Skocz do zawartości

marteenez

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    200m2
  • Kocioł
    Termet Ecocondens Gold Plus 25 1f

O sobie

  • Lokalizacja
    Poznań

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia marteenez

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Tak jak napisałem. Spróbuj dać niższą temperaturę zasilania, ale wymuś pracę dwóch obiegów, podłogówki i grzejników, zablokuj możliwość wyłączenia któregokolwiek z nich tak, aby uniemożliwić wejście w L3. Stopniowo obniżaj temperaturę i obserwuj temperaturę powrotu, pracę pompy i moc palnika.
  2. Dziwią mnie tylko ustawienia prędkości maksymalnej wentylatora oraz moc maks dla CO, którą ustawił serwisant. Miał analizator spalin do regulacji palnika/zaworu gazowego kiedy uruchamiał kocioł po raz pierwszy? Zostaw p13 tak jak jest, bo pompa powinna modulować do niższych prędkości. Ja to widzę tak, jeśli problem jest z samymi grzejnikami, to wymuś pracę na grzejniki i podłogówkę przez cały czas, ale na niższej temperaturze zasilania. Będzie dłużej grzał, ale na niskiej mocy. Ja ogrzewam dom 200m2 ze starą instalacją i grzejnikami płytowymi przez 24h. Przerwy wymusza tylko zasobnik podczas ładowania. Zużycie gazu z poprzedniej doby to 8,5m3. Temperatura zasilania 42 stopnie, której nie zmieniam od jesieni. Powrót 35 stopni. Palnik przez cały czas pracuje na fr 0. Przerwy pracy kotła wymusza tylko spięty z kotłem termostat pokojowy, który w słoneczne dni, kiedy temperatura wewnątrz jest wyższa niż zwykle wyłącza kocioł. Kiedyś grzałem z przerwami na wyższej temperaturze zasilania i spalał dobowo o wiele więcej gazu niż przy pracy ciągłej.
  3. P13 ustaw na początek na 10 czyli pompa po osiągnięciu różnicy między temp zasilania i powrotu 10 stopni zacznie modulować do prędkości zadanej w P14 czyli 50% maksymalnej prędkości. Ustaw niższą temperaturę zasilania. Zacznij obserwować od startu czyli od względnie zimnej instalacji. Jeśli prędkość pompy spadnie do 50% palnik powinien zacząć modulować do fr 0, bo przy takim wolnym przepływie przez wymiennik palnik nie będzie potrzebował generować tyle mocy, aby utrzymać temp. Jak rozumiem Tryb pracy ECO masz na pewno wyłączony?
  4. Pompa pracuje Ci na 99% czyli za szybko. Taka prędkość jest potrzebna do szybkiego rozgrzania układu, potem powinna zwolnić, po to jest modulacja PWM. P13 to delta T dla pompy z modulacja PWM. Masz ustawione na 6 czyli różnica 6 stopni między zasilaniem i powrotem. Automatyka stara się osiągnąć te 6 stopni, dlatego ustawia prędkość pompy na maxa, a w ustawieniach w P14 czyli w minimalnym wydatku pompy masz 50%, które sterownik ustawi po osiągnięciu delta t równym 6. Najwidoczniej nie jest w stanie osiągnąć zadanego 6, bo Twoja instalacja na to nie pozwala (różnica pomiędzy zasilaniem, a powrotem to 10 stopni). Pompa na ustawieniu 100% zbyt szybko przetłacza Ci czynnik przez układ, który nie jest w stanie oddać ciepła. Mało tego, przy tak szybkim przepływie przez wymiennik automatyka nie jest w stanie zmodulować panika do fr 0, bo musi zapewnić temp na wyjściu taką, jak jej zadałeś. EDIT: Nie rozumiem po co zmiany mocy maksymalnej kotła w parametrze P03 do 50%? Po to jest modulacja palnika, żeby automatyka sama sterowała mocą. Dla CWU w P02 masz 99% i tak jest dobrze.
  5. Pierwszy sezon po przejściu na gaz. Ostatnie 9 lat na ekogroszku (spalanie od 3,5 do 4 ton na sezon), wcześniej klasyczny kopciuch. Dom 200m2 z lat 80tych. Ocieplony styropianem 5cm od linii gruntu wzwyż. Na dachu także 5tka styro. Nieogrzewana piwnica oraz garaż w bryle domu. Stara instalacja oraz grzejniki panelowe. Termet Ecocondens Gold Plus 25kw jednofunkcyjny plus zasobnik 140 litrów. Termostat pokojowy ustawiony na stałą temperaturę 21,2. Brak pogodówki. 4 osoby na pokładzie. Średnie zużycie dobowe w okresie 16.11 do 17.12: 10m3. Na początku tego okresu potrafił skonsumować nawet 13m3 gazu na dobę, ale pobawiłem się trochę ustawieniami w rezultacie czego udało się zejść do wspomnianej średniej. Taryfa w2.12t o której już mogę zapomnieć w przyszłym sezonie grzewczym.
  6. I to już jest jakiś konkret. Skoro mówisz, że Ekoret się nie spieka to chyba spróbuję.
