Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Podłogówką Na Parterze - Zimny Powrót


Grisza44

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Potrzebuję pomocy i to przez duże P.
Od prawie 4 miesięcy walczę w ogrzewaniem podłogowym na parterze.

Może trochę o tym co mam a raczej co mi zainstalowano (domek ok. 120m2):

dół - ok. 64 m2 w podłogówce, dodatkowo jeden ścienny kaloryfer w dolnej łazience
góra - 4 grzejniki panelowe w sypialniach oraz jeden ścienny (łazienka) + podłogówka w łazience.

Na załączonych fotografiach widać moją kotłownię.
Opis problemu:
nie działa prawidłowo dolna podłogówka - rozdzielacz KAN 77A:
http://pl.kan-therm.com/kan/upload/rozdzielacze-73a-77a.pdf

Od samego początku przepływomierze nie reagowały - pozycja "pływaka" jest zawsze na 0.
Górna belka (wg mojej wiedzy jest to powrót) jest zdecydowanie cieplejsza od dolnej.
Nie można jej dłużej trzymam, bo można się poparzyć. :blink:
Dolna belka (ta z przepływomierzami) jest zdecydowanie chłodniejsza. Rurka, która jest najbliżej lewej strony jest najzimniejsza ze wszystkich pozostałych - jak skręcę praktycznie do zera pozostałe pętle to jej temperatura zwiększa się o maks 4sC - ale pozostałych pętli spada - wówczas jest jeszcze zimniej w domu :unsure:
Wg termometru, który jest zainstalowany wynosi obecnie 42sC lecz same rurki nie mają więcej niż 33 sC - zmierzyłem ich temperaturę za pomocą termometru laserowego dla dzieci.

Po przeczytaniu podobnych problemów wczoraj zrobiłem co poniżej:
- zakręciłem do końca zawór regulacyjny, następnie odkręciłem go o 2 ćwierćobroty.
- by-pass - sprawdziłem i jest zakręcony
- te kapturki z górnej belki są całkowicie odkręcone
- przepływomierze są otwarte praktycznie na maksa
- zawór 4d na pozycji 4

- pompa od podłogówki chodzi na III biegu

- pompy KELLER - CO na górę - II bieg

- pompa KELLER - CWU - I bieg
- piec działa na trybie pomp równoległych - aktualna temperatura CO - 59sC, CWU - 57sC
sterownik do pieca:
http://www.techsterowniki.pl/!data/shop/positions/43/st-37_rs__tech_2014_ze_schematem.pdf

Jako, że jestem laikiem mogłem czegoś nie dopisać zatem gdyby czegoś brakowało proszę o informację.

Z góry dziękuję za pomoc,
Grisza44

post-60669-0-23652100-1417606306_thumb.jpg

post-60669-0-97227700-1417606313_thumb.jpg

post-60669-0-05498000-1417606322_thumb.jpg

post-60669-0-46747700-1417606330_thumb.jpg

post-60669-0-51585800-1417606336_thumb.jpg

post-60669-0-77195900-1417606341_thumb.jpg

post-60669-0-58181300-1417606348_thumb.jpg

post-60669-0-37917500-1417606354_thumb.jpg

post-60669-0-16559300-1417606361_thumb.jpg

post-60669-0-98995500-1417606368_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź - jutro podpowiem to hydraulikowi. ;)  Jeśli coś jeszcze wpadnie komukolwiek do głowy to proszę o wypowiedź.

Co dwie głowy to nie jedna B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie masz podłączoną pompę od rozdzielacza?

 

Pompę mam podłączoną do gniazdka jeśli o to pytasz - rys. a

A jeśli kogoś ciekawi co to są za szare rurki (rys. b) - zostałem zmuszony do zamontowania stacji uzdatniania wody, którą czerpię z 22m studni.

Odżelaziacz + odmanganiacz + zmiękczacz+ lampa UV. Nie pisałem o tym wcześniej, bo nie wydaje mi się, by ten obwód miał cokolwiek wspólnego z powyższym problemem - ale mogę być w błędzie.

post-60669-0-30070600-1417637634_thumb.jpg

post-60669-0-80069500-1417637652_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , a w którą stronę jest skierowana strzałka na pompie? .Według twojego układu powinna być skierowana  w dół .Pompa  może też być zablokowana .Trzeba ją wtedy ręcznie ruszyć ( oczywiście najpierw odpiąć napięcie.) :)

Piszesz też ,że przepływomierze są odkręcone , na zdjęciu widać że są zamknięte i wreszcie czy pętle były przelane (odpowietrzone)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzałki na pompie jakoś się nie dopatrzyłem. Jedynie co mogę stwierdzić to, że napisy na niej trzeba czytać do góry nogami - tak jest zainstalowana.

Przepływomierze są odkręcone - na zdjęciu tego nie widać.

A podłogówka była 2x odpowietrzana przez mojego hydraulika.

 

Dzięki za wstępne podpowiedzi - jutro czekam na wizytę i zobaczę co Pan wymyśli - a jeśli nic to podsunę kilka Waszych uwag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U571 nie mieszaj. Czytałeś instrukcję rozdzielacza?

 Tu ewidentnie widać że problem tkwi w pompie, nie tłoczy do dolnej belki bo to ona jest belką zasilającą. Sprawdź strzałkę na pompie ( ma być na dół) , przepływ przez pompę i odpowietrzenie pompy. A może ona w ogóle nie działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak podłączone

 

attachicon.gifpolaczenie-systemu-ogrzewania-podlogowego-z-systemem-ogrzewania-grzejnikowego.jpg

 

U Ciebie czujnik temperatury jest w innym miejscu

U mnie zasilanie idzie od góry - pompa ma strzałkę skierowaną w dół i tak jest zamontowana. Zatem u mnie dolna belka jest zasilającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U571 nie mieszaj. Czytałeś instrukcję rozdzielacza?

