Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dziwny Bojler


janpol

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę na tym forum pierwszy raz, a więc witam wszystkich serdecznie.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości oznajmiam, że nie jestem fachowcem, tylko majsterkowiczem i eksperymentatorem.

Mam zamiar zamontować bojler podgrzewany przez piec CO. Trafiłem na jeden fajny egzemplarz, ale po zobaczeniu schematu zwątpiłem.

Bojler stojący, wężownica ma zasilanie i powrót na dole i według mnie nie ma szans na odpowietrzenie wężownicy.

Może któś pomoże w wyjaśnieniu tej sprawy.post-24123-1295190706_thumb.jpg

Schemat w załączeniu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wam się takim wymienniku nie podoba? grawitacyjnie raczej nie pójdzie. No stawiam na 90% że nie pójdzie.

Bojler na 100% stojący. A taki wymiennik spokojnie będzie podgrzewał wodę, nawet jeśli jego temperatura będzie niewiele wyższa od temp. wody w zbiorniku. DObrze będzie oddawał ciepło.

Spotkałem się z takim bojlerem kiedyś, gdy myślałem o ogrzewaniu gazem mieszkania. Wtedy tłumaczyli mi, że taka wężownica jest montowana do obiegu grzewczego wody co. Czy to prawda nie wiem. Ale tak pamiętam mi tłumaczyli w hurtowni chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wam się takim wymienniku nie podoba? grawitacyjnie raczej nie pójdzie. No stawiam na 90% że nie pójdzie.

Bojler na 100% stojący. A taki wymiennik spokojnie będzie podgrzewał wodę, nawet jeśli jego temperatura będzie niewiele wyższa od temp. wody w zbiorniku. DObrze będzie oddawał ciepło.

Spotkałem się z takim bojlerem kiedyś, gdy myślałem o ogrzewaniu gazem mieszkania. Wtedy tłumaczyli mi, że taka wężownica jest montowana do obiegu grzewczego wody co. Czy to prawda nie wiem. Ale tak pamiętam mi tłumaczyli w hurtowni chyba.

 

Chociażby to, że wężownica przy zasilaniu wchodzącym od dołu bojlera wytraca część ciepła na podgrzewanie kompletnie zimnej wody - to powinien robić powrót (dolna część wężownicy), ale to niuans.

 

A pompa do tej wężownicy raczej jest niezbędna, inaczej będą problemy z wyregulowaniem instalacji i utrzymywaniem temperatury CWU. Włączona między piecem a pompą na CO, do pompy CWU dodatkowo koniecznie zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pompa do tej wężownicy raczej jest niezbędna, inaczej będą problemy z wyregulowaniem instalacji i utrzymywaniem temperatury CWU. Włączona między piecem a pompą na CO, do pompy CWU dodatkowo koniecznie zawór zwrotny.

 

Trochę nieekonomiczne rozwiązanie.

Przy bojlerze miałem zamontować elektrozawór (pobiera ok 3W) sterowany oddzielnym sterownikiem z czujką temperatury.

W tym przypadku nie dość, że musiałbym kupić drugą pompę to dodatkowo żarła by ona prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawór o rozsądnej średnicy 3/4 cala kosztuje na Allegro co najmniej 229 złotych, za ta cenę a się kupić dwie pompy obiegowe 25/40 low quality.

 

Co do poboru prądu to się zgodzę, że pompa pobiera więcej, ale i szybciej dogrzeje wodę.

 

No i oczywiście pompa CWU na termostacie, sugerowałbym też programator czasowy tygodniowy skoro jesteśmy aż tak oszczędni :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.