Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Ciepla - Potrzeba?


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosze o odpowiedz czy bufor ciepla jest warty montażu w domku jednorodzinnym o pow.220m2 i kotłem 25kW wspomne o dolezeniu kiedys kolektorow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeżeli koszty jego zakupu nie są problemem to z pewnością tak.

Bufor ciepła pozwoli

-magazynować nadwyżki ciepła produkowanego przez kocioł w ilości przekraczającej chwilowe zapotrzebowanie,

-magazynować ciepło tak, aby można było z niego korzystać również wtedy, gdy kocioł nie pracuje,

-umożliwi pracę kotła w zakresie jego optymalnej sprawności,

-pozwali na wykorzystanie ciepła z kolektorów słonecznych do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, nawet gdy temperatura czynnika ogrzanego w kolektorze jest relatywnie niska (niewiele wyższa, niż temperatura powracającego czynnika z instalacji, a niższa niż temperatura zasilania),

i w ogóle pozwala na połączenie w jednej instalacji kilku różnych źródeł ciepła, np. kominka z płaszczem wodnym i kotła gazowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-magazynować nadwyżki ciepła produkowanego przez kocioł w ilości przekraczającej chwilowe zapotrzebowanie,

Jak kocioł ma dobrze dobraną moc to nie ma nadwyżek ciepła.

 

 

-magazynować ciepło tak, aby można było z niego korzystać również wtedy, gdy kocioł nie pracuje,

Kocioł powinien pracować 24 godziny na dobę.

 

 

-umożliwi pracę kotła w zakresie jego optymalnej sprawności,

To lepiej zamontować zawór 4-o drogowy.

 

 

-pozwali na wykorzystanie ciepła z kolektorów słonecznych do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, nawet gdy temperatura czynnika ogrzanego w kolektorze jest relatywnie niska (niewiele wyższa, niż temperatura powracającego czynnika z instalacji, a niższa niż temperatura zasilania),

Jaką powierzchnię muszą mieć kolektory aby ogrzewać dom?

Do CWU powinien być bufor (bojler) CWU.

 

 

i w ogóle pozwala na połączenie w jednej instalacji kilku różnych źródeł ciepła, np. kominka z płaszczem wodnym i kotła gazowego.

Z tych źródeł korzysta się alternatywnie i bufor nie jest do tego potrzebny.

 

 

Decyzja o montażu bufora należy do Ciebie.

Przeczytaj na forum tematy dotyczące bufora.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Prosze o odpowiedz czy bufor ciepla jest warty montażu w domku jednorodzinnym o pow.220m2 i kotłem 25kW wspomne o dolezeniu kiedys kolektorow .

 

A kociołek to śmieciuch, z podajnikiem, czy jak ?, to to ważne, jak dobrze moc kotła dobrana, to nie ma takiej potrzeby. Tym bardziej, że jak już bawić się w bufor, to od min. 500l w górę, a raczej 800-1000l. Czy dom jest dobrze ocieplony, jak stolarka okienna itd. Chodzi głównie o zapotrzebowanie domu na ciepełko. Może się okazać, że wymiana na odpowiedni kocioł jest rozsądniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

- Piec dolnego spalanie - nie ma potrzeby bufora.

- Piec górnego spalania (śmieciuch) - warto zainstalować bufor (1000 litrów albo i większy)

- ogrzewanie "kombinowane" piec węglowy i np pompa ciepła powietrze-woda - wręcz bardzo wskazane. Jeśli temperatura na zewnątrz jest np do -5 stopni C. to w godzinach taniego prądu pompa może dać ciepło na pokrycie potrzeb domu, a nadwyżkę można zgromadzić w buforze na czas droższej taryfy. Koszt ogrzewania pompą ciepła w takim systemie jest porównywalny z koszem palenia węglem.

