Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Wężownicy Solarnej


MUZYK2006

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zainstalować 12 płyt kolektorów płaskich o powierzchni łacznej 27,96 m2, Przepływ przyjęto 30 l/h/m2, natomiast moc zainstalowana Q=29,35 kW ( 27,96m2 x 1,06 kW). Znalazłem gdzieś w książce do projektowania c.w.u. taki wzór na powierzchnę wężownicy: F=Q/(0,9 x K x dt)

K-współczynnik przenikania ciepła ( dla stali K=290)

dt- średnia arytmetyczna różnicy temperatur między czynnikiem grzejnym a ogrzewanym ( dla parametrów: czynnik grzewczy z solarów 65/40 C, woda w zbiorniku 60/10, dt = 17,5C)

Po podstawieniu do wzoru dało mi powierzchnię 6,42 m2. Nie wiem czy mogę użyć tego wzoru w odniesieniu do wężownicy solarnej i czy taki tok obliczeń jest prawidlowy.

Moze ktoś wie jak prawidłowo obliczyć tą powierzchnię wężownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przy 12 kolektorach o pow. ponad 2m2 każdy musi być odpowiedni zbiornik( bufor) nie podałeś do czego ma służyć ta instalacja solarna. Zakładam, że były jakieś obliczenia.

Jeżeli nie to należy szukać w katalogach dobrych producentów np ACV, Viesmann, itp zbiorników buforowych z podanymi parametrami wężownicy.

Parametry są określone dla konkretnego przepływu i temperatury np. ACV dla zasobnika SL ME 800 podaje moc wężownicy 35kW dla temp. CWU 45oC - pow. wężownicy wynosi 3m2/ wymagany przepływ 3000l/h

Dla odmiany WOLF podaje z iloma płytami solarnymi powinien pracować dany bufor.

Temat duży i niejednoznaczny, chyba, że chcesz sam wykonać bufor to trzeba poeksperymentować.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za odpowiedz. Instalacja a raczej przedstwaiony jej wycinek ma służyć podgrzewaniu c.w.u.Załozenie jest takie, że woda wstępnie podgrzana w zbiorniku 1000 l przez solary przepływa do drugiego zbiornika około 800 l i tam zostaje dogrzana przez ct z wymiennikowni do wymaganej temperatury max 60. Razem będzie około1800 l więc daje to około 64 l na m2 kolektora i jako bufor powinno się sprawdzić. Mój problem polega na tym że zazwyczaj węzownice montowane w zbiornikach 1000l mają powierzchnię około 3,5 m2 i wydaje m i się to za mało, dlatego też chcialem sobie sam to przeliczyć, jednak nigdzie nie można znaleźć materiałów jak to zrobić poprawnie

W instalacji został założony przepływ ,,low-flow" ( zgodnie z zaleceniami producenta) i wynosi on ok. 840 l/h, moc zainstalowana 29,36 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na tym forum na pewno są ludzie z dużą praktyką w instalacjach solarych, ale ty szukasz kogoś kto zna teorię wymienników.

Wg mnie należy się podeprzeć analogią od jakiegoś producenta np Cosmosun, Hewalex, Wolf, Viesmann - podają w swoich wytycznych ile kolektorów może obsłużyć dany zbiornik. Na stronie o Cosmosun firma Bim podaje gotowe zestawy jaki zbiornik na ile kolektorów, podobnie WOLF podaje ile ich kolektorów może pracować z danym zbiornikiem, wystarczy przez analogię charakterystyk kolektora dobrać odpowiednie pojemności bufora.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.