Skocz do zawartości
IGNOROWANY

3 Źródła Ciepła (Piec Kondensacyjny + Na Paliwa Stałe + Kominek Z Płaszczem Wodnym)


matek08

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak kiminero, ale dla mnie sterowanie tymi 2 zaworami jest banalne.

 

No właśnie. Ma być prosto i banalnie ale też mniej dokładnie (wydajnie), czy jak bozia przykazała, bo już się pogubiłem.

Jeżeli koszty inwestora nie "przerażają", to generalnie trochę sobie podyskutujemy o alternatywnych (tańszych) rozwiązaniach a inwestor zatoczy koło i zrobi instalację wg gotowego schematu dedykowanego do gotowego sterownika typu "kombajn". Tak czy inaczej mak powie "a nie mówiłem".

 

Ja nawet rozumiem tego hydraulika. Klient mówi mu co i jak ma zrobić a odpowiedzialność i tak spada na niego. Dlatego chłopina ciągnie w swoją stronę ile się da.

 

vernal podrzucił ciekawy sterownik do tych zastosowań. Jest też do tego jakiś schemat. Dać to hydraulikowi, określić warunki jakie ma spełniać układ (np. gazowy nie może ładować bufora, przy wychłodzonej cwu zatrzymujemy ogrzewnie co itp.). Jeśli po rozruchu wszystkie warunki zostaną w praktyce spełnione to wszyscy będą zadowoleni. Zaznaczam, że jak wg hydraulika system wysterowania pochłonie 5tys. to trudno.

 

Co do mojego pomysłu, to jak wyżej pisałem każde źródło własny fabryczny sterownik, zawory przełączające na zwykłych przelgowych termostatach (jak do podłogówki, dwustanowe) założonych na rurze wyjściowej bufora. Dokładnie taki użyty jest na tych ostatnich schematach.

Całość skrajnie uproszczona, z mojej strony nie przetestowana. Wersja raczej dla hydraulika eksperymentatora.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerknijcie i powiedcie co o tym myślicie :)

No widzisz, mówiłem, że coś się znajdzie - dobrze, że poszperałeś.

Widać, że to o czym pisaliśmy tu wszyscy to nie żaden eksperyment.

 

Jeśli chodzi o sam układ, to jest on dodatkowo dostosowany do solarów. Ze względu na glikol zastosowano tutaj wymiennik oraz wężownice.

U Ciebie solarów nie przewidziano i dlatego pewne elementy są tutaj zbędne (te wspomniane powyżej).

Tak więc w tej części schematu (buforowej) można wymazać wymiennik ciepła oraz obie wężownice.

Do bufora należy jeszcze podpiąć kocioł na paliwo stałe.

I co się okazuje?

Otrzymujemy dokładnie to, co na naszych schematach, kreślonych dzielnie przez kiminero (który swoim początkowym pomysłem tak naprawdę ruszył temat z miejsca).

 

Teraz dalej - to co za buforem.

Kocioł gazowy podpięty tak naprawdę dokładnie jak przez kiminero.

Brakuje drugiego 3D odcinającego całkowicie bufor (i przez to woda w nim krąży nawet gdy on wogóle nie grzeje). Może to nieduża strata, ale w sytuacji, gdy mamy sterownik z 4 wyjściami, możemy sobie pozwolić na ten zawór (czyli tak jak było u nas).

 

Pozostaje jeszcze zbiornik cwu.

W sumie można zrobić tak jak proponują koledzy z IB i założyć kolejny zawór 3D. Czwarte wyjście sterownika przełączy na jego grzanie, gdy temp. czujnika T4 umieszczonego w cwu spadnie poniżej zadanej wartości (zakładam 50C).

Można też kupić do niego osobną pompę oraz sterownik różnicowy do cwu (zobacz w IB na ich opisy) i sterować grzanie cwu w systemie godzinowym/dobowym/tygodniowym.

 

Reasumując sterowanie zrobiłbym tak:

Wspomniany sterownik z 4 wyjściami:

1. Zawór do odcinania bufora (ustawić np. na 40C u góry bufora)

2. Zawór do odcinania gazówki i jednocześnie jej całkowitego wyłączenia (np. 55C u góry bufora)

3. Zawór do odcinania cwu (np. 50 w cwu)

4. Może sie jeszcze przydać...

 

Warto zwrócić uwagę, że nie są potrzebne termostaty przylgowe ani jakiekolwiek przekaźniki (wszystko jest już w sterowniku a czujniki mają znaleźć sie w pochwach ;)

 

Sterownik kominka

1. Sterowanie pompą oraz dmuchawą kominka

 

Sterownik kotła

1. Sterowanie spalaniem oraz pompą kotła

 

Pozostaje sterowanie c.o.

