Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przekroje rur c.o.


jzek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem się doradzić na temat zastosowania przekrojów rur miedzianych w nowej instalacji c.o.

Domek jednopiętrowy, 240 m2. Słyszałem o dwóch sposobach doboru średnic rur:

- pierwszy sposób: wychodzimy z pieca przekrojem np. 1,5", następnie podłączamy piony np 18 lub 22 mm w zależności od ilości grzejników w pionie i od pionów do grzejników rury 15 mm.

- drugi sposób: wychodzimy z pieca przekrojem np. 1,5", następnie lecimy np pionem 22 mm do trójnika przed pierwszym grzejnikiem, wchodzimy do grzejnika rurą 22 mm, dalej lecimy 18 mm, wchodzimy do następnego grzejnika rurą 18 mm i lecimy do ostatniego grzejnika rurą 15 mm.

Który sposób doboru średnic rur jest lepszy?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do średnic rur to nie pamiętam dokładnie co z czym się je ale pamiętam że mój instalator mi tak w skrócie mówił że rury oblicza się na podstawie pola powierzchni tzn. zaczynasz od rury 15 od grzejnika i następnie 2 rury 15 pokrywają się plem powierzchni z rurą 18, 2 rury 18 pokrywają się z rurą 22, 2 rury 22 pokrywają się z rurą 28. I z prostego rachunku wynika że na rurze 28 możesz podpiąć aż 8 rozgałęzień do grzejników rurkami 15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

 

Takie obliczenie jest, powiedzialbym, bardzo teoretyczne. Bo jak wybrnąć jak ktoś ma na kondygnacji 9 lub 10 grzejników i możliwość prowadzenia pionu w jednym miejscu? Albo jeśli z pionu 28 mm trzeba zasilić 1 lub 2 małe grzejniczki? Redukować średnicę pionu biegnącego do pozostalej części instalacji? Prowadzić drugi pion? Średnicę, a tym samym przeplyw przez rury, dobiera się uwzględniając także inne czynniki, jak na przykład moc ( wielkość ) grzejników podłączonych do danej gałązki instalacji, odległości od pionu i/lub zródła ciepła, wysokość zainstalowania grzejnika w stosunku do kotła i moc zainstalowanej pompy. Równie dobrze można podłączyć dwa małe grzejniki do jednej rury 15 mm jak i do 18 mm jeden duży grzejnik.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOTREK AUTOMATYK na pewno masz rację bo te wszystkie parametry instalacji o których napisałeś są ważne przy doborze przekroju rur no. To co ja napisałem to był przykład który usłyszałem od mojego instalatora że oblicza się na podstawie pola powierzchni przekroju rury a nie dokładne wyliczenia. A tak kolega JZEK może by poszperał w necie podejrzewam że jest jakiś gdzieś darmowy program do takich obliczeń, wiem że jest taki dostępny na stronie firmowej KISANA ale ten co ja śćiągnełem dotyczy podłogówki i oblicza co w układzie rozdzielaczowym z zastosowaniem rur PEX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.