Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat C.o I C.w.u Z Wymiennikiem Płytowym


wenon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na początek witam wszystkich.

planuje zmianę pieca zwykłego śmieciucha na piec zasypowy z podajnikiem na oku mam Galmeta EKO GT-KWP 12KW do ogrzania mam 80m stara kamienica przedwojenna.

w tej chwili piec pracuje w układzie otwartym razem z piecem gazowym który jest sterowany termostatem pokojowym. instalacja został wymienina na miedzianą 1" główne rury i 1/2" podłaczenie do grzejników. w tej chwili w cały układ czyli piec gazowy i weglowy wchodzi około 80-100l wody.

 

chciałbym zastosować układ zamkniety dla pieca gazowego(który bedzie napełniony glikolem) z zastosowaniem wymmienika płytowego. natomiast piec weglowy w układzie otwartym.

chciałbym prosić o opinie czy załaczony schemat jest poprawny i czy jest sens stosowania zaworu czterodrogowego, oraz jakiej mocy dobrać wymiennik i pompy do wymiennika po czesci pierwotnej i wtórnej oraz dla zasobnika c.w.u zasobnik planuję 80-100l. wiekszego dla 2 osób i dziecka chyba nie potrzeba.

 

dodam że na grzejnikach nie mam zaworów termostatycznych dlatego chciałbym sterować pompą na wymienniku po stronie wtórnej termostatem pokojowym.

 

z góry dziekuję za odpowiedzi.

pozdrawiam Jacek

post-25017-0-87386300-1296406462_thumb.png

Edytowane przez wenon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zastosowania wymiennika płytowego zawór mieszający jest zbędny. Bojler może pójść na grawitacji pod warunkiem zastosowania rur o średnicy co najmniej 22 mm miedź lub 3/4' stal. Lepiej - 28 mm miedź i 1" stal. Pex odpada, PP zgrzewane - typ stabi 32 mm. i wysokość zamontowania bojlera - około 2 m ponad kotłem.

 

Pompa ładująca wymiennik od strony kotła na opał stały w Twoim układzie powinna być połączona równolegle z pompą za wymiennikiem.

 

W zespole pompy za wymiennikiem zamontuj zawór zwrotny 1" najlepiej klapowy ( montaż poziomy ), chyba, że wymiennik ma być jednocześnie grzejnikiem.

 

Wymiennik standardowy, typowy, 10 płytowy. Króćce wymiennika chociaż 3/4", jednak nie więcej niż 1".

 

Pompy typu 25/40 obie. Wystarczą spokojnie.

Edytowane przez piotrek automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bojlera nie mam możliwości dać 2m powyżej kotła. niestety niska piwnica która i tak bede pogłebiał pod piec do 2.2m wiec chyba pasowało by zastosować do niego pompę.(w lecie bede chciał ogrzewać wodę)

rozumiem że piec musi załączać obie pompy na wymieniku jednoczesnie? czyli patent ze sterownikiem pokojowym załaczającym i wyłaczającym nie przejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiłem troche schemat oraz znalazłem w sieci inny.

 

główny rurociąg 1" w mieszkaniu ma długości około 30m grzejników w mieszkaniu żeberkowych(aluminiowych) mam 9 średnio wychodzi po 8 żeberek.

 

wg mnie pasowało by aby pompa na boilerze była bo nie chce miec w nim temp wody powiedzmy 60-65 st tak jan na piecu tylko 45st. a jedną pompą tego nie wyreguluje czyli sądze że schemat nr 4.

ale przyznam sie że już troche zgłupiałem bo konfiguracji może być od groma. i dalej nie wiem czy pompą na wymienniku po stronie wtórnej mogę sterować termostatem pokojowym przez włacz/wyłącz. czy może być tylko sterowana razem z pompa po stronie pierwotnej przez sterownik pieca.

post-25017-0-83135500-1296461398_thumb.png

post-25017-0-17830000-1296461407_thumb.jpg

post-25017-0-29089900-1296462605_thumb.png

Edytowane przez wenon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

dalej pociągnę temat

mieszkanie wygląda tak jak na schemacie.

chciałbym wymienić tą miedz na alu-pex skręcany o srednicy 16mm. głównie planuję ogrzewać mieszkanie gazem a w weekendy przepalać weglowym, z pieca na ekogroszek raczej zrezygnuje bo cena dobrego groszu jest astronomiczna. wiec zostanie zastosowany zwykły smieciuch z wymiennikiem ciepła. przynajmniej takie jest założenie.

moje pytanie jest czy alu-pex 16mm nie bedzie zamało wyjdzie tego około 30m. do samego gazowego spokojnie wystarczy(wg gazownika powiedział że spokojnie wystarczy) ale czy bedzie dobrze sie sprawować z weglowym poprzez wymiennik płytowy.

post-25017-0-35891600-1302855266_thumb.jpg

Edytowane przez wenon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

i nastała zmiana planów rezygnuję niestety z pieca na ekogroszek choć bardzo chciałem go, ale koszty i w sumie oszczędności nie wielkie poza żadkim zchodzeniem do piwnicy

 

na początek szybki schemat.

 

13157fb5ed1f1241m.jpg

 

 

ogólnie rur nie mam zamiaru ruszać.

układ zamknięty pozostaje na piec gazowy z wymienikiem płytowym dla pieca weglowego

 

piec jaki znalazłem to galmet GT-KWR 11KW + ster. i wentyl.

http://allegro.pl/kociol-piec-c-o-galmet-gt-kwr-11kw-ster-went-i1719031758.html

 

do ogrzania jest 78m2 kamienica przedwojenna nieocieplona wysokość pomieszczeń 2.6m(obniżone sufity ocieplone) mur około 45cm plus od środka płytak k-g. w mieszkaniu 8 grzejników (od 8 żeberek do 12)

 

bojler około 100l stojący bedzie.

 

w piecu bede palił weglem orzech + drewno(bardziej na rozpalkę) opał już jest.

 

teraz moje pytania.

1. czy ten piec mi wystarczy?

2. czy wymiennik 30 płytowy nie zaduży.?

3. wysokość piwnicy to tylko 190cm czy nie zanisko bedzie NW i jakiej pojemności?

4. czy pompy obiegowe od pieca do co i cwu dobrze umieściłem na schemacie.

5. czy stałopalność tego pieca bedzie wynosić około 12h?

 

wszystkie uwagi mile widziane.

 

Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.