  7. Dzięki za odzew. :) Właśnie problem w tym, że facet, który dostarcza mi węgiel ma ofercie tylko Pieklorza i Ekoreta, a z informacji o Ekorecie, które znalazłem w internecie wynika, że też zawiera on węgiel typu 32 tyle, że jest mniej kaloryczny. W przyszłym tygodniu muszę kupić opał i generalnie stoję w miejscu, bo w zeszłym roku kupiłem partię uzupełniającą z innego źródła i to był dopiero syf, mało kaloryczny i z kamulami.
  8. Witam. Czy macie może namiary na jakiś dobry jakościowo ekogroszek w Poznaniu lub okolicach? Kupiłem latem zapas Pieklorza na zimę i jest totalna tragedia. Spieka się niesamowicie. Mam kocioł Greń Funke Silver 25kw z retortą stałą. Żadne ustawienia przysłony jak i mocy wentylatora nie dają rezultatu. Muszę przesiewać to co spadnie do popielnika i szlag mnie trafia, bo w zeszłym roku udało się ustawić kocioł na spalanie na proszek.
  9. Dziekuję za opinie. U mnie sprawa ma się trochę gorzej. Lekkie spuszczenie wody już powoduje przełączenie na CWU. Histerezę ustawiłem na 10 stopni i zauważyłem, że jest troszkę lepiej. Sterownik (Plum EcoMax 500) pozwala na ustawienie maksymalnie 10 stopniowej histerezy CWU. Co do ustawień temperatur CO i CWU, to Tz CO mam ustawione na 57 stopni (w podtrzymaniu dochodzi max do 61 stopni), a Tz CWU na 45 stopni. Taka temperatura CWU w zupełności mi wystarcza.
  10. Witajcie. Interesuje mnie Wasza opinia na temat histerezy CWU jaką macie ustawioną na sterowniku. Jaką najlepiej ustawić? Czy robi to dużą różnicę jeśli ustawie ją np na 20 stopni? Czujnik temperatury zasobnika mam umiejscowiony na dole więc najczęściej już po krótkim zużyciu wody piec załącza się na zasobnik, a na górze zasobnika termometr pokazuje temperaturę zadaną CWU lub nieco od niej wyższą co jest logiczne. Teraz gdy kocioł większość stoi w podtrzymaniu częste przełączanie na CWU niepotrzebnie go wybudza do stanu praca (pełny przepływ na zasobnik bez mieszania) i węgla idzie nie wiele mniej niz po dwóch kapielach. Jestem ciekaw jakie macie doświadczenia. Może moje rozumowanie jest błędne... Posiadam kocioł Greń Funke Silver 25kw współpracujący z zasobnikiem 140 litrów. Aktualnie histerezę CWU mam ustawioną na 5 stopni.
  11. Próbowałem ustawić go 1:4, nie był wstanie przepalić podanego paliwa i potrzebna była korekcja nastaw nadmuchu. Po zwiększeniu nadmuchu straty były jeszcze większe oraz spalanie wzrosło. Chyba zostawię go w spokoju. Dziękuję za zainteresowanie tematem... :(
  12. Po prostu zastanawia mnie długi czas w jakim kocioł osiąga temperaturę zadaną.
  13. Na prawdę nikt nie ma pojęcia, co zrobić, aby nie grzać komina i osiągnąć temperaturę zadaną w krótszym czasie? Bardzo proszę o pomoc...
  14. Witam Was wszystkich. Od października ubiegłego roku jestem użytkownikiem w/w pieca. Muszę powiedzieć, że dużo czasu zajęła mi nauka obsługi oraz dobór odpowiednich ustawień. Piec współpracuje ze starą instalacją oraz starymi panelowymi grzejnikami bez głowic termostatycznych. Powierzchnia ogrzewana to ponad 200m2. Stary budynek, styropian 5cm, ocieplony dach, okna plastikowe (do regulacji). Moje obecne ustawienia sterownika to (plum ecomax 500): 10s podawanie 60s przerwa nadmuch max 30% nadmuch min 25% podawanie w podtrzymaniu 5s co 10 min przysłona na wentylatorze otwarta na 1cm Obecnie spala mi od 15 do 20kg na dobę, w czasie dużych mrozów oscylowało w okolicach 25kg. Czy jest to dobry wynik? Spala ladnie, do popiołu bez spieków. Piec po przejściu w stan praca po podtrzymaniu pracuje od 10 do 15 min, aby z temp 50 stopni dojść do zadanej 55 stopni. Czy to nie za długo? W kotle gorąco jak w piekle, a tak wolno dochodzi. Przechodzi w stan podtrzymania i stoi od 10 do 20 minut dochodząc średnio do temp 58 stopni. Ile Wam kotły stoją w podtrzymaniu? Na zaworze 3D obecnie mam mieszanie 70 % z powrotu w wyniku czego temperatura na grzejniki to 40 stopni. W domu 20-21 stopni. Mam do Was pytanie odnośnie czopucha. Otóż przy obecnych ustawieniach podawania i nadmuchu uzyskuje ładny niepalnikowy plomień. Na moją prośbę instalator założył czopuch z przysłoną, gdyż mam długi komin i teraz w 2/3 jest zamknieta. Zauważyłem, że czopuch jest strasznie gorący (nie da sie dotknąć) i to bardziej niż przed instalacją regulowanego, jednak gdy zmienię ustawienia nadmuchu to kocioł dłużej dochodzi do temp zadanej. Gdzie tu znaleźć kompromis? Czy pozwolić, aby czopuch był gorący i zostawić takie ustawienia?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.