Temat do rozpracowania, zależy co tam masz mieć i jak sobie wyobrażasz komfort użytkowania - coś na jutro, nie dziś bo już późno.

 

Jeszcze mała uwaga na temat solarów.

Jeśli mają być, to wystarczy zakupić bufor z 1 wężownicą i tam je podpiąć z ich glikolem i osobnym sterownikiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już rozprowadzone odjścia do grzejników, ciepłą i zimną wodę oraz kanalizę, brakuje tylko kotłowni i ogrzewania podłogowego...

Jak gościu odwalił większość brudnej roboty, a wy nie możecie się gogadać to mu podziękuj! Z doświadczenia wiem, że lepiej teraz się rozstać, niż później żałować. Na pewno znajdziesz takiego fachowca, co będzie miał podbną wizję ogrzewania i zrealizuje twoje wymagania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejżałem dokładnie ten schemat i wygląda na to że to jest to czego szukam.

bufor będzie inaczej "ładowany" i będzie dodatkowy zawór odcinający go gdy będzie grzane tylko gazówką :)

 

muszę się jeszcze tylko od producenta dowiedzieć czy na pewno ten sterownik działa tak jak chcę by działał.

 

dzięku temu sterownikowi zaczynam znowu myśleć o solarach :)

 

co masz na mysli vernal pisząc o komforcie użytkowania? za sterowanie CO będzie odpwiedzialny termostat pokojowy (przynajmniej ja tak to rozumiem)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięku temu sterownikowi zaczynam znowu myśleć o solarach :)

 

co masz na mysli vernal pisząc o komforcie użytkowania? za sterowanie CO będzie odpwiedzialny termostat pokojowy (przynajmniej ja tak to rozumiem)...

Co będzie robił ten termostat? Jaką ma histerezę (jeśli używa). Jaka temperatura idzie na grzejniki? Jaki to konkretnie termostat itd.

 

Jeśli chodzi o solary, to pisałem wcześniej jak to widzę - wężownica na dole bufora.

Połączenie kominka przez wymiennik nie bardzo mi się podoba w sytuacji gdy i tak ma być bufor.

Tak jak przeananlizowałem wcześniej - nie widzę tego lepiej, jak schemat wyrysowany ostatnio przez kiminero.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominka nie chcę podłączać przez wymiennik (nie wszystko z tamtym schemacie mi się podoba, bardziej odpowiada mi tam sterowanie instalacją), kominek pracuje w układzie zamkniętym więc chcę go bezpośrednio wpiąć w bufor

 

a co myślicie o jeszcze jednym rozwiązaniu z tego schematu: dodatkowy zawór który wodę kierował albo na górę albo na środek bufora (w zależności od temperatury oczywiście) ?

wiem że dodatkowo komplikuje układ... ale pytam tak czysto teoretycznie :)

Edytowane przez matek08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączenie kotła na paliwo stałe to dla mnie sprawa wtórna, sam jeszcze nie wiem czy będzie on w układzie zamkniętym czy otwartym...

 

ważniejsza jest cała reszt, to że da się to zrobić, pokazane jest konkretne sterowanie instalacją, konkretne sterowniki i opis działania...

o ile jestem w stanie wyobrazić sobie jak będzie działać instalacja (jak chcę żeby działała) to z kolei nie mam pojęcia jak można tym sterować (jakie sterowniki, termostaty, zawory itp)...

 

co myślicie o sterowaniu? wcześniej był pomysł aby wszystkim kierował jeden sterownik, a tutaj jest ich (termostatów) kilka... czy nie zostało tam coś pominięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak jeden sterownik a nie 4? tak?

Do sterowania zaworami 3D wystarczy 1 sterownik z 4 wyjściami.

Te, które opisuje kolega z IB to sterowniki różnicowe, ale takie w naszym schemacie nie są potrzebne, być może tylko do cwu (ale cwu, to nie jest element źródła tylko odbiornik. Dlatego pisałem wcześniej, że nie powinniśmy mieszać w sterowaniu cwu w to wszystko. To właśnie powoduje błędy logiczne, o których teraz rozmawiamy.

Czyli do sterowania źródłami zupełnie wystarczy (i będzie najlepszy) sterownik z 4 wyjściami.

Do cwu powinien być różnicowy, bo będzie on również pilnował, żeby w cwu pozostała nagrzana woda gdy wszystko inne już wygaśnie.

Z tym, że u Ciebie i tak nad wszystkim ma czuwać kocioł gazowy i automatycznie się załączy gdy bufor wystygnie.