 Tu ewidentnie widać że problem tkwi w pompie, nie tłoczy do dolnej belki bo to ona jest belką zasilającą. Sprawdź strzałkę na pompie ( ma być na dół) , przepływ przez pompę i odpowietrzenie pompy. A może ona w ogóle nie działa?

 

Na wstępie dziękuję wszystkim za pomoc - wszelkie podpowiedzi były na wagę złota i na chwilę obecną problem jest po stronie pompy (mam nadzieję, że to tylko był ten problem). Hydraulik przyjechał z własnym termometrem i pomierzył sC. Okazało się, że pompa jest najcieplejsza z całego układu. Po demontażu pojawił się o to jaki widok. Ten plastikowy pierdolnik jest popalony, powykręcany i połamany.

Następna pompa ma przyjechać jutro kurierem (oby zdążył, bo weekend tuż tuż a pora roku nie rozpieszcza) i hydraulik ją od razu zamontuje.

Ciekaw jestem co mogło być przyczyną tej awarii i czy zareklamują mi to u producenta ?

Podobno pompy nie wolno uruchamiać na sucho i ta nie była uruchomiona wcześniej niż po podłączeniu do instalacji i odkręceniu zaworów na belkach.

 

Dam znać co będzie po wymianie a tym czasem dzięki wszystkim raz jeszcze za udział w dyskusji...

 

Grisza44

post-60669-0-39302400-1417702230_thumb.jpg

post-60669-0-47110500-1417702232_thumb.jpg

post-60669-0-36137500-1417702235_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, co się dzieje z ogrzewaniem podłogowym na parterze gdy odłączy się ogrzewanie pietra

 

To pytanie do b.doświadczonych użytkowników tego forum ;)

Mi osobiście się wydaje, że to wszystko jest kwestią indywidualną każdej z instalackji, bo co mógł wymyslić i następnie zrobić instalator to już inna bajka :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję wszystkim za pomoc - wszelkie podpowiedzi były na wagę złota i na chwilę obecną problem jest po stronie pompy (mam nadzieję, że to tylko był ten problem). Hydraulik przyjechał z własnym termometrem i pomierzył sC. Okazało się, że pompa jest najcieplejsza z całego układu. Po demontażu pojawił się o to jaki widok. Ten plastikowy pierdolnik jest popalony, powykręcany i połamany.

Następna pompa ma przyjechać jutro kurierem (oby zdążył, bo weekend tuż tuż a pora roku nie rozpieszcza) i hydraulik ją od razu zamontuje.

Ciekaw jestem co mogło być przyczyną tej awarii i czy zareklamują mi to u producenta ?

Podobno pompy nie wolno uruchamiać na sucho i ta nie była uruchomiona wcześniej niż po podłączeniu do instalacji i odkręceniu zaworów na belkach.

 

Dam znać co będzie po wymianie a tym czasem dzięki wszystkim raz jeszcze za udział w dyskusji...

 

Grisza44

Pewnie jakiś brud po montażowy wlazł i zablokował pompę , w tym układzie nie ma możliwości montażu filtra przed pompą i to mogło być przyczyna awarii.

Ale dobrze - wiesz co i jak,  a to najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku kolegi U571 czujnik jest na belce powrotu

 

Zatem u mnie dolna belka jest zasilającą.

post-12152-0-32414500-1417713956_thumb.jpg

Czujnik u kolegi Grisza44 jest na belce zasilającej.

 

 

Gdzie powinien być zamontowany czujnik na belce zasilającej czy belce powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku kolegi U571 czujnik jest na belce powrotu

 

 

attachicon.gifpost-60669-0-58181300-1417606348.jpg

Czujnik u kolegi Grisza44 jest na belce zasilającej.

 

 

Gdzie powinien być zamontowany czujnik na belce zasilającej czy belce powrotu?

A Tece ma jeszcze inaczej  :P

post-18578-0-87758700-1417715694_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja rozdzielacza ( link w pierwszym poście) , strona 3 pkt.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. B)

Problemem okazała się tylko i wyłącznie pompa.

Po zamontowaniu nowej przepływomierze od razu podniosły się żwawo do góry czego nigdy wcześniej nie widziałem. :D

Woda popłynęła tam gdzie powinna. Za pomocą termometru laserowego dla dzieci ustawiłem identyczną temperaturę na pętlach

i obecnie wszystkie grzeją tak samo. Pompa ustawiona na 1. Wczoraj piec cały dzień wygrzewał podłogę na parterze i obecnie temperatura powietrza wynosi 22 stopnie a woda w instalacji ok. 36 stopnie. Na powrocie jest praktycznie taka sama jak na wejściu. Zawór regulacyjny otwarty na pełne obroty (720 stopni). By-pass zakręcony. Temperatura pieca 56 stopni - najniższa jaką zaleca producent. Tryb pracy pieca: pompy równoległe.

 

P.S. Zastanawiam się jak dystrybutor/producent w/w rozdzielacza zareaguje na reklamację w/w pompy?

Jak dla mnie sprzedali mi uszkodzony towar od samego początku, bo nigdy nie widziałem, by jakikolwiek z przepływomierzy drgnął choć o milimetr. Dam Wam znać w tym samym wątku.

 

Pozdro!

Grisza44

post-60669-0-46876800-1417960820_thumb.jpg

post-60669-0-48228900-1417960822_thumb.jpg

post-60669-0-32768000-1417960824_thumb.jpg

post-60669-0-47659600-1417960826_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.