Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor + Bojler Cwu


Otyniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem bezpośrednio przed wyposażaniem kotłowni w nowym domu. Wybór padł na kocioł stałopalny z dużym buforem (w całym domu podłogówka). Problem mam z podłączeniem ogrzewacza CWU. Zbiorniki zintegrowane są strasznie drogie, dlatego się zastanawiam, czy takie podłączenie jak na schemacie ma szanse zadziałać. Chcę wykorzystać bojler płaszczowy zasilany z górnych warstw bufora. Kilka pytań do specjalistów / praktyków:

 

1) Czy bojler będzie wydajnie grzał wodę? Jak wymagana min temperatura zasilania?

2) Jak długo będzie trwało ogrzanie przy zasilaniu powiedzmy 70 st?

3) Czy obieg grawitacyjny wystarczy, a może niezbędna jest jakaś mała pompka?

4) W jaki sposób moge regulować temperaturą wody w bojlerze?

5) Na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę?

6) Czy ktoś może się pochwalić podobnym rozwiązaniem? Jak się sprawdza?

 

Dodam, że nie jestem hydraulikiem, ale przecież człowiek uczy się całe życie, dlatego proszę nie wpisywać rad żeby iśc do specjalisty, bo jakby każdy tak będzie robił, to zamkną forum ;)

Pozdrawiam i czekam na uwagi

CO-CWU.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ad.1,2 Bojler będzie grzał , temp. zasilania jak najwyższa , czas grzania zależy od pojemności i powierzchni wymiany ciepła zbiornika - powinny być dane na stronie producenta bojlera

ad. 3,4 Obieg grawitacyjny do bojlera nie wystarczy musi być pompa sterowana temp. CWU - czujka( termostat) w bojlerze który włącza pompę przy niskiej temp i wył przy wysokiej - taka reg jest najprostsza

ad.5.6 Wejście czynnika grzewczego z kotła do bufora musi być z boku, w najwyższym miejscu, woda do inst CO na niższym odpływie np 1/3 od góry najlepiej po przekątnej bufora, powrót CO do kotła też nie na samym dole bufora, powrót z bojlera i CO na samym dole,

Mam coś podobnego ale układ zbiornik w zbiorniku 1000/200 Biawara.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi.

 

Chyba faktycznie zastosuje rozwiązanie z pompą wymuszającą.

Co do bufora z wężownicą CWU to rozwiązanie super mi się podoba - ale ma ono jeden duży minus: bardzo wysoka cena! Nieco tańsze są zbiorniki kombinowane, ale i tak rozwiązanie z osobnym boilerem pozwala trochę zaoszczędzić. Dodatkowo można sterować temperaturą CWU podczas procesu ładowania (bez mieszacza na wyjściu).

 

Zastanawia mnie tylko, dlaczego radzisz podłączyć powrót bufora na kocioł nie na najniższej mufie? Czy wtedy mam szansę naładować całkowicie bufor?

 

Jeszcze pytanie dodatkowe:

Jak w prosty sposób nie dopuszczać do włączania pompy CWU gdy temperatura w buforze jest zbyt niska? Chciałbym sterować pompą z czujnika w bojlerze (np. 45st - włącz / 55 - wyłącz), ale jak w buforrze będzie np. 50st to pompa nigdy się nie wyłączy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze pytanie dodatkowe:

Jak w prosty sposób nie dopuszczać do włączania pompy CWU gdy temperatura w buforze jest zbyt niska? Chciałbym sterować pompą z czujnika w bojlerze (np. 45st - włącz / 55 - wyłącz), ale jak w buforrze będzie np. 50st to pompa nigdy się nie wyłączy!

Do tego stosuje się sterownik różnicowy, który ładuje bojler tylko wtedy, gdy temp. źródła jest np. o 3K wyższa.

 

Nie czaję - dodatkowa wężownica w buforze kosztuje więcej niż całe ustrosjtwo (wspomniany sterownik, pompa, bojler!!! i cała instalacja do tego)? :blink:

 

Odnośnie tego, że na bojlerze nie trzeba mieszacza termostatycznego, to radzę go i tak założyć.

Eliminuje to wiele niedogodności (poparzenia, odkręcanie kurków za każdym razem inaczej, wysoka temp. wody w rurach dolotowych do kranów - straty itp.). Jak pisałem jest to prawie obligatoryjne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego stosuje się sterownik różnicowy, który ładuje bojler tylko wtedy, gdy temp. źródła jest np. o 3K wyższa.

Dzięki - przyjrzę się temu rozwiązaniu

 

Nie czaję - dodatkowa wężownica w buforze kosztuje więcej niż całe ustrosjtwo (wspomniany sterownik, pompa, bojler!!! i cała instalacja do tego)? :blink:

 

Sam nie wiem dlaczego tak jest, ale proszę samemu sprawdzić:

 

Bufor standardowy:

http://keno-energy.istore.pl/pl/bufor-ciepla-z-1-wezownica-eps-1w-1500l.html

 

Bufor z wężownicą CWU:

http://keno-energy.istore.pl/pl/bufor-ciepla-warstwowy-z-wezownica-cwu-i-1-wezownica-do-co-sks-1w-1500l.html

 

Różnica to ok 6000. Są nieco tańsze rozwiązania, ale zawsze kilka tys. trzeba dołożyć do węzownicy CWU. Dodatkowo część CWU w zbiorniku jest najbardziej awaryjna, a serwis całego bufora może być nie lada problemem...

 

Odnośnie tego, że na bojlerze nie trzeba mieszacza termostatycznego, to radzę go i tak założyć.

Eliminuje to wiele niedogodności (poparzenia, odkręcanie kurków za każdym razem inaczej, wysoka temp. wody w rurach dolotowych do kranów - straty itp.). Jak pisałem jest to prawie obligatoryjne.

