Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie nietypowego obiektu


JarasE21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie chciałbym się przywitać :lol:

z góry mówie, że w temacie ogrzewania jestem raczej ziolony :P

 

 

ale do rzeczy.

 

Obiekt :

ceglana stoczniowa hala warsztatowa 230m2 wysokość 5-7m dach dwuspadowy + mniejsze pomieszczenia w sumie ok. 60-80m2

 

budynek pamięta XIXw. ... w budynku są ślady przemysłowej instalacji grzewczej ..stocznia miała własną ciepłownie. można ją uratować ale olbrzymim kosztem - to rozwiązanie odpada.

 

przeznaczenie: w tej chwili hala ma być wykorzystywana do przechowywania i renowacji pojazdów zabytowych.

 

razem z kolegami szukamy rozwiązania które pozwoli na tej hali pracować w zimie. tzn żeby temp. w środku osiągneła chociąż te 10stopni C w zimie. ...za możliwie najmniejsze pieniądze i nie chodzi tu o jako taka ekonomie uzytkowania ... bo nie musimy grzać nonstop ..prawdopodbnie będzie to 5-10 dni w miesiącu po 3-8 godzin.

 

wchodzą w gre urządzenia uzywane, kombinowane, samorobne cokolwiek co pozwoli osiągnąc cel za najniższe pieniądze..

skłaniamy się ku ogrzewaniu nadmuchowemu... nie wiem czy to dobry kierunek..

 

 

mamy zamiar ogrzewać głownie hale główną ale jeśli urządzenie będzie wmiare mobilne możnaby ogrzać mniejsze pomieszczenie i wykonywać tylko w nim drobne prace.

 

 

czy ktoś mogłby coś zaproponowac.. naprowadzić na właściwą drogę, dać jakieś wskazówki co mozna by zastosować jakie bedą tego koszty

 

czy dam rade nadmuchowo podnieśc temp np z -5 w środku do +10 stopni C wciągu jednej godziny?

 

z góry dziekuję za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Myśl zatem dalej o nagrzewnicach zasilanych wodą ogrzaną w kotle z wymuszeniem przepływu powietrza - wentylator. Na podaną przez Ciebie powierzchnię 300 m2 zamontowałbym:

1. na hali - 2 nagrzewnice w okolicach 24 kW

2. w pomieszczeniach socjalnych, biurze, łazience, ubikacji - najprostsze grzejniki stalowe

3. w lakierni ( będzie? ) grzejniki chćby typu rury Fawiera

4. kocioł - wiem, że się narażę komuś, ale górnopalny kocioł mialowy, popularny śmieciuch w okolicach 38 kW; nie większy.

 

Pozdrawiam i powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Myśl zatem dalej o nagrzewnicach zasilanych wodą ogrzaną w kotle z wymuszeniem przepływu powietrza - wentylator. Na podaną przez Ciebie powierzchnię 300 m2 zamontowałbym:

1. na hali - 2 nagrzewnice w okolicach 24 kW

2. w pomieszczeniach socjalnych, biurze, łazience, ubikacji - najprostsze grzejniki stalowe

3. w lakierni ( będzie? ) grzejniki chćby typu rury Fawiera

4. kocioł - wiem, że się narażę komuś, ale górnopalny kocioł mialowy, popularny śmieciuch w okolicach 38 kW; nie większy.

 

Pozdrawiam i powodzenia

Piotr

 

 

a coś takiego by się nadało ?

 

 

http://www.allegro.pl/item410924605_kroll_...olej_opal_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem podobnie jak Ty nie jestem, ale od kilku tygodni dużo czytam bo mam podobny problem do rozwiązania.

 

Również skłaniam się do nagrzewnic wodnych zasilanych kotłem na paliwo stałe. To poprostu najtaniej wychodzi. Zastanawiałem się również nad nagrzenicami olejowymi jak podałeś z linku. Niestety olej jest drogi a spalanie tych nagrzewnic przy kubaturze Twojego budynku tez nie będzie niskie. Musiałbyś zastosować przynajmniej dwie nagrzewnice o takiej mocy jak podałeś.

Ja zdecyduję sie prawdopodobnie na takie nagrzewnice - http://www.nagrzewnice.euroheat.pl/index.p...ng=pl&id=01

 

Do tego piec na paliwo stałe. W Twoim przypadku piec nawet bez podajnika jeśli będziesz rozpalał w nim przed pracą a po pracy grzanie nie będzie potrzebne. Ja zastanawiam się jeszcze nad takim systemem do zasilania nagrzewnic - http://www.moderator.com.pl/?link:oferta,podstrona:azsb

 

ale to już jest trochę większa inwestycja choć jeśli masz dostęp do tanich odpadów drzewnych to też warte przemyslenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem podobnie jak Ty nie jestem, ale od kilku tygodni dużo czytam bo mam podobny problem do rozwiązania.