Pozdrawiam.

vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Z mego doświadczenia wynika, że bufor jest przydatny wszędzie tam, gdzie może występować chwilowy nadmiar mocy kotła. Co ważne - jeśli przy tym spalanie odbywa się w zakresie pracy ekonomicznej kotła.

Podam ci na przykładzie domku około 150 m2 docieplonego styropianem 15 cm, gdzie jest bufor 1000 litrów i piec śmieciuch. Jedno rozpalenie w piecu przy temperaturze zewnętrznej do -5 st.C w nocy i w dzień +5st.C.. przy naładowaniu bufora starczało do 24 godzin. Piszę że starczało, gdyż od listopada 2011r. jest też pompa ciepła około 30 000 BTU (10 kW). Pompa do mrozów (do około 15 stycznia) w zasadzie wystarczyła do ogrzania domku w taryfie G-12E oczywiście w drugiej taryfie.

Kilka razy trzeba było również napalić w piecu (250 kg węgla brunatnego w ciągu 70 dni).

Uwagi do tego konkretnego przypadku:

- bufor mógłby być większy

- pompa o większej mocy (w styczniu dokupiona została pompa o mocy 24 000 BTU - do założenia w przyszłym sezonie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz jeszcze ile by trwało ładowanie bufora 3000l kotłem de dietrich gtu 1203 v o mocy 21kW.

Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Kiedyś liczyłem pojemność cieplną takiego bufora. Jeśli mnie pamięć nie myli, to

w buforze 1000 litrów można zakumulować około 60 do 70 kWh energii przy założeniu, że nagrzeje się go do okło 75 ct.C. Jeśli dom jest już nagrzany i na podtrzymanie ciepła potrzeba około 5 kW to przy pełnej mocy kotła możliwa jest nadwyżka przekazywana do bufora około 15 kW na godzinę. Więc około 4 godziny.

Jeszcze jedno - jeśli mamy podłogówkę, to możemy z bufora więcej "wycisnąć" niż przy zwykłych kaloryferach.

Pozdrawiam

vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do kotła z podajnikiem to porażka. Bufor montujemy gdy posiadamy nadmiar mocy kotła, np. zapotrzebowanie domu to 10kW a my posiadamy kocioł o mocy 20kW wtedy zastosowanie bufora ma sens. Gdy zaś mamy kociołek 10-12 kW a zapotrzebowanie domu to 10kW dołożenie bufora będzie tylko kumulowało straty. Kociołek nie będzie mógł dogrzać wody mimo że będzie chodził na max. obrotach przez co spaliny będą nam grzały komin, a kociołek zacznie pożerać znaczne ilości opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do kotła z podajnikiem to porażka.

Masz rację. Tu cały czas dyskutujemy o buforze dla pieca o nadmiarze mocy. W grę wchodzą głównie tzw. "śmieciuchy".

Osobiście posiadam piec dolnego spalania i mimo, że w 2010 roku tuż przed kupieniem tego pieca kupiłem bufor 900 litrów to go nie podłączyłem, gdyż jest zbędny. Przyda się po zamontowaniu pompy ciepła.

W google można przeczytać, że kocioł do którego chce założyć bufar kolega elpiotrek to kocioł olejowy, więc też nie widzę takiej potrzeby.

Temat założył marekd. U niego dom ma 220 m2, a piec 25 kW. Wprawdzie nie podaje jaki to piec, ale zakładam, że górnego spalania.

