Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Współpraca Pieca Przepływowego Z Zasobnikiem


woku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy ma szansę zadziałać takie nietypowe rozwiązanie?

Chodzi o podłączenie posiadanego przepływowego gazowego ogrzewacza wody do zbiornika, żeby uniknąć efektu zimnej wody po odkręceniu innego odbioru (co ma miejsce obecnie).

 

Idea jest przedstawiona na rysunku, załączenie pieca nie byłoby wymuszone poborem wody a pompą CWU curkulacyjną sterowaną termostatem zbiornika (zbiornik w sezonie grzewczym jest ogrzewany kotłem węglowym).

 

pozdrawiam

Wojtek

post-687-0-11522700-1303805150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka razy na forum pojawiały się takie pomysły. Niema możliwości współpracy kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem. Chcesz mieć cwu z zasobnika z układem cyrkulacji kup kocioł jednofunkcyjny i wszystko będzie działać jak potrzeba. Twojej przeróbce, niestety, też nie wróżę sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy ma szansę zadziałać takie nietypowe rozwiązanie?

Chodzi o podłączenie posiadanego przepływowego gazowego ogrzewacza wody do zbiornika, żeby uniknąć efektu zimnej wody po odkręceniu innego odbioru (co ma miejsce obecnie).

Jeśli już masz używać tego zasobnika, to lepiej wpiąć piec przed nim (szeregowo) a pompa cyrkulacyjna tak jak teraz - będzie podgrzewać zbiornik gdy temp. w nim za niska (czyli tylko okazjonalnie).

Ale to jako sztuka dla sztuki.

 

Twój problem rozwiązałbym bez użycia bojlera. Zrobić normalną cyrkulację.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam cyrkulacji.

Obecnie po sezonie grzewczym, przełączam się na przepływowy piecyk gazowy o mocy 17kW i przepływie w okolicy 8...9 litrów (przy takim przepływie temperatura wody jest taka że można wziąć kąpiel). Ale wystarczy że ktoś zacznie myć ręce i już piecyk nie wydala, a jak jak akurat pralka lub zmywarka pobiera wodę to ciśnienie na tyle spada, że piecyk gaśnie.

 

Myślałem, żeby podłączyć równolegle do zasobnika, a przepływ wymusić pompą cyrkulacyjną i w ten sposób grzać wodę w zasobniku.

 

Vernal,

jeśli możesz, to naświetl bliżej Twoje rozwiązanie, bo nie bardzo sobie wyobrażam szeregowe połączenie działające okazjonalnie, ew. rozwiązanie bez bojlera, żeby układ wydolił.

 

pozdrawiam.

Edytowane przez woku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal,

jeśli możesz, to naświetl bliżej Twoje rozwiązanie, bo nie bardzo sobie wyobrażam szeregowe połączenie działające okazjonalnie, ew. rozwiązanie bez bojlera, żeby układ wydolił.

Okazjonalnie to ma działać tylko ta pompa cyrkulacyjna (gdy temp. w bojlerze jest za niska).

 

Natomiast połączenie szeregowe (SIEĆ -> OGRZEWACZ -> BOJLER) ma być permanentne.

Jak pobierasz wodę, to grzeje się przepływowo i idzie najpierw do bojlera. Oprócz tego może pompa cyrkulacyjna dogrzać.

Tu trzeba przypomnieć, że ogrzewacz przepływowy niedostosowany do wysokiej temp. wejściowej (może być nawet 45C) nie będzie się nadawał do cyrkulacji - ten parametr trzeba sprawdzić.

 

Ale myślę, że to nie do końca rozwiązuje Twoje problemy (których coraz więcej się rodzi! ;) )

 

Nie wiem dlaczego ciśnienie spada gdy pobierasz dużo wody - czy to jest wina przepływowego ogrzewacza? (za mała wydajność?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy to kocioł dwufunkcyjny czy ogrzewacz przepływowy zasada działania jest ta sama . Podgrzewacz przepływowy jak kocioł dwufunkcyjny nie współpracuje z zasobnikiem cwu. Poza tym co zauważył kol."vernal" masz za małą wydajność podgrzewacza 8l/min to dobre do poboru w kuchni ale nie do łazienki.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest: jak biorę kąpiel mam na ogrzewaczu ustawioną temperaturę (tak naprawdę przepływ) odpowiednią i koryguję ją baterią - jak przykręcę to cieplejsza, jak odkręcę to chłodniejsza. Jak w tym momencie ktoś odkręci inną baterię to siłą rzeczy z jednej strony wzrasta przepływ przez ogrzewacz i leci chłodniejsza woda a w dodatku w prysznicu zmniejsza się strumień wody - czyli nie dość że ledwo leci to jeszcze chłodniejsza. natomiast jak ktoś odkręci zimną wodę to spada ciśnienie przed ogrzewaczem i gaśnie całkowicie.

 

Połączenie szeregowe może i dobre ale nie rozwiąże problemu niskiego ciśnienia za ogrzewaczem - temperatura tak jak napisałem wyżej zależy od przepływu, czyli chcąc uzyskać odpowiednią temperaturę trzeba skręcić przepływ.

 

muszę sprawdzić czy można zasilać wysoką temperaturą, ale właśnie dlatego na moim schemacie był to układ równoległy, czyli zasilanie wodą o temperaturze z dołu zbiornika - czyli niższą - odwrotnie niż proponujesz. Pytanie, czy przepływ wywołany pompą cyrkulacyjną będzie wystarczający żeby "wystartował" piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem takie urządzenie zamontowane do kotła dwu funkcyjnego przepływowego (produkcji jeśli dobrze pamiętam firmy TERMICA ale nie dam głowy , jeśli dobre mam informacje to zrezygnowali z tej produkcji) .Klient był zadowolony z działania tego urządzenia , zasobnik jest ładowany warstwowo nie posiada wężownicy ani płaszcza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem widziałem takie cudo i działa na kotle dwu obiegowym przepływowym , jak zareaguje podgrzewacz wody na pompę wymuszającą obieg wody między zbiornikiem a podgrzewaczem to nie wiem , kwestia konstrukcji podgrzewacza . Jeżeli chodzi o kamień to jest to niestety zmora urządzeń produkujących ciepłą wodę.

Edytowane przez Mirek1993
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.