 

Również skłaniam się do nagrzewnic wodnych zasilanych kotłem na paliwo stałe. To poprostu najtaniej wychodzi. Zastanawiałem się również nad nagrzenicami olejowymi jak podałeś z linku. Niestety olej jest drogi a spalanie tych nagrzewnic przy kubaturze Twojego budynku tez nie będzie niskie. Musiałbyś zastosować przynajmniej dwie nagrzewnice o takiej mocy jak podałeś.

Ja zdecyduję sie prawdopodobnie na takie nagrzewnice - http://www.nagrzewnice.euroheat.pl/index.p...ng=pl&id=01

 

Do tego piec na paliwo stałe. W Twoim przypadku piec nawet bez podajnika jeśli będziesz rozpalał w nim przed pracą a po pracy grzanie nie będzie potrzebne. Ja zastanawiam się jeszcze nad takim systemem do zasilania nagrzewnic - http://www.moderator.com.pl/?link:oferta,podstrona:azsb

 

ale to już jest trochę większa inwestycja choć jeśli masz dostęp do tanich odpadów drzewnych to też warte przemyslenia.

 

 

dwie takie nagrzewnice to około 4tys zł + kocioł to niestety na nasz wspólny budżet zdecydowanie za dużo...

wiem, że nie ma nic za darmo

 

ale nie ma nic co zmiescioby się w zdecydowanie mniejszych pieniądzach ?

 

w ostateczności będziemy grodzić hale rozwieszając plandeki/folie w poziomie :lol: prowizorka prowizorką ale może wtedy taka nagrzewnica będzie miałą sens.

pozwoli pewnie to o conajmniej połowe zmniejszyć kubature pomieszczenia. moze wtedy zamkniemy się w mniejszej kwocie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja ogrzewałem u siebie pomieszczenie 9 na 10 i wysokości 4 metrów. Pomieszczenie wydzielone ze stodoły obudowanej w środku pustakiem i drewnianym, stropem ocielplonym 10 cm warstwą wełny mineralnej, pomiesczenie często wychładzane przez otwieranie kilka razy dziennie dużych drzwi. Nie było innych źródeł ciepła.

Nagrzewnica zamontowana była przy samym stropie, nagrzewnica włączana była rano 2 godziny przed rozpoczęciem pracy, w nocy kocioł grzał wodę w zbiorniku.

W rezultacie ciężko nam było nagrzać pomiesczenie do komfortowych warunków, w mroźne dni było to max. 11-12 stopni.

A pracownicy często wyłączali dmuchawę bo potęgowała czasami wrażenie zimna.

Sprawę rozwiązał (piec, koza) kupiony za 500 zł od rolnika.

Wygląda jak rura o średnicy 80 cm i wysokości 1,5, m w środku wyłożony szamotem, na samej górze miał zamontowany nawiew który rozprowadzał gorące powietrze.

Zawsze jeden z pracowników przychodził godzinę wcześniej do pracy i rozpalał w tym piecu.

Tym piecem też nie można było mocno nagrzać pomiesczenia ale komfort był zdecydowanie lepszy, no i było się przy czym ugrzać :lol: .

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Interesujące jest także rozwiązanie w postaci pieca spalającego olej przepracowany. Koszt takowego na wskazaną powierzchnię to około 4-5 tyś zł, a opałem jest odpad - wszelkiego typu przepracowane oleje. Wychodzi bardzo tanio pod warunkiem, że ma się dostęp do takich olejów albo układ z jakimś warsztatem samochodowym, dla którego przepracowane oleje to problem.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodzą w gre urządzenia uzywane, kombinowane, samorobne cokolwiek co pozwoli osiągnąc cel za najniższe pieniądze..

skłaniamy się ku ogrzewaniu nadmuchowemu... nie wiem czy to dobry kierunek..

 

Witam

Zrobiłem fotki pieca o którym pisałem wcześniej, ten piec chyba spełnia wszystkie te warunki :lol:.

Nadmuch nie wymaga wody w instalacji która mogła by zamarzać, kiedy nie była by używana.

Wada - pomieszczenie w którym stoi musi mieć przewód kominowy.

 

post-2142-1218627411_thumb.jpg post-2142-1218627425_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.