 

vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Również rozważam zakup takiego buforka. U nas instalacja miała by wyglądać tak że głównym źródłem ciepła jest piec gazowy, a dodatkowym kominek z płaszczem wodnym. Kominek planuje zakupić w wersji 24kW na domek 180m2. Dodam tylko że planujemy wprowadzić się na sam dół czyli ok 120m2 a poddasze użytkowe zaadobptować dopiero za jakiś czas (3-5lat). Nadwyżki ciepła przy paleniu kominkiem powinny być wobec tego dość duże, szczególnie w pierwszym okresie czyli bez użytkowania "góry". Co myślicie o takim rozwiązaniu? Bufor spełni swoje zadanie? W grę wchodzi taki o pojemności 1000L, innego nie za bardzo będzie gdzie zmieścić. Domek wybudowaliśmy z Ytong'a Energo 24cm + 15cm styropianu Termoorganika Platinum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kominek w wersji 24kW to naprawdę osiągnie max 15kW i uwierz mi że grzejąc tylko 120m2 ten kominek nie bedzie miał nadmiaru mocy. Sam mam kominek z pw o mocy 24kW dom mam 100m2 ściany 20cm styro, podłoga 20cm styro dach 25cm wełny i miałem zamiar kilka lat temu dołożyć do niego bufor, na szczęście dla mnie nie zamontowałem bufora. Powiem Ci tylko tyle że aby zagrzać takim kominkiem tak duży zbiornik to będziesz siedział przy kominku przez cały dzień i dokładał co godzinę, co za tym idzie spalisz ogromne ilości drewna, po kilku dniach będziesz przeklinał tego kto Ci doradził do kominka bufor. Kominki niestety mają marną sprawność i przy ostrym paleniu dużo ciepła idzie w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek z płaszczem wodnym rozumiem salon to kotłownia .Kominek to ma być kominek, Bufor to magazyn ciepłej wody do co, Na 200m2 bufor do 3000 tyś litrów .To jest jakaś tam wygoda , Kocioł ci wygaśnie to ciepła woda będzie krążyć po grzejnikach około 16/20 g ,pompy ciepła to inna sprawa ,Montowałem Szwedzkie pompy Polaris .Wspomagane solarami ,Zbiorniki 500 i300 litrowe z grzałkami 6/12kw, Pompy ciepła muszą mieć dodatkowe źródło ciepła , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument z kotłownią w salonie w ogóle do mnie nie trafia.

 

Rozumiem, że kategorycznie odradzacie stosowanie w moim przypadku bufora? Z tego co słyszałem to przy kominku, który chce zastosować tj 24kW na 120m2 te nadwyżki są naprawdę duże, a bufor 1000L zapewnia ciepło przez około 12h. Rozumiem że Waszym zdaniem ilość opału, który zostanie zużyty żeby kominek kręcił na maxa jest nieadekwatna do tych 12h, w którym tego paliwa spalać nie będę musiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz miejsce na złożenie taczki drewna w domu bo tyle go spalisz żeby podgrzać taki bufor i czas na to żeby cały dzień co godzinkę dokładać do kominka to montuj bufor. Nie pisze tego żeby cię zniechęcić do montowania bufora bo bufor to fajna sprawa. Montuje się go po to żeby nie biegać co chwilę i dokładać opału tylko żeby ogrzewanie domu było jak najmniej uciążliwe. Dlatego bufor montuje się do kotła o mocy znacznie większej niż zapotrzebowanie domu żeby jednym załadunkiem zapewnić sobie ciepło na cały dzień. A teraz pomyśl i jaki sens ma montowanie takiego bufora do kominka i dokładanie do niego co godzinę? Masz na to czas? Jeżeli masz na to czas i budujesz nowy dom to bufor jest zbędny bo zapalisz w kominku 3 razy dziennie i masz spokój a przy buforze staniesz się jego niewolnikiem. Ja nie mam czasu na to żeby do kominka dokładać 3 razy na dobę dlatego będę montował w tym roku kocioł do którego będę mógł podchodzić raz na dobę.

Tomek 61 dobrze ci napisał ja sam mam w salonie kotłownię, wiem co piszę każdego dnia do domu muszę wnieść 6 dużych 20l wiader drewna ( dwa wiadra wchodzą na jeden załadunek ) i mimo że uwielbiałem na początku palić w kominku teraz już nie jest to dla mnie przyjemne. W tym roku montuje kociołek możliwe że dołożę do niego bufor żeby zaglądać do niego raz dziennie. A kominek będę rozpalał tylko w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem, tak się składa że żona nie pracuje (wychowuje dzieci) więc założenie jest takie że ja rano rozpale w kominku a ona będzie dorzucać a jak nie będzie miała na to ochoty to piec gazowy przejmie dowodzenie (względnie bufor jak mi zasugerowano => stąd te dywagacje).

