Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Dobrać Komin Do Pieca


andrzej1973

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy użytkownik witam wszystkich i pozdrawiam. Jestem posiadaczem kotła co DEFRO OPTIMA KOMFORT nowa linia L10 o zakresie mocy nominalnej 4-13 kW średnica czopucha 159 mm przekrój komina zalecany FI 160 mm.

Chciałbym kupić komin systemowy z jedną komorą wentylacyjną kwotę jaką mam na to to ok 2500 zł. Komin miał by wysokość 8,5m. Znalazłem zestaw LEIER Fi 160 z drugą rurą z otworem rewizyjnym która będzie pod dachem do czyszczenia komina w cenie 2450 zł + kaucje po 25 zł za palety transport gratis .

Teraz mam dylemat ponieważ pracownik techniczny z DEFRO powiedział że komin o przekroju Fi 160 w zupełności wystarczy i nie trzeba szerszego, z kolei w LEIER doradca techniczny namawiał mnie do średnicy Fi 180 m co zatym idą większe koszty.

Który zestaw wybrać.

Na jakiej najlepiej wysokości od posadzki połączyć piec z kominem przy czym pierwszy pustak był by zabetonowany jako fundament.

Jaki wybrać najlepszy kąt połączenia pieca z kominem 45 czy 90 stopni.

 

Może ktoś ma inne propozycje co do producenta kominów w wyżej określonej kwocie.

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

zgadzam się z kolegą że wystarczy ci średnica 160mm, co do ceny to popytaj o innych producentów i porównaj sobie, co do montażu to podstawą jest wysokość czopucha z kotła, nie wolno przyłączać kotła do trójnika ceramicznego poniżej czopucha, najwygodniej to mieć trójnik umiejscowiony na równo z czopuchem z kotła, ale jak będzie wyżej to tylko kwestia złączek czopuchowych. Pamiętaj że elementy ceramicznego systemu kominowego można przycinać aby uzyskać pożądaną wysokość np. wlotu trójnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzień dobry.

 

Stoję właśnie przed podobnym dylematem - będę stawiał komin systemowy z jednym kanałem wentylacyjnym o wysokości 8 metrów.

Kotłownia w piwnicy więc zainstaluję trójnik 45o. Bez niego komin trzeba by posadowić około 50cm głębiej - obecnie "dziura" w ziemi koło ściany budynku ma już 1,5m:)

 

Podłączony do niego będzie Żywiec KWKD 15.

 

Średnica komina zalecana przez producenta to 16cm, ale to pewnie niezbędne minimum. Zastanawiam się nad średnicą 18cm lub 20cm.

Różnica w cenie jest minimalna. Nie chciałbym po prostu przewymiarować komina.

Chciałbym aby przy ekonomicznym/ekologicznym spalaniu komin był wystarczający dogrzany a ciąg odpowiedni.

 

Na jaką wielkość się zdecydować?

 

P.S.

 

Objętość przewodów kominowych: 18cm/8m - 0.20m3, 20cm/8m - 0.25m3 - duża to różnica czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

Chciałbym aby przy ekonomicznym/ekologicznym spalaniu komin był wystarczający dogrzany a ciąg odpowiedni.

 

Na jaką wielkość się zdecydować?

 

Ja bym proponował fi 180 aby nie przewymiarować komina, a co do zapewnieniu odpowiedniego ciągu/ dogrzania obowiązkowo wełna na całej wysokości komina, zakończenie komina wszystko byle nie daszek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę trochę temat.

Stoję przed zakupem komina do pieca Defro Eko UNI 28KW. W specyfikacji jest napisane ze minimalny przekrój powinien myć 16x16 lub 180mm i wysokość 9m.

 

Mam zamiar zakupić komin systemowy okrągły o średnicy 180mm i wysokości 11m. Czy taki wystarczy ? Czy lepiej wziąć średnicę 200mm?

Edytowane przez daweed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Jestem na etapie budowy kotłowni zakupiłem kocioł Optima Komfort 12KW i do tego komin systemowy z wentylacją 180 mm o długości 6 m zgodnie z zaleceniami producenta kotła dotyczące wysokości. Chętnie bym się dowiedział od jakiejś mądrej głowy czy taka śr. komina spełni dobrze role bo producent zaleca 160 mm (komin z certyfikatami unijnymiposiada wkład A1N1 firmy PD REFRACTORIES oraz docieplony wełną mineralną i gwarancą 30 lat - podobno ) co do ceny jestem zadowolony ok 1500 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te najmniejsze moją średnice fi 150 lub dla kratki 14 x 14, nadają się do kominów max 20m wysokości i max fi 250mm. Nastawa od 10 do 35 Pa. Tak że dla twojego komina w zupełności wystarczy.

Moim zdaniem przy niewielkich mocach spokojnie 10-15 Pa ci wystarczy, a wszystko ponad to co wygeneruje komin zostanie obcięte przez RCK.

Poszukaj sobie w necie info jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Proszę o podpowiedź jaki przekrój komina do kociołka 11kW ? Wysokość komina to ~10m, fi14cm wystarczy ? Chodzi o to żeby potem nie montować RCK.

Przekrój komina zależy od jego wysokości, mocy kotła oraz rodzaju paliwa.

Na 11kW taki komin wystarczy przy każdym rodzaju paliwa a dla niektórych paliw może być za duży.

Jeśli chodzi o te rodzaje to największy przekrój potrzebny jest do najbardziej odgazowujących paliw (drewno, węgiel gazowy itp), najmniejszy przekrój dla paliw mało gazujących jak niektóre rodzaje węgla oraz antracyt.

Warto też zwrócić uwagę czy komin jest prawidłowo wykonany, np. wylot jest powyżej kalenicy.

 

Oczywiście inna sprawa jest taka, że zakłada się iż komin nie zarośnie po miesiącu sadzą a to zależy od sposobu palenia.

Jeśli ktoś np. pali w górniaku sposobem dolnym, to po pewnym czasie dym i tak zacznie się cofać do kotłowni z powodu zbyt małego ciągu.

Lekarstwem na to jest nauka palenia a w ostateczności czyszczenie komina co 2 miesiące w sezonie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie RCK, to w zasadzie nie da się go uniknąć jeśli zawsze chcemy mieć odpowiedni ciąg.

Pomijając zmienne warunki zewnętrzne jak wiatr i temperatura, to nawet moc kotła się w naszych warunkach zmienia - w swoim kotle będziesz palił najczęściej na ok. 5kW a i tak komin potrzebujesz na 11kW jak przyjdą siarczyste mrozy.

To samo jest jeśli masz zamiar palić raz drewnem a raz węglem.

Tak mówi teoria, bo w praktyce RCK mało kto używa świadomie a jeśli już to w warunkach ekstremalnych gdy komin jest dużo za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info kupię 14`stkę izolowaną , kocioł z podajnikiem , zapotrzebowanie na ciepło 6kW + 2kW na błedy w obliczeniach lub "syberyjskie" mrozy -40*C ;)

 

W takim wypadku rck będzie mi potrzebne ? Czytałem nie raz że strasznie "wieje" w kotle z podajnikiem i trzeba dmuchawe dławić (wiecej spala niż powinien)- może to być spowodowane " za dużym" kominem i RCK w takiej sytuacji pomoże tak ? Przepraszam za "takie" pytania ale pora już późna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.