Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stuki W Ogrzewaniu Podłogowym


Rafał1964

Rekomendowane odpowiedzi

post-4692-1263373594_thumb.jpg

 

post-4692-1263373603_thumb.jpg

post-4692-1263373625_thumb.jpg

Tu są charakterystyki pomp. W większości rozpatrywanych na forum obiektów wystarczają w/w pompy. Z tym, że pompy alpha są tańsze i do ustawienia niektórych parametrów nie potrzeba pilota (koszt takowego to kolejne 1000zł.

A wysokość podnoszenia i przepływy są wystarczające do ok. 50 kW mocy cieplnej, przy oporach do 3 m wys. podnoszenia. Dlatego ważne jest wyliczenie oporów i przepływu aby dobrać odpowiednią pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam!

Mam podobny problem jak w temacie. Mój nowo zamieszkany dom ogrzewam kotłem na ekogroszek, mam dwa rozdzielacze (doł dwufunkcujny i góra podłogówka). Pompa kotłowa grundfos alpha L 25.40 a przy rozdzielaczach 25.60. Siłownikami i pompami na rozdzielaczach sterują listwy salus. Gdy siłownik otwiera dany obieg podłogówki w rotametrze "pływak podskakuje"  powodując stuki podłogi. Pierwszym krokiem było założenie zaworów nadmiarowych różnicy ciśnień na by-passie ale nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Będę wdzieczny za wszelkie sugestie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że są problemy w poprawnym zmontowaniem tych rozdzielaczy.

Sprawdź poprawność montażu np post #6 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18079-pod%C5%82og%C3%B3wka-nie-grzeje-bardzo-gor%C4%85ca-pompka/ 

 

Ponadto pompy 25/60 są za duże do tych rozdzielaczy, a przy siłownikach na pętlach powinny być to pompy adaptacyjne 25/40,

lub zwykła 25/40 i  bardzo dobrze wyregulowany zawór nadmiarowy.

Napisz jeszcze jakiej długości masz te pętle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no tam musi być coś nie halo. Te termometry to chyba 60 pokazują o ile są standardowo do 120 i nie są przekręcone.

Ja jeszcze zapytam czy te rotametry to są w wersji na powrót (zero na podziałce jest na dole), bo obie pompy tłoczą "z dołu do góry" i siłowniki są na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolny rozdzielacz (foto nr 1 ) pętle o dł. 77 m, 67m, 35m, 33m oraz dwa obwody grzejników. Góra (foto nr 2 ) pętle dł. 79, 70,68, 38 metrów i przed rozdzielaczem odejście na grzejik łazienkowy. Rotametry wersja na powrót (zero na dole). Rozdzielacz zmontowany wg załaczonego schematu oraz drugi analogicznie. Myślę, że pompy jednak mogą być za duże.

post-59599-0-45906800-1413923226_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, ale zrób doświadczenie - przenieś pompę z kotła - to podobno Alpha - na jeden z rozdzielaczy a na kotle wstaw tą z rozdzielacza

i zobaczysz czy pompa z autoadaptem pomaga.

Pompę 25/60 przy kotle ustaw na 1 bieg a na rozdzielaczu na auto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , na wstępie powiem ,że rozdzielacz dwu-funkcyjny to podróbka rozdzielacza TECE i chętnie poznam firmę która to sprzedała i wyprodukowała. Dodatkowo jeszcze źle wykonana gdyż nie ma prawa to prawidłowo działać jest w nim sporo błędów , jednym z nich ,który powoduje stuki to źle zamontowane zawory pod siłowniki, których konstrukcja nie pozwala na zamontowanie tych zaworów na górnej belce (woda napiera na grzybek ) i przy otwieraniu siłownika lub zamykaniu pojawiają się stuki . Woda powinna zawsze wpływać pod grzybek zaworu ( przy takiej konstrukcji grzybka) . Tak samo jest w rozdzielaczu pojedynczym , proponuję złożyć reklamację , ,,zakup bubla "l , ale podejrzewam że firma która to sprzedała raczej zastosuje spychologie i zostawi Cię z tym problemem .

Aby coś pomóc ,to trzeba sprawdzić w którym kierunku jest strzałka na pompie , czy przepływomierze mają zero na górze szklanki ( tam koło napisu Rumet ), czy też zero jest na dole. Zasilanie  tych rozdzielaczy podejrzewam że jest na dolne belki ( czerwona otulina ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się zasilanie jest na dolną belkę, przepłypowierze są na powrót czyli zero na dole, pompa ma strzałkę w górę. Mi także chodziło po głowie aby kupić inne rotamerty na zasilanie podłogówki, a siłowniki wrzucić na dolną belkę. Kupować dwie pompy adaptacyje napewno w kosztach bedzie bardziej odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak musisz zrobić i wszystko powinno być dobrze , przynajmniej w rozdzielaczu pojedynczym , bo w podwójnym mogą występować stuki też na głowicy która rozdziela podłogówkę od grzejników. ( w tym egzemplarzu jest błędnie wykonany zawór,który to wszystko rozdziela )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.