Drewienko składować będzie gdzie (w planach mamy zrobić taką "lade" długą na 300x50x50cm i pakować pod spód czyli w porywach 0,75m3 powinno się zmieścić.

 

Trochę nie do końca rozumiem jakiej mocy kominek musiałbym mieć żeby ten bufor spełniał swoje zadanie.

 

Na forach wyczytałem że w normalnym budownictwie szacuje się 100W/m2 zapotrzebowania na ciepło. Czyli przy 120m2 jest to 12kW. Kominek 24kW (20kW moc wodna + 4kW oddaje przez szybę) wydaje się wystarczającym naddatkiem. W przypadku rozbudowy domku o rzeczoną tutaj górę do 180m2 zgadzam się że te naddatki nie będą zbyt duże ale w 5 lat zakładam że buforek powinien się zamortyzować.

 

P.S. Jeszcze jedna kwestia, bo specjalistą w dziedzinie nie jestem i może powinienem o to zapytać na samym początku => Rozumiem że można układ skonfigurować tak że tylko kominek grzeje wodę w buforze a piec gazowy tego nie robi? Wydaje mi się to jasne ale ojciec przy jednej z rozmów poddał to pod wątpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego widzę że się uparłeś na ten bufor wiec zrób tą instalację z głową . Kocioł gazowy nie możne podgrzewać bufora. Instalację musisz zrobić tak żeby najpierw ciepło szło na dom a później ewentualnie nadwyżki na bufor jak wepniesz bufor bezpośredni w kominek to zanim ci to wszystko ruszy to wieczór nastanie a żona cie przeklnie. Poszukaj ludzi na forach co mają kominki i bufor kiedyś wielu montowało bufory teraz coś o nich nie słychać, może najdziesz takich co są z tego rozwiązania zadowoleni i podadzą ci sprawdzony przepis jak to maja zrobione u siebie że dobrze im działa. Uważaj też na teoretyków jakich tu wiele i którym się tylko wydaje że coś powiano działać, tylko że jak nie będzie to nie wezmą za to odpowiedzialności a ty zostaniesz z problemem.

 

Co do mocy kominków to widzę że jest tu totalna samowolka u producentów kominków, dla przykładu podam ci prosty przykład porównaj sobie kociołek o mocy 25kw do kominka o tej samej mocy, powierzchnia wymiany kotła będzie znacznie większa od powierzchni kominka wiec nie wiem jak to jest liczone. Wymienniki ciepła w kominku są bardzo prymitywne najczęściej są to okrągłe rurki które obmywa płomień niestety nie są one w stanie odebrać tyle ciepła co poziome pułki w kotle, przez co dużo ciepła ucieka kominem a im ostrzej palimy tym strata się zwiększa. Druga sprawa żeby uzyskać duża moc z kominka trzeba to drewno spalać bardzo ostro, u mnie np. dwa takie wiadra drewna przy ostrym jaraniu potrafię spalić nawet w 40 min( ogromne ilości ciepła wtedy idą w komin), przy delikatnym paleniu w trzy godziny. Przy ostrym paleniu komin mi się tak nagrzewa że na poddaszu działa jak piec kaflowy. Zysków nie będzie żadnych z tego bufora a wręcz odwrotnie drewna spalisz znacznie więcej, Palenie drewnem w domu w cale nie jest teraz tanie no chyba że ma się swój las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego widzę że się uparłeś na ten bufor

Jak pacjent jest uparty i chce żyć to w takim przypadku medycyna jest bezradna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.