 

Jeśli mój sterownik do bojlera CWU będzie utrzymywał w nim określoną temperaturę (tj. wyłączał pompę gdy osiągnie np. 55 st) to nie widzę konieczności stosowania mieszacza. Zbyt wysokiej temperatury nie będzie, poparzeń też, a straty - tyle co pompa naciągnie i rury oddadzą między buforem a bojlerem.

 

 

Mam nadzieję, że jest w tym trochę racji...

Ponieważ mam dużo mniejsze doświadczenie więc drążę temat (niektóych rzeczy, które są dla Was oczywiste, ja mogę nie rozumieć od razu ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem dlaczego tak jest, ale proszę samemu sprawdzić:

 

Bufor standardowy:

http://keno-energy.istore.pl/pl/bufor-ciepla-z-1-wezownica-eps-1w-1500l.html

 

Bufor z wężownicą CWU:

http://keno-energy.istore.pl/pl/bufor-ciepla-warstwowy-z-wezownica-cwu-i-1-wezownica-do-co-sks-1w-1500l.html

 

Różnica to ok 6000. Są nieco tańsze rozwiązania, ale zawsze kilka tys. trzeba dołożyć do węzownicy CWU. Dodatkowo część CWU w zbiorniku jest najbardziej awaryjna, a serwis całego bufora może być nie lada problemem...

No nie wiem dlaczego tak ludzi w bambuko chcą robić...

 

Tu mam pierwszy lepszy link i cena jakaś normalna.:

http://www.fuego.pl/go/_info/?id=4956

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem dlaczego tak ludzi w bambuko chcą robić...

 

Tu mam pierwszy lepszy link i cena jakaś normalna.:

http://www.fuego.pl/go/_info/?id=4956

 

Witam

Najdroższy jest zbiornik w zbiorniku np Biawar 1000/200 z 1 wężownicą 8500+23%= 10 455,00, czasem sprzedawcy dają rabat 10-20%

 

Spróbuj jeszcze "NOEL" z Wrocławia, czasem na ALL... mają taniej o 20- 30% od katalogu

 

Pamiętaj też o wymiarach aby bufor wszedł do pomieszczeniatongue.gif, Kolega kupił 2000l i musiał go postawić w przedpokoju bo nie mógł się zmieścić w kotłowni, po latach obudowany boazerią wygląda całkiem gustowniebiggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem dlaczego tak ludzi w bambuko chcą robić...

 

Tu mam pierwszy lepszy link i cena jakaś normalna.:

http://www.fuego.pl/go/_info/?id=4956

 

Tylko że w tym zbiorniku są dwie węzownice stalowe, które mogą pracować z wodą zdemineralizowaną (kotłową), a nie przepływającą wodą użytkową. Woda z instalacji zawiera dużo związków aktywnych i "szybko da sobie radę" z taką węzownicą. Ta do CWU musi być miedziana lub conajmniej z nierdzewki. Powierzchnia węzownicy CWU powinna być jak największa, żeby zwiększyć wydajność, a ta z linku ma mniej niż 2 m2 i jest umieszczona w środku zbiornika...

 

Może znalazłbym jakiś zbiornik taniej o 20 czy 30 % - ale idąc tym tropem dostanę odpowiednio proporcjonalną zniżkę na zbiornik bez węzownicy - więc różnica (kilka tys.) jest wciąż dużo wieksza niż "inwestycja" w dodatkowy układ CWU.

 

Jeśli chodzi o rozmiary - to odpadły mi tylko bufory 1500l z Galmetu (270 cm wysokości). Poza tym musiałem nieco powiększyć otwór drzwiowy do kotłowni :-) i mam nadzieję, że wszystko jakoś upcham...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jeśli moc będzie zbyt mała to nie nagrzeję mi wystarczająco wody podczas normalnego przepływu, chyba że będę zmniejszał prędkośc przepływu. Ponieważ wężownice CWU w zbiornikach mają standardowo ok 5m2, a ta ma mniej niż 2m2 - na dodatek jest umieszczona w środkowej strefie zbiornika to nie zaryzykował bym takiego testu w moim domu.

 

Z resztą nie ma co płakac nad rozlanym mlekiem, bo ta wężownica jest z materiału, który się nie nadaje do takich zastosowań, więc to już ją wyklucza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jeśli moc będzie zbyt mała to nie nagrzeję mi wystarczająco wody podczas normalnego przepływu, chyba że będę zmniejszał prędkośc przepływu. Ponieważ wężownice CWU w zbiornikach mają standardowo ok 5m2, a ta ma mniej niż 2m2 - na dodatek jest umieszczona w środkowej strefie zbiornika to nie zaryzykował bym takiego testu w moim domu.

 

Z resztą nie ma co płakac nad rozlanym mlekiem, bo ta wężownica jest z materiału, który się nie nadaje do takich zastosowań, więc to już ją wyklucza...

To wszystko jest racja, nie bronię tego konkretnego zbiornika, jeśli kręgi są stalowe to jasne, że się nie nadaje.

 

Chciałem tylko wiedzieć czy 2 m2 jako za mało to jest Twoje wyliczenie rzeczywiste, czy takie "wydaje mi się".

Jak się sprawdza zbiorniki pod tym kątem, to warto znać zapotrzebowanie w tym zakresie [jak wiadomo te same 2m2 może być za mało a w innych warunkach (np. mniej osóB) może wystarczyć w zupełności].

 

Jeśli przewaliłeś rynek i różnica wynosi ok. 5000 za dodatkową wężownicę (co jest konkretną i myślę wartą zweryfikowania informacją), to rzeczywiście jest bez sensu. Bojler zewnętrzny wyjdzie dużo taniej, jak pisałeś wcześniej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.