Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytanie O Owies


mkrakus23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!!!!!

 

Mam jedno małe ale za to nizwykle ważne pytanie, mianowicie czy w każdym piecu można palić owsem????? Dodam że mam kocioł Heitztechnik Q Hit plus 20 z automatyką.

A jeżeli można to jak żeby było bezpiecznie bo słyszałem że może czasem "fuknąć".

 

Z góry dziekuje za odpowiedzi i pozadrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

witam Wszystkich palących owsem,ja palę tym paliwem od miesiąca w zwykłym piecu Zębca z podajnikiem,20KW na ekogroszek,zużycie na dobę wynosi między 20-30kg,cena za tonę u miejscowego dostawcy 250zł z dostawą i workami,stosuję domieszkę ekogroszku w proporcji owies-węgiel 9:1,ogrzewam około 200m2 domu z czego 120m2 podłogowe,temp w domu około 25st.C.ekogroszku w poprzednim sezonie spalałem około 16-17kg na dobę.dom w konstrukcji drewnianej docieplony 10cm styropianem.jeśli ktoś potrzebuje pomocy w ustawieniu pieca służę pomocą.sterownik perfekty.Po przeliczeniu zużycia pozostaje w kieszeni w skali miesiąca około 160zł,zakładając zużycie dzienne 30kg(u mnie przy -15st.C.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze widzę, to piec Heitztechnik Q Hit plus 20 nie posiada podajnika i retorty, więc jego konstrukcja nie przewiduje spalania owsa.

 

Zgadzam sie z Edwardem.

Do palenia owsem potrzebny jest palnik z podajnikiem albo przynajmniej retorta. Jeśli Twój kocioł nie posiada podajnika to myślę, że ciężko w nim bedzie palić owsem. Owies wydziela mnóstwo gazów palnych i dlatego jego spalanie musi być kontrolowane (przez podajnik właśnie). A jak nasypiesz owasa do pieca to pewnie też się zapali, tylko jak zgaśnie albo go przydusisz nowym zasypem to zacznie się wydzielać ogromna ilość białego dymu.

Zapcha się tym cały komin oraz piec. Następnie iskra i bum!

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgadzam się. Należy jednak brać pod uwagę wilgotność powietrza w domu. Ona wpływa w największym stopniu na odczucie subiektywne ciepła. W spalanie nie wieże za dużo widziałem. Tym bardziej w zwykłej retorcie. Palniki dedykowane do spalania owsa na dziś palą w granicach 35- 45 kg na średnie mieszkanie i to jest poglądowy wynik. 20 - 30 kg to wiosną, jesienią . Do podtrzymania żaru ( np na poczet CWU dziennie kocioł musi pochłonąć około 14 - 18 kg). Pozdrawiam i jak zwykle o rozsądek apeluje. To że ktoś uwierzy nie znaczy że tak jest. Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek : około 200m2 domu z czego 120m2 podłogowe,temp w domu około 25st.C.ekogroszku w pop --- przestępco ty!!! Kto to widział taka rozpustę termiczną uczynniać????

 

Tomek słusznie prawi, rzecz trzeba zbadać. Dokładnie.

 

Niebawem kupie 2 worki owsa i 0,7 l gorzałki to wam powiem co z tego wyszło. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy wyczytałem na innym poscie ze trzeba mieć jakiś inny ruszt do owsa czy to prawda. Ja mam piec zwykły do dolnego spalania i poprzedni właściciel dorobił podajnik i zbiornik i resztę do palenia na eko groszek. Węglem pali sie swietnie ale drogo mam miejsce gdzie mogę kupic owies i zastanawiam sie nad testami z paleniem owsa. Dlatego moje pytanie czy cos jeszcze musze zmienic w budowie pieca aby owies sie palil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
witam mam piec krzaczka 25kw próbowałem palic owsem ale z mizernym wynikiem , palic sie paliło ale to nie to

 

 

daj coś więcej o twoim kotle jakie spalanie górne czy dolne ???? ze sterownikiem czy z miarkownikiem ciągu .....poszalej na forum :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam piec krzaczka 25kw próbowałem palic owsem ale z mizernym wynikiem , palic sie paliło ale to nie to

 

 

PODOBNO szwagier pali w kociołku górno-dolnym samym owsem "od góry" i twierdzi że jest zajebiscie wsad starcza na 12-15 godzin przy tem 0 do-10 ale ja nie daje w to wiary (znam fantazje szwagra :angry: ) może ktoś doda coś od siebie ( ale prawdę!!!!!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Opłacalność tego roku nie wchodzi w rachubę ze względu na klęskę powodzi cena owsa u mnie w okolicy waha się w granicach 350 do nawet 480 za tonę co przy cenie eko u mnie na składzie wynoszącej 600 zł i kaloryczności "podobno" 25MJ całkowicie się nie kalkuluje.

Za to w minionym roku się opłacało bo owies miałem po 190 zł za tonę luzem i dokładałem do eko w stosunku 1-->3 i oszczędności były w granicach 400 zł za sezon.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.