisano 02 luty 2012 - 01:24

Ja muszę teraz wypraktykować przy mrozach palenie drewna bez miarkownika na spokojnie :)

Co do zaworów 4D i 3D to ja osobiście żałuje teraz montażu 4D oraz siłownika do tego była to tylko strata pieniędzy :( Jedyny plus ze mi min temp 35°C na piecu utrzymuje i łatwiej jest rozpalić potem :P ALe po za tym zbędne to jak licho jest .

Użytkownik Remi edytował ten post 02 luty 2012 - 01:28

• 0

C.O.: DEFRO Optima Komfort 15kW, Miarkownik ciągu Honeywell, Zawor 4D ESBE, Grawitacja & Pompy, stalowo żeberkowe kaloryfery
C.W.U.: Taurus OG 150l
DOM ~115m²: 45cm cegla + pustaki betonowe, 5 komorowe okna plastikowe, Piwnica + 2 pietra, poddasze nieużytkowane
KOMIN: Murowany z cegły 140x170mm, 12m wysoki

#39 OFFLINE   kazik

kazik

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 postów

Napisano 02 luty 2012 - 08:49

Kazik jak zwykle masz racje więc stawiasz, a ponadto w kominie ci sie zapaliło! Widac ogień z komina! ŁAdna fotka!

To tylko księżyc Bacuniu.
  • 0

#40 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • Zainteresowania: Motoryzacja (offroad motocyklowy ) ,wędkarstwo ,

Napisano 02 luty 2012 - 17:50

Ja muszę teraz wypraktykować przy mrozach palenie drewna bez miarkownika na spokojnie :)

Co do zaworów 4D i 3D to ja osobiście żałuje teraz montażu 4D oraz siłownika do tego była to tylko strata pieniędzy :( Jedyny plus ze mi min temp 35°C na piecu utrzymuje i łatwiej jest rozpalić potem :P ALe po za tym zbędne to jak licho jest .

Witam a ja myślałem o montażu ale widzę że co niektórzy koledzy mają dość
pewnie również też bym żałował . więc nie będe chyba wnikał więcej w te zawory 3 lub 4D
I NIE BĄDĘ MONTOWAŁ
  • 0