Przy tym założeniu nie jest potrzebny sterownik różnicowy do cwu tylko wystarczy jedno z wyjść naszego wspólnego sterownika (tak jak w #78).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a gdybym chciał zmienić koncepcją tak by "głównym" piecem był piec na paliwa stałe? bardzo to zmieni koncepcję czy może układ dalej pozostanie taki sam?

 

mam jeszcze jedno pytanie: jak bardzo nagrzewa się gazowy kocioł kondensacyjny? jak dużo ciepła oddaje do otoczenia? piec ma wisieć w spiżarni gdzie nie chcę ogrzewać.

Edytowane przez matek08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matek08 układ widzi jako rozdzielność gazówki i bufora jako zbiorczego źródła ciepła. Oba obiegi pracowały niezależnie, jednak kocioł zawsze za pośrednictwem bufora.

Teraz pyta co zrobić, aby kocioł miał dodatkowo możliwość grzania bezpośrednio instalacji z pominięciem bufora. Chyba.

 

Myślałem, że instalacja już śmiga, a my ciągle w polu... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezupełnie o to chodziło....

 

do tej pory koncepcja była "nad wszystkim i tak czuwa gazowy".... czyli że to on był brany jako główne źródło ciepła, a teraz chciałbym żeby piec na paliwa stałe był głównym...

 

gdybym był na 100 % pewny że instalacja będzie działać tak jak chcę to już dawno było by zrobione... na razie odwlekam wykonanie bo mam jeszcze wątpliwości i chciałbym je rozwiać przed podjęciem ważnej (przynajmniej dla mnie) decyzji...

 

na sobotę jestem umówiony z instalatorem, będziemy omawiać instalację...

 

a co z "ciepłem" gazówki? jak mocno się nagrzewa? bo jeżeli grzeje otoczenie to chyba przeniosę ją ze spiżarki do garażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniając niczego w układzie, każde źródło może w pełni przejąć funkcję źródła głównego.

Pytanie co rozumiesz pod pojęciem główne źródło, bo do w pełni automatycznego nadzoru (czuwania żeby zawsze było ciepło) tak naprawdę nadaje się tylko gazówka (lub kocioł z systemem automatycznego podawania paliwa, typu groszek miał, pellet czy olej).

Jaką rolę miałby w układzie kocioł gazowy gdyby to "śmieciuch" chodził na okrągło? Po to, by nie załączał się przy spadku temperatury to tylko ręczne jego wyłączenie.

 

Wytłumacz jaśniej jakich zachowań od poszczególnych źródeł teraz oczekujesz.

 

Każdy element grzejny emituje ciepło. Jak masz możliwość to umieść kocioł w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tej pory koncepcja była "nad wszystkim i tak czuwa gazowy".... czyli że to on był brany jako główne źródło ciepła, a teraz chciałbym żeby piec na paliwa stałe był głównym...

Jeśli tak, to

Nie ma to żadnego znaczenia.

Może myślałeś, że kocioł gazowy jest głównym a on od zawsze był pomocniczym.

Instalacja jest tak zrobiona, że głównym staje się to źródło, którym aktualnie palisz a gazówka... tak sobie czuwa nad wszystkim i grzeje tylko w razie W.

Robi to z automatu.

Jeśli jednak nie będziesz chciał, żeby grzała np. podczas rozpalania kotła/kominka, to możesz ją po prostu ręcznie wyłączyć, lub na sterowniku ustawić jej start od niższej temperatury.

[bez żadnych przeróbek instalacji]

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli jesteśmy w domu :)

 

a co z tym "ciepłem" gazówki? czy może mam umieścić pytanie w innym temacie?

spiżarnia jest wydzielona z części garażu tak by było w niej zimniej niż w kuchni i nie chcę aby działający tam piec gazowy niepotrzebnie podgrzewał atmosferę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może myślałeś, że kocioł gazowy jest głównym a on od zawsze był pomocniczym.

Instalacja jest tak zrobiona, że głównym staje się to źródło, którym aktualnie palisz a gazówka... tak sobie czuwa nad wszystkim i grzeje tylko w razie W.

Robi to z automatu.

No nie wiem. Zależy jak ten układ rozumieć.

Dla mnie rolę pomocniczą pełnią kocioł i kominek, a gazówka jest nadrzędna. Nadrzędna w tym sensie, że to ona czuwa, jak napisał matek08, aby ciepła nie zabrakło, również wtedy gdy bufor nie daje rady.

Ale to tylko kwestia wtórna. Układu zmieniać nie trzeba. Dzieli i rządzi tak naprawdę właściwy zawór przełączający i jego czujka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.