Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Histereza Cwu


marteenez

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Interesuje mnie Wasza opinia na temat histerezy CWU jaką macie ustawioną na sterowniku. Jaką najlepiej ustawić? Czy robi to dużą różnicę jeśli ustawie ją np na 20 stopni? Czujnik temperatury zasobnika mam umiejscowiony na dole więc najczęściej już po krótkim zużyciu wody piec załącza się na zasobnik, a na górze zasobnika termometr pokazuje temperaturę zadaną CWU lub nieco od niej wyższą co jest logiczne. Teraz gdy kocioł większość stoi w podtrzymaniu częste przełączanie na CWU niepotrzebnie go wybudza do stanu praca (pełny przepływ na zasobnik bez mieszania) i węgla idzie nie wiele mniej niz po dwóch kapielach. Jestem ciekaw jakie macie doświadczenia. Może moje rozumowanie jest błędne...

 

Posiadam kocioł Greń Funke Silver 25kw współpracujący z zasobnikiem 140 litrów. Aktualnie histerezę CWU mam ustawioną na 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal raczej ma rację. Również mam ustawione 5*C, czujnik od kotła jest na środku, a termometr zasobnika na górze (podają różnice około 3-4*C). Zauważyłem, że termometr zasobnika nawet nie drgnie, a pompa ładująca z kotła już działa - ale wcześniej trochę wody trzeba zużyć, ciężko oszacować może z pół wanny. Pamiętaj, że im większa różnica temp. kocioł - zasobnik tym szybciej będzie się podgrzewać woda i krócej pracować będą pompy. Np. kocioł 55*C a zasobnik na 50*C to porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za opinie.

 

U mnie sprawa ma się trochę gorzej. Lekkie spuszczenie wody już powoduje przełączenie na CWU. Histerezę ustawiłem na 10 stopni i zauważyłem, że jest troszkę lepiej. Sterownik (Plum EcoMax 500) pozwala na ustawienie maksymalnie 10 stopniowej histerezy CWU.

 

Co do ustawień temperatur CO i CWU, to Tz CO mam ustawione na 57 stopni (w podtrzymaniu dochodzi max do 61 stopni), a Tz CWU na 45 stopni. Taka temperatura CWU w zupełności mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w tym sezonie grzewczym przełączyłem sterownik na ogrzewanie domu, ponieważ przypadkowo zauważyłem, że pompa CO wymusza mi obieg wody również w instalacji CWU. Posiadam zawór 3D.

Temperatura pieca: 65°C, temp wody w bojlerze (na wskaźniku analogowym) 55°C.

Na dwie osoby starcza, jak są goście i jest większy wydatek wody to załączam w sterowniku funkcje pompy równlegle.

Oszczędności na prądzie (1 pompa mniej pracuje), lepiej pracuje piec, ponieważ bojler jest akumulatorem ciepła dla systemu CO.

W domu ciepło, woda ciepła cały czas.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja mam histerezę CWU ustawioną na 4 st. C. Bojler CWU 200 litrowy (stojący - spirala ) i czujnik temperatury też jest na wysokości środka kotła.

Grzanie CWU ma ustawione z priorytetem CWU. CWU posiada oddzielną pompkę no plus pompka na cyrkulacji.

Za pompką CWU mam zamontowany jeszcze zawór zwrotny, który zapobiega wyciąganiu ciepłej wody z bojlera przez instalację CO.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.